Cum stati cu invatatul?

Punct si de la capat. MS propune o noua lege pentru rezidentiat

De cate ori ati trecut prin materie?

Inca sunt la prima citire
48
55%
Am citit odata si sunt la a doua citire
19
22%
Am terminat a doua oara si sunt la a treia citire
10
11%
Am citit de peste 3 ori
11
13%
 
Total votes: 88

Eminemscu
junior
junior
Posts: 61
Joined: Wed Jul 16, 2003 9:54 pm
Location: mai pe nicaieri
Contact:

Cum stati cu invatatul?

Postby Eminemscu » Thu Aug 02, 2007 4:42 pm

Cum stati cu invatatul?
si pt cei care au trecut macar odata prin materie cam cu cat considerat ca ati ramas?
la grile cum stati?
The MATRIX has you.

User avatar
cezarion
junior
junior
Posts: 45
Joined: Sun May 07, 2006 10:38 am
Location: aici inca

Postby cezarion » Thu Aug 02, 2007 5:42 pm

cum au citit astia de peste 3 ori :D .bv ma copii.va doresc spor in continuare :D
"Imi e destul sa stiu ca pot."

User avatar
Cyph3r
elder
elder
Posts: 567
Joined: Tue Mar 06, 2007 9:11 pm
Location: Acolo unde mana omului n-a pus niciodata piciorul

Postby Cyph3r » Thu Aug 02, 2007 5:47 pm

Cezarion, probabil sunt dintre cei ce dau a n'a oara cu n cuprins in intervaul [2,infinit)
Eu unu iinca trag cu plugul prima oara (desţelenesc materia adica) pentru ca sesiunea de vara mi'a luat 1 luna si ceva din timpul de citit ptr rezi

P.S. Nu conteaza cat scoti la grile dupa prima citire..e doar ptr linistea ta sufleteasca..
Si eu le fac dupa ce termin un capitol doar k nota informativa..daca scot sub 85% inseamna ca trebuie sa mai citesc odata ptr ca nu am retinut tot ce era nevoie

Multa bafta noua tuuror si spor
I choose not to choose life.And the reason..there is no reason.Who needs reasons when you got medicine??

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Thu Aug 02, 2007 5:50 pm

da ce te faci cu aia care n-au pierdut o luna jumate cu sesiunea, si care au trecut pe bune prina materie?

User avatar
Cyph3r
elder
elder
Posts: 567
Joined: Tue Mar 06, 2007 9:11 pm
Location: Acolo unde mana omului n-a pus niciodata piciorul

Postby Cyph3r » Thu Aug 02, 2007 5:59 pm

pai daca ai idei ce sa le faci..feel free to do so
eu..eu n'am ce sa (le) fac..fiecare cu bafta lui
oricum domnule Trident..ff promt...3 min :D :D :D
Respekt :)
I choose not to choose life.And the reason..there is no reason.Who needs reasons when you got medicine??

User avatar
adellyne_85
elder
elder
Posts: 650
Joined: Sun Dec 31, 2006 11:44 pm

Postby adellyne_85 » Thu Aug 02, 2007 7:17 pm

pe unele le-am citit de 2 ori, pe unele o data, pe altele deloc.
iar unele chiar ca vor ramane necitite :x

User avatar
cezarion
junior
junior
Posts: 45
Joined: Sun May 07, 2006 10:38 am
Location: aici inca

Postby cezarion » Fri Aug 03, 2007 12:27 am

ba sincer cred ca la rezultate vom fi uimiti ca si anul trecut indiferent de cate ori se trece prin materie(ptr. ca sunt unii care trec doar ca sa isi faca planul si sunt unii care stau pe un capitol pana retin toate detaliile si poate chiar il mai repeta o data la prima trecere :) ),deci este irelevant de cate ori ai trecut prin materie :roll:
"Imi e destul sa stiu ca pot."

User avatar
alinavalean
senior
senior
Posts: 399
Joined: Sat Nov 04, 2006 11:56 pm

Postby alinavalean » Fri Aug 03, 2007 5:13 pm

eu dupa prima citire nu am ramas cu mare lucru. nici nu am repetat toate detaliile, oricum nu le tin minte pana la rezi. Acum sunt dupa a doua citire si in sfarsit incep sa recunosc materia, unele capitole, nu toate. Ultimele 2 luni vor fi importante... atunci se vor fixa detaliile si atunci cred ca se va face diferentierea intre cei cu putere mare de memorare si stapani pe sine si cei care vor intra in panica si nu vor putea sa mai faca nimic

User avatar
med_use
junior
junior
Posts: 90
Joined: Mon Mar 12, 2007 5:58 pm
Location: iasi

Postby med_use » Fri Aug 03, 2007 10:36 pm

alinavalean wrote:eu dupa prima citire nu am ramas cu mare lucru. nici nu am repetat toate detaliile, oricum nu le tin minte pana la rezi. Acum sunt dupa a doua citire si in sfarsit incep sa recunosc materia, unele capitole, nu toate. Ultimele 2 luni vor fi importante... atunci se vor fixa detaliile si atunci cred ca se va face diferentierea intre cei cu putere mare de memorare si stapani pe sine si cei care vor intra in panica si nu vor putea sa mai faca nimic

asa este....ultimile 2 luni fac diferentza.... :)

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Fri Aug 03, 2007 10:59 pm

cezarion wrote:ba sincer cred ca la rezultate vom fi uimiti ca si anul trecut indiferent de cate ori se trece prin materie(ptr. ca sunt unii care trec doar ca sa isi faca planul si sunt unii care stau pe un capitol pana retin toate detaliile si poate chiar il mai repeta o data la prima trecere :) ),deci este irelevant de cate ori ai trecut prin materie :roll:


hai sa inventam o masura care sa fie relevanta, nr de pagini nu, nr de treceri amterie nu, pai sa facem o masura care sa zica fiecare cat are.

User avatar
rellyc
senior
senior
Posts: 180
Joined: Sun Aug 28, 2005 11:05 pm
Location: In my world
Contact:

Postby rellyc » Fri Aug 03, 2007 11:29 pm

Nu cred ca exista o masura general valabila. Eu de ex. trec a 2a oara, am inceput cu CV pe care-l invatasem prin februarie. Initial m-am crizat ca nu-mi amintesc mare lucru bla bla dar trecand de acest hop si citind in detaliu am remarcat ca merge semnificativ mai repede. Unele capitole le-am retinut in proportie mai mare, altele mai putin... Prima oara am destelenit materia, am priceput-o, am retinut cat am putut...se simte diferenta acum.
Legat de grile, initial le-am facut dupa fiecare capitol in acelasi scop ca si colegul forumist de mai sus, pt. a descoperi chestiile pe care nu insistasem suficient, amanuntele uitate etc....si astfel reveneam la text sa lamuresc greseala. Acum las distanta intre invatat si teste, il consider un mod eficient de repetare. Nici eu nu consider relevant nr de parcurgeri, este subiectiv. Unii considera parcurgere citirea trap-galop de acomodare, altii la prima trecere fac scheme si retin chestiile mari....este foarte variabil. Un coleg imi marturisea ca anul trecut a parcurs prima oara materia in 1,5 luni. M-a pufnit rasul, poate doar la stilul roman politist, cu sufletul la gura si sarind pagini pt a citi finalul.
Cel mai bine este sa isi gaseasca fiecare un mod de invatare-repetare care i se potriveste.
Asa incat, curaj, rabdare si spor!
"Capacitatea omului de a se insela pe sine insusi si de a confunda dorintele imaginatiei sale cu realitatea nu are limite"

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Fri Aug 03, 2007 11:41 pm

atunci trebuie sa inventam un idicator.
o masura derivata care sa cuantifice levelul si sa preteze la comparatii

User avatar
Cyph3r
elder
elder
Posts: 567
Joined: Tue Mar 06, 2007 9:11 pm
Location: Acolo unde mana omului n-a pus niciodata piciorul

Postby Cyph3r » Fri Aug 03, 2007 11:55 pm

propun rezidentometrul
R(i)=K*(nr de repetari* nr pagini)/n]+[nr injuraturi/coloana sau pagina+cafele/zi]
Rtotal=suma de r(i)
unde k=constanta ce tine de cantitatea de cafea varsata pe margini si nr de pixuri consumate ptr subliniere
n=0 ptr Gherasim, 1 daca citesti harrison, 2 angelescu 3 ciofu 4 schwartz,

:twisted: :twisted: :twisted:
e bine?
Last edited by Cyph3r on Fri Aug 03, 2007 11:58 pm, edited 2 times in total.
I choose not to choose life.And the reason..there is no reason.Who needs reasons when you got medicine??

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Fri Aug 03, 2007 11:57 pm

propun un factor de corectie

User avatar
Cyph3r
elder
elder
Posts: 567
Joined: Tue Mar 06, 2007 9:11 pm
Location: Acolo unde mana omului n-a pus niciodata piciorul

Postby Cyph3r » Sat Aug 04, 2007 12:00 am

oki
R(i)=K*(nr de repetari* nr pagini)/n]+[nr injuraturi/coloana sau pagina+cafele/zi] *f(x)
unde f(x)= 1+sqrt (m), m= a cata oara te prezinti la rezindentiat
e bun?
I choose not to choose life.And the reason..there is no reason.Who needs reasons when you got medicine??

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sat Aug 04, 2007 12:04 am

care sa tina seama de gender, nr de incercari la rezi si fara squirt
in primii 100 la rezi 89 sunt fete usually, genderul e important

User avatar
Cyph3r
elder
elder
Posts: 567
Joined: Tue Mar 06, 2007 9:11 pm
Location: Acolo unde mana omului n-a pus niciodata piciorul

Postby Cyph3r » Sat Aug 04, 2007 12:09 am

mda asa e..

ar trebui bagat si faptul ca baietii citesc mai repede chir, ca fetelor le place mai mult pediatria..complicat rau
asteptam sugestii
I choose not to choose life.And the reason..there is no reason.Who needs reasons when you got medicine??

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sat Aug 04, 2007 12:12 am

i'll sleep on it :)

User avatar
ciocalteu_PRM
senior
senior
Posts: 281
Joined: Thu Mar 15, 2007 7:04 pm
Location: Bora Bora babyyy!!!!
Contact:

Postby ciocalteu_PRM » Sat Aug 04, 2007 12:14 am

Cyph3r wrote:oki
R(i)=K*(nr de repetari* nr pagini)/n]+[nr injuraturi/coloana sau pagina+cafele/zi] *f(x)
unde f(x)= 1+sqrt (m), m= a cata oara te prezinti la rezindentiat
e bun?


incorect, functia f trebuie sa depinda de valoarea lui x. :P
" In spatele fiecarui barbat puternic exista o femeie... care ii cheltuie banii"

User avatar
Cyph3r
elder
elder
Posts: 567
Joined: Tue Mar 06, 2007 9:11 pm
Location: Acolo unde mana omului n-a pus niciodata piciorul

Postby Cyph3r » Sat Aug 04, 2007 12:20 am

imi cer scuze..asa e...
oricum s'a anulat acea functie pentru ca se pare ca depinde si de F/B, afinitatea ptr anumite subiecte
trebuie facuta cred o parsare phP cu mai multe variabile..ca asa o functie lineara nu cred ca ne ajuta :shock: :shock: :shock:
I choose not to choose life.And the reason..there is no reason.Who needs reasons when you got medicine??

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Sat Aug 04, 2007 12:24 am

pai uite, un coleg coforumist (vlad) a facut deja jumatate de demonstratie.
cred ca puteti folosi rezultatele daca citati sursa. (bine auzisem ca el lucra la demonstratia micii teoreme a lui Fermat dar cred ca se aplica si in formula voastra. prea seamana.)

sinh(x) = ( e^{x} - e^{-x} )/2

csch(x) = 1/sinh(x) = 2/( e^{x} - e^{-x} )

cosh(x) = ( e x + e -x )/2

sech(x) = 1/cosh(x) = 2/( e^{x} + e^{-x} )

tanh(x) = sinh(x)/cosh(x) = ( e^{x} - e^{-x} )/( e^{x} + e^{-x} )

coth(x) = 1/tanh(x) = ( e^{x} + e^{-x})/( e^{x} - e^{-x} )

cosh^{2}(x) - sinh^{2}(x) = 1

tanh^{2}(x) + sech^{2}(x) = 1

coth^{2}(x) - csch^{2}(x) = 1

arcsinh(z) = ln( z + [sqrt](z^{2} + 1) )

arccosh(z) = ln( z [sqrt](z^{2} - 1) )

arctanh(z) = 1/2 ln( (1+z)/(1-z) )

arccsch(z) = ln( (1+[sqrt](1+z^{2}) )/z )

arcsech(z) = ln( (1[sqrt](1-z^{2}) )/z )

arccoth(z) = 1/2 ln( (z+1)/(z-1) )
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
ciocalteu_PRM
senior
senior
Posts: 281
Joined: Thu Mar 15, 2007 7:04 pm
Location: Bora Bora babyyy!!!!
Contact:

Postby ciocalteu_PRM » Sat Aug 04, 2007 12:24 am

Nu uita de
-temperatura camerei si a mediului ambiant
-umiditate
-zgomotul de bormasina de la vecin si pickhammer-ul din strada.
" In spatele fiecarui barbat puternic exista o femeie... care ii cheltuie banii"

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sat Aug 04, 2007 12:26 am

sanchi. mai bine facem somndaje, scuipam rezultatele pe un grafic si apoi incercam sa fitam punctele alea, cel mai probabil sigmoidal
(intuitiv consider ca intervine pe undeva un platou. dar sa nu ma hazardez, mai bine incepem sondarea. deja am trimis 30 de operatori in teren)

User avatar
ciocalteu_PRM
senior
senior
Posts: 281
Joined: Thu Mar 15, 2007 7:04 pm
Location: Bora Bora babyyy!!!!
Contact:

Postby ciocalteu_PRM » Sat Aug 04, 2007 12:30 am

trident wrote:sanchi. mai bine facem somndaje, scuipam rezultatele pe un grafic si apoi incercam sa fitam punctele alea, cel mai probabil sigmoidal
(intuitiv consider ca intervine pe undeva un platou. dar sa nu ma hazardez, mai bine incepem sondarea. deja am trimis 30 de operatori in teren)


Sunt cu sondele in mana? Daca lumea nu vrea sa fie sondata? Sondele sunt sterile?
" In spatele fiecarui barbat puternic exista o femeie... care ii cheltuie banii"

User avatar
Cyph3r
elder
elder
Posts: 567
Joined: Tue Mar 06, 2007 9:11 pm
Location: Acolo unde mana omului n-a pus niciodata piciorul

Postby Cyph3r » Sat Aug 04, 2007 12:32 am

bun bun..e un inceput..
sa nu uitam si un sir de numere pseudoaleatorii intrucat nu toata lumea a inceput cu aceasi tema si nu toata lumea termina cu acceasi tema
dar intrucat e un sir finit nu putem sa il consideram complet aleator
consider ptr aprobare sirul Fourier (mai multe detalii http://www.fourier-sys.com/)
cat despre zgmot, pickamere, manelisti inveterati (a se vedea BPOC'u)
trebuie cuantificate aceste variabile
propun un sir aleator (http://www.random.org/sequences/) (e un nr infinit de variabile ce pot sa apara ect etc etc)
..sper ca nu am uitat nik
:?: :?: :?:
I choose not to choose life.And the reason..there is no reason.Who needs reasons when you got medicine??

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sat Aug 04, 2007 12:33 am

da ce-i dupa ei? scopu conteaza
razi tu harap alb, da si tu dai rezu :)

User avatar
ciocalteu_PRM
senior
senior
Posts: 281
Joined: Thu Mar 15, 2007 7:04 pm
Location: Bora Bora babyyy!!!!
Contact:

Postby ciocalteu_PRM » Sat Aug 04, 2007 12:36 am

Ne mai radem si noi, vorba lu 8,99.
" In spatele fiecarui barbat puternic exista o femeie... care ii cheltuie banii"

User avatar
med_use
junior
junior
Posts: 90
Joined: Mon Mar 12, 2007 5:58 pm
Location: iasi

Postby med_use » Sat Aug 04, 2007 9:32 pm

greu....

User avatar
rellyc
senior
senior
Posts: 180
Joined: Sun Aug 28, 2005 11:05 pm
Location: In my world
Contact:

Postby rellyc » Sun Aug 05, 2007 7:31 am

Ar trebui transpuse subiectele sub forma unui graf orientat si apoi luate in calcul modurile de parcurgere in latime, in adancime...eventual il poti scrie cu ajutorul listelor de adiacenta... Aveti grija sa nu mai puneti fii nodului cu AVC-ul ca sigur nu veti mai parcurge acel subgraf. Revin si cu scrierea in limbaj algoritmic daca e nevoie. :lol:
"Capacitatea omului de a se insela pe sine insusi si de a confunda dorintele imaginatiei sale cu realitatea nu are limite"

User avatar
bebelusha18
Posts: 3
Joined: Tue Aug 07, 2007 5:16 pm
Location: botosani

Postby bebelusha18 » Thu Aug 09, 2007 1:53 pm

chiar este lume care a trecut de 3 ori prin materie? :shock: :shock: ca eu tot la prima trecere sunt si mai e mult pana la capatul tuneluilui :(

User avatar
Dr.Lili
elder
elder
Posts: 940
Joined: Fri Jun 15, 2007 1:28 pm

Postby Dr.Lili » Fri Aug 10, 2007 1:03 pm

am trecut de mult de a 3 citire.este important sa corelezi cu ce ai invatat in facultate.daca ai invatat:)
love is everything we payed
life is beautiful; try it today

User avatar
crisalia
senior
senior
Posts: 431
Joined: Fri Sep 26, 2003 11:55 pm
Location: asteptand extraterestri
Contact:

Postby crisalia » Fri Aug 10, 2007 1:16 pm

eu am inv in timpul facultatii (ba chiar am luat si bursa,chiar pe bune,fara PRC medici)....si cu toate acestea nu mi se pare deloc usor cat sa ma aflu la a15a citire......ma scarpin de 100 de ori pana sa zic ca stiu 1 pagina si pot trece mai departe :(
all good things come to an end

User avatar
TibiGZU
elder
elder
Posts: 810
Joined: Thu Feb 01, 2007 1:09 pm
Location: contesting rulz
Contact:

Postby TibiGZU » Fri Aug 10, 2007 1:53 pm

stiu persoane care au trecut de 3 ori prin materie, care faceau la prima citire 2-3 subiecte pe zi. deci fara valoare :lol:
contesting is a life style

User avatar
med_use
junior
junior
Posts: 90
Joined: Mon Mar 12, 2007 5:58 pm
Location: iasi

Postby med_use » Fri Aug 10, 2007 3:43 pm

am avut colegi care memorau foarte repede pentru examene (citeau o data si repede) iar la examene luau note mari.altii se chinuiau la aceeasi materie si treceau de 2-3 ori prin ea,aveau nevoie de f mult timp,si abia luau o nota cat de cat buna.unii memoreaza fff repede chiar si detaliile,au randament maxim cand sunt presati de timp,altii nu!
asa ca....spor la invatzat :wink:

User avatar
rellyc
senior
senior
Posts: 180
Joined: Sun Aug 28, 2005 11:05 pm
Location: In my world
Contact:

Postby rellyc » Sat Aug 11, 2007 7:31 am

Cred ca sunt din toate categoriile :lol:
Casetofon (Rec-Play), unii care citesc doar ca sa spuna ca au citit (coleg care a trecut prin materie in goana calului anul trecut de cateva ori in cateva luni, a picat cu brio, nici MF n-a luat), altii nu insista foarte mult pe text, citesc mai repede si de multe ori etc. Fiecare cu creierasul lui, nu exista ceva general valabil iar multi braveaza. Ce stii sa stii bine si don't panic! Daca altii trec a 3a oara, brava lor! Dar io una nu ii cred p-aia care au citit IMA intr-o singura zi la prima parcurgere si l-au mai si inteles si retinut. Amintiti-va de facultate, cati colegi n-ati avut care citisera de n ori 8) da-i mai vedeai si prin restante de tot atatea ori.
"Capacitatea omului de a se insela pe sine insusi si de a confunda dorintele imaginatiei sale cu realitatea nu are limite"

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sat Aug 11, 2007 7:03 pm

eu nu am avut in facultate colegi care citeau de n ori si-i vedeam in restante de n ori.
cine citeste de mai multe ori este mult mai bun

User avatar
MyRy
elder
elder
Posts: 943
Joined: Fri May 11, 2007 10:15 am
Location: Lagar de concentrare

Postby MyRy » Sun Aug 12, 2007 12:25 pm

si eu cred ca de cate ori ajungi sa aprofundezi materia conteaza la rezi.
dar asta nu inseamna ca trebuie sa iti impui un standard care se potriveste altora. si moderatia este importanta pt cei care se concentreaza in orice colt de materie fara sa se piarda.

eu asa de tare ma concentrez ziua incat ajund sa visez uzerii de pe imed ca-mi dau explicatii asupra capitolelor strabatute. un fel de meditatii in subconstient :lol: si beam cafea cu ei in visul asa de real incat ma lua durerea de stomac la trezire :P
medicale sau chirurgicale ??
mi-am "vandut" nick-ul!

User avatar
shire
senior
senior
Posts: 261
Joined: Tue Nov 21, 2006 8:52 am

Postby shire » Sun Aug 12, 2007 1:13 pm

myry, no afence...iar ai idei delirante...

User avatar
shire
senior
senior
Posts: 261
Joined: Tue Nov 21, 2006 8:52 am

Postby shire » Sun Aug 12, 2007 1:13 pm

ofence

User avatar
MyRy
elder
elder
Posts: 943
Joined: Fri May 11, 2007 10:15 am
Location: Lagar de concentrare

Postby MyRy » Sun Aug 12, 2007 1:23 pm

te cred. nu ai vrea sa ma tratezi tu? m?

ps.din pacate pe tine nu te-am visat :P
Last edited by MyRy on Sun Aug 12, 2007 1:26 pm, edited 1 time in total.
medicale sau chirurgicale ??

mi-am "vandut" nick-ul!


Return to “Rezidentiat 2007”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests