CATI ABSOLVENTI SUNT??

Punct si de la capat. MS propune o noua lege pentru rezidentiat
User avatar
adellyne_85
elder
elder
Posts: 650
Joined: Sun Dec 31, 2006 11:44 pm

Postby adellyne_85 » Sat Oct 06, 2007 12:37 pm

crisalia wrote:si eu stiu pers care sunt rezi pe mf si stau acasa....cica inv...nu ies din casa cu saptamanile....si dc ii rogi sa iti explice ceva ce nu ai inteles......se uita la tine mai ceva ca basescu.... :shock: ....sunt chiar uimiti ca exista asa ceva in materia pt rezi.... :lol:


eu ma bucur ca exista dintr-astia.
voi nu? :)

User avatar
Cyph3r
elder
elder
Posts: 567
Joined: Tue Mar 06, 2007 9:11 pm
Location: Acolo unde mana omului n-a pus niciodata piciorul

Postby Cyph3r » Sat Oct 06, 2007 12:44 pm

adellyne_85 wrote:
crisalia wrote:si eu stiu pers care sunt rezi pe mf si stau acasa....cica inv...nu ies din casa cu saptamanile....si dc ii rogi sa iti explice ceva ce nu ai inteles......se uita la tine mai ceva ca basescu.... :shock: ....sunt chiar uimiti ca exista asa ceva in materia pt rezi.... :lol:


eu ma bucur ca exista dintr-astia.
voi nu? :)

dar nu conteaza ca nu stiu sa iti explice..conteaza ca stiu sa bifeze abcde
si ce daca nu stiu ce e lam3..si cu ce se mananca dar daca pica grila din lam3 am luat 5pct..mai conteaza ca eu nu stiu ce e?
I choose not to choose life.And the reason..there is no reason.Who needs reasons when you got medicine??

User avatar
adellyne_85
elder
elder
Posts: 650
Joined: Sun Dec 31, 2006 11:44 pm

Postby adellyne_85 » Sat Oct 06, 2007 12:53 pm

Cyph3r wrote:
adellyne_85 wrote:
crisalia wrote:si eu stiu pers care sunt rezi pe mf si stau acasa....cica inv...nu ies din casa cu saptamanile....si dc ii rogi sa iti explice ceva ce nu ai inteles......se uita la tine mai ceva ca basescu.... :shock: ....sunt chiar uimiti ca exista asa ceva in materia pt rezi.... :lol:


eu ma bucur ca exista dintr-astia.
voi nu? :)

dar nu conteaza ca nu stiu sa iti explice..conteaza ca stiu sa bifeze abcde si ce daca nu stiu ce e lam3..si cu ce se mananca dar daca pica grila din lam3 am luat 5pct..mai conteaza ca eu nu stiu ce e?


ba sa dea Dumnezeu sa bifeze astia abcde la toate si eu sunt happy :wink:

User avatar
Cyph3r
elder
elder
Posts: 567
Joined: Tue Mar 06, 2007 9:11 pm
Location: Acolo unde mana omului n-a pus niciodata piciorul

Postby Cyph3r » Sat Oct 06, 2007 12:56 pm

adellyne_85 wrote: ba sa dea Dumnezeu sa bifeze astia abcde la toate si eu sunt happy :wink:

inclusiv la alea complement simplu :P :P :P
off..dar astea's vise..
I choose not to choose life.And the reason..there is no reason.Who needs reasons when you got medicine??

Bysko
senior
senior
Posts: 249
Joined: Fri Dec 01, 2006 6:26 pm
Location: Cocarlatii de Vale:)

Postby Bysko » Sat Oct 06, 2007 3:28 pm

Daca e s-o iei asa, sunt o gramada si printre cei care doar ce au terminat... cu privire basesciana :lol:

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sat Oct 06, 2007 9:53 pm

eh, ati stabilit pana la orma concurenta? cati apsolvinti, cati dina ia ramsid e anu trecut, 2-3 scenarii.. aleA?

User avatar
crisalia
senior
senior
Posts: 431
Joined: Fri Sep 26, 2003 11:55 pm
Location: asteptand extraterestri
Contact:

Postby crisalia » Sat Oct 06, 2007 11:25 pm

nu ai ghicit tu in globul tau de cristal? :D
all good things come to an end

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sun Oct 07, 2007 12:17 am

drept sau stang? :lol:

User avatar
crisalia
senior
senior
Posts: 431
Joined: Fri Sep 26, 2003 11:55 pm
Location: asteptand extraterestri
Contact:

Postby crisalia » Sun Oct 07, 2007 12:23 am

in ala de vz mai bine :D
all good things come to an end

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sun Oct 07, 2007 12:25 am

in ala de cristalia :lol:

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Sun Oct 07, 2007 11:17 am

eu cred ca anul asta o sa fie cel mai frumos si mai vesel rezidentiat de pana acuma. :roll:
Red Apple

maria_m
senior
senior
Posts: 449
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:26 pm

Postby maria_m » Sun Oct 07, 2007 11:44 am

sunteti asa de optimisti toti ca mai am un pic si incep sa cred ca iau rezi fara sa invat nimic :lol: :lol: face bine la moral 8)

User avatar
ciushka
elder
elder
Posts: 661
Joined: Fri Jun 09, 2006 1:49 am
Location: de la dracu in praznic putin pe stanga
Contact:

Postby ciushka » Wed Oct 10, 2007 10:08 pm

chiar anu asta nu am invatzat! asta e nu e banc nu e vrajeala sa va induc in eroare sau mai stiu eu ce matarpazlac.asta e am fost om mai putin dotat intelectual e pe barba mea .
anu acesta nici eu nu stiu macar de ce naiba mai dau.poate ca sa nu zic ca nu am dat.
bafta succes maxim si sa nu ii injurati pe mfisti ca e oameni si ei( :P )

cine stie poate imi fac rost de pile si de bani si imi cumpar un post pe undeva:D

iar privitor la concurenta e clar ca o sa fie mai mica daca anu trecut au fost cu 400 de insi mai putini ca acu doi ani

faza e ca sunt tare curios cum o sa fie la repartitie
de obicei de murit se moare doar odata... eu mor in fiecare zi cand ma trezesc si renasc la fiecare adormire( ego dixit)

User avatar
med_use
junior
junior
Posts: 90
Joined: Mon Mar 12, 2007 5:58 pm
Location: iasi

Postby med_use » Wed Oct 10, 2007 10:22 pm

faza e ca sunt tare curios cum o sa fie la repartitie[/quote]
adica?

User avatar
ciushka
elder
elder
Posts: 661
Joined: Fri Jun 09, 2006 1:49 am
Location: de la dracu in praznic putin pe stanga
Contact:

Postby ciushka » Wed Oct 10, 2007 10:35 pm

adika parerea mea ca o sa fie o mare brambureala
scurt pe doi
plus ca nu se stie mai nimik de rezu pe post
sa recunoastem ca nu stim ce localitati sunt pe lista ,nu stim cand se da cum se da etc.
de ex cineva din braila care ar afla ca e post pe specialitatea care o vrea nu ar opta sa mearga pe post si sa se angajeze acasa decat sa dea rezu pe loc nu pe post si la sfarsit sa dea spaga o tona sa ia acelasi post ?
de obicei de murit se moare doar odata... eu mor in fiecare zi cand ma trezesc si renasc la fiecare adormire( ego dixit)

luly_boy
senior
senior
Posts: 227
Joined: Tue Aug 15, 2006 9:53 am

Postby luly_boy » Wed Oct 10, 2007 10:39 pm

Rezi pe post va fi doar din 2008.

ufisoru
senior
senior
Posts: 143
Joined: Fri Oct 06, 2006 11:53 am
Location: cluj

CATI ABSOLVENTI SUNT??

Postby ufisoru » Thu Oct 11, 2007 12:03 am

Ministrul se adresează rezidenţilor şi viitorilor rezidenţi Listeaza E-mail
09 Octombrie 2007
ImageLuând în considerare faptul că printre cititorii noştri se află mulţi medici rezidenţi, precum şi faptul că examenul de rezidenţiat este în permanenţă un subiect de interes publicăm declaraţia de astăzi, 9 octombrie, a ministrului Sănătăţii Publice, declaraţie în care acesta se adresează rezidenţilor şi viitorilor rezidenţi. “Astăzi mă adresez medicilor rezidenţi şi viitorilor medici rezidenţi. Nu ştiu dacă din reavoinţă sau din ignoranţă o parte a presei insistă de două zile asupra unui fals subiect intitulat incitant”legarea de glie a medicilor”. Inexactităţile şi încercările de manipulare din presupusa ştire era firesc să-i enerveze pe cei despre care vorbim. Stimaţi medici, nici unul dintre mesajele pe care le a-ţi primit nu sunt corecte. Nimeni nu vă leagă de glie. Cu atât mai puţin un ministru liberal, membru al guvernului care a gestionat admiterea în UE, angajându-se să respecte legislaţia europeană, deci şi legea dreptului la libera circulaţie.
Pentru asigurarea asistenţei medicale de calitate în mediul urban şi mai ales rural, examenul de rezidenţiat va fi organizat pe centre regionale ale MSP şi UMF. De asemenea, vor fi alocate locuri pentru rezidenţiat pe post pentru a asigura medici în specialităţile deficitare şi , mai ales, în localităţile cu deficit de personal medical. Atenţiune !: Rezidenţiatul pe post reprezintă o opţiune personală a celor ce doresc un asemenea tip de post. Nu-i obligă nimeni.
Rezidenţiatul pe post implică anumite drepturi deci, implicit, şi obligaţii: Cine optează pentru acestă formă de rezidenţiat, dă examen exact pe postul pe care îl va ocupa după perioada de pregătire în specialitate. Are însă obligaţia de a rămâne pe acest post durata perioadei de pregătire. Exemplu : e nevoie de ATI-st la spitalul din oraşul X, se scoate postul la concurs pentru rezidenţiat. Cine candidează pe acest post trebuie să ştie că după cei 5 ani cât durează pregătirea în acestă specialitate are obligaţia să profeseze pe postul respectiv încă 5 ani. Atenţiune !: pregătirea în perioada rezidenţiat se face conform legii în centre universitare sau acreditate. Spitalul din oraşul X care are nevoie de ATI-st îl aşteaptă pe acesta să-şi tremine pregătirea şi în acest timp nu scoate postul la concurs. De aceea se încheie contractul între candidat şi spital. De remarcat şi de reţinut : aceşti medici au deja asigurat un loc de muncă, în timp ce ceilalţi, la terminarea rezidenţiatului vor da concurs pentru posturile care vor fi libere atunci. ÃŽn momentul în care un candidat optează pentru ocuparea unui astfel de post, el încheie un contract cu spitalul unde este postul, contract prin care se obligă să profeseze în acel post dublul perioadei de rezidenţiat. ÃŽnscrierea la examenul pe acest post este opţională. Nimeni nu obligă pe nimeni să se înscrie la rezidenţiatul pe post. Nu se înscrie nimeni, se scoate postul la concurs până când se găsesc doritori. Prevederea nu este nouă ea se găseşte în OUG 58din aprilie 2001, cu modificări ulterioare în 2004.
Gândim şi o formulă pentru a evita situaţia de medic şomer sau vânzător cu diplomă. La MSP se lucrează acum la un act normativ care să dea o şansă medicilor care nu iau examenul de rezidenţiat sau de specialitate. Cei ce nu vor lua rezidenţiatul vor avea posibilitatea să lucreze în spitale maximum trei ani, sub îndrumarea unor profesori, timp în care vor fi plătiţi ca medicii rezidenţi şi vor avea încă şansa de a se prezenta de trei ori la examenul de rezidenţiat. ÃŽn ceea ce-i priveşte pe rezidenţii care nu iau examenul de specialitate vor beneficia de acelaşi regim pe o perioadă nelimitată însă de timp. Am convingerea însă că nici un medic nu se va mulţumi cu un statut provizoriu şi va încerca să promoveze cât mai repede examenele restante. Esenţa acestei legi însă este aceea de a nu genera şomeri cu diplomă sau de a-i împinge pe medici să opteze pentru altă meserie decât aceea pentru care s-au pregătit.
Salariile. Primii beneficiari ai reforme salariale au fost rezidenţii. Salarizarea lor a fost preluată de MSP şi astfel a fost posibilă majorarea în acest an a salarilor cu până la 60%. O măsură fără precedent, nici unul dintre miniştrii sănătăţii de până acum negândindu-se la ei. Sigur, rezidenţii nu sunt mulţumiţi, dar aceasta este acum posibilitatea economiei româneşti.
Performanţa. Gîndim însă un proiect de lege prin care medicul să fie plătit în funcţie de performanţe. Acest proiect de lege este într-o fază avansată şi a fost deja supus dezbaterii publice. Prin acest proiect de lege se realizează posibilitatea de majorare a salariilor de bază ale medicilor cu până la 50%, iar în situaţia în care unitatea realizează şi alte venituri, altele decât cele provenite din contractul încheiat cu casa de asigurări de sănătate, salariile de bază ale medicilor pot fi majorate cu până la 100%.”

Sursa: http://www.ms.ro
io

User avatar
ciushka
elder
elder
Posts: 661
Joined: Fri Jun 09, 2006 1:49 am
Location: de la dracu in praznic putin pe stanga
Contact:

Postby ciushka » Thu Oct 11, 2007 2:21 am

100% fatza de cand e ra salariu de rezident cat un kil de fasole?
fain o sa ne putem permite doua kile de fasole
de obicei de murit se moare doar odata... eu mor in fiecare zi cand ma trezesc si renasc la fiecare adormire( ego dixit)

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Thu Oct 11, 2007 12:15 pm

pai si performanta cum o stabilesti? se va ridica dintre noi o noua specie - rezidentul performant /
Red Apple

User avatar
ciushka
elder
elder
Posts: 661
Joined: Fri Jun 09, 2006 1:49 am
Location: de la dracu in praznic putin pe stanga
Contact:

Postby ciushka » Thu Oct 11, 2007 3:00 pm

bagam in noi anabolizante sa creasca mushkiu pe noi sa mancam odata pe luna si atunci de post sa dormim 2 ore in 7 zile si sa depasim productia de pacienti la hectar sa fcem cincinalu in 3 ani jumate....
parca am mai auzit kestii dinastea

ca sa nu mai vb ca am impresia ca performanta va creste in functie de bataturile de pe buze si urmele de pupaturi de pe fundu profilor

bravos natiune viitoru pare luminos,mai luminos ca niciodata

ps: tot ce abereaza ministru ar fi foarte potrivite pentru un sistem normal...dar sa nu uitam ca in romania nu e chiar asha
de obicei de murit se moare doar odata... eu mor in fiecare zi cand ma trezesc si renasc la fiecare adormire( ego dixit)

User avatar
matrix
elder
elder
Posts: 519
Joined: Mon Jul 07, 2003 9:03 am

Postby matrix » Thu Oct 11, 2007 9:43 pm

crisalia wrote:si eu stiu pers care sunt rezi pe mf si stau acasa....cica inv...nu ies din casa cu saptamanile....si dc ii rogi sa iti explice ceva ce nu ai inteles......se uita la tine mai ceva ca basescu.... :shock: ....sunt chiar uimiti ca exista asa ceva in materia pt rezi.... :lol:


din astia care nu stiu sa explice si stau cu saptamanile in casa se aleg cei din top 500 :P astia in schimb ai naibii stiu sa bifeze foarte bine

aia care stiu sa explice de obicei iau mai jos. sunt mai nehotarati, mai schimba raspunsurile, se gandesc ca poate si alalalt raspuns e bun....
Viata lunga si prospera!

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Thu Oct 11, 2007 9:58 pm

asa este, cei care iau naspa rezi sunt de fapt cei mai destepti (sa fie si ei ceva, sa fie egal) teoria.. compensatiei
LOL

User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Postby andrita » Thu Oct 11, 2007 11:19 pm

matrix wrote:
crisalia wrote:si eu stiu pers care sunt rezi pe mf si stau acasa....cica inv...nu ies din casa cu saptamanile....si dc ii rogi sa iti explice ceva ce nu ai inteles......se uita la tine mai ceva ca basescu.... :shock: ....sunt chiar uimiti ca exista asa ceva in materia pt rezi.... :lol:


din astia care nu stiu sa explice si stau cu saptamanile in casa se aleg cei din top 500 :P astia in schimb ai naibii stiu sa bifeze foarte bine

aia care stiu sa explice de obicei iau mai jos. sunt mai nehotarati, mai schimba raspunsurile, se gandesc ca poate si alalalt raspuns e bun....

chiar ca asa e!nu tre sa gandesti prea mult sa iei acest examen .tre sa ai memorie buna.bineinteles ca sunt si exceptii.dar raaarrre.dupa aia,d zeu cu mila!
Tot ce-i trebuie raului ca sa reuseasca este ca oamenii buni sa nu faca nimic.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Fri Oct 12, 2007 8:33 am

nu m, tre sa stii ce sa inveti.lol


Return to “Rezidentiat 2007”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests