salariile,spaga,bacsisul rezidentilor

Punct si de la capat. MS propune o noua lege pentru rezidentiat
User avatar
ciushka
elder
elder
Posts: 661
Joined: Fri Jun 09, 2006 1:49 am
Location: de la dracu in praznic putin pe stanga
Contact:

Postby ciushka » Mon Jan 15, 2007 4:52 pm

reconversie profesionala?ar fio idee.oricum un gunoier castiga mai mult de un rezident.varianta cu tarile pare cred mai probabila decat it sau mai stiu eu ce.ok ,din it se poate castiga bine,dar mai trebuie sa te si pricepi.placerea nu e inclusa in pret
de obicei de murit se moare doar odata... eu mor in fiecare zi cand ma trezesc si renasc la fiecare adormire( ego dixit)

User avatar
latvia
elder
elder
Posts: 1664
Joined: Mon Oct 24, 2005 11:10 pm

Postby latvia » Mon Jan 15, 2007 6:54 pm

bre copii n am crezut ca o sa scriu si io povesti cu spagi acilea.dar,vine o varsta pt toate.
data:azi,15 ian,prima zi la cab de mf.
ma duc io sa vaz ce mi se pregateste...ma ia una in primire mi insira 1000 de liste ,500 de mii de medicamente ,legi cu deportati etc,etc.
puorma am dactilografiat retete,trimiteri,examene,certificate,kiar si scutiri,buuun.am term pacientii medicului la care eram repartizata.
acu...zice ea,daca vrei poti sa mergi s o ajuti si pe dr x,din cab alaturat(io...nu prea vroiam da ..na,prima zi,treca de la mine.)
ma duc.aia iar o droaie de cronici,retete etc etc.pe la 5.20 zice :
- creca i am gatat pe toti. buuun.cum te keama, alea alea...
ii zic io cum ma keama...iar alea , alea.
la sfarsit zice:
-uite, te rog , ia un paket de cafea,si mi intinde frate un paketoi de jacobs ....in vid,banuiesc(ca na nu s consumatoare),si insista.
io:
- nuu,va rog,...nu se poatee...
asta:
-te rog! ma supar!
si am tinut o asa vre o 10 min.
asa ca dragii mosului,io am primit in prima zi de rezistent,una bucata spaga de la una bucata medic.
daca am luat o sau nu...facem topic separat.

User avatar
ciushka
elder
elder
Posts: 661
Joined: Fri Jun 09, 2006 1:49 am
Location: de la dracu in praznic putin pe stanga
Contact:

Postby ciushka » Mon Jan 15, 2007 9:11 pm

punga aia nu intra la spaga. e cadou de la un confrate mai mare care vrea sa te initieze in tainele primitului.iar partea cu mii de foi si retete ,sa stii ca nu e bine,ii inveti nasol.stai sa vezi ce distractiv e in prima saptamana din luna cand o sa ti se ceara cu zambetul pe buze sa scrii retete si cu picioarele.plus ca aceleasi pretentii le vor avea si de la urmasii tai intru mf.

ce mai ,distractie placuta :twisted:
de obicei de murit se moare doar odata... eu mor in fiecare zi cand ma trezesc si renasc la fiecare adormire( ego dixit)

User avatar
Tutza
elder
elder
Posts: 572
Joined: Sun Sep 25, 2005 11:05 am
Location: Iasi
Contact:

Postby Tutza » Mon Jan 15, 2007 9:55 pm

cat esti mic trebuie sa faci ce ti se spune, n-ai incotro. dar incearca sa le temperezi entuziasmul. daca ii inveti cu devotamentul asta o sa te inghita cu fulgi cu tot. din cand in cand mai taie macaroana. dar nu le zi in fata ca nu esti secretara ca o sa iasa rau (am vazut asta in cazul unei colege :P :P :P )
Formula fericirii e sa fii multumit cu ce ai si sa-ti doresti sa fii in continuare mai bun.

User avatar
ciushka
elder
elder
Posts: 661
Joined: Fri Jun 09, 2006 1:49 am
Location: de la dracu in praznic putin pe stanga
Contact:

Postby ciushka » Mon Jan 15, 2007 10:03 pm

adika altfel spus trebuie sa te perfectionezi in arta fofilarii.scuze se ofera la tot pasul,pacientul poate fi un bun tzap ispasitor.partea nasoala e ca dupa ce prind ceva rezidenti care pun osu la hartzogaraie au pretentia asta de la toti.
de obicei de murit se moare doar odata... eu mor in fiecare zi cand ma trezesc si renasc la fiecare adormire( ego dixit)

User avatar
latvia
elder
elder
Posts: 1664
Joined: Mon Oct 24, 2005 11:10 pm

Postby latvia » Mon Jan 15, 2007 10:45 pm

ca ma duc din an in pasti se keama ca ma fofilez?

User avatar
tana
elder
elder
Posts: 2017
Joined: Mon Jun 20, 2005 5:39 pm

Postby tana » Mon Jan 15, 2007 10:53 pm

nu
I'm not anti-social. I'm just not user friendly

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Mon Jan 15, 2007 11:00 pm

se cheama ca lucrezi de sarbatori!
Red Apple

User avatar
latvia
elder
elder
Posts: 1664
Joined: Mon Oct 24, 2005 11:10 pm

Postby latvia » Tue Jan 16, 2007 2:39 pm

poate asa de keama la radiologie honey, la mf se keama altfel.
n am aflat inca cum ,dar cand aflu promit sa te informez prima.
tana a 2 a.
fix in ordinea nr dp tricou.

User avatar
ciushka
elder
elder
Posts: 661
Joined: Fri Jun 09, 2006 1:49 am
Location: de la dracu in praznic putin pe stanga
Contact:

Postby ciushka » Tue Jan 16, 2007 4:32 pm

si daca pe tricou am numar cu virgula eu cand aflu?
:(
de obicei de murit se moare doar odata... eu mor in fiecare zi cand ma trezesc si renasc la fiecare adormire( ego dixit)

User avatar
latvia
elder
elder
Posts: 1664
Joined: Mon Oct 24, 2005 11:10 pm

Postby latvia » Tue Jan 16, 2007 6:11 pm

degeaba te lauzi cu matematica ta...

dar ca o solutie iti ofer momentul in care tuningesti icteriforma si mergi cu ea la raliu in sibiu.se poate si n cj.(avram iancu se keama evenimentu').si daca vezi o kestie de 94 de kile agitand un kalashnikov sa stii ca s io dand startu.
ok?te ai linistit?baietzica?

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17803
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Postby Phat Skidz » Tue Jan 16, 2007 10:01 pm

Există un obicei printre şefii mai omenoşi, de a da un procent din ciubuce rezidenţilor care îi ajută. La urma urmelor, îl merită, procentul.
Alţii, nevrând să facă împărţeli, recurg la alte compensaţii, de exemplu, oferă rezistentului nişte pateuri, dacă îi e foame, sau face cinste cu sticla de cola de 2l care se bea într-o zi de lucru.

Dar foarte rari sunt aceşti şefi omenoşi.

For reference, la psihiatrie nu ezistă ciubuce (pentru rezistent, cel puţin.)
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Tue Jan 16, 2007 10:11 pm

vlad stroescu wrote:
For reference, la psihiatrie nu ezistă ciubuce (pentru rezistent, cel puţin.)


mi se pare normal sa existe ciubuce in specialiatatile alea care ii fac pe oameni bine. ce rost ar avea sa se dea la psihiatrie?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
ciushka
elder
elder
Posts: 661
Joined: Fri Jun 09, 2006 1:49 am
Location: de la dracu in praznic putin pe stanga
Contact:

Postby ciushka » Tue Jan 16, 2007 10:35 pm

latvia ne vedem pe strazi.stii ca hepatita e mai periculoasa decat un glontz de 7.62.asaha ca... iar pariez pe icterul mobil

cat de shpaga la psihiatrii ,sa puna mana sa invetze de la cei mai in varsta.cred ca asta e motivul afectiunilor de la mansarda psihiatrilor,absenta ciubucurilor in rezidentiat.las ca va faceti voi mari.
de obicei de murit se moare doar odata... eu mor in fiecare zi cand ma trezesc si renasc la fiecare adormire( ego dixit)

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17803
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Postby Phat Skidz » Tue Jan 16, 2007 10:56 pm

Care e specialitatea aia care face bine oamenii? Că o mănânc. Ştiu, igiena.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 22041
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Postby Melania » Tue Jan 16, 2007 11:13 pm

vlad stroescu wrote:For reference, la psihiatrie nu ezistă ciubuce (pentru rezistent, cel puţin.)

Si ce, te oftici? :D

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17803
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Postby Phat Skidz » Tue Jan 16, 2007 11:54 pm

Mai rar, ca nu sunt la pneumologie.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

masquenada
senior
senior
Posts: 225
Joined: Tue Dec 05, 2006 11:14 am

Postby masquenada » Wed Jan 17, 2007 1:11 am

crezi ca s-a prins gagica ce ai vrut sa zici cu pneumo :lol:

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 22041
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Postby Melania » Wed Jan 17, 2007 1:18 am

A fost o gluma de care nu m-am prins? 8)
Sau doar un jargon medical?
Imi amintesc de jargonul medical pt ca atunci cand mergeam prin club A erau unii medicinisti ca domnul Stroescu ce incercau sa vrajeasca aseistele utilizant termeni medicali invatati de prin cine stie ce cartzi.

User avatar
latvia
elder
elder
Posts: 1664
Joined: Mon Oct 24, 2005 11:10 pm

Postby latvia » Wed Jan 17, 2007 1:30 am

esti boooring.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 22041
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Postby Melania » Wed Jan 17, 2007 2:04 am

Mai devreme ma ignorai.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17803
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Postby Phat Skidz » Wed Jan 17, 2007 8:56 am

Melania wrote:Si ce, te oftici?


Păi dumneata foloseşti jargonul medical :) (Hai că acum se prinde, să vedeţi.)
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
ciushka
elder
elder
Posts: 661
Joined: Fri Jun 09, 2006 1:49 am
Location: de la dracu in praznic putin pe stanga
Contact:

Postby ciushka » Wed Jan 17, 2007 9:15 am

copilasi vreti neshte mustar neshte paine ca sa va tina de foame bucatile de le muscati unu dintr-altu?
problema care e ?ca se folosea de termeni medicali la agatat?daca ii mergea bine,daca nu tzeapa lui.
de obicei de murit se moare doar odata... eu mor in fiecare zi cand ma trezesc si renasc la fiecare adormire( ego dixit)

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17803
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Postby Phat Skidz » Wed Jan 17, 2007 10:47 am

atunci cand mergeam prin club A erau unii medicinisti ca domnul Stroescu ce incercau sa vrajeasca aseistele utilizant termeni medicali invatati de prin cine stie ce cartzi.


Melania, resping comparaţia. Unu, că nu mă consider medicinist (şi oricum, nu mai e nici o onoare să fii absolvent de UMF), doi, că nu merg nici nu mergeam în studenţie prin club A ca să agăţ gagici (facil), trei, niciodată n-am folosit termeni medicali când am vrut să cuceresc o fată. Cum naiba să fac asta? "Domnişoară, aveţi un facies care-mi determină o tahiaritmie", sau poate "ÃŽmi plac fanerele dumneavoastră de culoarea icterului cu bilirubină indirectă." Nu cred că merge nici pentru alte facultăţi: "Hai să-ţi fac bilanţul contabil", hm, sună prost. (Am auzit, e adevărat, texte de genul: "Iartă-mă, sunt obosit, vin din gardă unde am resuscitat 400 de pacienţi", dar n-am fost niciodată aşa de disperat.)

Nu-mi cer scuze de offtopic, topicul ăsta îl merită din plin.

Şi fincă mam plictisit, oftică e termenul popular pentru tuberculoză, Mela.[/url]
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
ALBA IULIAN
senior
senior
Posts: 132
Joined: Mon Dec 04, 2006 5:42 pm

Postby ALBA IULIAN » Mon Jan 29, 2007 11:23 am

Intre timp s-au scurs 12 zile de cand nu ati mai continuat pe acest topic. S-au aplanat conflictele? :D

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Mon Jan 29, 2007 5:44 pm

intrebi daca s-a efectuat bialntul contabil?

User avatar
ciushka
elder
elder
Posts: 661
Joined: Fri Jun 09, 2006 1:49 am
Location: de la dracu in praznic putin pe stanga
Contact:

Postby ciushka » Tue Jan 30, 2007 2:57 pm

cred ca s-au intalnit la duel si au murit cu totii! :twisted:
de obicei de murit se moare doar odata... eu mor in fiecare zi cand ma trezesc si renasc la fiecare adormire( ego dixit)

User avatar
DEVIL
senior
senior
Posts: 118
Joined: Mon Jan 09, 2006 9:51 pm

Postby DEVIL » Tue Jan 30, 2007 10:17 pm

doctora mea mi-a spus ca in orice meserie se incepe de jos : mai exact trebuie sa devin o masina de scris retzete , adeverintze etc .

drept multumire pentru prestatzia mea (si a asistentei ) cumpara din cand in cand 3 covrigi (unul pentru fiecare) (de care incerc sa ma feresc cat pot eu de politicos :twisted: ) asta e ''spaga'' mea

User avatar
ALBA IULIAN
senior
senior
Posts: 132
Joined: Mon Dec 04, 2006 5:42 pm

Postby ALBA IULIAN » Tue Jan 30, 2007 10:59 pm

Of, of. Chiar azi mi s-a oferit si mie covrigi - din aceia plini cu grunji de sare si uscati de vai de mama lor, si asta dupa 2 saptamani de prestari servicii in cabinet, adevarat nu retete - inca nici-una - dar cu consulturi ca la 2700 de pacienti. Ca sa nu mai zic ca azi asistenta a tipat la un moment dat de dincolo ca s-a terminat cafeaua si ca nu stie de unde sa mai ia, poate de la vecina colega din vecinul cabinet. Poate se asteptau sa ma ofer sa aduc de acasa, cine stie, desi nu inteleg ce se intampla cu cele 3-4 pachete de un sfert de kil pe care le primesc fiecare zilnic? Si nici macar eu personal nu am primit nimic pana acuma , ca m-as fi gandit ca li se zgaiau ochii la 'marfa' pe care trebuiau sa o primeasca de fapt ele. Dar - noi suntem romani :D . Vorba romanului - zambeste, maine poate fi mai rau!


Return to “Rezidentiat 2007”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests