pt cei de anu 6...

Punct si de la capat. MS propune o noua lege pentru rezidentiat
User avatar
doctorita_irina
senior
senior
Posts: 151
Joined: Mon Dec 04, 2006 11:09 pm

Postby doctorita_irina » Wed Dec 13, 2006 11:54 pm

Vroiam sa va intreb, cei care sunteti anul 6, daca ati auzit cumva discutandu-se despre modificari in programul acestui an, in sensul ca examenul de licenta ar putea fi stabilit pentru mai devreme adica sa se dea undeva prin vara.Circulau niste zvonuri si vroiam sa stiu de la niste oameni mai bine informati daca exista astfel de dorinte si initiative sau daca s-a discutat ceva la nivel oficial despre asta.Stiu ca nu trebuie sa dai curs zvonurilor, dar mi-au trecut si mie pe la ureche si vroiam sa stiu de la voi ce stiti despre asta.
Multumesc pentru orice informatie.
"Invatatura iti da lumina, dar nu te inalti decat prin caracter."

User avatar
doctorita_irina
senior
senior
Posts: 151
Joined: Mon Dec 04, 2006 11:09 pm

Postby doctorita_irina » Thu Dec 14, 2006 12:02 am

sunt curioasa sa stiu cum va descurcati voi in anul 6, cum faceti fata faptului ca trebuie sa mergeti si la cursuri, sa pregatiti o lucrare de diploma si un rezidentiat.Cum va organizati timpul?Cum reusiti sa le faceti pe toate?Mie, una mi se pare foarte greu, mai ales ca pana acum am avut stagii unde ni s-a cerut prezenta, in fine nu regret ca am fost fiindca a fost interesant si asistentii s-au ocupat de noi.Dar ceea ce eu constat in cazul meu, e faptul ca nu reusesc sa le cuprind pe toate,pana acum cel mai mult am sacrificat lucrarea de diploma.Voi cum procedati?Cum va impartiti?poate experienta voastra ne este utila tuturor celor din anul 6 si astept cu drag si interes marturiile celor pentru care anul 6 si rezidentiatul sunt deja o amintire.
"Invatatura iti da lumina, dar nu te inalti decat prin caracter."

User avatar
BUBULINA
junior
junior
Posts: 64
Joined: Sat Oct 14, 2006 7:38 pm
Location: BUCURESTI
Contact:

Postby BUBULINA » Thu Dec 14, 2006 7:40 am

In ceea ce priveste organizarea timpului in anul 6 pot sa va spun si eu ceea ce ne-au sfatuit si pe noi, la timpul respectiv, altii (prof., conf, asist de grupa): nu va pierdeti timpul inutil cu lucrarea de diploma!!! Oricum 90% (sau chiar mai mult) dintre voi vor lua 10 si restul 9 (in conditiile in care cei din comisie nici nu vor avea chef sa asculte macar ce spuneti , dar sa se mai uite si pe lucrare!). Nu este o regula, sunt si profi care pun intrebari , si care dau note de 9 (dar tot nu merita sa va stresati pt. asta). Mai bine va folositi timpul invatand pt. rezi si pt. examenele pe care le mai aveti. Eu am invatat cate un pic la toate si am fost la stagii in functie de situatie: erau asist. care nu ne stresau deloc cu prezenta si atunci mergeam la stagiu cate 1-2 pe zi; altii cereau prezenta obligatorie si atunci mergeam mai des. Nu am invatat mare lucru pt. rezi in timpul anului 6. Am inceput mai serios dupa ce am terminat toate stagiile (prin iunie). Acum, fiecare isi organizeaza timpul cum crede ca este mai bine cu putinta. Cred ca cel mai bine este sa invatati in ritmul propriu si sa nu va luati dupa unii sau altii , ca poate metoda lor nu vi se potriveste! De exemplu , eu ma stresam ff tare cand intram pe forum si citeam cum unii colegi se laudau ca au citit materia de 3-4 ori , iar eu nu terminasem nici macar odata. Imi ziceam mereu ca, in conditiile astea nu am nici o sansa sa iau rezi, (dar am continuat sa invat in timpul ramas, si am reusit sa iau ceea ce am dorit!).
Gata, nu va mai plictisesc! Bafta!
Pentru a face ca un vis frumos sa devina realitate, prima conditie este aceea de a avea o mare capacitate de a visa, a doua este perseverenta - adica increderea in vis.

User avatar
miknik
senior
senior
Posts: 138
Joined: Sat Dec 02, 2006 3:04 pm
Location: www.imed.ro

Postby miknik » Thu Dec 14, 2006 9:47 am

multumim de sfaturi

User avatar
faramita
senior
senior
Posts: 225
Joined: Sat May 15, 2004 8:29 pm

Postby faramita » Thu Dec 14, 2006 10:53 am

Eu nu am mai trecut pe la cursuri/stagii din Ianuarie!!! (daca esti la UMF Bucuresti, se poate...) Recunosc ca am avut norocul unor spitale acceptabile si stagiile mari au fost mai pe la sfarsit ; oricum, nu te bate nimeni la cap sa vii, sa faci prezenta sau sa stai sa freci peretii, in conditiile in care rezidentii fac asta :lol:
Asa ca ia-o incet-incet, sa te tina cheful si, in afara de asta, sa fii convins(a) ca asta vrei! Iti trebuie o doza imensa de determinare si ambitie (la o adica, se reduce la a sta in fund min 8ore/zi cu nasul in niste foi care vor fi prietenii tai cei mai buni cca 8-10 luni...)
Bafta!
Un prost cauta sensul vietii...un nebun il stie!

yoopy
junior
junior
Posts: 66
Joined: Fri Nov 24, 2006 10:03 pm

Postby yoopy » Thu Dec 14, 2006 4:28 pm

eu's in anul 6, dar mai degraba prefer sa ma duc la facultate, la stagii, si la unele cursuri, decat sa ma apuc de invatat la rezi de acum...adica m-am apucat de treaba asta, dar deja a devenit o lehamite, asa ca prefer sa ma bucur de ultimele luni ale studentiei, sa stau mai mult cu colegii, si sa ma gandesc mai putin la rezidentiat.Toate la timpul lor! Cat despre lucrarea de diploma, tot ceea ce am facut pana acum a fost sa scanez tema respectiva dintr-un tratat, o am in calculator, in rest...nimic...n-am mai trecut nici pe la doctorul la care mi-am luat-o, sa-l intreb de sanatate...oare o merge s-o las in forma in care este, sa lucrez mai mult la prezentare, sau mai trebe prelucrata?
In legatura cu "de cate ori trebuie citita tematica de rezidentiat sa-l iei"...stiu pers care au cit de 2 ori si l-au luat, au prins si ce au vrut, si pers care au dat de 3 ori la rand si vor mai concura si cu noi, pt ca nu au luat...si daca nici astia n-au citit...asa ca...daca nu e sa fie...

User avatar
Tutza
elder
elder
Posts: 572
Joined: Sun Sep 25, 2005 11:05 am
Location: Iasi
Contact:

Postby Tutza » Thu Dec 14, 2006 6:26 pm

ai mare dreptate yoopy. asta demonstreaza ca e un razboi al nervilor, atat in timpul examenului cat si pe termen lung
Formula fericirii e sa fii multumit cu ce ai si sa-ti doresti sa fii in continuare mai bun.

User avatar
doctorita_irina
senior
senior
Posts: 151
Joined: Mon Dec 04, 2006 11:09 pm

Postby doctorita_irina » Thu Dec 14, 2006 11:01 pm

multumesc tuturor celor care ne-au impartasit din experienta lor, cu siguranta avem de invatat cum sa ne gestionam mai bine timpul.Astept in continuare, impresiile voastre despre anul 6 si intre timp ma reintorc la AVC-uri. :D
"Invatatura iti da lumina, dar nu te inalti decat prin caracter."

uxaa
senior
senior
Posts: 103
Joined: Fri Apr 21, 2006 10:34 am

Postby uxaa » Fri Dec 15, 2006 11:26 am

pt mine a fost important ca mi-am terminat lucrarea de licenta pana la sfarsitul lui iunie si apoi mici retusuri care nu mi-au mai luat mult timp.in plus incercati sa intrati in ritm,adica sa nu fie zi in care sa nu cititi ceva pt rezidentiat,macar 2-3 ore,cat puteti.....in timpul anului m-am rezumat mai mult la conspecte,adica imi scoteam pe foi un rezumat din hary pe care incercam apoi sa-l retin.nu stiu dc aceasta metoda este eficienta pt toti dar pe mine m-au ajutat fffffff mult acele conspecte pt ca in ultimele luni aveam deja totul schematizat si am recapitulat din conspectele mele fara sa ma mai chinui cu puricii din hary....in rest multaaaaaa vointa pt ca este un examen de vointa si nervi tari si nimic mai mult.......

User avatar
reby
junior
junior
Posts: 45
Joined: Fri Sep 15, 2006 12:01 am

Postby reby » Fri Dec 15, 2006 12:23 pm

doctorita_irina wrote:Vroiam sa va intreb, cei care sunteti anul 6, daca ati auzit cumva discutandu-se despre modificari in programul acestui an, in sensul ca examenul de licenta ar putea fi stabilit pentru mai devreme adica sa se dea undeva prin vara.Circulau niste zvonuri si vroiam sa stiu de la niste oameni mai bine informati daca exista astfel de dorinte si initiative sau daca s-a discutat ceva la nivel oficial despre asta.Stiu ca nu trebuie sa dai curs zvonurilor, dar mi-au trecut si mie pe la ureche si vroiam sa stiu de la voi ce stiti despre asta.
Multumesc pentru orice informatie.

Da, licenta pt Bucuresti va fi in iulie... Si cu lucrarea sunt in pom... :(

User avatar
Tutza
elder
elder
Posts: 572
Joined: Sun Sep 25, 2005 11:05 am
Location: Iasi
Contact:

Postby Tutza » Fri Dec 15, 2006 12:32 pm

doctorita_irina wrote:multumesc tuturor celor care ne-au impartasit din experienta lor, cu siguranta avem de invatat cum sa ne gestionam mai bine timpul.Astept in continuare, impresiile voastre despre anul 6 si intre timp ma reintorc la AVC-uri. :D


avc-urile sunt complet inutile. poti sa le inveti si de 10 ori ca nu iti ramane mare lucru. eu nu le-am invatat nici anul trecut si nici anul asta. daca e vreun capitol care sa nu merite - asta este. in timpul asta inveti alte 5 capitole serioase si nici nu risti sa faci o depresie. :roll:
Formula fericirii e sa fii multumit cu ce ai si sa-ti doresti sa fii in continuare mai bun.

uxaa
senior
senior
Posts: 103
Joined: Fri Apr 21, 2006 10:34 am

Postby uxaa » Fri Dec 15, 2006 1:14 pm

Tutza wrote:
doctorita_irina wrote:multumesc tuturor celor care ne-au impartasit din experienta lor, cu siguranta avem de invatat cum sa ne gestionam mai bine timpul.Astept in continuare, impresiile voastre despre anul 6 si intre timp ma reintorc la AVC-uri. :D


avc-urile sunt complet inutile. poti sa le inveti si de 10 ori ca nu iti ramane mare lucru. eu nu le-am invatat nici anul trecut si nici anul asta. daca e vreun capitol care sa nu merite - asta este. in timpul asta inveti alte 5 capitole serioase si nici nu risti sa faci o depresie. :roll:

sunt de acord cu avc-ul...nici eu nu l-am citit si mare pierdere nu am avut...

User avatar
ama_f
senior
senior
Posts: 124
Joined: Sun Jun 18, 2006 8:30 pm
Location: Cluj

Postby ama_f » Tue Dec 19, 2006 12:33 am

complet inutil sa te chinui cu avc si cu alte teme de genu asta
eu m-am dus la ex cu 54 de teme din 59 restul de 5 arsuri, avc, cc bronhopulmonar, politraumatisme, traumatisme craniocerebrale nici nu le-am citit. restul materiei am facut-o de 2 ori si am luat ce mi-am dorit
cel mai important lucru este prima trecere prin materie cu multa atentie si rabdare, sa nu te enervezi cand gasesti chestii stupide sau inadvertente!
eu faceam o tema si apoi scriam din memorie cele mai importante aspecte
am facut bine si hemostaza, celulele suse, hormon receptor, din harr 16, genomul cat de cat, iar la tabele, clasificari, tratamente, tnm multe scheme
de asemeni trebuie foarte bine programat timpul la examen: eu am rezolvat intrebarile intr-o ora jumate iar in restul timpului le-am mai vertificat o data si am desenat cat de artistic am putut bulinele...de-abia am reusit sa termin la timp
si nu va stresati cu ld cumparati gata facuta mai traduceti un articol, doua, ceva poze si gata, n-o sa va dea nimeni timpul pierdut cu ea inapoi!
iar la cursuri, stagii mergeti doar daca se face ceva, nu sa sprijiniti peretii
valorificati timpul la maxim!
multa rabdare, vointa si nu in ultimul rand bafta!
:D

User avatar
dr_anca
senior
senior
Posts: 120
Joined: Sat Sep 02, 2006 3:54 pm
Location: bucuresti

Postby dr_anca » Tue Dec 19, 2006 6:53 pm

STIE CINEVA CUM E EXAMENUL LA URGENTE LA COLTEA<NU DE ALTA DAR NU AM FOST NICIODATA SI MIERCURI AM EXAM<SI AM CITIT O DATA CURSURILE>>>PLZZZZZZZZZZZZ

yoopy
junior
junior
Posts: 66
Joined: Fri Nov 24, 2006 10:03 pm

Postby yoopy » Tue Dec 19, 2006 7:46 pm

dr_anca wrote:STIE CINEVA CUM E EXAMENUL LA URGENTE LA COLTEA<NU DE ALTA DAR NU AM FOST NICIODATA SI MIERCURI AM EXAM<SI AM CITIT O DATA CURSURILE>>>PLZZZZZZZZZZZZ


Si tu crezi ca ar trebui sa-l iei fara emotii in aceste conditii?

Hestia
senior
senior
Posts: 173
Joined: Sat Jul 08, 2006 10:30 pm

Postby Hestia » Tue Dec 19, 2006 8:48 pm

BUBULINA wrote: Imi ziceam mereu ca, in conditiile astea nu am nici o sansa sa iau rezi, (dar am continuat sa invat in timpul ramas, si am reusit sa iau ceea ce am dorit!).
Gata, nu va mai plictisesc! Bafta!


spune si ce anume ti-ai dorit, de fapt e mai obiectiv sa spui cate puncte ai facut sau la ce pozitie te-ai clasat.

Lolitaa
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Mon Sep 11, 2006 5:08 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Lolitaa » Wed Dec 20, 2006 10:33 pm

Am dat anul asta rez-ul si am luat la pozitia 144, complet nesperat!!! Nu ca nu as fi muncit de mi-au sarit capacele, dar ma asteptam la un rezultat mai modest. Metoda de invatat care ar fi mers foarte bine la mine am descoperit-o cam tirziu....daca ar fi sa mai dau o data examenul as proceda in felul urmator.
In primul rind probabil m-as apuca de citit de pe acum ca sa am tot timpul la dispozitie si as face scheme la fiecare tema citita. Scheme trebuie facute de asa natura incit sa nu mai trebuiasca citite decit ele, nu si harri, care te oboseste cu toata vorbaraia aia inutila.
AVC-ul a picat din start la mine, a fost clar tema sacrificata, la fel si abdomenul acut chirurgical (am dat pe medicala).
Catinel-catinel e f posibil sa terminati materia in stilul asta prin vara, cind terminati anul. Asta e momentul in care trebuie sa va apucati serios de treaba. Cititi cite o tema, faceti grile din ea. O cititi pe urmatoarea, faceti grile si din ea. Si tot asa pina terminati temele. E FFFFFFFFFF important sa faceti grile!!!!!!!!!!!!!!! Deja ati trecut de doua ori prin materie. In punctul asta ideal ar fi sa mai aveti vreo luna jumate pina la rez.
Ok, urmatorul pas este recapitularea unui intreg capitol (de ex respirator, cardiac, digestiv etc), urmata de un test random din capitolul respectiv. Urmeaza un alt capitol urmat de teste random din capitolul respectiv si cel precedent si tot asa pina ajungeti sa faceti teste random din toata materia. Si tot ce mai aveti de facut este sa recapitulati zilnic si sa faceti teste.
Ii admir pe cei care au trecut de 2 ori prin materie si au luat. Eu n-am asa memorie. Probabil ca am trecut de vreo 5-6 ori prin materie, eu apucindu-ma super serios de invatat dupa terminarea anului 6. Inainte de asta citisem doar citeva teme si aveam citeva scheme facute. In ultima saptamina cel putin inainte de rez ajunsesem sa-mi ajunga 3 zile pt trecut o data prin toata materia!!!
Sper ca sfaturile mele sa fie cit de cit utile......bafta la anul!!!!

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Thu Dec 21, 2006 2:55 am

..si a luat cea mai buna specialitate!

User avatar
yva
senior
senior
Posts: 151
Joined: Fri Sep 30, 2005 12:54 am

Postby yva » Thu Dec 21, 2006 12:45 pm

si eu am dat anul asta rezi si l-am si luat
fiecare are metodele lui
eu m-am apucat de invatat la 1 august, serios din prima (era si cazul)...pana atunci nu mai citisem nimic, nu aveam nici o schema facuta la nici o tema :o
vorbesc acum de un program de 12 ore pe zi de invatat, iar in restul timpului papa si somnic :roll:
am trecut de 2 ori prin materie si am facut apoi grilele o singura data, la a doua trecere prin materie, pe teme, la cel putin 7-10 zile dupa ce am citit tema respectiva (scoteam cam 85%-87%)
inca de la inceput am facut teste random cam la fiecare 2 saptamani, indiferent de rezultat (in general ieseau prost :lol: n-am ajuns la performanta de a obtine 90% la random, poate maxim 87%)
daca chestia asta va deprima nu o recomand; pe mine m-a stimulat, pentru ca, in general, procentul a fost in crestere (culminand cu examenul, unde am facut peste 90%)
nu vad care e sensul sa treci prin grile de mai mult decat maxim 2 ori (citeam pe imed ca o tipa trecuse prin grile de 7 ori... :shock: ) decat daca vrei sa le inveti pe de rost...oricum la a doua trecere prin grilele de la unele teme imi aminteam destule raspunsuri pentru a nu mai fi relevant rezultatul
incepand cu 1 noiembrie am trecut la fotografierea temelor mici, care reprezinta 2/3 din subiecte si maxim 1/4 din materie
in ultimele 5 zile nu am mai facut nimic, nici teste, nici teme si ma sictirisem pana peste cap


metoda aceasta nu o recomand nimanui
stresul este extrem de mare si trebuie sa stii daca rezisti 3 luni cu un program de invatat la randament maxim, 12 ore/zi, no entertainment
oricum eu n-as fi rezistat de la inceputul anului cu harri in brate... :lol:
Yeah...right!

User avatar
BUBULINA
junior
junior
Posts: 64
Joined: Sat Oct 14, 2006 7:38 pm
Location: BUCURESTI
Contact:

Postby BUBULINA » Fri Dec 29, 2006 12:30 pm

Hestia wrote:
BUBULINA wrote: Imi ziceam mereu ca, in conditiile astea nu am nici o sansa sa iau rezi, (dar am continuat sa invat in timpul ramas, si am reusit sa iau ceea ce am dorit!).
Gata, nu va mai plictisesc! Bafta!


spune si ce anume ti-ai dorit, de fapt e mai obiectiv sa spui cate puncte ai facut sau la ce pozitie te-ai clasat.


Am luat neurologia si am avut 785 de puncte in conditiile in care trebuie sa recunosc ca nu m-am stresat prea mult cu invatatul! Vara am fost o saptamana la munte, si la fiecare sfarsit de saptamana plecam pe undeva. So, in afara de invatat faceam si multe alte lucruri. Dar cand imi venea cheful de invatat ma tinea destul de mult si faceam totul cu seriozitate si atentie maxima!
Bafta tuturor!
Pentru a face ca un vis frumos sa devina realitate, prima conditie este aceea de a avea o mare capacitate de a visa, a doua este perseverenta - adica increderea in vis.

User avatar
dragamaia
senior
senior
Posts: 257
Joined: Sun Sep 19, 2004 8:36 am

Postby dragamaia » Sat Dec 30, 2006 11:43 am

imi amintesc ca facusem un topic anul trecut cu strategii pentru reusita la rezidentiat ,sperand ca cei cu experienta ne vor ajuta:D
ehh, ce sa va zic acum...eu m-am dus si la scoala destul de mult, am stat in camin pana la terminarea facultatii, deci invatatul so, so, mai bine in biblioteca. am inceput cu conspecte prin februarie, retineam tare mult asa si foarte bine, prin iunie cam terminasem harri, am trecut repejor peste pediatrie si chir, brosurica am pus-o la punct cu 2 sapt inainte de rezid, la AVC stiam chestii de bun-simt, sindroame si tratament, mai putin chestiile scrise marunt de jos,. faceam teste dupa fiecare tema, apoi randomuri; recunosc ca am trecut prin grile cam de 3 ori, am facut vreo 6 randomuri de 200 intrebari, in final scoteam 91%, adica atat cat am luat si la rezid si mi-am putut alege orice. E pe verificate, daca nu le invatati pe dinafara, cam la fel scoateti.in final nu prea stiu de cate ori am trecut prin materie, cred ca variaza intre 3-6 ori functie de tema. lucrarea de diploma mi-a cam scos peri albi, terminasem cu partea generala prin mai ( NU VA STROFOCATI CU ACEASTA PARTE DELOC), pacientii mi-am luat prin iulie (50, repejor printati, prelucrare intr-o saptamana) , mai mult aranjamentul final a durat.
Ca sfaturi: evitati pe cat se poate scoala, visati subiectele scurte (repetati-le la greu in ultimile zile), incercati sa nu lasati nimic necitit, stati calmi, nu e sfarsitul lumii, eu l-am tratat ca pe orice alt examen si veti avea succes. Nu uitati relaxati-va, dormiti cat se poate, sigur nu va face rau!
Nu e suficient sa reusesti-altii trebuie sa esueze.
pasionat de arta?
pasionat de altceva?

User avatar
reby
junior
junior
Posts: 45
Joined: Fri Sep 15, 2006 12:01 am

Postby reby » Sat Dec 30, 2006 2:24 pm

dragamaia wrote:imi amintesc ca facusem un topic anul trecut cu strategii pentru reusita la rezidentiat ,sperand ca cei cu experienta ne vor ajuta:D
ehh, ce sa va zic acum...eu m-am dus si la scoala destul de mult, am stat in camin pana la terminarea facultatii, deci invatatul so, so, mai bine in biblioteca. am inceput cu conspecte prin februarie, retineam tare mult asa si foarte bine, prin iunie cam terminasem harri, am trecut repejor peste pediatrie si chir, brosurica am pus-o la punct cu 2 sapt inainte de rezid, la AVC stiam chestii de bun-simt, sindroame si tratament, mai putin chestiile scrise marunt de jos,. faceam teste dupa fiecare tema, apoi randomuri; recunosc ca am trecut prin grile cam de 3 ori, am facut vreo 6 randomuri de 200 intrebari, in final scoteam 91%, adica atat cat am luat si la rezid si mi-am putut alege orice. E pe verificate, daca nu le invatati pe dinafara, cam la fel scoateti.in final nu prea stiu de cate ori am trecut prin materie, cred ca variaza intre 3-6 ori functie de tema. lucrarea de diploma mi-a cam scos peri albi, terminasem cu partea generala prin mai ( NU VA STROFOCATI CU ACEASTA PARTE DELOC), pacientii mi-am luat prin iulie (50, repejor printati, prelucrare intr-o saptamana) , mai mult aranjamentul final a durat.
Ca sfaturi: evitati pe cat se poate scoala, visati subiectele scurte (repetati-le la greu in ultimile zile), incercati sa nu lasati nimic necitit, stati calmi, nu e sfarsitul lumii, eu l-am tratat ca pe orice alt examen si veti avea succes. Nu uitati relaxati-va, dormiti cat se poate, sigur nu va face rau!

Eu nu zic ca nu ajuta, depinde de stilul de invatat al fiecaruia dar nu se pierde mult timp cu scrisul conspectelor?
Cel putin din Angelescu sunt paragrafe intregi pline cu informatii esentiale... si atunci ce fac? Transcriu toata cartea?

User avatar
dragamaia
senior
senior
Posts: 257
Joined: Sun Sep 19, 2004 8:36 am

Postby dragamaia » Sat Dec 30, 2006 3:17 pm

hmm, eu am dat pe medicale, cunosc editia prescurtata a lui angelescu si recunosc ca la temele de chir nu am facut conspect. cardio, resp , gastro, pediatria au avut cospect la mine. am scutit de la conspect teme prea scurte, prea enervante tip avc, leucemii, diabet alimentatie copil. ideea era sa scriu undeva, sa-mi organizez ideile alambicate din text
Nu e suficient sa reusesti-altii trebuie sa esueze.

pasionat de arta?

pasionat de altceva?

User avatar
ama_f
senior
senior
Posts: 124
Joined: Sun Jun 18, 2006 8:30 pm
Location: Cluj

Postby ama_f » Sun Dec 31, 2006 1:30 am

Eu am dat pe chir si nu am facut consspecte, dupa fiecare tema dupa ce o invatam si faceam grilele scriam din memorie chestiunile esentiale, deci imi faceam scheme mai mult sau mai putin complexe in functie de lungimea/dificultatea temei respective

User avatar
consi
senior
senior
Posts: 109
Joined: Tue Dec 26, 2006 9:57 pm

Postby consi » Mon Jan 01, 2007 3:12 pm

dragamaia, tu zici sa facem conspecte, dar cu ce sa incepem, tot cu harry 14?!!este adevarat ca scriind inveti mai bine (cel putin la mine tine faza), dar dc astia nu se hotarasc din ce se da examen?!
si apropo, am vazut ca tu ai inceput de-nvatat prin februarie, nu? ei, afla ca eu am colegi ce-nvata din anul 3(au prins gherasimul)!!!deci, ce zici de asta?

Lolitaa
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Mon Sep 11, 2006 5:08 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Lolitaa » Mon Jan 01, 2007 8:06 pm

Consi, intotdeauna exista si personaje d-astea mai constiincioase, dar crede-ma ca daca esti constiincioasa 4-5 luni inainte de ex e suficient.

User avatar
dragamaia
senior
senior
Posts: 257
Joined: Sun Sep 19, 2004 8:36 am

Postby dragamaia » Tue Jan 02, 2007 2:04 pm

bine zice Lolita. si eu stiu astfel de personaje, dar nu te astepta sa fi luat punctaje astronomice...nicidecum.
eu am facut conspecte fiindca imi era mult mai usor asa, a fost o alternativa, alti colegi au colorat harrisonul de l-au innebunit, fiecare cum a putut.
zvonuri de schimbare umblau si anul trecut, n-as zice ca anul asta nu va avea loc schimbarea...ce as face eu acum? pai as citi intai nenorocita de brosurica care cel mai sigur ramane si as incerca un prim impact cu harrisonul, oricum intre a citi ceva si a astepta sa se adevereasca un zvon peste 4-5 luni prefer prima varianta.
Nu e suficient sa reusesti-altii trebuie sa esueze.

pasionat de arta?

pasionat de altceva?

User avatar
faramita
senior
senior
Posts: 225
Joined: Sat May 15, 2004 8:29 pm

Postby faramita » Tue Jan 02, 2007 8:57 pm

Lasati zvonurile! De se schimba, toti o iau de la 0....de nu, macar va veti fi familiarizat cu vocabularul 8)
Spor si succese maxime!
Un prost cauta sensul vietii...un nebun il stie!

User avatar
mirelasf
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Fri Jan 19, 2007 12:37 am

Postby mirelasf » Fri Jan 19, 2007 10:41 pm

:D Buna.Abia am inceput sa citesc si cred ca o sa am timp.SPER.desi vad ca multi au trecut deja prin materie eu abia acum incep.Am asteptat tematica pe 2007. Cred ca va mai dura pana cei din minister vor reusi sa ne faca cunoscuta tematica.Probabil la vara.Asa ca cel mai bine e sa invatam din Ed 14 .
Oricum succes tuturor si multumim petru sfaturi.

User avatar
rellyc
senior
senior
Posts: 180
Joined: Sun Aug 28, 2005 11:05 pm
Location: In my world
Contact:

Postby rellyc » Sat Jan 20, 2007 2:04 am

mirelasf wrote::D Buna.Abia am inceput sa citesc si cred ca o sa am timp.SPER.desi vad ca multi au trecut deja prin materie eu abia acum incep.Am asteptat tematica pe 2007. Cred ca va mai dura pana cei din minister vor reusi sa ne faca cunoscuta tematica.Probabil la vara.Asa ca cel mai bine e sa invatam din Ed 14 .
Oricum succes tuturor si multumim petru sfaturi.


Eu m-am lamurit cu multi care "trecusera" de n ori prin materie pana la prima sesiune din anul 6 si apoi au luat cu brio MF dar in acelasi timp am avut colegi care s-au apucat de invatat prin iunie-iulie si au luat, asa incat, orice este posibil. Si eu am pus osul la treaba acum vreo 2 sapt. si incerc sa folosesc tot timpul pe care il am la dispozitie, invat tematica de anul trecut caci ministerul nu se va dezminti nici anul asta si nu cred sa fie schimbari majore (mai stii...poate catadicseste vreun redus mintal sus plasat sa arunce un ochi peste "minunea" aia de genom, sa se cruceasca si sa o scoata... :twisted: ) sau poate mai baga si un capitol de imuno ceva ca tot e trendy...
Spor la invatat!

User avatar
mirelasf
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Fri Jan 19, 2007 12:37 am

Postby mirelasf » Sat Jan 20, 2007 1:41 pm

Chiar m-am speriat de colegii care au trecut deja prin materie :shock: .Asa am aflat si eu ca daca inveti sustinut din iunie e suficient timp.Important e sa nu se schimbe tematica sau si mai rau bibliografia. :evil: :evil: :evil: Bafta si spor la invatat!

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sat Jan 20, 2007 7:34 pm

mirelasf wrote::.desi vad ca multi au trecut deja prin materie eu abia acum incep.


din aia care au trecut deja prin amterie se selacteaza picatii, nu-t face griji

User avatar
rellyc
senior
senior
Posts: 180
Joined: Sun Aug 28, 2005 11:05 pm
Location: In my world
Contact:

Postby rellyc » Sat Jan 20, 2007 11:04 pm

mirelasf wrote:Chiar m-am speriat de colegii care au trecut deja prin materie :shock: .Asa am aflat si eu ca daca inveti sustinut din iunie e suficient timp.Important e sa nu se schimbe tematica sau si mai rau bibliografia. :evil: :evil: :evil: Bafta si spor la invatat!


Stii si tu cum e, timpul e relativ si depinde de multi factori: cum si daca ai invatat in facultate - nu in sensul notelor ci in sensul modului de invatare si timpului necesar, daca iti sunt familiare unele notiuni (nu descoperi acum medicina), cum faci fata stresului, cat timp dai randament maxim etc.... Daca stii ca apesi "rec" si "play" fara sa-ti sara discul atunci probabil te poti apuca linistita din iunie, daca trebuie sa o iei metodic si pe indelete, fara atacuri de panica atunci...ia-o din timp.

User avatar
crisalia
senior
senior
Posts: 431
Joined: Fri Sep 26, 2003 11:55 pm
Location: asteptand extraterestri
Contact:

Postby crisalia » Sat Jan 20, 2007 11:57 pm

v-as contrazice aceste teorii ale vostre prin faptul ca la ch locul 2 s-a apucat in august inainte de inceputul anului 6, locul 6 undeva prin vara inainte de anul 6, locul 50 din toamna cand a incpeut anul 6 la fel locul 123...
pe medicala la fel, locul 23 sau 25 s-a apucta din anul 5 , o alta pritena pe la locul 100 si ceva tot din toamna inainte de anul 6....si lista poate continua , ca si acum 2 ani tot asa...cine s-a apucat din timp a luat....cine nu.... a luat mf ...sau nimic.....cu cat aloci mai mult timp la inv cu atat esti mai sus pe lista, ca bine zicea un prieten :lol:

User avatar
rellyc
senior
senior
Posts: 180
Joined: Sun Aug 28, 2005 11:05 pm
Location: In my world
Contact:

Postby rellyc » Sun Jan 21, 2007 1:56 am

Hai sa nu ne mai speriem reciproc, cu totii avem exemple si contra-exemple, daca e sa o luam dupa cum zici tu acum e momentul propice sa ne apucam pt a fi in primii 10 in 2008 :lol:
Eu am absolvit in 2006 dar din anumite motive (in vara am fost plecata din tara bla bla long story) nu am dat rezidentiatul in 2006. Prietenii mei au luat toti, majoritatea s-au apucat de invatat la inceputul lui 2006 si au terminat de trecut o data prin materie in iunie sau iulie cu genomul si AVC-ul facute in masura posibilului inainte de rezi. Avand in vedere ca nu vreau o specialitate care se ia in prima jumatate (radiologie mai exact) ... incerc sa nu fiu negativista si sa folosesc la maxim timpul disponibil. Ma avantajeaza oarecum si faptul ca nu mai am scoala, sesiune sau alte preocupari solicitante.
Spor!

User avatar
ciushka
elder
elder
Posts: 661
Joined: Fri Jun 09, 2006 1:49 am
Location: de la dracu in praznic putin pe stanga
Contact:

Postby ciushka » Sun Jan 21, 2007 6:20 am

dragi si scumpi colegi lasati filosofiile si puneti mana sa invatati.cum stiti voi mai bine si cat mai bine.reusita depinde doar de voi .strategiile pe care le cautati sunt la vedere.ati invatat atatia ani intr-un anumit stil si acum va chinuiti sa va insusiti modele ale unor colegi care au reusit.dar nu stiti cum invatau (ma refer la stil de invatat)in timpul facultatii.

asha ca stabiliti-va prioritatile(berea trebuie sa fie pe podium) :D si faceti in asha fel incat sa fie bine.spor la invatat si bafta maxima
de obicei de murit se moare doar odata... eu mor in fiecare zi cand ma trezesc si renasc la fiecare adormire( ego dixit)

User avatar
dr_anca
senior
senior
Posts: 120
Joined: Sat Sep 02, 2006 3:54 pm
Location: bucuresti

urgent

Postby dr_anca » Sun Jan 21, 2007 11:36 am

caut baiat in anul 6 la MG,peste 1,78m,cu care sa invat pt rezi...si altele :D

User avatar
crisalia
senior
senior
Posts: 431
Joined: Fri Sep 26, 2003 11:55 pm
Location: asteptand extraterestri
Contact:

Postby crisalia » Sun Jan 21, 2007 1:09 pm

nu vreau sa te sperii....doar iti prezentam realitatea...dc vrei am si exemple care s-au apucat de inv la sf anului 6 si care ori au luat MF ori au picat....
vreau sa vad si eu ca exista cineva care a aplicta teoria lui Trident si a luat rezid....sa sigur trebuia sa se laude pe forum.... :twisted:

User avatar
mirelasf
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Fri Jan 19, 2007 12:37 am

Postby mirelasf » Sun Jan 21, 2007 3:35 pm

OK.Mersi de sfaturi si incurajari.Reusita depinde de mai multi factori si este important ca suntem constienti de asta!E adevarat cu cat inveti din timp cu atat e mai bine si stresul nu mai este atat de mare.Am sa tin cont de sfaturi.Multumesc

User avatar
ama_f
senior
senior
Posts: 124
Joined: Sun Jun 18, 2006 8:30 pm
Location: Cluj

Postby ama_f » Sun Jan 21, 2007 8:26 pm

crisalia wrote:nu vreau sa te sperii....doar iti prezentam realitatea...dc vrei am si exemple care s-au apucat de inv la sf anului 6 si care ori au luat MF ori au picat....
vreau sa vad si eu ca exista cineva care a aplicta teoria lui Trident si a luat rezid....sa sigur trebuia sa se laude pe forum.... :twisted:

I did it!
Am inceput sa invat din luna iulie (dupa ce am terminat scoala) incet- incet pana la licenta (15 septembrie ) am trecut o data prin materie, apoi pana la rezi inca o data. Am facut grilele de 2 ori plus 3 randomuri la care am scos 79%, 87%, respectiv 92%.
A, si am aplicat teoria lui Trident: in saptamana de dinainte de ex am repetat 35 subiecte scurte.
Am luat pe chirurgie 849.


Return to “Rezidentiat 2007”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests