propunere desfasurare rezidentiat :!:

Punct si de la capat. MS propune o noua lege pentru rezidentiat
choma82
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Fri Dec 09, 2005 2:18 pm

propunere desfasurare rezidentiat :!:

Postby choma82 » Mon Mar 26, 2007 1:17 pm

salut,

dc tot s-a pus problema modului in care se va desfasura rezidentiatul, am o parere personala care mi se pare acceptabila.

de ex rezidentiatul sa se desfasoare in toate centrele umf , in care s-au organizat si pana acum, dar in ordinea alfabetica. ceva de genul cei incepand cu lit A pina la C sa fie la buc, D-E cv ..... etc.

ma gandesc ca ar fi cea mai buna varianta si nu ar dezavantaja pe nimeni.

sau toata lumea in buc, alta varianta

in nici un caz sa se dea pe centre, adica cei din tm la tm, cv la cv .....
cred ca ar ridica cele mai mari semne de intrebari...

sugestiile si comentariile sunt binevenite

User avatar
talib alin
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Fri Mar 02, 2007 7:53 pm

Re: propunere desfasurare rezidentiat :!:

Postby talib alin » Mon Mar 26, 2007 2:29 pm

choma82 wrote:salut,

dc tot s-a pus problema modului in care se va desfasura rezidentiatul, am o parere personala care mi se pare acceptabila.

de ex rezidentiatul sa se desfasoare in toate centrele umf , in care s-au organizat si pana acum, dar in ordinea alfabetica. ceva de genul cei incepand cu lit A pina la C sa fie la buc, D-E cv ..... etc.

ma gandesc ca ar fi cea mai buna varianta si nu ar dezavantaja pe nimeni.

sau toata lumea in buc, alta varianta

in nici un caz sa se dea pe centre, adica cei din tm la tm, cv la cv .....
cred ca ar ridica cele mai mari semne de intrebari...

sugestiile si comentariile sunt binevenite

era un banc cu bula la frankfurt..... :lol:
sau alte idei:sa se dea in ordinea inaltimii sau fetele sa dea in provincie si baietii in bucuresti...se poate?...va rog mult!
ps :astept cu nerabdare si alte pareri inteligente
Nu exista vint prielnic pentru marinarul care nu stie unde sa mearga....

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42735
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Mon Mar 26, 2007 2:52 pm

Oricum, propunerile lui choma82 mi se par cele mai fericite din punct de vedere al obiectivitatii.

Desi cred ca as prefera sa se dea in centrele unde am facut facultatea, pentru ca
1.Numele meu e la sfarsitul alfabetului si mi-ar fi tarsha sa ma deplasez in alt centru universitar :) . (dar sa speram ca cei mai multi studenti pilosi sunt si ei pe la sfarsitul alfabetului :twisted: )
2.Oricum n-o sa prea conteze cat de severa e supravegherea pentru ca nu-i arde nimanui sa vorbeasca cu cel de langa (pierde timp, concurenta, etc). Iar de riscat nu se risca nimeni sa copieze la un examen asa important. Dar poate ma insel...

User avatar
talib alin
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Fri Mar 02, 2007 7:53 pm

Postby talib alin » Mon Mar 26, 2007 3:00 pm

MumaPadurii wrote:Oricum, propunerile lui choma82 mi se par cele mai fericite din punct de vedere al obiectivitatii.

Desi cred ca as prefera sa se dea in centrele unde am facut facultatea, pentru ca
1.Numele meu e la sfarsitul alfabetului si mi-ar fi tarsha sa ma deplasez in alt centru universitar :) .

schimba-ti si tu numele in Amumei padurii si se rezolva ....
ps daca erai aamumei dadeai la km 0
Nu exista vint prielnic pentru marinarul care nu stie unde sa mearga....

User avatar
tandarica_ndy
senior
senior
Posts: 248
Joined: Sat Mar 24, 2007 11:18 am
Location: Str. Fundatura Renasterii

Postby tandarica_ndy » Mon Mar 26, 2007 3:38 pm

Cel mai bine ar fi toata lumea in bucuresti, si aceleasi conditii pt toti , dar sa se stie din timp ca sa nu aiba nimeni surpriza neplacuta de a sta in gara in noaptea de dinaintea examenului!...

Faza cu ordinea alfabetica nu mi se pare o idee buna pentru ca asta ar insemna ca unul cu litera "A" din satu mare sa zicem sa vina la bucuresti, iar unul din bucuresti cu litera "V" sa se duca la cluj samd...si sa se amestece toata lumea...hm...nu prea merg

In bucuresti e cea mai buna solutie...ca sunt o gramada de spitale cu amfiteatre mari si o gramada de facultati care pot gazdui examenu!
pai ce incapeau in cluj 3500 de candidati, si nu incap in bucuresti 5000?

Dar sa fim seriosi ca oricum nu conteaza unde vrem noi...nu ma facetzi sa ma gandesc din nou la sedintza de vineri!... :x

User avatar
optimus
senior
senior
Posts: 251
Joined: Sat Apr 09, 2005 11:51 pm

Postby optimus » Mon Mar 26, 2007 5:33 pm

Foarte curios este faptul ca se spune ca daca fiecare ar da in centrul universitar unde a absolvit faculatea ar aparea "probleme",pile si alte questii.Deci mai bine in Bucuresti.De ce domnilor?A devenit Bucurestiul capitala corectitudinii si n-am aflat?Aici nu pot interveni pilele?Chiar nu inteleg de ce sunt minimalizate celelalte orase din tara?De ani de zile chirurgicalele(de exemplu) s-au dat in bucuresti.Cand am dat eu examenul asta de kko, initial trebuia sa se dea la Iasi chirurgia,dar surpriza...cu o luna inainte de examen s-a hotarat ca trebuie sa se dea la bucuresti ca cei din Iasi nu dispun de suficiente sali pentru candidati.Duhh...Inseamna ca in marele centru universitar Iasi studentii actuali invata in corturi.Si bineinteles ca s-a dat la bucuresti.Au aparut si acele punctaje maxime care au depasit numarul locurilor alocate..Normal era sa se anuleze examenul.S-a anulat?Sigur ca nu.De ce?Era "perfect legal'' din punctul de vedere al ministrului interimar de atunci.Deh,cu atatia fii de senatori..e greu...
Anul urmator ,alte specialitati s-au dat in alte centre decat cele din anul precedent.Dar chirurgicalele...din nou la Bucuresti.Nimeni nu se intreaba de ce?Iar anul trecut la fel.
Legat de sustinerea examenului in centrul unde ai absolvit.Pe langa faptul ca s-ar reduce costurile legate de transport,cazare,etc(una e sa vii din Arad la Tm si alta e sa vii din Arad in bucuresti-ca pret bineinteles) candidatilor care ar sustine examenul in centrulin care au absolvit le-ar fi mult mai usor sa se descurce intr-un oras in care au invatat 6 ani,nu?Avand in vedere ca deja stiu "traseele" spre facultate.Ce ziceti?

Va urez SUCCES!
REST IN PEACE!

User avatar
optimus
senior
senior
Posts: 251
Joined: Sat Apr 09, 2005 11:51 pm

Postby optimus » Mon Mar 26, 2007 5:33 pm

double post.Sorry.
REST IN PEACE!

User avatar
tandarica_ndy
senior
senior
Posts: 248
Joined: Sat Mar 24, 2007 11:18 am
Location: Str. Fundatura Renasterii

Postby tandarica_ndy » Mon Mar 26, 2007 5:43 pm

Dupa cate zici cred ca ai dat rezi in 2003, sau ma insel?S-au luat punctaje maxime peste nr de locuri pt. ca in acel an grilele au fost 100% date din cele deja publicate, si cine a fost orientat le-a tocit pe alea! Cine a vrut sa invete medicina a invatzat din carte si de grile nu a mai avut timp, si, fireste, nu a luat! De ce nu zici asa???????dc se dadea in cluj sau iasi sau...ce vrei tu, crezi ca nu se intampla la fel1
acum sunt grile la prima vedere, nu se va mai intampla asa!
Si repet, toata lumea intr-un singur oras dc sunt locurile la comun, indiferent care!am zis bucuresti pe ca e cel mai mare...

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42735
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Mon Mar 26, 2007 5:58 pm

optimus wrote:Foarte curios este faptul ca se spune ca daca fiecare ar da in centrul universitar unde a absolvit faculatea ar aparea "probleme",pile si alte questii.Deci mai bine in Bucuresti.De ce domnilor?A devenit Bucurestiul capitala corectitudinii si n-am aflat?Aici nu pot interveni pilele?

Rationamentul cred ca a fost urmatorul. In cazul in care candidatii vor da examenul in orasul in care au terminat, fiecare universitate se va stradui probabil sa le ofere conditii cat mai "favorabile" luarii unor punctaje maxime.
Asta pentru mandria fiecarui centru universitar, ca studentii care au terminat la ei au luat note mai bune la rezi decat cei care au terminat la alte centre.

In virtutea acestui rationament, multi sunt de partea sustinerii examenului de rezi intr-un centru unic. Sau macar impartirea candidatilor, dar aleatorie, in ordine alfabetica, pentru a impiedica fenomenul mentionat mai sus.

Ca acest centru unic este Bucurestiul, e o intamplare datorata faptului ca pe acest forum majoritatea sunt din Bucuresti si... deci... prin urmare.... :lol: . Si eventual faptului ca este capitala.
Nu inseamna ca e mai putin corupt decat altele, nu asta era ideea.

Iar pentru sustinerea rezidentiatului in centrele unde ai terminat, argumentul comoditatii, nu mi se pare suficient. Inainte sa fie trunchiul comun, daca vroiai pe o anumita "ramura" trebuia sa dai intr-un anumit oras, si daca erai din Bucuresti, de exemplu, si voiai sa dai pe medicale, trebuia sa mergi la Cluj.
Acum, dintr-o data, nu se mai poate asta. Mi se pare un pic exagerat.

User avatar
2much4you
senior
senior
Posts: 130
Joined: Wed Mar 14, 2007 8:41 pm

Postby 2much4you » Mon Mar 26, 2007 6:01 pm

fratilor, nu va mai agitati atata, rezidentiatul este un examen corect!!!
toate misculatiile, se fac pe langa rezidentiat, adika pilele vor intra ca prepi dau doctoranzi, ce treaba au ei cu rezi-ul?
concursul asta e ptr muritori de rand ca noi... cine are pile, n-are nevoie de subiecte de rezi... exista cai mult mai elegante

claudia23
junior
junior
Posts: 50
Joined: Fri Jun 30, 2006 5:24 pm

Postby claudia23 » Mon Mar 26, 2007 6:13 pm

e adevarat cu pilele in orasela unde ai terminat facultatea.
am colegi care au avut grilele la licenta, cu 20 de minute inaintea inceperii examenului, desi moi restul trebuia sa fim in sala cu o ora inainte si nimeni nu s-a sesizat pt. ca toti stiau cine sunt. au luat 9,98 pt, ca s-a contestat o grila si s-au facut corecturi. au mai "invatat" o tara si au lut 590 de puncte la rezidentiat. eu care am luat 9 la prezentarea lucrarii de diploma din cauza, ca nu am aranjat bibliografia in ordine alfabetica am luat rezidentiatul fara nici o problema, pe ce mi-am dorit

claudia23
junior
junior
Posts: 50
Joined: Fri Jun 30, 2006 5:24 pm

Postby claudia23 » Mon Mar 26, 2007 6:15 pm

e adevarat cu pilele in orasela unde ai terminat facultatea.
am colegi care au avut grilele la licenta, cu 20 de minute inaintea inceperii examenului, desi moi restul trebuia sa fim in sala cu o ora inainte si nimeni nu s-a sesizat pt. ca toti stiau cine sunt. au luat 9,98 pt, ca s-a contestat o grila si s-au facut corecturi. au mai "invatat" o tara si au lut 590 de puncte la rezidentiat. eu care am luat 9 la prezentarea lucrarii de diploma din cauza, ca nu am aranjat bibliografia in ordine alfabetica am luat rezidentiatul fara nici o problema, pe ce mi-am dorit

User avatar
2much4you
senior
senior
Posts: 130
Joined: Wed Mar 14, 2007 8:41 pm

Postby 2much4you » Mon Mar 26, 2007 6:20 pm

aoleu... se pare ca astia din provincie sunt mai corupti decat cei din Buc
:cry:

ufisoru
senior
senior
Posts: 143
Joined: Fri Oct 06, 2006 11:53 am
Location: cluj

propunere desfasurare rezidentiat

Postby ufisoru » Mon Mar 26, 2007 8:01 pm

da nu mai bine dam fiecare in centrul unde a terminat ca sa economisim bani si sa nu fim obositi de drum...si se mute comisiile...e mai simplu!chiar vreti sa va deplasati ??? :shock:
io

User avatar
adellyne_85
elder
elder
Posts: 650
Joined: Sun Dec 31, 2006 11:44 pm

Postby adellyne_85 » Mon Mar 26, 2007 8:03 pm

da ma...si deplasarea comisiilor...cazarea astora, protocolu...too expensive!

User avatar
TibiGZU
elder
elder
Posts: 810
Joined: Thu Feb 01, 2007 1:09 pm
Location: contesting rulz
Contact:

Postby TibiGZU » Mon Mar 26, 2007 8:08 pm

se da la bucuresti. klar!
contesting is a life style

User avatar
tandarica_ndy
senior
senior
Posts: 248
Joined: Sat Mar 24, 2007 11:18 am
Location: Str. Fundatura Renasterii

Postby tandarica_ndy » Mon Mar 26, 2007 8:14 pm

bai tibizgatule nu fi asa sigur!
Cu ce litera incepe numele tau de familie?S-ar putea tu sa dai la Iasi :bluelaugh:

User avatar
adellyne_85
elder
elder
Posts: 650
Joined: Sun Dec 31, 2006 11:44 pm

Postby adellyne_85 » Mon Mar 26, 2007 8:17 pm

da n-auzi mah ca daca ai pile nu conteaza locul desfasurarii? :lol:

User avatar
tandarica_ndy
senior
senior
Posts: 248
Joined: Sat Mar 24, 2007 11:18 am
Location: Str. Fundatura Renasterii

Postby tandarica_ndy » Mon Mar 26, 2007 8:21 pm

e da...cati naiba sa aiba pile?! sa zic 20 din toti si restul sunt pe bune!
pilele apar dupa, la greu!

User avatar
adellyne_85
elder
elder
Posts: 650
Joined: Sun Dec 31, 2006 11:44 pm

Postby adellyne_85 » Mon Mar 26, 2007 8:23 pm

poate 20/centru.

User avatar
ciocalteu_PRM
senior
senior
Posts: 281
Joined: Thu Mar 15, 2007 7:04 pm
Location: Bora Bora babyyy!!!!
Contact:

Postby ciocalteu_PRM » Mon Mar 26, 2007 8:25 pm

EEEhhhh...in horoscopu pe 2007 zice ca anul asta va sta sub semnul PILEI, ca cica Venus e in conjunctie cu Saturn :))
" In spatele fiecarui barbat puternic exista o femeie... care ii cheltuie banii"

User avatar
tandarica_ndy
senior
senior
Posts: 248
Joined: Sat Mar 24, 2007 11:18 am
Location: Str. Fundatura Renasterii

Postby tandarica_ndy » Mon Mar 26, 2007 8:26 pm

n-are cum! nu exagera! dc stii n-ai cum sa nu iei!

User avatar
Jack
junior
junior
Posts: 93
Joined: Sun Aug 14, 2005 12:01 pm
Location: B-H

Postby Jack » Mon Mar 26, 2007 8:30 pm

studentzii au propus ca fiecare sa dea rezi in centrul in care au terminat facultatea ; :roll:
You only lie to two people in your life: your girlfriend and the police.Are you clear?!

User avatar
ciocalteu_PRM
senior
senior
Posts: 281
Joined: Thu Mar 15, 2007 7:04 pm
Location: Bora Bora babyyy!!!!
Contact:

Postby ciocalteu_PRM » Mon Mar 26, 2007 8:32 pm

Sa stii ca departajarea se face deseori si la 1-2 puncte...nu ar frustrant sa afli ca cineva ti-a suflat locul in clinica dorita la mustata?? Cand zic ca au fost si vor fi mereu pile...nu ma refer la faptul ca mie imi vor scadea nshpe mii de pucte,si pe el il salta tot atatea...e vb de cateva puncte in plus acordate lu Doctorescu Jr care pot face diferenta
" In spatele fiecarui barbat puternic exista o femeie... care ii cheltuie banii"

User avatar
adellyne_85
elder
elder
Posts: 650
Joined: Sun Dec 31, 2006 11:44 pm

Postby adellyne_85 » Mon Mar 26, 2007 8:33 pm

Jack wrote:studentzii au propus ca fiecare sa dea rezi in centrul in care au terminat facultatea ; :roll:

care studenti? din ce grupa? ca la nivel national nu s-a propus.

User avatar
tandarica_ndy
senior
senior
Posts: 248
Joined: Sat Mar 24, 2007 11:18 am
Location: Str. Fundatura Renasterii

Postby tandarica_ndy » Mon Mar 26, 2007 8:40 pm

Stimabililor, sa stiti ca astora li se rupe de ce propuneri fac studentii!
Vom fi anuntzati in timp "util"!

User avatar
Jack
junior
junior
Posts: 93
Joined: Sun Aug 14, 2005 12:01 pm
Location: B-H

Postby Jack » Mon Mar 26, 2007 8:42 pm

adellyne_85 wrote:
Jack wrote:studentzii au propus ca fiecare sa dea rezi in centrul in care au terminat facultatea ; :roll:

care studenti? din ce grupa? ca la nivel national nu s-a propus.


cei care au fost vineri in sala la municipal ;intra in categoria propunerilor sau al sugestiilor? oricum tot apa de ploaie eeee :twisted:
You only lie to two people in your life: your girlfriend and the police.Are you clear?!

User avatar
tandarica_ndy
senior
senior
Posts: 248
Joined: Sat Mar 24, 2007 11:18 am
Location: Str. Fundatura Renasterii

Postby tandarica_ndy » Mon Mar 26, 2007 8:53 pm

Vineri majoritatea au sustinut bucurestiul! Mai bine s-ar suspenda ca presedintele! :D

User avatar
d33a
junior
junior
Posts: 63
Joined: Wed Sep 27, 2006 11:04 am

Postby d33a » Mon Mar 26, 2007 10:04 pm

Imi si imaginez : fiecare in centrul unde am terminat ,"foarte" avantajati de comisii, cautand innebuniti pagina cu raspunsul corect, intreband si impartind raspunsuri in dreapta si in stanga... :D :D :D Asta-i SF fratilor! Avantajul e de ordin material, iar Optimus are cel mai pertinent punct de vedere pe care l-am vazut aici.

User avatar
TibiGZU
elder
elder
Posts: 810
Joined: Thu Feb 01, 2007 1:09 pm
Location: contesting rulz
Contact:

Postby TibiGZU » Mon Mar 26, 2007 11:23 pm

d33a wrote:Imi si imaginez : fiecare in centrul unde am terminat ,"foarte" avantajati de comisii, cautand innebuniti pagina cu raspunsul corect, intreband si impartind raspunsuri in dreapta si in stanga... :D :D :D Asta-i SF fratilor! Avantajul e de ordin material, iar Optimus are cel mai pertinent punct de vedere pe care l-am vazut aici.


d c pertinent? pt k acasica la el cunoaste drumu pana la amfiteatru si nu tre sa mai dea un banutz la taxi? :evil:
contesting is a life style

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: propunere desfasurare rezidentiat :!:

Postby 187.92a » Tue Mar 27, 2007 12:42 am

choma82 wrote:dc tot s-a pus problema modului in care se va desfasura rezidentiatul, am o parere personala care mi se pare acceptabila.

de ex rezidentiatul sa se desfasoare in toate centrele umf , in care s-au organizat si pana acum, dar in ordinea alfabetica. ceva de genul cei incepand cu lit A pina la C sa fie la buc, D-E cv ..... etc.


cat de taaare.
eu am alta parere care daca o am o si accept deci: la brasov ca e la mijlovu tarii.

Sãcele mai precis

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: propunere desfasurare rezidentiat :!:

Postby 187.92a » Tue Mar 27, 2007 12:46 am

post dublu, edit

User avatar
Bubu
senior
senior
Posts: 161
Joined: Thu Mar 08, 2007 2:20 am
Location: Miserupia
Contact:

Postby Bubu » Tue Mar 27, 2007 12:55 am

Eu propun sa dam rezi undeva la iarba verde. Mai mancam un mic, mai bem o bere... :drinking:
Image

Nu beau, nu fumez, doar seduc si-abandonez.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Tue Mar 27, 2007 12:56 am

nu inteleg de ce tbuie sa vii tu sa faci acaterinca intr-o chestiune serioasa.
eu propun sa se faca schimb de comisii, ca la bac: cu tragere la sorti: CJ supravegh Ctza, brasov supravegh Buc, etc

User avatar
Medex
elder
elder
Posts: 550
Joined: Sun Oct 08, 2006 1:34 pm
Location: S.N.S.P.A.

Postby Medex » Tue Mar 27, 2007 1:04 am

trident wrote:eu propun sa se faca schimb de comisii, ca la bac: cu tragere la sorti: CJ supravegh Ctza, brasov supravegh Buc, etc


:allright:

User avatar
Bubu
senior
senior
Posts: 161
Joined: Thu Mar 08, 2007 2:20 am
Location: Miserupia
Contact:

Postby Bubu » Tue Mar 27, 2007 1:07 am

Crezi ca va tine cineva cont de parerea noastra? Vor face tot cum vor ei, nu cum dorim noi.
Image



Nu beau, nu fumez, doar seduc si-abandonez.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Tue Mar 27, 2007 1:08 am

eu zic ca daca facem o greva si zicem c vrem la Sacele obtinem o reactie ceva.
putem scrie si mailuri la ziare, si am un prieten care poate sa faca un afis si un site al grevei

ce nu stiti, anii trecuti asa se facea :lol:

User avatar
ANKKON
senior
senior
Posts: 157
Joined: Sun May 15, 2005 5:38 pm

Postby ANKKON » Thu Mar 29, 2007 6:03 pm

eu cred asa: daca fiecare ar da in centrul unde a terminat atunci cei care vor corecta vor umfla notele ca sa se vada "ce buna e fac respectiva" plus ca vor exista mulllteeeeeeeeee locuri deja stiute.Cred ca cea mai buna solutie as fi da dea toata lumea undeva nu conteaza unde ca sa se elimine o multime de dezavantaje

User avatar
tana
elder
elder
Posts: 2017
Joined: Mon Jun 20, 2005 5:39 pm

Postby tana » Thu Mar 29, 2007 6:13 pm

pey, din cate stiu eu aia care supravegheaza sunt niste rezidenti pe care ii plateste cam cu un milion, asa, si eu pt un mil nu m-as duce in alt oras sa supravegehz, decat daca imi plateste casa, masa, drum si diurna. p-orma, daca dai intr-un oras, cei din orasul ala vor fi avantajati (cf teoriei mau sus mentionate) dar daca fiecare da in orasul lui toti vor fi avantajati, deci avantajul de fapt dispare. io zic ca asta e caea mai logica solutie, sa se dea in mai multe centre, si sunt convinsa ca cineva de la cnpds va citi postul meu de aici si asa va face.
I'm not anti-social. I'm just not user friendly

User avatar
ANKKON
senior
senior
Posts: 157
Joined: Sun May 15, 2005 5:38 pm

Postby ANKKON » Thu Mar 29, 2007 6:22 pm

nu sunt de acord....si asa s-ar putea face tot felul de aranjamente ai afla in ce centru dai si daca ai fi fiul profului din centrul in care ai terminat tatal tau ar vb cu profu de acolo si ar aranja, cel mai bine ar fi sa dea toti intr-un singur loc parerea mea


Return to “Rezidentiat 2007”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests