Acum kestiunile:
1. Ghidurile CMR sunt asteptate de muuult timp, nu numai de catre noi, ci si de catre medicii mai mari, de catre spitale, de Colegiul Medicilor, de Ministerul Sanatatii, de UMF-uri si chiar de catre instantele de judecata (apropo de malpraxis). Am inteles ca ele sunt in lucru de cativa ani buni, iar componenta comisiilor de specialitate este publica, pe
http://www.ms.ro, si anume:
Comisiile consultative
ale Ministerului Sănătăţii
http://www.ms.ro/afis/dbdown.asp?ID=2002
http://www.ms.ro/afis/dbdown.asp?ID=3326
a) Comisiile de specialitate;
b) Comisia de strategie terapeutică;
c) Comisia naţională de transparenţă.
a) COMPONENTA COMISIILOR DE SPECIALITATE
1. Comisia de anatomie patologică şi medicină legală
2. Comisia de anestezie şi terapie intensivă
3. Comisia de bioetică
4. Comisia de boli infecţioase
5. Comisia de specialităţi cardiovasculare
6. Comisia de specialităţi chirurgicale
7. Comisia de dermato-venerologie
8. Comisia de diabet şi endocrinologie
9. Comisia de gastroenterologie
10. Comisia de geriatrie şi gerontologie
11. Comisia de medicină de familie
12. Comisia de medicină de laborator
13. Comisia de medicină de urgenţă şi dezastre
14. Comisia de nefrologie
15. Comisia de pediatrie şi neonatologie
16. Comisia de neurologie, neurologie pediatrică şi neurochirurgie
17. Comisia de obstetrică-ginecologie
18. Comisia de oftalmologie
19. Comisia de otorinolaringologie
20. Comisia de oncologie medicală, radioterapie şi chirurgie oncologică
21. Comisia de ortopedie, traumatologie şi ortopedie pediatrică
22. Comisia de pneumologie, alergologie şi imunologie clinică
23. Comisia de psihiatrie şi psihiatrie pediatrică
24. Comisia de psihologie
25. Comisia de radiologie-imagistică medicală şi medicină nucleară
26. Comisia de reumatologie, recuperare, medicină fizică şi balneologie
27. Comisia de sănătate publică
28. Comisia de specialităţi medico-dentare
29. Comisia de hematologie şi transfuzii
30. Comisia de farmacologie clinică, toxicologie si toxicodependenţă
1. COMISIA DE ANATOMIE PATOLOGICA SI MEDICINA LEGALA
Preşedinte: Prof. dr. Dan Dermengiu – Bucureşti
Membri:
Prof.dr. Ioan Jung – Târgu Mureş
Prof.dr. Doina Rădulescu – Iaşi
Prof.dr. Petre Florescu – Cluj
Conf.dr. Maria Sajin – Bucureşti
Conf.dr. Alexandra Enache – Timişoara
Secretar: dr. Eduard Frunză – Bucureşti
2. COMISIA DE ANESTEZIE SI TERAPIE INTENSIVA
Preşedinte: Prof. dr. Dan Tulbure - Bucureşti
Membri:
Prof.dr. Şerban Marinescu – Bucureşti
Conf.dr. Dorel Săndesc – Timişoara
Conf.dr. Natalia Hagău – Cluj
Şef lucrări Luminita Chiutu – Craiova
Şef lucrări Ioana Grinţescu – Bucureşti
Dr. Daniela Filipescu – Bucureşti
Dr. Ioana Grigoraş – Iaşi
Secretar: dr. Şerban Turconi Bubenek – Bucureşti
3. COMISIA DE BIOETICA
Preşedinte: Prof. dr. Vasile Astărăstoaie – Iaşi
Membri:
Prof.dr. Mihai Ionac – Timişoara
Prof.dr. Radu Palade – Bucureşti
Prof.dr. Leon Zăgrean – Bucureşti
Conf.dr. Mugurel Ştefan Ghelase – Craiova
Conf.dr. Dan Perju Dumbrava – Cluj-Napoca
Secretar: dr. Carmen Sălăvăstru – Bucureşti
4. COMISIA DE BOLI INFECTIOASE
Preşedinte: Prof.dr. Virginia Zanc – Cluj
Membri:
Prof.dr. Doina Ţăţulescu – Cluj
Prof.dr. Lucian Horia Negruţiu –Timişoara
Prof.dr. Vasile Luca – Iaşi
Prof.dr. Rodica Pascu – Târgu Mures
Prof.dr. Adrian Streinu Cercel – Bucureşti
Conf.dr. Iulian Gh. Diaconescu – Craiova
Conf.dr. Sorin Rugină – Constanţa
Secretar: dr. Simina Florescu – Bucureşti
5. COMISIA DE SPECIALITATI CARDIOVASCULARE
Preşedinte: Prof. dr. Mircea Bârsan – Cluj
Membri:
Prof.dr. Dumitru Zdrenghea – Cluj
Prof.dr. Ştefan Drăgulescu – Timişoara
Prof.dr. Maria Dorobanţu – Bucureşti
Prof.dr. Eduard Apetrei – Bucureşti
Prof.dr. Grigore Tinică – Iaşi
Prof.dr. Pol Kikely – Târgu Mureş
Prof.dr. Dominic Ionescu – Craiova
Conf.dr. Sorin Pescariu – Timişoara
Conf.dr. Dan Paul Gherghiceanu – Bucureşti
Secretar: dr. Ovidiu Ştiru – Bucureşti
6. COMISIA DE SPECIALITATI CHIRURGICALE
Preşedinte: Conf. dr. Mircea Beuran – Bucureşti
Membri:
Prof.dr. Ioan Lascăr – Bucureşti
Prof.dr. Alexandru Horvat – Bucureşti
Prof.dr. Ionel Sinescu – Bucureşti
Prof.dr. Alexandru Bucur – Bucureşti
Prof.dr. Constantin Ciuce – Cluj
Prof.dr. Lazăr Fulger – Timişoara
Prof.dr. Cristian Dragomir – Iaşi
Prof.dr. Mihai Lucan – Cluj
Prof.dr. Dan Sabău – Sibiu
Conf.dr. Mihnea Ionescu – Bucureşti
Conf.dr. Virgil Gliga – Târgu Mureş
Secretar: dr.Cristian Iorga - Bucureşti
7. COMISIA DE DERMATO-VENEROLOGIE
Preşedinte: Prof.dr. Călin Giurcăneanu – Bucureşti
Membri:
Prof.dr. Dan Forsea – Bucureşti
Prof.dr. Ioan Nedelcu – Bucureşti
Prof.dr. Virgil Feier – Timişoara
Prof.dr. Zenaida Petrescu – Iaşi
Prof.dr. Alexandru Tătaru – Cluj-Napoca
Secretar: şef lucrări dr. George Sorin Ţiplica – Bucureşti
8. COMISIA DE DIABET SI ENDOCRINOLOGIE
Preşedinte: Prof.dr. Constantin Dumitrache – Bucureşti
Membri:
Prof.dr. Mariana Graur – Iaşi
Prof.dr. Eusebiu Zbranca – Iaşi
Prof.dr. Imre Kun – Târgu Mureş
Prof.dr. Ileana Dunca – Cluj
Prof.dr. Amorin Remus Popa – Oradea
Prof.dr. Constantin Ionescu Târgovişte – Bucureşti
Prof.dr. Eduard Circo – Constanţa
Prof.dr. Ioana Micle – Timişoara
Prof.dr. Marian Bistriceanu – Craiova
Conf.dr. Romulus Timar – Timişoara
Conf.dr. Maria Moţa – Craiova
Secretar: dr. Ruxandra Dănciulescu – Bucureşti
9. COMISIA DE GASTROENTEROLOGIE
Preşedinte: Prof.dr. Oliviu Pascu – Cluj-Napoca
Membri:
Prof.dr. Mircea Diculescu – Bucureşti
Prof.dr. Radu Voiosu – Bucureşti
Prof.dr. Carol Stanciu – Iaşi
Prof.dr. Ioan Sporea – Timişoara
Prof.dr. Florea Voinea – Constanţa
Prof.dr. Tudorel Ciurea – Craiova
Conf.dr. Daniela Dobru – Târgu Mureş
Secretar: dr. Dan Piţigoi – Bucureşti
10. COMISIA DE GERIATRIE SI GERONTOLOGIE
Preşedinte: Prof.dr. Olimpia Ghidrai – Cluj-Napoca
Membri:
Conf.dr. Rodica Ghiuru – Iaşi
Dr. Gabriel Prada – Bucureşti
Dr. Luiza Spiru – Bucureşti
Dr. Ioana Alexa – Iaşi
Dr. Rodica Nicolescu – Timişoara
Secretar: dr. Cristina Vâlcea – Bucureşti
11. COMISIA DE MEDICINA DE FAMILIE
Preşedinte: Prof. dr. Afilon Jompan - Timişoara
Membri:
dr. Haber Gheorghe - Alba
dr. Zărnea Gheorghe - Arad
dr. Boşneag Mariana - Argeş
dr. Stângă Elena Antoaneta - Bacău
dr. Vajda Monica - Bihor
dr. Stroescu Şerban - Braşov
dr. Brînza Ileana Lucia - Brăila
dr. Tănăsescu Rodica Narcisa - Bucureşti
conf. dr. Matei Dumitru - Bucureşti
dr. Bistriceanu Valeriu - Buzău
dr. Culicianu Doru - Botoşani
dr. Tănase Otilia Elena - Bistriţa
dr. Cantaragiu Daniela - Călăraşi
dr. Dascăl Ana - Cluj
dr. Badea Laurenţiu Remus - Constanţa
dr. Kerekes Jeno - Covasna
dr. Dumitrescu Ileana - Dâmboviţa
dr. Mirela Porfir - Dolj
dr. Buscu Rodica - Giurgiu
dr. Biro Denes Jozsef - Harghita
dr. Chiş-Şerban Ana-Aurelia - Hunedoara
dr. Sandu Carmen - Ialomiţa
dr. Deleanu Anca - Iaşi
dr. Gheorghe Lascu - Maramureş
dr. Tronea Carmen Mariana - Mehedinţi
dr. Mihăiescu Ileana - Mureş
dr. Condurache Didina - Neamţ
dr. Viorel Radulescu - Olt
dr. Schnelbach Simona - Prahova
dr. Săpuşan Maria - Sălaj
dr. Lang Ladislau - Satu Mare
dr. Loredana Piloff - Sibiu
dr. Franciuc Irina - Suceava
dr. Coşmeleaţă Ion - Teleorman
dr. Marina Raluca Alexandrescu - Bucureşti
dr. Sopov Simona - Tulcea
dr. Bărăgănescu Cristina - Vâlcea
dr. Ilisei Monica - Vaslui
Secretar: dr. Cristina Cornelia Isar – Bucureşti
12. COMISIA DE MEDICINA DE LABORATOR
Preşedinte: Prof. dr. Gheorghe Benga – Cluj -Napoca
Membri:
Conf.dr. Liliana Livia Pâslaru – Bucureşti
Conf.dr. Simona Ruţă – Bucureşti
Conf.dr. Minodora Dobreanu – Tg. Mures
Conf.dr. Deaconescu Luminiţa – Cluj-Napoca
dr. Victor Dumitraşcu – Timişoara
Secretar: dr. Smaranda Botea - Bucureşti
13. COMISIA DE MEDICINA DE URGENTA SI DEZASTRE
Preşedinte: dr. Raed Arafat – Tg. Mures
Membri:
Şef lucrări dr. Diana Cimpoeşu – Iaşi
Dr. Ovidiu Cizmaru – Bucureşti
Dr. Leonida Iancu – Timişoara
Dr. Luciana Rotaru – Craiova
Dr. Marius Pascu – Pitesti
Dr. Bogdan Opriţă – Bucureşti
Dr. Bogdan Gabora – Galati
Dr. Nicolae George Moldovan – Cluj-Napoca
Dr, Mihai Cerbiceanu – Hunedoara
Dr. Rodica Tudoran – Constanţa
Dr. Hadrian Borcea - Oradea
Secretar: dr. Claudiu Ţiparu – Bucureşti
14. COMISIA DE NEFROLOGIE
Preşedinte: Conf.dr. Gabriel Mircescu – Bucureşti
Membri:
Prof.dr. Adrian Covic – Iaşi
Prof.dr. Alexandru Ciocâlteu – Bucureşti
Prof.dr. Mirela Gherman-Căprioara – Cluj-Napoca
Conf.dr. Aurel Bizo – Cluj-Napoca
Conf.dr. Grigore Dogaru – Târgu Mureş
Conf.dr. Eugen Moţa – Craiova
Dr. Ovidiu Sorin Golea – Timişoara
Secretar: asist.univ.dr. Liliana Gârneaţă – Bucureşti
15. COMISIA DE PEDIATRIE SI NEONATOLOGIE
Preşedinte: Prof.dr. Dumitru Orăşan – Bucureşti
Membri:
Prof.dr. Constantin Arion – Bucureşti
Prof.dr. Nicolae Miu – Cluj-Napoca
Prof.dr. Dan Moraru – Iaşi
Prof.dr. Maria Stamatin – Iaşi
Prof.dr. Ioan Muntean – Tg. Mures
Secretar: conf.dr. Silvia Stoicescu – Bucureşti
16. COMISIA DE NEUROLOGIE, NEUROLOGIE PEDIATRICA SI NEUROCHIRURGIE
Preşedinte: Prof.dr. Sanda Măgureanu – Bucureşti
Membri:
Prof.dr. Cristian Popescu – Iaşi
Prof.dr. Nicolai Ianovici – Iaşi
Prof.dr. Ion Mărginean – Cluj
Conf.dr. Ştefan Florian – Cluj
Conf.dr. Costea Constantin – Timişoara
Secretar: dr. Mihai Vasile – Bucureşti
17. COMISIA DE OBSTETRICA-GINECOLOGIE
Preşedinte: Prof. dr. Gheorghe Peltecu – Bucureşti
Membri:
Prof.dr. Bogdan Marinescu – Bucureşti
Prof.dr. Virgil Ancăr – Bucureşti
Prof.dr. Ioan Munteanu – Timişoara
Prof.dr. Florin Stamatian – Cluj-Napoca
Prof.dr. Florentina Pricop – Iaşi
Conf.dr. Bela Szabo – Tg. Mures
Conf.dr. Nicolae Cernea – Craiova
Secretar: conf.dr. Radu Vlădăreanu – Bucureşti
18. COMISIA DE OFTALMOLOGIE
Preşedinte: Conf.dr. Monica Pop – Bucureşti
Membri:
Prof.dr. Mihai Pop – Bucureşti
Prof.dr. Benone Cârstocea – Bucureşti
Prof.dr. Mihai Călugaru – Cluj-Napoca
Prof.dr. Dorin Chiseliţă – Iaşi
Conf.dr. Anna Csiszar – Târgu Mureş
Conf.dr. Doina Bărascu – Craiova
Conf.dr. Liliana Voinea – Bucureşti
Secretar: dr. Cornel Ştefan – Bucureşti
19. COMISIA DE OTORINOLARINGOLOGIE
Preşedinte: Prof.dr. Stan Cotulbea – Timişoara
Membri:
Prof.dr. Vasile Costinescu – Iaşi
Prof.dr. Elena Ioniţă – Craiova
Prof.dr. Romeo Călăraşu – Bucureşti
Prof.dr. Marcel Cosgarea – Cluj-Napoca
Conf.dr. Viorel Zainea – Bucureşti
Şef lucrări dr. Sorin Sabău – Târgu Mures
Prof. dr. Emil Mărginean – Oradea
Secretar: dr. Dan Predescu – Bucureşti
20. COMISIA DE ONCOLOGIE MEDICALA, RADIOTERAPIE SI CHIRURGIE ONCOLOGICA
Preşedinte: Prof. dr. Rodica Anghel - Bucureşti
Membri:
Prof.dr. Lucian Lazăr – Cluj
Prof.dr. Viorica Nagy – Cluj
Prof.dr. Alexandru Blidaru – Bucureşti
Prof.dr. Irinel Popescu – Bucureşti
Conf.dr. Cornelia Togănel – Târgu Mureş
Dr. Ştefan Curescu – Timişoara
Fiz. Gheorghe Matache – Bucureşti
Secretar: Prof.dr. Lucian Miron – Iaşi
21. COMISIA DE ORTOPEDIE, TRAUMATOLOGIE SI ORTOPEDIE PEDIATRICA
Preşedinte: Prof.dr. Dinu Antonescu – Bucureşti
Membri:
Prof.dr. Dan Barbu – Bucureşti
Prof.dr. Dan Goţia – Iaşi
Prof.dr. Horia Vermeşan – Timişoara
Prof.dr. Ors Nagy – Târgu Mureş
Prof.dr. Dan Lucaciu – Cluj
Secretar: dr. Ioan Cristian Stoica – Bucureşti
22. COMISIA DE PNEUMOLOGIE, ALERGOLOGIE SI IMUNOLOGICE CLINICA
Preşedinte: Prof. dr. Miron Bogdan – Bucureşti
Membri:
Prof.dr. Voicu Tudorache – Timişoara
Prof.dr. Victor Cristea – Cluj-Napoca
Prof.dr. Traian Mihăiescu – Iaşi
Prof.dr. Gabriela Jimborean – Târgu Mureş
Conf.dr. Florin Dan Popescu – Bucureşti
Conf.dr. Mimi Floarea Niţu – Craiova
Conf.dr. Doina Todea – Cluj Napoca
Secretar: Şef lucrări dr. Dragoş Bumbacea – Bucureşti
23. COMISIA DE PSIHIATRIE SI PSIHIATRIE PEDIATRICA
Preşedinte: Prof. Pompilia Dehelean – Timişoara
Membri:
Prof.dr. Tudor Udriştoiu – Craiova
Prof.dr. Liana Fodoreanu – Cluj-Napoca
Prof.dr. Dan Prelipceanu – Bucureşti
Prof.dr. Constantin Oancea – Bucureşti
Prof.dr. Aurel Nireştean – Târgu Mureş
Prof.univ.dr. Felicia Iftenie – Cluj-Napoca
Dr. Dan Ghenea – Bucureşti
Secretar: dr. Laura Mateescu – Bucureşti
24. COMISIA DE PSIHOLOGIE
Preşedinte: Prof.dr. Mihaela Minulescu – Bucureşti
Membri:
Prof.dr. Ion Dafinoiu – Iaşi
Conf.dr. Daniel David – Cluj-Napoca
Conf.dr. Ion Duvac – Bucureşti
Lect.dr. Bogdan Ion – Bucureşti
Dr. Mugur Ciumăgeanu – Bucureşti
Secretar: psiholog Mihaela Petrea – Bucureşti
25. COMISIA DE RADIOLOGIE-IMAGISTICA MEDICALA SI MEDICINA NUCLEARA
Preşedinte: Conf. dr. Gheorghe Iana – Bucureşti
Membri:
Prof.dr. Radu Badea – Cluj-Napoca
Prof.dr. Zoia Stoica – Craiova
Prof.dr. Constantin Zaharia – Bucureşti
Prof.dr. Mircea Buruian – Târgu Mureş
Conf.dr. Florin Bârsăşteanu – Timişoara
Conf.dr. Sorin Dudea – Cluj-Napoca
Conf.dr. Dragoş Negru – Iaşi
Dr. Dan Stanescu - Bucureşti
Dr. Gabriel Andrieş – Cluj-Napoca
Secretar: dr. Ruxandra Vlădescu – Bucureşti
26. COMISIA DE REUMATOLOGIE, RECUPERARE, MEDICINA FIZICA SI BALNEOLOGIE
Preşedinte: Prof.dr. Adriana Sarah Nica – Bucureşti
Membri:
Prof.dr. Horaţiu Boloşiu – Cluj
Prof.dr. Lia Georgescu – Târgu Mureş
Prof.dr. Ruxandra Ionescu – Bucureşti
Prof.dr. Roxana Sanda Popescu – Craiova
Conf.dr. Mihai Berteanu – Bucureşti
Şef lucrări dr. Delia Cinteză – Bucureşti
Dr. Cătălin Codreanu – Bucureşti
Secretar: dr. Ion Ionescu – Bucureşti
27. COMISIA DE SANATATE PUBLICA
Preşedinte: Conf.dr. Cristina Borzan – Cluj
Membri:
Prof.dr. Smaranda Iancu – Iaşi
Conf.dr. Emilian Popovici – Timişoara
Şef lucrări Emilu Pătru – Craiova
Dr. Adrian Stoica – Pitesti
Dr. Cristian Ţalea – Bucureşti
Secretar: dr. Dana Otilia Fărcăşanu – Bucureşti
28. COMISIA DE SPECIALITATI MEDICO DENTARE
Preşedinte: Prof.dr. Dragoş Stanciu – Bucureşti
Membri:
Prof.dr. Angela Podariu – Timişoara
Prof.dr. Mihai Augustin – Bucureşti
Prof.dr. Sorin Popşor – Târgu Mureş
Prof.dr. Norina Forna – Iaşi
Conf.dr. Gabriela Pătroiu – Craiova
Conf.dr. Şerban Tovaru – Bucureşti
Conf.dr. Alexandru Petre – Bucureşti
Conf.dr. Alin Şerbănescu – Cluj-Napoca
Dr. Grigore Crăciunescu – Paşcani
Secretar: dr. Gabriela Andrucovici – Bucureşti
29. COMISIA DE HEMATOLOGIE SI TRANSFUZII
Preşedinte: Dr. Dana Florea – Tg. Mures
Membri:
Prof.dr. Şerban Marghit – Timişoara
Prof.dr. Petrov Lujobimir – Cluj
Prof. dr. Anca Lupu – Bucureşti
Conf.dr. Adriana Coliţă – Bucureşti
Conf.dr. Ecaterina Hanganu – Iaşi
Dr. Alina Mirela Dobrotă – Constanţa
Dr. Stana Jenariu – Timişoara
Secretar: dr. Florentina Vlădăreanu – Bucureşti
30. COMISIA DE FARMACOLOGIE CLINICA, TOXICOLOGIE SI TOXICODEPENDENTA
Preşedinte: Prof.dr. Ostin Mungiu – Iaşi
Membri:
Prof.dr. Maria Titica Dogaru – Târgu Mureş
Prof.dr Ioan Fulga – Bucureşti
Prof.dr. Vlaicu Şandor – Cluj-Napoca
Prof.dr. Dumitru Lupuliasa – Bucureşti
Conf.dr. Radu Macovei – Bucureşti
Conf.dr. Eliza Gafiţa – Craiova
Dr. Ovidiu Nicoară – Timişoara
Secretar: asist.univ.dr. Tudosie Mihai – Bucureşti
b) COMPONENTA NOMINALA A COMISIEI DE STRATEGIE TERAPEUTICA
Preşedinte: Prof. dr. Mircea Bârsan – Cluj
Vicepreşedinte: Conf.dr. Vlad Iliescu – Ministerul Sănătăţii
Membri:
Prof. dr. Dan Dermengiu – Bucureşti
Prof. dr. Dan Tulbure - Bucureşti
Prof. dr. Vasile Astărăstoaie – Iaşi
Prof.dr. Virginia Zanc – Cluj
Prof. Mircea Beuran – Bucureşti
Prof.dr. Călin Giurcăneanu – Bucureşti
Prof.dr. Constantin Dumitrache – Bucureşti
Prof.dr. Oliviu Pascu – Cluj-Napoca
Prof.dr. Olimpia Ghidrai – Cluj-Napoca
Prof. dr. Sabin Oprea – Cluj
Prof. dr. Gheorghe Benga – Cluj
Dr. Raed Arafat – Tg. Mures
Conf.dr. Gabriel Mircescu – Bucureşti
Prof.dr. Dumitru Orăşan – Bucureşti
Prof.dr. Sanda Măgureanu – Bucureşti
Prof.dr. Gheorghe Peltecu – Bucureşti
Conf.dr. Monica Pop – Bucureşti
Prof.dr. Stan Cotulbea – Timişoara
Prof. dr. Rodica Anghel - Bucureşti
Prof.dr. Dinu Antonescu – Bucureşti
Prof. dr. Miron Bogdan – Bucureşti
Prof. Pompilia Dehelean – Timişoara
Prof.dr. Mihaela Minulescu – Bucureşti
Conf. dr. Gheorghe Iana – Bucureşti
Prof.dr. Adriana Sarah Nica – Bucureşti
Conf.dr. Cristina Borzan – Cluj
Prof.dr. Dragoş Stanciu – Bucureşti
Dr. Dana Florea – Tg. Mures
Prof.dr. Ostin Mungiu – Iaşi
Prof.dr. Virgil Păunescu - Ministerul Sănătăţii
Dr.Mircea Bourceanu - Ministerul Sănătăţii
Dr. Vasile Cepoi - Casa Naţională de Asigurări de Sănătate
Dr. Aurora Dragomirişteanu - Casa Naţională de Asigurări de Sănătate
Ec. Liliana Luckacs - Casa Naţională de Asigurări de Sănătate
Farm. primar Nela Vîlceanu - Agenţia Naţională a Medicamentului
Farm. primar Victoria Subţirică - Agenţia Naţională a Medicamentului
Dr. Simona Bădoi - Agenţia Naţională a Medicamentului
NOTA:
La lucrările Comisiei de Strategie Terapeutică participă, în calitate de observatori permanenţi, câte un reprezentant al asociaţiilor profesionale: CMR, CFR, CMDR şi câte un reprezentant al asociaţiilor constituite ale producătorilor, importatorilor şi distribuitorilor de medicamente: ARPIM, APRM, ADIM, ARFR, ANDMR şi al patronatului farmaciştilor.
c) COMPONENŢA NOMINALĂ A COMISIEI NAŢIONALE DE TRANSPARENŢĂ
1. Acad. prof. univ. dr. Constantin Bălăceanu Stolnici, Bucureşti
2. Acad. prof. univ. dr. Constantin Popa, Bucureşti
3. Acad. prof. univ. dr. Victor Voicu, Bucuresti
4. Prof. univ. dr. Nicolae Ghilezan, Cluj-Napoca
5. Prof. univ. dr. Radu Căpâlneanu, Cluj-Napoca
6. Prof. univ. dr. Petru Boişteanu, Iaşi
7. Prof. univ. dr. Cezar Macarie, Bucureşti
8. Prof. univ. dr. Radu Deac, Târgu-Mureş
9. Conf. univ. dr. Petru Calistru, Bucureşti
Ma tem ca, pe acest subiect, competenta noastra este depasita (presupunand ca e un forum de studenti si rezidenti), sa-i lasam sa-si faca treaba profesionist si, decat in mare graba cu erori, mai bine sa fie riguroase si de consens medical.
Pe de alta parte, nu vad cu ce ne-ar incurca la examenul de rezidentiat absenta lor (sigur, ar fi utile, dar nu indispensabile).
Daca reusim sa schimbam, nu acum ci pe viitor, Harrison cu altceva mai clinically-oriented, ar fi exceptional. Personal, e doar o propunere si nu cea mai buna posibila, CMDT 2007, tot de la Ed.McGraw-Hill ca si Harrison, e o carte f.buna pt asa ceva.
Pana atunci, sa nu mai visam, eu zic ca si Harrison (chiar si 14, cu mult depasit, nu a avut nimeni timp sa traduca o alta editie, va aparea curand ed.17, fiindca ed.16 din 2005 s-a invechit si ea) se poate adapta acestui tip de grile si chiar bine de tot.
Imediat trecem si la celelalte 7-8 kestiuni, fara a fi exhaustivi.