stie cineva cati candidati s-au inscris?

Punct si de la capat. MS propune o noua lege pentru rezidentiat
User avatar
Lex
senior
senior
Posts: 182
Joined: Thu Sep 25, 2003 4:13 pm
Location: download complete

Postby Lex » Wed Nov 07, 2007 7:44 pm

Oki tenx, credeam ca pun si ei toata lista inainte de repartitie sa stii ca esti inscris. Nu stiu de ce, dar cu functionarii nostri nu stii niciodata..... :)

User avatar
dr.rezidentx1
senior
senior
Posts: 341
Joined: Sat Jun 23, 2007 11:08 pm
Location: France

Postby dr.rezidentx1 » Wed Nov 07, 2007 7:59 pm

oya wrote:Pai cred ca cei de la medicina militara concureaza pe locurile Ministerului Apararii. Ma intreb cine concureaza pe locurile de la Ministerul Internelor si cel al Justitiei, caci nu am vazut pe nicaieri sa se anunte ca exista si acele locuri. Nici macar nu stiam ca exista locurile astea, in afara de cele de la medicina militara si cele pentru cetatenii Republicii Moldova.


ASA E.....LA REPARTITIA DE ANUL TRECUT DNA DE LA CENTRALA LA BUC A MENTIONAT CEV A DE GEN :POZITIA NR XXX A CANDIDAT PT LOCURILE MAPN SI NU ALEGE LOC DE REZIDENT ....SI SUNT MINTI STRALUCITE CARE PRIND LOCURI PE LISTA CU REZULTATE IN PRIMA JUMATATE A LISTEI...... :( :roll:

User avatar
esk
junior
junior
Posts: 70
Joined: Mon Oct 23, 2006 9:56 pm
Location: Iasi

Postby esk » Wed Nov 07, 2007 8:01 pm

Lex wrote: Nu stiu de ce, dar cu functionarii nostri nu stii niciodata..... :)


mda,pai de-aia e indicat sa verifici chiar de pe 15... in caz de ceva sa ai timp sa rezolvi incurcatura ( de ex anul trecut s-au trezit unii de pe chiru ca erau trecuti pe medicale si invers... :lol: de parca mai ai nevoie de un stress in plus)

tudordudas
senior
senior
Posts: 106
Joined: Sun Jan 29, 2006 9:06 pm
Location: Targu-Mures

curios....

Postby tudordudas » Wed Nov 07, 2007 10:18 pm

Chiar nu stie nimeni exact ce e cu locurile pe interne si justitie??De unde au aparut si care e istoria lor??

P.S. astept informatii nu mishtocarii!!
P.P.S nu de alta dar sunt salarii bunicele acolo...fata de ministerul sanatatii....
Festina lente....

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 11043
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Postby pc7 » Thu Nov 08, 2007 1:15 am

aida brea ce naiba, acu vrei sa viu io sa-ti iexplic pe imed ce ie cu locurili da la mi? totusi, iesti doctor ce draq!!!
translate: daca nu ai cap sa gandesti ce ie cu locurile alea crez ca ai cap sa pui un diagnostic?
Life's not fair, get used to it

tudordudas
senior
senior
Posts: 106
Joined: Sun Jan 29, 2006 9:06 pm
Location: Targu-Mures

Postby tudordudas » Thu Nov 08, 2007 1:20 am

mi-era teama de raspunsuri inteligente de astea!!dar introduc mana in foc ca habar nu ai despre ce e vorba.
Oare chiar de plictiseala scriu unii?!?
Festina lente....

tudordudas
senior
senior
Posts: 106
Joined: Sun Jan 29, 2006 9:06 pm
Location: Targu-Mures

Postby tudordudas » Thu Nov 08, 2007 1:21 am

Bre...las ca ai tu cap de putut!!In vecii vecilor amin!
Festina lente....

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 11043
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Postby pc7 » Thu Nov 08, 2007 1:39 am

amin
Life's not fair, get used to it

User avatar
ciushka
elder
elder
Posts: 661
Joined: Fri Jun 09, 2006 1:49 am
Location: de la dracu in praznic putin pe stanga
Contact:

Postby ciushka » Thu Nov 08, 2007 7:15 am

pentru insii care nu stiu locurile pentru structurile de stat altele decat ms sunt de felul lor cam cu dedicatie.
daca prin noroc chior afli de un astfel de post fi zigur ca daca esti copilu ploii sau nu ai intrare unde trebuie nu te lipesti de nici o culoare

amin::D
de obicei de murit se moare doar odata... eu mor in fiecare zi cand ma trezesc si renasc la fiecare adormire( ego dixit)

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Thu Nov 08, 2007 5:34 pm

ma tudore alea sunt pentru ai care au terminat med militara.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

tudordudas
senior
senior
Posts: 106
Joined: Sun Jan 29, 2006 9:06 pm
Location: Targu-Mures

Postby tudordudas » Thu Nov 08, 2007 10:49 pm

hm...nu stiu cec sa zic...cei care au terminat MM sunt incadrati MAPN, iar locurile astea sunt in ministerul de justitie sau de interne.Sunt lucruri diferite...ei nu pot fi incadrati in ministerele astea.Deci trebuie sa fie o alta explicatie...zic eu!
Nici nu vreau sa fiu sceptic sau carcotas sa sugerez ca locurile astea sunt expres pt pilosi.Nu cred sa fie asa.Mai ales ca pilosii se vor descurca si pe celelalte locuri....
Festina lente....

User avatar
agorima
senior
senior
Posts: 323
Joined: Wed Sep 08, 2004 12:15 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby agorima » Fri Nov 09, 2007 1:22 pm

Intrebarea este: cei care candideaza pe locurile mapn, mi etc in afara locurilor pubicate pt plebe, au post asigurat dupa terminarea rezidentiatului in armata, minister ? Altfel de ce nu ar candida si ei pe locurile existente pt cei "normali" sa zic asa!

User avatar
crin
junior
junior
Posts: 79
Joined: Sat Jan 06, 2007 7:19 pm

Postby crin » Fri Nov 09, 2007 2:08 pm

agorima wrote:Intrebarea este: cei care candideaza pe locurile mapn, mi etc in afara locurilor pubicate pt plebe, au post asigurat dupa terminarea rezidentiatului in armata, minister ? Altfel de ce nu ar candida si ei pe locurile existente pt cei "normali" sa zic asa!

Sigur ca au post,daca nu cumva ii dau afara dupa...Insa majoritatea de la mapn ajung dupa intr-o unitate militara;cam naspa zic eu

ufisoru
senior
senior
Posts: 143
Joined: Fri Oct 06, 2006 11:53 am
Location: cluj

stie cineva cati candidati s-au inscris?

Postby ufisoru » Fri Nov 09, 2007 2:20 pm

nu e naspa deloc..au salar foarte mare...cazare...masa si grad militar pentru care iau bani in plus.am o prietena care e pe medicina interna in cadrul politiei si e sublocotenent si ia in mana vreo 18 mil acuma in primul an
io

User avatar
crisalia
senior
senior
Posts: 431
Joined: Fri Sep 26, 2003 11:55 pm
Location: asteptand extraterestri
Contact:

Postby crisalia » Fri Nov 09, 2007 2:28 pm

pai si putem alege la rezi din locurile acestea?sau trebuia depus dosarul special pt ele?
all good things come to an end

User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Postby andrita » Fri Nov 09, 2007 2:40 pm

crisalia wrote:pai si putem alege la rezi din locurile acestea?sau trebuia depus dosarul special pt ele?


cred ca trebuie sa fi terminat medicina militara si sa dai "dosar special" la careva din ministerul lor.
Tot ce-i trebuie raului ca sa reuseasca este ca oamenii buni sa nu faca nimic.

User avatar
auerbach
senior
senior
Posts: 179
Joined: Sun Feb 18, 2007 12:38 pm

Postby auerbach » Fri Nov 09, 2007 2:44 pm

andrita wrote:
crisalia wrote:pai si putem alege la rezi din locurile acestea?sau trebuia depus dosarul special pt ele?


cred ca trebuie sa fi terminat medicina militara si sa dai "dosar special" la careva din ministerul lor.


pt cei de la med militara se intelege, da cei care sunt la justitie si MI? ce-i cu astia? au facut scoala de politie sau dreptu` in paralel cu medicina? de ce nu s-a anuntat ca ne putem inscrie si pt Min justitie si interne???

User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Postby andrita » Fri Nov 09, 2007 2:46 pm

auerbach wrote:
andrita wrote:
crisalia wrote:pai si putem alege la rezi din locurile acestea?sau trebuia depus dosarul special pt ele?


cred ca trebuie sa fi terminat medicina militara si sa dai "dosar special" la careva din ministerul lor.


pt cei de la med militara se intelege, da cei care sunt la justitie si MI? ce-i cu astia? au facut scoala de politie sau dreptu` in paralel cu medicina? de ce nu s-a anuntat ca ne putem inscrie si pt Min justitie si interne???


pt ca probabil au aflat doar cei care "au dreptul" sa afle acest lucru.adica cei care DAU dreptul.
Tot ce-i trebuie raului ca sa reuseasca este ca oamenii buni sa nu faca nimic.

User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Postby andrita » Fri Nov 09, 2007 2:48 pm

insa cel mai bine ne pot lumina cei care sunt in situatia data(adica cei ce concureaza pt acele posturi) sau cei care reprezinta ms ul sau alte organizatii ale medicilor rezidenti.sau google!
Tot ce-i trebuie raului ca sa reuseasca este ca oamenii buni sa nu faca nimic.

User avatar
crisstallus_cris
senior
senior
Posts: 343
Joined: Sun Sep 02, 2007 5:31 pm
Location: iasi-constanta
Contact:

Postby crisstallus_cris » Fri Nov 09, 2007 7:09 pm

Vad ca toti suntem in ceata cu acele locuri.Eu cand m-am inscris am dat dosarul pur si simplu,nu m-a intrebat nimeni pt ce concurez:locurile pe sanatate publica,ministerul justitiei,apararii...Sper doar ca cei "speciali"sa nu concureze tot pe locurile afisate in viata medicala...Totusi n-ar fi fost normal sa se afiseze toate posturile disponibile,sa stim si restul cei cu ministerele astea...?Dar normalitatea e o notiune relativa... :D
nothing to gain,so much to lose...as a doctor

User avatar
agorima
senior
senior
Posts: 323
Joined: Wed Sep 08, 2004 12:15 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby agorima » Fri Nov 09, 2007 8:21 pm

cei care au terminat med militara mi se pare ca au revistal lor ceva cu observatorul medical militar sau cam asa ceva si acolo s-au publicat. Pentru cei pe MI etc chiar este o mare ceata. Dosarele din cate stiu se depun chiar la ministerul sanatatii nu la DSP.

User avatar
agorima
senior
senior
Posts: 323
Joined: Wed Sep 08, 2004 12:15 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby agorima » Fri Nov 09, 2007 8:22 pm

ASP scuzati am uitat ca este Autoritate acum

tudordudas
senior
senior
Posts: 106
Joined: Sun Jan 29, 2006 9:06 pm
Location: Targu-Mures

Postby tudordudas » Sat Nov 10, 2007 10:31 am

P R O I E C T
de ORDONANŢĂ pentru modificarea şi completarea Ordonanţei de Urgenţă a Guvernului nr.58/2001, privind organizarea şi finanţarea rezidenţiatului, stagiaturii si activităţii de cercetare medicală în sectorul sanitar cu modificările şi completările ulterioare .
(1²) Pentru locurile publicate de autorităţile şi instituţiile care au în subordine unităţi sanitare, altele decât Ministerul Sănătăţii Publice si Ministerul Transporturilor, Construcţiilor şi Turismului, respectiv Ministerul Apărării Naţionale, Ministerul Administraţiei şi Internelor, Ministerul Justiţiei, Serviciul Român de Informaţii, Serviciul de Informaţii Externe si Serviciul de Telecomunicaţii Speciale, concurează numai medicii, medicii dentişti si farmaciştii, funcţionari publici cu statut special sau ofiţeri încadraţi în aceste instituţii.”

Deci nu era obligatia Min Sanatatii sa publice acele locuri intrucat nu ii apartin...cel putin asa am inteles eu....
Festina lente....

User avatar
alinavalean
senior
senior
Posts: 399
Joined: Sat Nov 04, 2006 11:56 pm

Postby alinavalean » Sat Nov 10, 2007 10:39 am

Da, asa e... Multumim de lamuriri

User avatar
crisalia
senior
senior
Posts: 431
Joined: Fri Sep 26, 2003 11:55 pm
Location: asteptand extraterestri
Contact:

Postby crisalia » Sat Nov 10, 2007 12:43 pm

tudordudas wrote:P R O I E C T
de ORDONANŢĂ pentru modificarea şi completarea Ordonanţei de Urgenţă a Guvernului nr.58/2001, privind organizarea şi finanţarea rezidenţiatului, stagiaturii si activităţii de cercetare medicală în sectorul sanitar cu modificările şi completările ulterioare .
(1²) Pentru locurile publicate de autorităţile şi instituţiile care au în subordine unităţi sanitare, altele decât Ministerul Sănătăţii Publice si Ministerul Transporturilor, Construcţiilor şi Turismului, respectiv Ministerul Apărării Naţionale, Ministerul Administraţiei şi Internelor, Ministerul Justiţiei, Serviciul Român de Informaţii, Serviciul de Informaţii Externe si Serviciul de Telecomunicaţii Speciale, concurează numai medicii, medicii dentişti si farmaciştii, funcţionari publici cu statut special sau ofiţeri încadraţi în aceste instituţii.”

Deci nu era obligatia Min Sanatatii sa publice acele locuri intrucat nu ii apartin...cel putin asa am inteles eu....


ok nu trebuiau publicate in VM, dar noi nu suntem medici, dc am absolvit fac de medicina??....sau ce suntem noi? :?: .....adica intreb era.....dc am fii aflat din timp de acele locuri am fii putut opta si noi pt ele?
all good things come to an end

Bysko
senior
senior
Posts: 249
Joined: Fri Dec 01, 2006 6:26 pm
Location: Cocarlatii de Vale:)

Postby Bysko » Sat Nov 10, 2007 1:08 pm

Eu inteleg din exprimare ca numai medicii, medicii dentisti si farmacistii care sunt si functionari publici cu statut special sau ofiteri incadrati in aceste institutii. Intrebarea este cum ajungi si functionar public cu statut specific?

User avatar
alinavalean
senior
senior
Posts: 399
Joined: Sat Nov 04, 2006 11:56 pm

Postby alinavalean » Sat Nov 10, 2007 1:54 pm

te angajezi ca telefonist de exemplu la 112 care tine de sri. iar cand termini medicina sau ceva de genul asta, poti concura pe locurile lor de medici. In plus, salariile sunt astronomice. Cel putin asa am auzit...

User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Postby andrita » Sat Nov 10, 2007 2:05 pm

si salariile si facilitatile si oportunitatile de a merge pe banii statului la "schimb de experienta" pe afara si bani de uniforma si bani de chirie .(bani de unif vreo 3-4 mil plus banii de chirie vreo 5 mil pe luna.am cunoscuti,nu vb din auzitelea).
Tot ce-i trebuie raului ca sa reuseasca este ca oamenii buni sa nu faca nimic.

User avatar
crisstallus_cris
senior
senior
Posts: 343
Joined: Sun Sep 02, 2007 5:31 pm
Location: iasi-constanta
Contact:

Postby crisstallus_cris » Sat Nov 10, 2007 2:19 pm

Ce discriminari intre noi si "functionarii lor"Poate se gandesc ca noi nu avem nevoie de banii in plus,haine,chirie.... :D
nothing to gain,so much to lose...as a doctor

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sat Nov 10, 2007 2:40 pm

cica anulasta se putea inscrie lumea pe ambele locuri, si normal si din ala de sri

User avatar
alinavalean
senior
senior
Posts: 399
Joined: Sat Nov 04, 2006 11:56 pm

Postby alinavalean » Sat Nov 10, 2007 3:19 pm

pacat ca nu am stiut... :(

pasarilatilungila
elder
elder
Posts: 679
Joined: Sun Nov 14, 2004 11:33 pm

Postby pasarilatilungila » Sat Nov 10, 2007 3:51 pm

stai linistita, cine trebuia sa stie a stiut :)
And the PRIDES shall stand as one, powerful in the LIGHT and SUPREME among BEINGS

User avatar
alinavalean
senior
senior
Posts: 399
Joined: Sat Nov 04, 2006 11:56 pm

Postby alinavalean » Sat Nov 10, 2007 5:57 pm

da, stiu asta... :splat:

tudordudas
senior
senior
Posts: 106
Joined: Sun Jan 29, 2006 9:06 pm
Location: Targu-Mures

Postby tudordudas » Sat Nov 10, 2007 6:00 pm

trident wrote:cica anulasta se putea inscrie lumea pe ambele locuri, si normal si din ala de sri

cica stii tu ceva concret sau cica numai vrb sa te remarci?? nu au legatura locurile de la MIRA sau MJ cu SRI-ul....
Festina lente....

tudordudas
senior
senior
Posts: 106
Joined: Sun Jan 29, 2006 9:06 pm
Location: Targu-Mures

Postby tudordudas » Sat Nov 10, 2007 6:04 pm

in mod cert au fost 49 de oameni care au stiut de locurile astea.Ore cate locuri sunt? Oare cei care sunt in plus vor fi redistribuiti pe locurile noastre ale celor multi? Oare ce calitati ii deosebesc pe ei de noi?
Multe intrebari...putine raspunsuri...iar noua nu ne ramane decat sa speculam pe tema asta pana nu ne scrie unul care stie cum sta treaba sa ne linisteasca!
Festina lente....

tudordudas
senior
senior
Posts: 106
Joined: Sun Jan 29, 2006 9:06 pm
Location: Targu-Mures

Postby tudordudas » Sat Nov 10, 2007 6:15 pm

pe pagina de net amrez.ro exista un proiect de ordin de modificare a OG cu privire la organizarea rezidentiatului....acolo apar cateva detalii despre posturi scoase la concurs de alte ministere...poate cineva de la amrez ne poate informa si pe noi cum sta treaba.
Festina lente....

User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Postby andrita » Sat Nov 10, 2007 7:10 pm

oare poate cineva de la AMRez sa ne lamureasca si pe noi cum sta treaba si sa nu ne raspunda cu ..cica or fost si cica nu or mai fi?
Tot ce-i trebuie raului ca sa reuseasca este ca oamenii buni sa nu faca nimic.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sun Nov 11, 2007 12:37 pm

intrati si voi pe amrez.ro? cume , e tare situl? :)

User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Postby andrita » Sun Nov 11, 2007 12:43 pm

e cam naspa drep sa spun.dar ce,vrei sa iti faci si tu cont acolo?vrei o pila la vice? :twisted: :?:
Tot ce-i trebuie raului ca sa reuseasca este ca oamenii buni sa nu faca nimic.

ufisoru
senior
senior
Posts: 143
Joined: Fri Oct 06, 2006 11:53 am
Location: cluj

stie cineva cati candidati s-au inscris?

Postby ufisoru » Sun Nov 11, 2007 6:24 pm

nu mi-a placut deloc site-ul e asa anost!
io


Return to “Rezidentiat 2007”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests