Contradictii in tematica

Punct si de la capat. MS propune o noua lege pentru rezidentiat
User avatar
Lex
senior
senior
Posts: 182
Joined: Thu Sep 25, 2003 4:13 pm
Location: download complete

Contradictii in tematica

Postby Lex » Thu Jul 26, 2007 1:07 pm

In primul rand , probabil ca persoanele care au hotarat tematica nu s-au gandit sa se si uite macar un pic pe subiectele din tematica pentru a vedea ca avem de invatat acelasi lucru din surse diferite (de ex HIV la copil la pediatrie, si HIV la copil in RBD). Eu am descoperit cateva chestii care se bat cap in cap si propun sa adunam aici toate lucrurile care se contrazic si poate in toamna sa le inaintam marilor nostri conducatori, macar sa evitam aparitia unor grile din bucatelele care se contrazic.
O sa dau si cateva exemple care le-am gasit, si probabil ca sunt mai multe.

1. HIV-RBD-Pneumocystis este clasificat ca fung, in timp ce in Pediatrie la Pneumonii este un protozoar (editie mai veche pediul probabil)
2. Mai exista si cateva chestii de nuanta, interpretabile. Pediatria zice ca infestarea evolueaza monosistemic, singurul organ afectat fiind pulmonul.In timp ce RBD spune ca se mai izoleaza in ganglion, pleura, pericard, extratoracic(ficat, rinichi, tegumente, retina, maduva). E interpretabil.
3 In HIV RBD invatam niste clasificari, in Pnemonia cu P Carini din Pediatrie apare o clasificare de stadiu P2D2, eu nu gasesc legatura, probabil o clasificare mai veche.
4.Ajungem la Infectii perinatale unde HIVul este tratat separat desi noi il avem si in RBD separat :x .
-metoda de dg recomandata este ADN HIV PCR in RBD pe cand Pedi zice ca ARN-HIV PCR e "golden standard"
-se negativeaza Elisa intre 6-18 luni in RBD pe cand In Pedi e 15-18 luni ( iarasi e interpretabil ca e dupa unii autori) :). Eu zic sa ne dea grila si sa scrie in paranteza (e din Pediatrie, e din RBD)


Sunt sigur ca ati gasit si voi contradictii de genul acesta, hai sa le adunam si sa le dam cu ele in cap.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Thu Jul 26, 2007 1:30 pm

daca te uitai mai jos vedeai ca mai un topic la fel.
si ala a inceput vitejeste (ca tine) si tot ca tine a murit incet spre final.
fii sigur ca toti care am citit (unii mai mult, altii mai putin :P) din harry s-au revoltat de chestii din astea. la inceput ti se pare inadmisibil, dar ep urma te mai obisnuiesti cu materia, incep sa se mai lege informatiile, mai faci o conexiune-2. ce pot sa spun sigur (din experienta) e ca la examen nu sunt grile interpretabile.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Lex
senior
senior
Posts: 182
Joined: Thu Sep 25, 2003 4:13 pm
Location: download complete

Postby Lex » Thu Jul 26, 2007 4:11 pm

Daca te referi la topicul cu gafe de traducere il stiu dar eu nu ma refer neaparat la aberatiile de traducere care poti sa le scoti cumva din context, sau la greseli de tip sarcina normala a lui Ancar, eu ma refer la lucruri care se bat cap in cap intre subiecte, macar putem sa atentionam. Nu cred ca e greu sa se faca o grila din Pediatrie HIV de exemplu fara ca respectivii sa se uite si pe HIV-RBD sa vada daca corespunde :roll: . Pe viitor nu ar trebui sa existe intersectari de genul acesta intre teme...

P.S Mai era alt topic care nu l-am vazut?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Thu Jul 26, 2007 5:29 pm

nu, ai dreptate la ala ma refeream

totusi imi mentin parerea ca temele nu prea se suprapun
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Lex
senior
senior
Posts: 182
Joined: Thu Sep 25, 2003 4:13 pm
Location: download complete

Postby Lex » Sat Aug 18, 2007 2:07 pm

BPOC versus Astm

BPOC pg1606- conc in sange a teofilinei trebuie mentinuta intre 10-15mg/l
ASTM pg1571- conc clasica a teofilinei 10-20 ug/ml, unele surse 5-15 :).

Deci deja avem 3 intervale :x

BPOC pg1606: la niveluri de peste 20mg/l apar greata, varsaturi, tahiaritmii si convulsii
Astm pg 1571 la niveluri mai mari de 30 mg/ml (probabil tot ug/ml)exista riscul convulsiilor si al aritmiilor. :x

Cool!

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Sat Aug 18, 2007 2:10 pm

la infectii resp din ciofu care e paginatia reala?
Red Apple

User avatar
Lex
senior
senior
Posts: 182
Joined: Thu Sep 25, 2003 4:13 pm
Location: download complete

Postby Lex » Sat Aug 18, 2007 2:19 pm

172-225

Apropos de infectii inferioare

pg190:Infectia cu adenovirusuri poate fi asociata cu bornsiolita obliteranta

pg1610 BPOC- bronsiolita obliteranta -infectii virale severe in copilarie cu paragripal (zice ca s-a crezut, poate acum nu se mai crede ca e asa...)

User avatar
TibiGZU
elder
elder
Posts: 810
Joined: Thu Feb 01, 2007 1:09 pm
Location: contesting rulz
Contact:

Postby TibiGZU » Sat Aug 18, 2007 5:19 pm

Lex wrote:BPOC pg1606: la niveluri de peste 20mg/l apar greata, varsaturi, tahiaritmii si convulsii
Astm pg 1571 la niveluri mai mari de 30 mg/ml (probabil tot ug/ml)exista riscul convulsiilor si al aritmiilor. :x


daca tahiaritmii si convulsii apar la peste 20mg/l, cu siguranta vor aparea si la peste 30mg/l :D
contesting is a life style

User avatar
Lex
senior
senior
Posts: 182
Joined: Thu Sep 25, 2003 4:13 pm
Location: download complete

Postby Lex » Sat Aug 18, 2007 5:35 pm

Absolut logic, insa daca pacientul meu are astm si il tratez dupa harry ar trebui sa ma astept la tahi si convulsii la peste 30, daca are bpoc ar trebui sa ma astept la peste 20. :P . Daca iti da o grila care are are 2 variante una cu 20 si una cu 30 pe care o alegi? :twisted:

User avatar
alinavalean
senior
senior
Posts: 399
Joined: Sat Nov 04, 2006 11:56 pm

Postby alinavalean » Sat Aug 18, 2007 5:38 pm

In grilele din 2004 parca era o astfel de intrebare. Si raspunsul era cu 20.

User avatar
TibiGZU
elder
elder
Posts: 810
Joined: Thu Feb 01, 2007 1:09 pm
Location: contesting rulz
Contact:

Postby TibiGZU » Sat Aug 18, 2007 5:43 pm

am observat prin grilele date anii trecuti, la majoritatea intrebarilor, formulari de genul:

"in tratamentul astmului bronsic, tahiaritmii si convulsii apar la un nivel plasmatic al teofilinei de peste: 5, 10, 20, 30 mg/l" etc.


cautandu-se identificarea in enunt a capitolului din care este alcatuita intrebarea. insa nu e o regula, iar daca sunt persoane diferite care fac grilele pentru cele 2 subiecte e foarte probabil sa se intample cum ai zis
contesting is a life style

User avatar
Lex
senior
senior
Posts: 182
Joined: Thu Sep 25, 2003 4:13 pm
Location: download complete

Postby Lex » Sat Aug 18, 2007 6:22 pm

Pai de asta ziceam sa facem o lista cu toate contradictiile si sa o inaintam mai sus. Nu cred ca o sa fie grile foarte discutabile, dar macar atragem atentia. Am vazut ca in harry 16 de ex au eliminat discutiile prelungite despre aminofilina la BPOC, si o prezinta mai pe larg la astm.

User avatar
alinavalean
senior
senior
Posts: 399
Joined: Sat Nov 04, 2006 11:56 pm

Postby alinavalean » Sat Aug 18, 2007 6:30 pm

din pacate, nu cred ca ne-ar asculta nimeni... nu cred ca e nimeni interesat de grile la momentul actual, mai ales ca nici metodologia nu e facuta. ei pot spune ca toate intrebarile vor fi la prima vedere si atunci nu mai avem ce discuta. dar sansa noastra e la examen, intrebarile neclare le putem contesta si nu vor fi punctate, asa e in fiecare an.

User avatar
Lex
senior
senior
Posts: 182
Joined: Thu Sep 25, 2003 4:13 pm
Location: download complete

Postby Lex » Sat Aug 18, 2007 6:39 pm

Rectorul de la Bucuresti sau Perfectionarea ar putea prelua aceasta lista si sa o trimita mai departe, ideea e sa fie mai multe nu 3 lulele 3 surcele. Macar s-ar evita la anu chestii de genu HIV copil din 2 surse diferite ceea ce mie chiar mi se pare stupid....

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Sat Aug 18, 2007 7:01 pm

nu te supara ca te intreb tu ai auzit vreodata de concursuri cu bibliografie multipla? adica acelasi subiect din mai multe carti? in care culmea, mai difera cate o cifra-doua.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Lex
senior
senior
Posts: 182
Joined: Thu Sep 25, 2003 4:13 pm
Location: download complete

Postby Lex » Sat Aug 18, 2007 7:12 pm

La acele concursuri nu ia nimeni fraza cartii sa iti faca grila, sorry. Daca tie ti se pare normal ca intr-un loc sa citesti ca P carini e fung si intr-altul ca e protozoar nu mai zic nimic.
Nu cred ca am venit cu lucruri aberante aici, si nu vreau sa ma cert cu nimeni, insa consider bibliografia stupida, facuta de niste oameni care nici macar nu au deschis cartile sa vada ce e in ele, niste oameni care ne-au pus-o in fata si nici nu ne-au lasat sa ne uitam bine prin ea (ca de nu erau mape si pentru studenti) zicand, ziceti mersi ca o dam cu 8 luni inainte ca legea zice 6.

User avatar
adellyne_85
elder
elder
Posts: 650
Joined: Sun Dec 31, 2006 11:44 pm

Postby adellyne_85 » Sat Aug 18, 2007 8:35 pm

dintre tuberculoza pulmonara si pneumonia cu pneumocystis carinii, voi care ati inteles ca e cea mai frecventa infectie oportunista? ca spune acest lucru despre fiecare.
RBD, HIV pag 435.
nu stiu daca ati mai discutat asta aici.

edit: pneumocystisu e cum zice in rebedea, fung, probabil cartea e mai noua decat a lu ciofu, aia nu stiu din ce an e.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42636
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Sat Aug 18, 2007 9:41 pm

S-a mai mentionat, dar nu s-a ajuns la nici o concluzie.

User avatar
rellyc
senior
senior
Posts: 180
Joined: Sun Aug 28, 2005 11:05 pm
Location: In my world
Contact:

Postby rellyc » Sun Aug 19, 2007 12:56 am

Am remarcat si eu aceste contradictii dar cred ca asemenea grile sunt evitate si contestabile. Mai era ceva asemenator cu efectul tiazidelor (IC vs HTA). Legat de teofilina in astm zice ca greturile, varsaturile, anorexia...sunt cele mai frecv efecte adverse, la peste 30 aparand doar aritmii si conv iar la BPOC la peste 20 apar aritm, conv, greturi, varsaturi. Cum ar putea fi scornita o grila legata de efectele adv ale teofilinei fara a fi contestabila? Sa stim noi restul si astea sa ramana singurelele probleme...
"Capacitatea omului de a se insela pe sine insusi si de a confunda dorintele imaginatiei sale cu realitatea nu are limite"

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sun Aug 19, 2007 3:05 am

doar nu credeti ca cine face grilele citste toata materia, la nivel de a obs contradictia. si eu zic ca si lex, ar tbui sesizati

User avatar
dr_anca
senior
senior
Posts: 120
Joined: Sat Sep 02, 2006 3:54 pm
Location: bucuresti

Postby dr_anca » Sun Aug 19, 2007 10:23 am

va agitati ca o botulina in conserva...daca ati fi avut curiozitatea sa va uitati in ultimii 10 ani la ce s-a dat la rezidentiat ati fi vazut ca nu e nimic de interpretat in mare...1% sunt cifre...mai bine puneti mana sa cititi forme,indicatii,stadii,caracteristicile semnelor si simptomelor,localizari si r adverse in general...si nu va mai cacaiti la niste tampenii

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sun Aug 19, 2007 10:28 am

pai daca au terminat cu ce enumeri tu si-au ajuns la detalii si subtilitati mie mi se pare doar ca sunt bine pregatiti, si logic, si 1% conteaza

User avatar
dr_anca
senior
senior
Posts: 120
Joined: Sat Sep 02, 2006 3:54 pm
Location: bucuresti

Postby dr_anca » Sun Aug 19, 2007 12:11 pm

tu care ai mai dat de cateva ori...ar trebui sa ne spui la ce ai gresit la examen...ca sa stim sa nu facem ca tine :D si nu cred ca ai gresit ca ai pus 30 in loc de 20 :twisted:

si nu cred ca 1% adica din 950 sa faci 940 ar fi ceva rau :D

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sun Aug 19, 2007 1:16 pm

dr_anca wrote:tu care ai mai dat de cateva ori...ar trebui sa ne spui la ce ai gresit la examen...


:lol: :lol: ce-am facut eu m? :lol:

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42636
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Sun Aug 19, 2007 3:54 pm

dr. anca wrote:si nu cred ca 1% adica din 950 sa faci 940 ar fi ceva rau

Si oricum, chiar daca gresim mai mult de 1%, sa nu uitam ca intotdeauna exista rezi 2008. Moama, de-abia astept sa scriu pe topicul ala. :D

User avatar
TibiGZU
elder
elder
Posts: 810
Joined: Thu Feb 01, 2007 1:09 pm
Location: contesting rulz
Contact:

Postby TibiGZU » Sun Aug 19, 2007 7:04 pm

trident wrote:
dr_anca wrote:tu care ai mai dat de cateva ori...ar trebui sa ne spui la ce ai gresit la examen...


:lol: :lol: ce-am facut eu m? :lol:


nu are probleme cu mefeul
contesting is a life style

User avatar
Lex
senior
senior
Posts: 182
Joined: Thu Sep 25, 2003 4:13 pm
Location: download complete

Postby Lex » Mon Aug 20, 2007 11:56 pm

Pareri?

Insuficienta cardiaca pagina 1428

Unele vasodilatatoare cum ar fi hidralazina, minoxidil, alfablocante precum prazosin actioneaza predominant pe artere

IECA, prazosinul si nitroprusiatul sunt vasodilatatoare echilibrate adica au efect atat pe patul vascular arterial cat si asupra celui venos


Sa inteleg ca e cu toane prazosinul? Ceva in functie de doza? Anybody?

User avatar
ciocalteu_PRM
senior
senior
Posts: 281
Joined: Thu Mar 15, 2007 7:04 pm
Location: Bora Bora babyyy!!!!
Contact:

Postby ciocalteu_PRM » Tue Aug 21, 2007 12:29 am

Pai, citeste cu atentie fraza.
Zice asa...unele alfa-blocante (cum ar fi si prazosinul sau Minipres-ul din farmacii) actioneaza PREDOMINANT pe artere (asta nu exclude activitatea si pe vene). Deci...concluzia logica, actioneaza si pe una si pe alta (receptori alfa-1 ai si in artere si in vene)
" In spatele fiecarui barbat puternic exista o femeie... care ii cheltuie banii"

User avatar
Lex
senior
senior
Posts: 182
Joined: Thu Sep 25, 2003 4:13 pm
Location: download complete

Postby Lex » Tue Aug 21, 2007 11:34 am

Okey, sunt de acord, ca poate sa actioneze si pe vene, dar mi se par totusi niste categorii destul de distincte, adika ori e vasodilatator echilibrat, ori actioneaza predominant pe artere. Am gasit intr-o carte de farma fix ideea asta de actiune pe vene/artere/vene si artere, iar alfa blocantele sunt bagate la categoria vene si artere.

User avatar
alinavalean
senior
senior
Posts: 399
Joined: Sat Nov 04, 2006 11:56 pm

Postby alinavalean » Tue Aug 21, 2007 12:45 pm

deci actioneaza si pe artere si pe vene. traducerea e proasta. daca vrei sa te edifici, ia harrisonul in engleza si vei vedea ce e mult mai clar.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42636
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Tue Aug 21, 2007 6:02 pm

Lex wrote:Unele vasodilatatoare cum ar fi hidralazina, minoxidil, alfablocante precum prazosin actioneaza predominant pe artere

alinavalean wrote:deci actioneaza si pe artere si pe vene. traducerea e proasta

Anyway, chiar daca e proasta, daca pica vreo grila cu "vasodilatatoare ce act predominant pe artere" tre sa bifezi si prazosinul. De asemenea, il bifezi si daca e o grila despre "vasodilatatoarele echilibrate".

User avatar
kyralina
junior
junior
Posts: 98
Joined: Thu Aug 17, 2006 9:46 am
Location: de pe-aici

Postby kyralina » Tue Aug 21, 2007 6:41 pm

parerea mea umila e ca ar trebui bifat doar la cele echilibrate...ca doar receptori sunt peste tot...nu predominant pe artere :?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Tue Aug 21, 2007 9:48 pm

asa este cum zice kyralina. azi am vazut cativ receptori prinsi in usa la metrou, si mi-a zis cineva ca a mai vazut cativa pe volan

User avatar
kyralina
junior
junior
Posts: 98
Joined: Thu Aug 17, 2006 9:46 am
Location: de pe-aici

Postby kyralina » Tue Aug 21, 2007 10:14 pm

:P

User avatar
Lex
senior
senior
Posts: 182
Joined: Thu Sep 25, 2003 4:13 pm
Location: download complete

Postby Lex » Mon Oct 22, 2007 3:40 pm

Angelescu in rolurile principale :D

Ocluzii intestinale pg 2176

"Ocluzia inalta, localizata pana la unghiul lui Treitz sau primele anse jejunale"

Litiaza biliara pg 1921

"Ileusull biliar...., clinic aceasta complicatie se manifesta printr-un tablou de ocluzie inalta obstacolul fiind de cele mai multe ori plasat la nivelul ileonului terminal"

Pana unde este ocluzia inalta? Jejun sau ileon terminal? Cred ca nici ei nu stiu foarte bine.
Concluzia cred ca este sa stii Ocluzia de la ocluzii, problema e cu ileusul biliar pt ca la capitolul ocluzii ne spune ca in functie de localizare poate avea tablou de ocluzie inalta sau joasa (adica duoden, jejun(rar) respectiv ileon)

Pareri?[/b]

User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Postby andrita » Mon Oct 22, 2007 5:07 pm

depinde de la ce pagina e facuta intrebarea.
iei de bun ce zice la grile.
Tot ce-i trebuie raului ca sa reuseasca este ca oamenii buni sa nu faca nimic.

User avatar
alinavalean
senior
senior
Posts: 399
Joined: Sat Nov 04, 2006 11:56 pm

Postby alinavalean » Mon Oct 22, 2007 5:37 pm

Pai bine ca stim sa tinem minte si paginile la care erau facute respectivele afirmatii dupa cum spuneti voi.... :lol: :lol:
Eu cred ca nu vor pune intrebari care pot fi interpretate si chiar daca vor aparea , putem face contestatie si vor fi scoase. Asa e in fiecare an.

User avatar
Lex
senior
senior
Posts: 182
Joined: Thu Sep 25, 2003 4:13 pm
Location: download complete

Postby Lex » Mon Oct 22, 2007 6:43 pm

alinavalean wrote:Pai bine ca stim sa tinem minte si paginile la care erau facute respectivele afirmatii dupa cum spuneti voi....


Io nu spun :P

User avatar
alinavalean
senior
senior
Posts: 399
Joined: Sat Nov 04, 2006 11:56 pm

Postby alinavalean » Mon Oct 22, 2007 9:33 pm

imi cer scuze, Lex... am gresit... :P

User avatar
Lex
senior
senior
Posts: 182
Joined: Thu Sep 25, 2003 4:13 pm
Location: download complete

Postby Lex » Thu Nov 01, 2007 6:13 pm

Here we go again :(

HIV Rebedea pg 1587 Inf de tract resp inf, CD4 intre 200-500 " infectii cu micobacterii atipice"

Pneumonii Harrison pg 1587 "Pacientii infectati HIV ce au limfocite CD4 cu cant sub 50 sunt expusi la Mycobacterium Avium intracellulare"


Mi se pare mai corect in harrisson.


Return to “Rezidentiat 2007”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests