Catalizatoare.

Punct si de la capat. MS propune o noua lege pentru rezidentiat
User avatar
oya
senior
senior
Posts: 199
Joined: Fri Aug 26, 2005 3:01 am

Postby oya » Fri Aug 31, 2007 1:02 am

Eu nu beau nici cafea, nici cola, nici ceai, insa mananc foarte multe fructe si salate si pot sa spun ca am suficienta energie ca sa pot invata...chef nu prea am, dar asta e alta poveste. :roll:

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Fri Aug 31, 2007 1:06 am

eu as opta pt proteine, nush daca salatele si fructel;e e Calea :)

User avatar
adellyne_85
elder
elder
Posts: 650
Joined: Sun Dec 31, 2006 11:44 pm

Postby adellyne_85 » Fri Aug 31, 2007 8:04 am

pai pt creer e bun glucidu'. cum astea sinteticele- bombo, cioco, coke, cookies au atatea dezavantaje- cel mai naspa mi se pare ca e grabirea procesului de imbatranire :D , mai naspa ca DZ-u', e de preferat sa consumam glucoza din fructe, asa ca prefer o banana sau un kiwi unei ciocolate. deci merge cu fructele.
proteinele's mai mult pt muschi :P , si oricum tre sa bagam de toate.
nici eu nu ma omor cu mancatul, dar am slabit cam mult, si vreau sa-mi recuperez kilogramele pierdute, asa ca incerc sa respect cele 3 mese principale, care sunt mai mult gustari cu cartea in poala, dar deh...
cafea cu lamaie ati incercat? chiar energizeaza. si asa ii mai contracaram din efectele alea cu antioxidantii din lamaie.

User avatar
ciocalteu_PRM
senior
senior
Posts: 281
Joined: Thu Mar 15, 2007 7:04 pm
Location: Bora Bora babyyy!!!!
Contact:

Postby ciocalteu_PRM » Fri Aug 31, 2007 1:16 pm

adellyne_85 wrote:pai pt creer e bun glucidu'. cum astea sinteticele- bombo, cioco, coke, cookies au atatea dezavantaje- cel mai naspa mi se pare ca e grabirea procesului de imbatranire :D , mai naspa ca DZ-u', e de preferat sa consumam glucoza din fructe, asa ca prefer o banana sau un kiwi unei ciocolate. deci merge cu fructele.
proteinele's mai mult pt muschi :P , si oricum tre sa bagam de toate.
nici eu nu ma omor cu mancatul, dar am slabit cam mult, si vreau sa-mi recuperez kilogramele pierdute, asa ca incerc sa respect cele 3 mese principale, care sunt mai mult gustari cu cartea in poala, dar deh...
cafea cu lamaie ati incercat? chiar energizeaza. si asa ii mai contracaram din efectele alea cu antioxidantii din lamaie.


Nu e adevarat. Proteinele contin aminoacizi din care se sintetizeaza neurotransmitatori. :lol: . Nu va mai agitati sa gasiti suplimente minune, sau alte aberatii (am citit pe aici cu piracetamul... :shock: ). Incercati solutii simple,la indemana oricui
-mancati iaurt: contine tirozina, care intra in sinteza dopaminei si noradrenalinei
- ouale: contin colina, utila in refacerea rezervelor de acetil-colina( deci bune din nou pt creieras)
- Antioxidanti: Multa vitamina C impiedica imbatranirea creierului (luati la tablete de 500 mg sau din citrice).
- mai mult de jumatate din creier contine grasimi (nesaturate), deci spuplimentati dieta voastra cu alimente de contin acizi omega 3 (astia e buni si pt HTA) : nicio masa fara PESTE (ala oceanic e bun:cod,macrou, sau pt aia mai bogati,somonul)
-nu uitati de somn, exercitii fizice, o baie relaxanta,plimbare cu catelu...etc
Cam atat de la Cioco
" In spatele fiecarui barbat puternic exista o femeie... care ii cheltuie banii"

User avatar
adellyne_85
elder
elder
Posts: 650
Joined: Sun Dec 31, 2006 11:44 pm

Postby adellyne_85 » Fri Aug 31, 2007 1:24 pm

ciocalteu_PRM wrote:Nu e adevarat. Proteinele contin aminoacizi din care se sintetizeaza neurotransmitatori. :lol: . Nu va mai agitati sa gasiti suplimente minune, sau alte aberatii (am citit pe aici cu piracetamul... :shock: ). Incercati solutii simple,la indemana oricui
-mancati iaurt: contine tirozina, care intra in sinteza dopaminei si noradrenalinei
- ouale: contin colina, utila in refacerea rezervelor de acetil-colina( deci bune din nou pt creieras)
- Antioxidanti: Multa vitamina C impiedica imbatranirea creierului (luati la tablete de 500 mg sau din citrice).
- mai mult de jumatate din creier contine grasimi (nesaturate), deci spuplimentati dieta voastra cu alimente de contin acizi omega 3 (astia e buni si pt HTA) : nicio masa fara PESTE (ala oceanic e bun:cod,macrou, sau pt aia mai bogati,somonul)
-nu uitati de somn, exercitii fizice, o baie relaxanta,plimbare cu catelu...etc
Cam atat de la Cioco


Cioco, fatalica, tu vrei pe boli de nutritie, ha? :lol:

User avatar
ciocalteu_PRM
senior
senior
Posts: 281
Joined: Thu Mar 15, 2007 7:04 pm
Location: Bora Bora babyyy!!!!
Contact:

Postby ciocalteu_PRM » Fri Aug 31, 2007 1:44 pm

Nu, not even close.
" In spatele fiecarui barbat puternic exista o femeie... care ii cheltuie banii"

User avatar
ciocalteu_PRM
senior
senior
Posts: 281
Joined: Thu Mar 15, 2007 7:04 pm
Location: Bora Bora babyyy!!!!
Contact:

Postby ciocalteu_PRM » Fri Aug 31, 2007 1:45 pm

De ce,vrei tu acolo? :D
" In spatele fiecarui barbat puternic exista o femeie... care ii cheltuie banii"

User avatar
TibiGZU
elder
elder
Posts: 810
Joined: Thu Feb 01, 2007 1:09 pm
Location: contesting rulz
Contact:

Postby TibiGZU » Fri Aug 31, 2007 1:49 pm

ciocalteu_PRM wrote:nu uitati de plimbare cu catelu


cel mai important! sa ai pe cine lua la shpitzuri daca nu iei rezi :))
contesting is a life style

User avatar
adellyne_85
elder
elder
Posts: 650
Joined: Sun Dec 31, 2006 11:44 pm

Postby adellyne_85 » Fri Aug 31, 2007 1:52 pm

ciocalteu_PRM wrote:De ce,vrei tu acolo? :D

eu doar vreau. momentan, la halul de pregatire in care ma aflu, nu ridic pretentii.

Bysko
senior
senior
Posts: 249
Joined: Fri Dec 01, 2006 6:26 pm
Location: Cocarlatii de Vale:)

Postby Bysko » Fri Aug 31, 2007 2:43 pm

Eu am descoperit un "catalizator" care a dat roade, dar de-abia aseara! Am descarcat cateva ep din Grey's anatomy, si cand ma plictisesc de citit (sau de net :D ) mai casc ochii acolo, mai visez ce frumos ar fi... si apoi am un spor la invatat :roll:
Da' am pica :x pe astia de pe DC+ ca nu apuc sa iau 2 ep si isi inchid calc, asa ca acum am trecut pe torrent.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Fri Aug 31, 2007 2:57 pm

Bysko wrote:Emai casc ochii acolo, mai visez ce frumos ar fi... si apoi am un spor la invatat :roll:


:roll: pt stepuri, poate
reziu de aici ii not even close to that

User avatar
Lex
senior
senior
Posts: 182
Joined: Thu Sep 25, 2003 4:13 pm
Location: download complete

Postby Lex » Fri Aug 31, 2007 3:14 pm

O nunta la tiganii de langa cred ca poate fi un bun catalizator. Imi da o energie de cred ca pot sa arunc cu caramida ca la olimpiada......... :? :x :x :(

User avatar
ciocalteu_PRM
senior
senior
Posts: 281
Joined: Thu Mar 15, 2007 7:04 pm
Location: Bora Bora babyyy!!!!
Contact:

Postby ciocalteu_PRM » Fri Aug 31, 2007 3:19 pm

Io am fost olimpic national la aruncatul caramizii...in a 11-a.
" In spatele fiecarui barbat puternic exista o femeie... care ii cheltuie banii"

User avatar
Lex
senior
senior
Posts: 182
Joined: Thu Sep 25, 2003 4:13 pm
Location: download complete

Postby Lex » Fri Aug 31, 2007 3:24 pm

Ce credeti? Daca au inceput la 3 termina maine dimineata? :? :? Apropos au iesit in strada :( , nu mai trece troleul. Cum era aia? "Am avut si vom avea mereu......"

User avatar
oya
senior
senior
Posts: 199
Joined: Fri Aug 26, 2005 3:01 am

Postby oya » Fri Aug 31, 2007 3:29 pm

Eu stiam ca la tigani nunta tine 3 zile si 3 nopti :)

User avatar
alinavalean
senior
senior
Posts: 399
Joined: Sat Nov 04, 2006 11:56 pm

Postby alinavalean » Fri Aug 31, 2007 4:08 pm

excelent... trei zile si trei nopti de invatat pe manele... aoleo... :lol:

User avatar
Lex
senior
senior
Posts: 182
Joined: Thu Sep 25, 2003 4:13 pm
Location: download complete

Postby Lex » Fri Aug 31, 2007 4:11 pm

M-am dus sa imi iau tigari da nu am gasit nici o caramida..........Deci daca tine 3 zile si 3 nopti nu mai dau rezi :x

User avatar
alinavalean
senior
senior
Posts: 399
Joined: Sat Nov 04, 2006 11:56 pm

Postby alinavalean » Fri Aug 31, 2007 4:11 pm

la mine cel mai bun catalizator e catelul. cand il vad la 8 dimineata cum se intinde tacticos cu burta in sus si trage un pui de somn, ma apuc si eu in draci sa invat ca sa termin capitolul pana la pranz sa beneficiez si eu de un somnic reconfortant ca si catelul... il invidiez. in plus cafeaua si pepsi sunt nelipsite.

Bysko
senior
senior
Posts: 249
Joined: Fri Dec 01, 2006 6:26 pm
Location: Cocarlatii de Vale:)

Postby Bysko » Fri Aug 31, 2007 4:52 pm

Lex bine ca n-ai gasit caramida, ca altfel cred ca nu mai apucai ziua de rezi :D . Roaga-te sa plece la restaurant- poate ai noroc!

User avatar
Lex
senior
senior
Posts: 182
Joined: Thu Sep 25, 2003 4:13 pm
Location: download complete

Postby Lex » Fri Aug 31, 2007 5:14 pm

A venit politia sa faca o spaga :D . Ca deh, "trebuie sa manance si gura lor o paine". Chiar daca imi luam inapoi caramida in gura nu imi faceam probleme ca eram vis a vis de fac de stoma BMF :P . Sa nu credeti ca nunta e in Pantelimon :P
Last edited by Lex on Fri Aug 31, 2007 5:15 pm, edited 1 time in total.

User avatar
gabithe1
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Thu Sep 02, 2004 1:58 pm
Location: bucuresti

Postby gabithe1 » Fri Aug 31, 2007 5:15 pm

Eu azi am avut parte de un inhibitor..
Ma luptam de zor dar fara spor cu nenea harri cand aud 2 pusti de 10 ani certandu-se sub fereastra mea... Unul tipa ca se face doctor alalaltu' da replica Baaa! Numa fraierii se fac doctori! Eu ma fac fotbalist!...
Eu la 10 ani visam cu ochii deschisi halatul de doctor.. Lasa ca va creste el mare si o sa isi dea seama ce pierde... hmh.gif

Asa de tare m-a "catalizat" ce am auzit ca stau de 2 ore pe 2 amarate de ultime pagini...


Din colectia Fraierul care vrea parafa...

User avatar
Cyph3r
elder
elder
Posts: 567
Joined: Tue Mar 06, 2007 9:11 pm
Location: Acolo unde mana omului n-a pus niciodata piciorul

Postby Cyph3r » Fri Aug 31, 2007 5:16 pm

Lex wrote:A venit politia sa faca o spaga :D . Ca deh, "trebuie sa manance si gura lor o paine".

nu zi..poate sunt si ei invitati...te nimeresti ca unul dintre ei e si nasu mare...
cam asta e..te muti 3 zile... :D :D :D
I choose not to choose life.And the reason..there is no reason.Who needs reasons when you got medicine??

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Fri Aug 31, 2007 5:56 pm

gabithe1 wrote:Eu azi am avut parte de un inhibitor..
Ma luptam de zor dar fara spor cu nenea harri cand aud 2 pusti de 10 ani certandu-se sub fereastra mea... Unul tipa ca se face doctor alalaltu' da replica Baaa! Numa fraierii se fac doctori! Eu ma fac fotbalist!...


dada, si tocmai cand invatai azi pt rezi ia uite
ca sa vezi ce potriveala
mdah

User avatar
MyRy
elder
elder
Posts: 943
Joined: Fri May 11, 2007 10:15 am
Location: Lagar de concentrare

Postby MyRy » Sun Sep 02, 2007 6:34 pm

moama ce catalizati sunteti !

faza cu piracetamul nu era o gluma. ia intrati de ex.pe forumul politehnistilor sa vedeti ce fac ei acolo! astea smart drugs au mai multe efecte, dar daca cineva le ia dintre cei care au comentat nu intentionez sa le dejoc hotararea.
pana la urma, perseverenta bate geniu`!

da, nu mere anatomy`s gray la romani. la noi mere moartea d-lui lazarescu :evil:

User avatar
unika1106
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Tue Aug 07, 2007 9:05 pm

Postby unika1106 » Sun Sep 02, 2007 7:17 pm

adellyne_85 wrote: dintre ceai verde si ceai negru ce ma sfatuiti?


incearca "oriental nights" - contine ceai verde, ceai negru, iasomie si alte cateva arome. e super bun si la mine are efect. indulcit cu miere!
il gasesti la carturesti.
It's not the hours you put in your work that counts, it's the work you put in the hours.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Sun Sep 02, 2007 7:21 pm

cred ca carturesti e cel mai snob loc din bucurestiul asta
nuam prostii scumpe
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sun Sep 02, 2007 7:24 pm

euimi iau tot ce apare nou la carturesti

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Sun Sep 02, 2007 8:46 pm

cica au aparut niste veioze noi misto, dar s-ar putea sa faca parte din decor.
Red Apple

User avatar
casandra13
senior
senior
Posts: 405
Joined: Tue May 08, 2007 2:27 pm
Location: undeva in vest
Contact:

Postby casandra13 » Wed Sep 05, 2007 9:07 pm

Io nu ma prea impac cu stimulentele astea gen Piracetam , lecitina etc.; cred ca sunt mai potrivite pt. aia amaratzii care chiar au probleme cu SNC-ul, iar in cazul invatzatului sunt mai degraba placebo :wink:

Anul trecut cand am dat rezi, lucram la un cabinet de MF si med. de intreprindere si aveam cam urmatorul program:
- dimineata de pe la 8.30 pana la amiaza(14) mergeam pe la 2-3 firme cu tramvaiul, pe jos sau cu doctorul(seful meu) cu masina daca aveam de facut drumuri mai lungi de 20 - 50km- asta era inviorarea

:lol:
-de la 14 pana pe la 16-17 eram la cabinetul de MF - consultatii, retete, vaccinari-tot tacamul; si ca bonus vineri doctorul pleca mai devreme ca doar era weekend si ramaneam io pana la 18 (noroc ca e un tip de treaba si ne intelegeam ok)

- ajungeam acasa, haleam ceva si treceam la invatat; internet nu aveam(ce noroc! :lol: )
-si invatam in jur de 4-5 ore ca dupa aia mi se inchideau felinarele...

asa un efect hipnotic avea Harry asupra mea de nu-mi venea sa cred; pun pariu ca si acum daca vad cartea aia ma apuca somnul , nu stiu ce am cu ea.
Primum non nocere

User avatar
doctorita_irina
senior
senior
Posts: 151
Joined: Mon Dec 04, 2006 11:09 pm

Postby doctorita_irina » Sun Sep 09, 2007 4:00 pm

Eu sufar de somnolenta excesiva, desi consider ca dorm suficient si consum cofeina cat cuprinde, tot nu mi se pare ca dorm suficient, in sensul ca nu ma simt odihnita si am senzatia ca as dormi cat cuprinde, adica zi lumina ceea ce nu este posibil fiindca trebuie sa mentin un program de pregatire pentru rezi si pe langa el mai sunt si alte probleme care mi-au mancat timp, dar care nu stau in puterea mea sa le aman.Am tot totul pe seama anului foarte solicitant(LD, licenta, rezi), dar parca e prea de tot .Cafeaua nu mai da de mult nici un rezultat, cred ca am devenit imuna la cofeina, cat despre variantele mai soft gen ciocolata, cappuccino dorm de zici ca am luat somnifere inainte.
Asadar daca vreun coleg priceput in asemenea probleme ale somnolentei patologice zic eu, ma poate ajuta cu o sugestie sau o recomandare mare mi-ar fi recunostinta.
"Invatatura iti da lumina, dar nu te inalti decat prin caracter."

User avatar
tana
elder
elder
Posts: 2017
Joined: Mon Jun 20, 2005 5:39 pm

Postby tana » Sun Sep 09, 2007 4:15 pm

remotiveaza-te :P
I'm not anti-social. I'm just not user friendly

User avatar
TibiGZU
elder
elder
Posts: 810
Joined: Thu Feb 01, 2007 1:09 pm
Location: contesting rulz
Contact:

Postby TibiGZU » Sun Sep 09, 2007 6:17 pm

doctorita_irina wrote:Eu sufar de somnolenta excesiva, desi consider ca dorm suficient si consum cofeina cat cuprinde, tot nu mi se pare ca dorm suficient, in sensul ca nu ma simt odihnita si am senzatia ca as dormi cat cuprinde, adica zi lumina ceea ce nu este posibil fiindca trebuie sa mentin un program de pregatire pentru rezi si pe langa el mai sunt si alte probleme care mi-au mancat timp, dar care nu stau in puterea mea sa le aman.Am tot totul pe seama anului foarte solicitant(LD, licenta, rezi), dar parca e prea de tot .Cafeaua nu mai da de mult nici un rezultat, cred ca am devenit imuna la cofeina, cat despre variantele mai soft gen ciocolata, cappuccino dorm de zici ca am luat somnifere inainte.
Asadar daca vreun coleg priceput in asemenea probleme ale somnolentei patologice zic eu, ma poate ajuta cu o sugestie sau o recomandare mare mi-ar fi recunostinta.


misca-ti fundu' mai energic
contesting is a life style

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sun Sep 09, 2007 7:17 pm

doctorita_irina wrote:Eu sufar de somnolenta excesiva, desi consider ca dorm suficient si consum cofeina cat cuprinde, tot nu mi se pare ca dorm suficient, in sensul ca nu ma simt odihnita si am senzatia ca as dormi cat cuprinde, adica zi lumina ceea ce nu este posibil fiindca trebuie sa mentin un program de pregatire pentru rezi si pe langa el mai sunt si alte probleme care mi-au mancat timp, dar care nu stau in puterea mea sa le aman.Am tot totul pe seama anului foarte solicitant(LD, licenta, rezi), dar parca e prea de tot .Cafeaua nu mai da de mult nici un rezultat, cred ca am devenit imuna la cofeina, cat despre variantele mai soft gen ciocolata, cappuccino dorm de zici ca am luat somnifere inainte.
Asadar daca vreun coleg priceput in asemenea probleme ale somnolentei patologice zic eu, ma poate ajuta cu o sugestie sau o recomandare mare mi-ar fi recunostinta.


incearca ceaiul de catina, crede-ma stiu ce zic. am sfatuit asa multi colegi si au luat rezi printe primii. face bine si tonifica sistemul nervos si goleste organismul de toxine, pur si simplu in 2 saptamani zi de zi rezultatele n-o sa intazie sa apara!! oloseala va fi o amintire

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Sun Sep 09, 2007 7:44 pm

eu pt a combate oboseala iau somnifere. :D
Red Apple

User avatar
rellyc
senior
senior
Posts: 180
Joined: Sun Aug 28, 2005 11:05 pm
Location: In my world
Contact:

Postby rellyc » Sun Sep 09, 2007 10:54 pm

doctorita_irina wrote:Eu sufar de somnolenta excesiva

Eu am scapat din fericire de problema asta. Program strict de culcare si trezire, seara beau un pahar de suc de rosii in care pun cateva picaturi tinctura de valeriana pt a adormi rapid. Mananc sanatos si fructe din abundenta. Aveam o perioada critica intre 14-16 cand adormeam pe mine. Cel mai frustrant mi se pare faptul ca toate zilele sunt la fel: aceeasi lumina, acelasi program, aceleasi zgomote, voci sau replici ale vecinilor. Parca sunt un CD-Player dat de "repeat". Am inceput sa ma mut ca tiganu' cu cortul pe la neamuri sau prieteni care pleaca perioade mai lungi de timp.
"Capacitatea omului de a se insela pe sine insusi si de a confunda dorintele imaginatiei sale cu realitatea nu are limite"

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42729
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Mon Sep 10, 2007 12:41 pm

Da' mai e si la anu' pana la urma, ce atatea probleme?

User avatar
casandra13
senior
senior
Posts: 405
Joined: Tue May 08, 2007 2:27 pm
Location: undeva in vest
Contact:

Postby casandra13 » Mon Sep 10, 2007 8:55 pm

:lol: da, la anu' si la multi ani !
Primum non nocere

User avatar
balonica
junior
junior
Posts: 64
Joined: Wed Nov 01, 2006 9:41 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby balonica » Fri Sep 14, 2007 2:09 pm

Vincamina 1-3 tb/ zi.

User avatar
TibiGZU
elder
elder
Posts: 810
Joined: Thu Feb 01, 2007 1:09 pm
Location: contesting rulz
Contact:

Postby TibiGZU » Fri Sep 14, 2007 2:18 pm

cantarina
contesting is a life style

User avatar
sandman
senior
senior
Posts: 296
Joined: Wed Apr 19, 2006 5:31 pm
Location: Cluj-Napoca

Postby sandman » Fri Sep 14, 2007 2:22 pm

sex de 3 ori pe zi dupa masa


Return to “Rezidentiat 2007”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests