ATENTIE! Se modifica legea Rezidentiatului!

Punct si de la capat. MS propune o noua lege pentru rezidentiat
User avatar
cyualy
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Tue Mar 20, 2007 6:00 pm

Postby cyualy » Wed Mar 21, 2007 4:22 pm

kooksee wrote:nu ti se scade nimic. cu atat mai putin un an de stagiu unde e o mint rubbing de nu e adevarat



deci eu pot sa dau rez dupa 3 ani ?
sau daca nu l iau acum fac cei 3 ani in care pot sa dau rez cand vreau !!altii au inteles ca putem sa l da m abia in 2010 cei ce termina acum in 2007??!! asa este sau nu !!! ca nu mai inteleg nimic !!!!! :(

User avatar
rolyzoly
senior
senior
Posts: 218
Joined: Tue Mar 16, 2004 7:55 pm

Postby rolyzoly » Wed Mar 21, 2007 4:34 pm

eu cam asa am inteles: tu termini in 2007. ai dreptul a fii stagiar urmatorii 3 ani de aici incolo.adica ai un salariu, un statut, un spital pe unde sa te duci. rezi poti sa-l dai de anul asta. daca pici intri automat ca stagiar. si tot asa pina trec acesti ani de gratie (numa' ca daca-l pici a 2-a oara iti mai ramin 2 ani de stagiatura). apoi daca nu ai luat rezi esti complet pe din-afara. poti sa tot dai rezi pina il iei dar nu mai poti fi stagiar. e un fel de "acoperire" care ti se ofera timp de 3 ani timp in care tu trebuie sa tot dai rezi pina il iei.

alte interpretari?

User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Postby andrita » Sat May 26, 2007 1:52 pm

rolyzoly wrote:eu cam asa am inteles: tu termini in 2007. ai dreptul a fii stagiar urmatorii 3 ani de aici incolo.adica ai un salariu, un statut, un spital pe unde sa te duci. rezi poti sa-l dai de anul asta. daca pici intri automat ca stagiar. si tot asa pina trec acesti ani de gratie (numa' ca daca-l pici a 2-a oara iti mai ramin 2 ani de stagiatura). apoi daca nu ai luat rezi esti complet pe din-afara. poti sa tot dai rezi pina il iei dar nu mai poti fi stagiar. e un fel de "acoperire" care ti se ofera timp de 3 ani timp in care tu trebuie sa tot dai rezi pina il iei.

alte interpretari?

in lege pe undeva zice ca incepind cu promotia 2007 cei care nu iau rezi o sa intre ca stagiari.sa inteleg ca cei care eu terminat in 2006 si nu au luat rezi in 2006 si nu iau rezi nici in 2007 nu intra ca stagiari?

User avatar
TibiGZU
elder
elder
Posts: 810
Joined: Thu Feb 01, 2007 1:09 pm
Location: contesting rulz
Contact:

Postby TibiGZU » Mon May 28, 2007 9:00 pm

dublu
Last edited by TibiGZU on Mon May 28, 2007 9:01 pm, edited 1 time in total.
contesting is a life style

User avatar
TibiGZU
elder
elder
Posts: 810
Joined: Thu Feb 01, 2007 1:09 pm
Location: contesting rulz
Contact:

Postby TibiGZU » Mon May 28, 2007 9:01 pm

nu. mai e nevoie si de infirmiere si brancardieri intr-un spital
contesting is a life style

User avatar
mickeygreen
senior
senior
Posts: 411
Joined: Thu Sep 23, 2004 3:45 am
Location: Bucharest ROMANIA
Contact:

Re: ATENTIE! Se modifica legea Rezidentiatului!

Postby mickeygreen » Sun Jul 01, 2007 9:16 am

mickeygreen wrote:Pe site-ul MS http://www.ms.ro veti gasi la proiecte acte normative:

30.11.2006
Proiect de Lege
pentru modificarea şi completarea Ordonanţei de Urgenţă a Guvernului nr.58/2001, privind organizarea şi finanţarea rezidenţiatului, stagiaturii si activităţii de cercetare medicală în sectorul sanitar cu modificările si completările ulterioare

prin care, din 2007:

-se desfiinteaza (nu mai apare) redistribuirea pe mf la cerere
-se reinfiinteaza stagiatura care va fi de 3 ani (cine ar fi crezut?)

TOTAL CA LA NEBUNI...

Va conjur faceti propuneri/sugestii pe site-ul lor (http://www.ms.ro), cat mai bine argumentate, acum se cheama ca este in dezbatere publica pe site, daca nu facem acum inseamna ca n-am avut obiectii.


voiam doar sa va aduc in atentie acest topic abandonat la 28 mai (ca pe 30.05 am deschis topic-ul proiect de OG ca se razgandisera baietzii de la MS si trebuia un mesaj percutant-alarma) deschis inca din 2 decembrie 2006.

nu e cazul sa postati aici, ci acolo pt continuitatea discutiei, insa in scop "istoric" el poate fi consultat.

de asemenea, rog consultati si "Viata in spital" ca acolo s-au discutat mai multe despre dezbaterea publica pe acest proiect (bis :D ca din lege l-au trecut OG) care tocmai a avut loc.

CRONOLOGIA interesului meu "personal" asupra OUG 58/2001 cu modificarile si completarile ulterioare:

-august 2005: CNPDS (dr Coculescu semnat digital) da un comunicat de presa in care anunta "la rezidentiatul 2005 vor fi respectate toate prevederile legii 463/2004", una din legile care modifica OUG 58/2001 despre care "nimeni" (publicul) nu stia nimic, desi fusese adoptata in octombrie 2004.

-septembrie 2005 (dupa jumatatea lunii): se emite ordinul MS nr 1000/2005 in care se precizeaza "Pentru absolventii promotia 2005 (absolventi 2005 cu licenta 2005)"... cum ca numai ei pot fi redistribuiti pe MF (in ciuda zvonurilor de pana atunci)

-octombrie 2005: am demarat demersurile de contestare a prevederii din ordinul MS. Dnul Coculescu explica presei ca asa zice legea. Demersurile au inclus demararea unei petitii online care sa fie depusa la MS si un topic dedicat in care imi manifestam intentia sa dau in judecata MS daca nu se rezolva amiabil situatia si eliminate discriminarile (atat accesul in rezidentiat MF ingradit celor din promotiile pre-2005 cat si "dreptul de libera practica" discriminator acordat in defavoarea promotiei 2005 si post-). Se poate consulta online petitia "Rezidentiat Sanse Egale" (search pe google ca am pierdut link-ul);

-20 noiembrie 2005: sesiunea de rezidentiat. cred ca multi s-au rugat sa pic rezi ceea ce s-a si intamplat la 15p sub linie (poate si din cauza implicarii mele idioate in demersuri care posibil sa ma fi costat mai mult de 15p)

-22 noiembrie 2005: incepe haosul; aflu ca am picat si incep sa curga telefoanele (peste 500 oameni infuriati pe MS). Contactam presa, care insa scrie articole distorsionate/inexacte si slabute, dar totusi le scrie. Deschidem forumul "Rezidentiat Sanse Egale" dedicat problemei si incep in paralel "injuraturile" unora din promotia 2005 (de pe acest forum) care n-au inteles nimic din solicitarile noastre (aici includem pe trident si pe altii). Consultati topic-ul de atunci (locked dar exista)

-primele zile ale lui decembrie 2005: Dl Nicolaescu ne numeste in presa "frustrati" care "n-au decat sa ne dea in judecata" insa intr-un ziar micut si artico9lul a trecut neobservat, in timp ce dl Bourceanu (atunci director RUNOS-MS) ne primeste in audienta (10 oameni) si ne spune parinteste "mai dati si la o alta facultate fiindca medicina e prea dura", ca "pe vremea noastra a fost si mai rau" si ca "MS nu are puterea initierii unei OG sau OUG :D de modificare a legii si corectarii situatiei")

-aceeasi perioada: depusa plangerea prealabila la MS (demers necesar) in numele a aprox 100 candidati promotii pre-2005 care erau exclusi de la beneficiul legii si care au subscris la demers. in paralel depuse aprox 200 cereri (respinse) la CNPDS pe motiv ca "nu va incadrati in conditiile legii" (promotie 2005), raspuns postat pe site-ul oficial CNPDS cu lista nominala.

-decembrie 2005-ianuarie 2006: perioada mandatarii, in care am solicitat procura notariala/mandat sa ii reprezint in instanta pe toti cei interesati. au subscris aprox 60.

-vineri 13 ianuarie :D 2006 depusa la Curtea de Apel Bucuresti chemarea in judecata a MS pt anularea partiala a OMS 1000/2005

-10 mai 2006: sentinta civila 1027/10.05.2006 a CAB care obliga MS sa ne confirme rezidenti MF

-dureaza pana se redacteaza si se comunica sentinta; cf legii in max 30z, in practica in 40z cu 3 randuri de cereri de urgentare

-iunie 2006 MS ataca sentinta prin recurs in termenul legal (15z de la comunicare) iar dosarul e trimis la Inalta Curte de Casatie si Justitie (ICCJ) unde depunem o noua cerere de urgentare (respinsa in sedinta din 28 august, pt cauze "urgente")

-01.07-01.09.2006 vacanta judecatoreasca

-vineri 15.09 am avut termen, se intra in pronuntare

-luni 18.09.2006 aflam de la condica "Recursul se respinge. Definitiva si irevocabila"

-marti 19.09.2006 audienta la MS la care au participat: Dna Marcela Iordache (noul director RUNOS-MS in locul dlui Bourceanu plecat consilier al ministrului pe probleme de stategie), dna Maria Dobescu Juridic si alte 2 doamne, din partea MS, iar noi 10 oameni in total (7 din proces si 3 din afara). Se pun in discutie executarea sentintei pt cei 61 reclamanti (ne-au asigurat ca nu vor fi probleme si ca se vor incadra in termenul legal de 30z) si efectele GENERALE (din legea 554/2004) ale anularii unui act normativ (adica sa-i confirme pe TOTI participantii pre-2005 cu punctaj de promovare) aspect NEACCEPTAT de Juridic MS pe motiv ca "sentinta e opozabila doar partilor" atragandu-le totusi atentia ca vor urma probabil alte si alte procese daca nu procedeaza principial ci "material". Se pune in discutie si metodologia rezidentiatului 2006 (care sa nu mai contina acele prevederi limitativ-discriminatorii, atat in baza sentintei cat si a adresei Consiliului National pt Combaterea Discriminarii CNCD), despre care suntem asigurati ca "nu le mai contine" si (intreband ca o curiozitate care va fi punctajul de promovare) suntem informati ca "la fel ca anul trecut adica 50%"; proiectul din spusele lor era la avizare la Ministerul Educatiei si Cercetarii si urma sa fie publicat in aprox 1 sapt.

-miercuri 20.09.2007 orele 22:00 se posteaza pe forumul imed o informatie (verificata!) ca metodologia de rezidentiat 2006 fusese PUBLICATA in MO din acea dimineata fara sa se poata da alte detalii. In acest timp eu plecam spre aeroport, o sapt am lispit din tara insa am primit sms-uri legate de continut in urmatoarele zile de la colegi si am aflat ca se confirma eliminarea discriminarilor insa se infirma punctajul de promovare care devenise 65%. invatatura de minte, nu mai credem tot ce se afirma.

-fiindca se apropia termenul de 30z si nu se mai intampla NIMIC nici in privinta celor 61, mai facem o "foaie" catre MS in care le atragem atentia ca "depasirea termenului legal implica o penalizare a FUNCTIONARULUI responsabil de 20% din salariul minim brut pe economie pe zi de intarziere pt fiecare reclamant" asa ca ne-au chemat urgent si am semnat o intelegere cu ei asupra datei repartitiei

-20.10.2006 (aprox) repartitia celor 61 incepand cu 01.12.2006 ca rezidenti MF; felicitarile, masa si dansul :D cu indignarea ca MS a refuzat numirea tuturor (nu doar a celor din proces) :cry: insa si multumirea ca la rezi 2006 nu vor mai fi discriminari

-19.11.2006 sesiune Rezidentiat, prilej cu care la repartitia din decembrie aleg medicina de urgenta si renunt la orice drept conferit de sentinta (am ramas cu o adeverinta :D de rezident MF la SUUB)

-la 30.11.2006 MS publica pe site ("n-au stare" :D zic eu) proiectul de mai sus iar discutia continua...

User avatar
mickeygreen
senior
senior
Posts: 411
Joined: Thu Sep 23, 2004 3:45 am
Location: Bucharest ROMANIA
Contact:

Postby mickeygreen » Sat Jul 07, 2007 3:37 am

N-aveti nici un feed-back la aceasta "poveste"?

User avatar
crisalia
senior
senior
Posts: 431
Joined: Fri Sep 26, 2003 11:55 pm
Location: asteptand extraterestri
Contact:

Re: ATENTIE! Se modifica legea Rezidentiatului!

Postby crisalia » Sat Jul 07, 2007 9:16 am

mickeygreen wrote:
mickeygreen wrote:Pe site-ul MS http://www.ms.ro veti gasi la proiecte acte normative:

-miercuri 20.09.2007 orele 22:00 --...


vezi in viitor? :D
sa vin la tine sa imi ghicesti :twisted:
all good things come to an end

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Sat Jul 07, 2007 10:22 am

mickeygreen wrote:N-aveti nici un feed-back la aceasta "poveste"?

adica asa ca un " bravo"?
Red Apple


Return to “Rezidentiat 2007”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests