Coronavirus

coltzul cu dileme
jomil
elite
elite

Re: Coronavirus

Postby jomil » Sat Aug 08, 2020 12:41 pm

De pe vremea cand exista BUNUL SIMT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Sat Aug 08, 2020 3:04 pm

Sursele de informatii atunci erau ziarele si anunturile lipite.
Acum toti se pricep la virusi, preventie, tratament.

primarita
elder
elder

Postby primarita » Sat Aug 08, 2020 3:37 pm

Cred ca gradul de igiena e mai ridicat in zilele noastre decat in urma cu 40 de ani.

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Sat Aug 08, 2020 5:28 pm

jolly joker wrote:Sursele de informatii atunci erau ziarele si anunturile lipite.
Acum toti se pricep la virusi, preventie, tratament.

Public Health in the Information Age: Recognizing the Infosphere as a Social Determinant of Health
https://www.jmir.org/2020/8/e19311/

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Sat Aug 08, 2020 6:24 pm

Coronavirus-Related Health Literacy: A Cross-Sectional Study in Adults during the COVID-19 Infodemic in Germany
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32751484/

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Sun Aug 09, 2020 10:06 am

Cu mare probabilitate coronavirusul a fost fabricat in laboratoarele militare americane. Asa mi se arata jn zatul de pe fundul cestii de cafea.
Scopul pandemiei nu mi-e clar, dar trebuie sa fie legat de izbucnirea razboiului rece dintre SUA si China. In primul rand ca virusul este doar foarte contagios, dar nu prea agesiv. Cazurile mortale sunt de la pneumoniile bacteriene secundare, care in mod intentionat nu sunt tratate. Se doreste sa se dea impresia ca "virusul Chinei" a pus economia mondiala pe butuci si astfel toate tarile sa isi limiteze cooperarea economica cu China. Se zice prin presa straina, ca nu este exclus un razboi nuclear intre SUA si China. Razboiul clasic nu este improbabil, din cauza distantei mari dintre cele doua tari si pentru ca China are suficiente rachete cu care sa scufunde flota americana. Insa si razboiul nuclear nu este logic sa se declanseze, chiar daca americanii au mult mai multe focoase decat chinezii, si rachete mai de soi. Razboiul nuclear ar produce un imens nor radioactiv care ar contamina toata Asia si o buna parte din Rusia. Ar fi agresiune la adresa Rusiei, ca va riposta cu armamentul ei, de acelasi nivel ca al SUA.

Deocamdata este in derulare razboiul comercial. Americanii au blocat vanzarea de cipuri performante (Kirin 9000) catre Huawei, asa ca luati-va telefon ieftin si bun cat mai aveti ocazia.
China va suferi pierderi de la aceste viraje facute de americani, dar se va ambitiona si isi va dezvolta cercetarea proprie, in toate domeniile. Vorba aia, "orice sut in kur e un pas inainte". Asa au facut americanii si cu blocada si amenintarile permanente la adresa Coreei de Nord. I-au isterizat pe coreeni in asa hal, incat s-au scremut puternic si au facut arma cu hidrogen (bomba H) si rachete intercontinentale. Americanilor nu le iese din cap ca ei sunt stapanii lumii si sunt in stare sa provoace distrugerea vietii pe pamant cu armele lor nucleare. Sunt condusi de sectanti, nu de oameni rationali.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sun Aug 09, 2020 11:32 am

Ai gresit topicul, exista unul cu fake news despre coronavirus.

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Sun Aug 09, 2020 3:51 pm

Nu-ti vine sa crezi ce am spus eu, dar asa stau treburile. Trebuie sa ne pregatim si de razboi bacteriologic, nu numai de unul nuclear. Toate tarile care conteaza fac studii intense in domeniul agentilor patogeni de uz militar.
Este necesar sa se descopere un agent antiviral universal, ieftin si fara efecte secundare, ca sa nu ne mai temem de bolile produse de virusuri. Trebuie si antibiotice noi, care sa actioneze altfel decat cele actuale (cu eficienta scazuta, toxice, scumpe, cu spectru ingust de actiune). De exemplu sa se produca o substanta care sa blocheze gena de care depinde inmultirea bacteriilor. Ar fi bacteriostaticul ideal, le-ar castra pe bacterii.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sun Aug 09, 2020 5:04 pm

Ok...

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Sun Aug 09, 2020 6:35 pm

Rusia a creat primul vaccin Covid-19 din lume, înregistrare așteptată săptămâna viitoare - Ministerul Sănătății (din Rusia).

Informatia este din presa. Eu n-am incredere in vaccinul asta si nici in conducerea Rusiei (Putin&Co).

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Sun Aug 09, 2020 7:18 pm

M_Dan wrote:Rusia a creat primul vaccin Covid-19 din lume, înregistrare așteptată săptămâna viitoare - Ministerul Sănătății (din Rusia).

Informatia este din presa. Eu n-am incredere in vaccinul asta si nici in conducerea Rusiei (Putin&Co).

Cred ca doar in interiorul Rusiei se poate discuta de incredere in conducerea lor. E cu circuit inchis, ca in China.

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Mon Aug 10, 2020 9:37 am

In privința vaccinului rusesc, ne aflăm în situația uluitoare în care antivacciniștii ar putea să aibă, în sfârșit, niște dreptate.
and in the eyes of the jackal i say kaboom

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Mon Aug 10, 2020 11:04 am

Vaccinarea este o metoda buna de protectie contra unor infectii (nu merge la toate !), insa nu stim ce au pus strainii in fiolele cu vaccin, de aici pleaca neincrederea. In Africa, OMS a raspandit SIDA prin vaccinuri contra hepatitei B. La Craiova au imbolnavit (la inceputul anilor '90) multi copii de SIDA cu un vaccin "daruit" de francezi (tetracoq). Cand s-au prins medicii nostri de unde s-au imbolnavit copiii, francezii au dat-o la intors, au zis ca vaccinul a fost fabricat cu plasma umana luata din SUA si ca aia era infectata. Oricum ar fi fost, au stiut ca vaccinul este cu HIV in el.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Mon Aug 10, 2020 11:43 am

Ce dovezi care sa sustina ca OMS a pus HIV in vaccinul pt HBV si ca francezii l-au pus in Tetracoq?

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Mon Aug 10, 2020 1:11 pm

De francezi stiu de cand am avut copilul internat la sp.3 (Victor Babes), in urma cu douazeci de ani, de la asistente. Probabil ca acum nu ar mai spune nimic, de frica sa nu fie concediate. In '90 toata lumea prinsese curaj. Stiam oricum ca aparusera dupa '90 multi copii bolnavi de SIDA, din presa locala.
De povestea cu OMS si SIDA din Africa stiam de prin '88, de la Radio Europa Libera. Mai multi lideri ai tarilor africane au refuzat sa mai vaccineze populatia cu ce oferea OMS, pentru ca nici africanii nu sunt prosti si dupa o analiza a situatiei si-au dat seama de unde venea infectia.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Mon Aug 10, 2020 1:14 pm

Au aparut dupa 90 pt ca inainte de 90 nu se testa nici sangele pentru transfuzii nici HIV in general lol.
HIV isi are originea in continentul african, nu inteleg ce e asa surprinzator ca HIV exista in Africa.

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Mon Aug 10, 2020 1:39 pm

N-ai dreptate. In Dolj s-au imbolnavit zeci de copii (declarati, in realitate poate sute) dupa vaccinarea cu tetracoq, nu inainte. Pana la urma francezii au recunoscut ca vaccibul avea HIV in el, dar au dat vina pe americani. Cred ca aveau bevoie de cobai ca sa studieze medicamentele anti-HIV.
Cand am avut copilul internat la Sp.3 (aproximativ anul 2000), personalul medical se plangea ca toate fondurile mergeau la programul HIV si nu le ramaneau bani pentru medicamentele de la celelalte boli.

In ce-i priveste pe africani, nu trebuie sa uitam ce au facut occidentalii acolo (jaf si genocid - belgienii au omorat peste zece milioane de africani). Si acum vor sa-i lichideze, pe motivul ca "sunt mai putin inteligenti ("maimute") decat europenii. Fascismul si teoriile cu rasa superioara din Europa au plecat si sunt la moda si in SUA (astia se cred "exceptionali").
Citeste despre colonialismul belgian din Africa, sa se zbarleasca parul pe tine. Belgia are bogatii imense (beciurile pline cu diamante) luate cu japca din Africa. Sunt multe articole pe tema asta in ziarele din ro. Cauta-le cu Google.

primarita
elder
elder

Postby primarita » Mon Aug 10, 2020 2:00 pm

Belgienii au fost cele mai brute dintre toate brutele europene.
Dar daca e adevarat cu HIV-ul, s-a facut cu complicitatea romanilor. Deci nu ne scuza.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Mon Aug 10, 2020 2:58 pm

M_Dan wrote:N-ai dreptate. In Dolj s-au imbolnavit zeci de copii (declarati, in realitate poate sute) dupa vaccinarea cu tetracoq, nu inainte. Pana la urma francezii au recunoscut ca vaccibul avea HIV in el, dar au dat vina pe americani. Cred ca aveau bevoie de cobai ca sa studieze medicamentele anti-HIV.
Cand am avut copilul internat la Sp.3 (aproximativ anul 2000), personalul medical se plangea ca toate fondurile mergeau la programul HIV si nu le ramaneau bani pentru medicamentele de la celelalte boli.

In ce-i priveste pe africani, nu trebuie sa uitam ce au facut occidentalii acolo (jaf si genocid - belgienii au omorat peste zece milioane de africani). Si acum vor sa-i lichideze, pe motivul ca "sunt mai putin inteligenti ("maimute") decat europenii. Fascismul si teoriile cu rasa superioara din Europa au plecat si sunt la moda si in SUA (astia se cred "exceptionali").
Citeste despre colonialismul belgian din Africa, sa se zbarleasca parul pe tine. Belgia are bogatii imense (beciurile pline cu diamante) luate cu japca din Africa. Sunt multe articole pe tema asta in ziarele din ro. Cauta-le cu Google.

Bati campii. Eu ti-am cerut sa imi spui exact care sunt dovezile:
1. ca vaccinul francez a infectat copii cu HIV in romania si
2. ca OMS a infectat africani cu HIV.

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Mon Aug 10, 2020 5:41 pm

Cu ce bat campii ? Asa au spus la Radio Europa Libera, ca mai multe tari din Africa au refuzat vaccinul contra hepatitei B oferit de OMS, pe motiv ca a fost folosit ca sa imprastie SIDA in tarile respective. OMS este o organizatie corupta si manevrata de oculta internationala. Nu vezi ce tampenii debiteaza astia de la OMS, cu covid-ul, cu lectiile de mastubare predate la copiii de la gimnaziu, cu multe altele ?
Iar chestia cu HIV in vaccinul oferit de francezi este deja cunoscuta in Dolj. Nu sunt procuror sa pot sa strang dovezi (acte), dar ce am spus este din surse credibile 100%.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Mon Aug 10, 2020 6:00 pm

Vasilica, eu nu ti-am cerut acte si dosar cu sina. Am inteles-deci ai auzit tu de la o asistenta din Craiova si stii tu ca OMS e manevrata de oculta. Prin urmare SIDA.
Plm, si o baba barfitoare din Chitila putea sa fie mai convingatoare ca tine.

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Mon Aug 10, 2020 6:18 pm

Eu n-am incredere nici in vaccinurile facute in Romania, pentru ca nu este greu ca un sabotor sa le introduca in compozitie virusuri periculoase (HIV etc). Inainte de '90 ii impusca pe tradatori (in poligonul de executii de la Jilava), dar acum ii tine cu TV in camera, cu mancare buna, la caldurica. Dupa cativa ani le da drumul.
Voi v-ati vaccina contra Covid-19, cu vaccin dubios venit din SUA sau de prin alte tari ? Si pentru ce sa te vaccinezi, ca virusul asta nu este asa de periculos ? Eu si familia mea (nevasta, copilul) am trecut prin infectia cu covid si n-am patit nimic grav.

alimori
elite
elite

Postby alimori » Mon Aug 10, 2020 7:10 pm

Melania wrote:Au aparut dupa 90 pt ca inainte de 90 nu se testa nici sangele pentru transfuzii nici HIV in general lol.
HIV isi are originea in continentul african, nu inteleg ce e asa surprinzator ca HIV exista in Africa.

Da, dar nu toti copiii cu HIV facusera transfuzii.
Puteau sa ii vaccineze pe toti cu acelasi ac in gradinite si scoli, dar chiar si asa erau multi prin anii '90-2000 ca sa se fi infectat de la putinii copii transfuzati.

primarita
elder
elder

Postby primarita » Mon Aug 10, 2020 7:13 pm

Eu stiu cazuri reale, toti copiii internati in acelasi salon au SIDA.
Si cam stiau anumiti medici ce se intampla.
Nu cred in conspiratii, dar sunt destui Mengele pe lumea asta.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Mon Aug 10, 2020 8:05 pm

alimori wrote:
Melania wrote:Au aparut dupa 90 pt ca inainte de 90 nu se testa nici sangele pentru transfuzii nici HIV in general lol.

Da, dar nu toti copiii cu HIV facusera transfuzii.
Puteau sa ii vaccineze pe toti cu acelasi ac in gradinite si scoli, dar chiar si asa erau multi prin anii '90-2000 ca sa se fi infectat de la putinii copii transfuzati.

Nu toti, o treime. Majoritatea la copiii institutionalizati sau spitalizati. Btw cred ca stiti cum se sterilizau acele pe timpul lui ceasca.
https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PII0140-6736(91)91230-R/fulltext

alimori
elite
elite

Postby alimori » Mon Aug 10, 2020 8:51 pm

423 copii infectati prin transfuzii si restul pana la 1000 prin ace.
HIVul, ca toate BTS care se respecta, traieste doar cateva minute in afara corpului si a fluidelor. Nu ti se pare nimic suspect?

Melania
elite
elite

Postby Melania » Tue Aug 11, 2020 6:22 pm

nu. Ontopic, s-a aprobat vaccinul anticoronavirus. Tot in oamenii de stiinta rusi e baza.
https://sputnik.md/russia/20200811/3125 ... usesc.html

primarita
elder
elder

Postby primarita » Tue Aug 11, 2020 6:22 pm

Melania wrote:nu. Ontopic, s-a aprobat vaccinul anticoronavirus. Tot in oamenii de stiinta rusi e baza.
https://sputnik.md/russia/20200811/3125 ... usesc.html

Te-ai vaccina?

dustweaver
elder
elder

Postby dustweaver » Tue Aug 11, 2020 6:46 pm

Melania wrote:Tot in oamenii de stiinta rusi e baza.

"Stalin si poporul rus libertate ne-au adus", v. 76.0.
Pe-aici umbla şi el şi se-ntorcea mereu
contimporan cu fluturii, cu Dumnezeu.

primarita
elder
elder

Postby primarita » Tue Aug 11, 2020 6:51 pm

dustweaver wrote:
Melania wrote:Tot in oamenii de stiinta rusi e baza.

"Stalin si poporul rus libertate ne-au adus", v. 76.0.

Stalin era mai simpatic decat Hitler, unuia ii placea baletul, altuia operele de arta.
Nu stiu de ce imi place mai mult Stalin, pt ca amandoi erau niste psihopati, ba stiu, Stalin era mai frumos tanar.

dustweaver
elder
elder

Postby dustweaver » Tue Aug 11, 2020 7:27 pm

Interesant, materialul ala flausat (fleece) pare mai rau pentru o masca decat nimic.
https://www.cnn.com/2020/08/08/us/duke- ... index.html
Pe-aici umbla şi el şi se-ntorcea mereu
contimporan cu fluturii, cu Dumnezeu.

jomil
elite
elite

Postby jomil » Tue Aug 11, 2020 10:42 pm

Dupa 100 zile de 0 cazuri in comunitate, iata ca avem 4 cazuri.
Sper sa nu fie o istorie similara cu aia din Melbourne.

alimori
elite
elite

Postby alimori » Tue Aug 11, 2020 10:54 pm

Granitele-s deschise?
Ce s-a-ntamplat un Melbourne?

alimori
elite
elite

Postby alimori » Tue Aug 11, 2020 11:02 pm

Hai ca am citit stirea. Aveti carevasazica alarma la mobile, un fel de antiaeriana care va anunta ca sunteti in lockdown.
4 cazuri in aceeasi familie. Mda. Lockdown de 3 zile care face mai multi rau decat bine.

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Tue Aug 11, 2020 11:16 pm

De unde au luat aia virusul?
"mania grandorii daca n-o ai, la medicina ce cauta n-ai " vlad s.
"latra-ti dusmanii, ca se zapacesc la cap" muma p

jomil
elite
elite

Postby jomil » Wed Aug 12, 2020 3:07 am

Nu se stie inca.
Probabil originea a fost cineva care a venit in contact Direct sau indirect cu un bolnav din managed isolation sau carantina. In ultimate cateva saptamani aproape zilnic au fost 1-2 cazuri detectable in “managed facilities”, adica hoteluri unde stau izolati timp de 2 sapt cei care se intorc in NZ din diferite colturi ale lumii. Nici unul nu a avut nevoie de spitalizare.
Dar in ultimele 102 zile nici un test pozitiv in comunitate.

In Melbourne paznicii au facut sex cu returners while in carantina ori managed isolation...
S-au facut si alte prostii pe acolo. Uite ca se poate si la ei.

https://www.nzherald.co.nz/world/news/a ... d=12344915

primarita
elder
elder

Postby primarita » Wed Aug 12, 2020 9:39 am

Pe mine o singura chestie ma deranjeaza, paznicii. Daca seamana cu ai nostri, trebuie sa ai stomacul tare sa poti face sex cu ei.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Wed Aug 12, 2020 11:37 am

Nu sunt ca ai nostri
Ai vaxut poze cu pompierii australieni? Asa sunt. Normal ca faci sex cu ei

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Wed Aug 12, 2020 7:22 pm

Soluții pompieristice :))))

jomil
elite
elite

Postby jomil » Thu Aug 13, 2020 12:46 am

alimori wrote:Hai ca am citit stirea. Aveti carevasazica alarma la mobile, un fel de antiaeriana care va anunta ca sunteti in lockdown.
4 cazuri in aceeasi familie. Mda. Lockdown de 3 zile care face mai multi rau decat bine.

Lockdown pe bune doar Auckland 3 zile pana se testeaza masiv acolo sa vada cat de serioasa e treaba si incearca sa link cazurile cu granita....apoi o sa se hotarasca daca continua lockdown strict sau libertate. Deocamdata nu se stie de unde au luat virusul. Sunt pacifika island origin cazurile....adica contact social strans si activ plus neincredere in sistemul medical. Cool. :D

Numai de la granita putea sa vina dupa 3.5 luni, asta e. Trebuia sa se intample. Ar fi fost un miracol sa nu se intample.

Granitele sunt inchise, dar inca mai sunt kiwis prin lume care se repatriaza.
Cu una am vorbit ieri...e doctorita. A plecat in Bali in Martie la surfing holiday...incepea rahatul aici...si acolo a ramas blocata. A prins ultimele avioane inanite de lockdown, acum se chinuie sa se intoarca. Imi aduc aminte ca vorbeam cu ea in Martie si ma gandeam “ fuck Jenny, unde te duci, e nevoie aici de oameni ca tine.”

Return to “Discutii pe bune”