La ce teme ati dat "Skip"?

Punct si de la capat. MS propune o noua lege pentru rezidentiat
User avatar
tavu_big
junior
junior
Posts: 29
Joined: Thu Mar 08, 2007 2:11 pm
Location: Craiova
Contact:

La ce teme ati dat "Skip"?

Postby tavu_big » Fri Nov 02, 2007 12:17 pm

Cred k doar 4-5% dintre noi au citit materia integral , asa k as vrea sa aflu tema cea mai najpeta care e ocolita de toti.
Eu de ex am sarit AVC si nici cu aritmiile nu m-am omorat foarte tare :)
norocul ii ajuta pe cei cutezatori

User avatar
Cyph3r
elder
elder
Posts: 567
Joined: Tue Mar 06, 2007 9:11 pm
Location: Acolo unde mana omului n-a pus niciodata piciorul

Postby Cyph3r » Fri Nov 02, 2007 12:33 pm

mai e un topic pe tema asta http://www.imed.ro/forum/viewtopic.php?t=6210
si de ce zici 4-5%?
ai facut vreo studiu?
I choose not to choose life.And the reason..there is no reason.Who needs reasons when you got medicine??

User avatar
tavu_big
junior
junior
Posts: 29
Joined: Thu Mar 08, 2007 2:11 pm
Location: Craiova
Contact:

Postby tavu_big » Fri Nov 02, 2007 12:37 pm

Observai postul dupa ce il pusai pe asta. Nu am facut nici o statistica , dar din ce am vorbit cu colegii mei de an pe un grup yahooo, cam asta am zis k ponderea... nu tre sa fii asa de revoltat :d
norocul ii ajuta pe cei cutezatori

User avatar
Cyph3r
elder
elder
Posts: 567
Joined: Tue Mar 06, 2007 9:11 pm
Location: Acolo unde mana omului n-a pus niciodata piciorul

Postby Cyph3r » Fri Nov 02, 2007 1:11 pm

tavu_big wrote:nu tre sa fii asa de revoltat :d

nu sunt revoltat.imi cer scuze daca a sunat ca repros. Eu iti zic sa nu te bazezi pe ce zice lumea pe bloguri/forumuri/grupuri intrucat fiecare vrea sa dea impresia ca e mai habarnist ca cel de alaturi pentru a analiza competitia. radem glumim dar intr-un final toti vrem sa fim deasupra liniei
Dupa parerea mea tematica in sine e o oki intrucat acopera marea majoritatea e patologiei generale dar bibliografia e o aberatie perpetua.
carti traduse aiurea, cifre statistice de zici ca esti la contabilitate, date ce nu sunt conforme cu tratamentele de azi si se poate continua mult de ce e o mare tampenie tematica
din acest mare r***t dupa cum am zis si in celalalt topic mi se par Arsurile, AuVaiCapul, cancerul bronhopulmonar in care nu stii cand e vb de NSC sau de SC o da in laturi cu operatiile pe stadii.
Cel mai disperant dupa mine e sa vezi o doza/procent in text si intr-un tabel nenorocit alta doza/procent.Nu ca le-as tine minte dar ma zgaraie pe retina sa vad ca nici macar cursivi in aberatii nu au putut sa fie traducatorii
Cel mai bine tratate mi se par: Hiv (desi e lung), ciofu (desi pediatria suxs), subiectele de chir cu exceptia traumatismelor abd . e mai digerabila chirurgia (parerea mea) desi usor te induce in eroare intrucat ai impresia ca retii cand de fapt...
a..iar schwartz, nene, aia e carte de Spm nu de chir, mai multe procente sunt in rapoartele activitatii CNSAS pe ultimii 10 ani :evil:
I choose not to choose life.And the reason..there is no reason.Who needs reasons when you got medicine??

User avatar
casandra13
senior
senior
Posts: 405
Joined: Tue May 08, 2007 2:27 pm
Location: undeva in vest
Contact:

Postby casandra13 » Sat Nov 03, 2007 10:57 pm

nu va necajiti pt. cifre ... am observat ca nu prea se dau
eu oricum nu le-am invatat


sunt frecvente intreb legate de simptomatologie, diverse enumerari, chestii din tabele cum era la pancreatitele din Harry anul trecut sau comparatia aia dintre pink puffers si blue bloaters de la BPOC
Primum non nocere

User avatar
med_use
junior
junior
Posts: 90
Joined: Mon Mar 12, 2007 5:58 pm
Location: iasi

Postby med_use » Mon Nov 05, 2007 9:12 pm

da,dar mi se par destul de grele grilele de anul trecut de pe chir!!!! :( :( :( chiar daca nu sunt cifre si procente!!!


Return to “Rezidentiat 2007”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests