Coronavirus

coltzul cu dileme
MumaPadurii
addicted
addicted

Re: Coronavirus

Postby MumaPadurii » Wed May 27, 2020 9:47 am

Pentru cei care pretind ca sunt "data driven", dar acum, dupa ce riscul a trecut, pun la indoiala eficienta lockdownului si faptul ca a putut sa controleze epidemia:

lockdown.jpg

Asta a fost situatia in Spania, la fel a fost si in Italia sau UK, realitatea nu se schimba, argumentele logice nu se schimba, ceea ce s-a schimbat e perceptia ta subiectiva asupra riscului care iti influenteaza rationamentul.

In Spania s-a ajuns la 9000 de cazuri pe zi (doar cele testate, deci hospitalizate, ca cei cu simptomatologie minima/moderata ramaneau acasa si nu-i testa nimeni). Deunazi am avut o pacienta de 64 de ani care mi-a povestit ca a avut pneumonie bilaterala si a preferat sa stea acasa decat sa fie internata. Ca ea sunt multi altii care nu intra in statistica.

Despre ce *** de reglaj fin vorbim la o epidemie de proportiile astea? Ce anchete epidemiologice sa mai faci in conditiile astea?! Cu cine si cum sa mai urmaresti atatia bolnavi?
Reglaj fin faci cand pacientul e stabil, cand intra in stop cardiac faci masaj brutal, cu riscul de a-i rupe o coasta, ca sa castigi timp pana il poti stabiliza, ca altfel moare pana ajunge defibrilatorul la el. Si nici sa-i dai socuri electrice nu e foarte fin. Mai tarziu, cand e stabil, da, treci la fineturi si faci tot ce poti sa nu se mai ajunga la asta.

Spitalele de campanie si rechizitionarea medicilor au o limita.
In BCN toate spitalele au fost fool, hotelurile erau transformate in spitale. Si nu vorbesc de cele care erau centre de convalescenta, ci de un hotel transformat in spital adevarat, cu sursa de oxigen la paturi si tot.
Deja erau rechizitionati toti medicii, oftalmologii, psihiatrii, urologii vedeau bolnavi cu pneumonie, nu-si mai facea nimeni consultatiile obisnuite.
Problema e ca, oricate hoteluri ai transforma in spitale si oricati oftalmologi ai pune sa trateze pneumoii (desi personalul medical e pana la urma finit si se ajunsese oricum la limita), ventilatoarele si paturile de terapie intensiva nu poti sa le scoti din kr. Si efectiv nu mai existau, aici a cedat sistemul, nu ca nu mai aveau posibilitatea de-a face spitale de campanie. Un pat poti sa pui oriunde, un medic care sa prescrie un antibiotic si un anticoagulant e usor de rechizitionat. Dar un ventilator e mai greu de gasit sau pe cineva care stie sa-l foloseasca si sa aiba grija de un bolnav critic.

Ai dovezi cacalau ca lockdownul a fost eficient in a opri cresterea exponentiala si a evita saturrea sitemului medical, dar alegi sa le ignori.

Cum spuneam in alt post, lockdownul e ca masajul cardiac sau ca hipotermia indusa in cazurile de stop cardiac, pacientul in stop fiind sistemul sanitar.
Nu zice nimeni ca astea sunt masuri de tratament per se, insa sunt masuri salvatoare si mentin pacientul viu, dau timp tratamentelor reale sa fie aplicate si sa-si faca efectul.
Altfel moare inainte sa mai apuci tu sa faci anchete epidemiologice sau sa descoperi tratamente/vaccinuri...
Si daca moare sistemul sanitar, oricum ia dupa el si economia si multe alte morti indirecte/coleterale.

Aici e o greseala de rationament, ca pui in balanta gresit "lockdown/salvat morti directe COVID" vs. "no lockdown/salvat economie/salvat morti colaterale".
Asta se intampla pentru ca n-ai experimentat decat efectele lockdownului, nu si efectele a ceea ce ar fi putut fi fara aceasta masura. Insa avem suficiente data incat sa putem estima cu precizie colapsul sistemului sanitar, asa cum estimam cu precizie traiectoria cometelor si existenta planetelor, fara a le putem vedea direct.
Si daca sistemul sanitar se duce la vale, oricum ia dupa el si economia, si multe alte morti colaterale, mult mai multe decat a luat lockdownul. De-aia e gresit modul in care faci comparatia.

Tu pictezi acum o utopie care n-are nicio legatura cu datele, in care epidemia ar fi fost controlata cu anchete epidemiologice si economia ar fi fost ca o floare. Asa ceva nu ar fi putut exista niciodata, nu in majoritatea tarilor, cel putin.
Chiar si Suedia a fost nevoita sa ia masuri restrictive. A luat mai putine pentru ca are alta densitate, pentru ca populatia are alte obiceiuri si pentru ca oamenii au mai multa incredere in autoritati si deja vazusera ce s-a intamplat in alte tari.

Sigur ca ACUM o sa se incerce evitarea lockdownul, dar asta e o posibilitatea reala de-abia acum, dupa epidemie, cand oamenii au alta viziune si disponibilitate de a respecta distantarea sociala, de a purta masca, de a se lasa trackuiti.
Fara asta, fara a avea colaborarea populatiei pentru a-si schimba stilul de viata, poti sa faci cate anchete epidemiologice vrei tu.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Wed May 27, 2020 11:16 am

Dar eu nu am contestat eficienta lockdownului. Evident ca daca tii oamenii in casa si opresti toate activitatile infectiile vor scadea.
Ceea ce spun e ca masura a fost brutala si in unele tari nejustificata privind retrospectiv. Nu vorbesc de tarile unde s-a ajuns la saturare. Dar si acolo e o intrebare: de ce s-a ajuns la saturare in ciuda lockdownului?
Se putea la fel de bine sa se adopte o forma soft. De asta cred ca un al doilea lockdown e o nebunie si o abordare ratata, daca se va ajunge acolo inseamna ca nu am priceput nimic si nu am tras invataminte in astea 3 luni.
Acum cand numarul de infectii noi e mic se poate face tracing, ancheta epidemiologica ca la carte, lucruri pe care nu le-am facut initial si a trebuit sa intram in lockdown. Nu exista a doua sansa, daca se rateaza controlul acum we are fucked. Tinta acum ar trebui sa fie 0 cazuri noi si nu mitigarea efectelor. La 100 de cazuri noi pe zi se pot urmari si izola toti contactii pentru a ajunge si stabiliza la vreo 5-10 cazuri noi si a evita un nou lockdown.

Mihai_P
junior
junior

Postby Mihai_P » Wed May 27, 2020 2:02 pm

Melania wrote:Ca sa putem lucrurile in perspectiva acum cand suntem pe panta descendenta si putem sa tragem linie: cu 32000 de morti de covid, mortalitatea data de SARS-cov-2 in Italia e cam la fel ca un sezon naspa de gripa. Minus evident consecintele economice si morbiditatea/mortile indirecte date de lockdown.
https://www.ijidonline.com/article/S1201-9712(19)30328-5/fulltext
Italia era stiuta ca avand una dintre cele mai mari mortalitati prin gripa din Europa, mai ales la persoanele in varsta.

Plus reducerea poluarii timp de 2 luni. Un episod trecator totusi...

Mi-e mila de copii iarna, cind poluarea e oricum mare si ei respira la 1 metru de sol. Mai ales la noi cu toate SHurile pe sosele.

Mihai_P
junior
junior

Postby Mihai_P » Wed May 27, 2020 3:14 pm

Melania wrote:Pentru gripa avem vaccin. ;) da, e posibil ca la toamna sa revina dar asta se poate preveni, mai sunt sase luni pana la toamna.
Curios si contra-intuitiv e ca nu avem un rebound semnificativ nicaieri la ridicarea restrictiilor.
Explicatia pe care o gasesc eu e ca acum se fac anchete epidemiologice, teste si tracing asa cum ar fi trebuit sa se faca de la inceput si ca abia acum epidemia poate fi tinuta relativ usor sub control prin mijloace clasice.

Oare oamenii pot schimba si factori imuni, ceva care sa invete sistemul imunitar sa atace un virus epidemic? Oare tusea si stranutul nu au si o functie sociala-imunitara? Ca tot suntem o specie care socializeaza...

Mihai_P
junior
junior

Postby Mihai_P » Wed May 27, 2020 3:25 pm

Ultimul venit in lista de posibile tratamente - disulfiramul se pare ca e antiinflamator; e posibil sa inhibe si activitatea virusului: https://medicalxpress.com/news/2020-05- ... could.html

Oare s-au facut ceva studii in centre de dezalcoolizare?

Mihai_P
junior
junior

Postby Mihai_P » Wed May 27, 2020 3:36 pm

Mihai_P wrote:Oare oamenii pot schimba si factori imuni, ceva care sa invete sistemul imunitar sa atace un virus epidemic? Oare tusea si stranutul nu au si o functie sociala-imunitara? Ca tot suntem o specie care socializeaza...

https://www.newscientist.com/article/20 ... u-cohabit/

Nu se stie care e cauza, exista insa destule explicatii posibile.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Wed May 27, 2020 4:00 pm

Microbiom. Cand convietuim cu cineva facem schimb de bacterii si alti gargauni. Le luam de pe buda de pe clante, linguri, piele decojita din praf aerosoli etc etc.

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Wed May 27, 2020 5:43 pm

Uite ca s-a dovedit ca utilizarea hydroxychloroquine la tratarea covidozei este o mare prostie. De la inceput am banuit ca este ceva in neregula cu acest tratament, dupa ce am citit pe Wikipedia despre efectele secundare (toxicitatea) produse.

Ar fi fost interesant daca s-ar fi utilizat ivermectenina, care are efect antiviral la concentratie mare si in plus este un antibiotic (din grupa macrolidelor) cu spectru larg, care ar putea tine sub control eventualele pneumonii secundare produse de bacterii. Reduce din viteza de inmultire a virusului, are si efect antibiotic si da ragaz organismului pacientului sa produca anticorpi cu care elimina virusul.

https://www.sciencedirect.com/science/a ... 4220302011
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7172803/

"Ivermectina este unul dintre medicamentele cele mai importante ale umanității [ 2 ] și este utilizată pe larg pentru 5 boli tropicale neglijate, în doze orale unice de 150 până la 200 μg / kg, ceea ce duce la concentrații plasmatice medii de aproximativ 30 până la 47 ng / mL [ 3 ] . În studiile din faza I, s-au administrat doze de până la 2000 μg / kg [ 4 ] în condiții de post sau de până la 600 μg / kg după o masă standard bogată în grăsimi. Smit și colab. [ 5 ] raportează că ivermectina 600 μg / kg administrată oral a dus la o concentrație mediană maximă (Cmax) în plasmă de 118,9 ng / ml (p5-p95: 45,2–455,1ng / ml), cu clearance relativ rapid și a timpul de înjumătățire de aproximativ 3 până la 5 ore......"

Eu am luat (pe gura, in pahar mare cu apa si zahar sau cu suc concentrat de fructe de padure) ivermectina (200ug/kg - 2,5-3ml de solutie 1% - Dufamec, la "tonajul" meu - https://shop.vetro.vet/userfiles/c0cf24 ... roduct.jpg ) timp de o luna. Nu am patit nimic rau, doza respectiva este sigura. A luat si baiatul meu (era in clasa a 11-a). Prima data am incercat cu ivermectina sub forma de pastilute de 3 mg, produse de Filipestii de Padure. Au fost apa de ploaie. Am citit pe un forum din Taialanda ca si altii au remarcat slaba eficienta a pastilutelor si au trecul la solutie pastrata in flacoane inchise ermetic. Nu stiu cat de sigura este ivermectina produsa de alte firme. Atentie ! - uneori ivermectina se vinde combinata cu alte antiparazitare, care pot fi toxice. Sa cititi cu atentie ce contine flaconul.
Pot sa spun ca are efect antibacterian foarte puternic, cel putin la nivelul tubului digestiv. Dupa aproximativ o saptamana de la inceperea tratamentului nu mai mirosea absolut deloc cand ma duceam la wc si k.k era decolorat, cam cum ar fi continutul din intestinul subtire. Aveam o fisura (perforatie) la nivelul rectului (cam la 10 cm de la anus in sus, spre coloana) si din cauza asta ma dureau rau genunchii (reactie autoimuna la nivelul articulatiilor), cu greu ma ridicam de pe scaun, sau cand coboram scarile la serviciu, eram ca de 90 de ani. Spre sfarsitul tratamentului cu ivermectina parca intinerisem, "zburam" cand urcam si coboram scarile. Din pacate efectul n-a tinut mult timp dupa intreruperea administrarii ivermectinei. Am si acum problema respectiva si din cand iau cefuroxima (cure de zece zile) ca sa ma pot misca. Cred ca am sa repet incercarea cu ivermectina, de data asta timp de doua luni.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Wed May 27, 2020 10:04 pm

Dar si acolo e o intrebare: de ce s-a ajuns la saturare in ciuda lockdownului?

Nu s-a ajuns nicăieri la saturare IN CIUDA Lockdownului.
Unde s-a ajuns la saturare, s-a ajuns ÎNAINTEA lockdownului (se calculează 2 săptămâni de latenta in a vedea efectele), pentru ca în tarile cu densitate mare și anumite caracteristici socio-culturale, masurile epidemiologice au eșuat în lipsa distantarii sociale.

Sa speram ca acum se va reuși controlul fără alt lockdown general.

Se putea la fel de bine sa se adopte o forma soft.
Pai s-a încercat, normal. Dar creșterea a fost exponențiala și s-a ajuns la saturație extrem de repede.
Iar când ai unitățile de terapie intensiva saturate, nu faci experimente. O măsură soft n-ar fi mers, fiindcă și cu măsura asta dura am fost pe marginea prăpastiei.
Și privind retrospectiv nu se schimba cu nimic datele. Ai aceeași situație și dacă privești peste 20 de ani, tot n-aveai ce face altceva.

Ceea de faci tu, evaluând după excesul de mortalitate, trebuie sa tina cont ca e vorba de exces CU masuri de lockdown instituite (în Spania excesul a fost de 50%) și ca nu e vorba de o curbă liniara. Fără masurile astea ar fi crescut și excesul tot exponențial.
Muma the Puma

alimori
elite
elite

Postby alimori » Wed May 27, 2020 10:25 pm

Suedia, fara lockdown are 4000 morti din 33800 diagnosticati. Mortalitatea e mare (vreo 12%) si nu suspectez ca la nr ala s-au saturat spitalele. Care e explicatia? Diagnosticheaza doar cazurile moderate si severe, restul isi sufla mucii acasa?
Urmaresc cu invidie Suedia (stiind ca din pacate nu se poate aplica solutia ei in Mediterana unde traim claie peste gramada.)

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Wed May 27, 2020 10:43 pm

Care e explicatia? Diagnosticheaza doar cazurile moderate si severe, restul isi sufla mucii acasa?

Probabil ca da.
https://www.statista.com/statistics/110 ... e-nordics/

Germania, de exemplu, care am inteles ca are o strategie de testare si izolare a cazurilor foarte agresiva, are o mortalitate foarte mica.
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Wed May 27, 2020 10:54 pm

In plus, in Suedia s-au imbolnavit si multi batrani.
Muma the Puma

jomil
elite
elite

Postby jomil » Thu May 28, 2020 1:24 am

Melania wrote:Se moare de covid dar se moare si de saracie.

Acu pe aia dreapta. Se moare de saracie in Africa. In tarile dezvoltate (ale noastre) se moare de complicatiile obezitatii mai degraba. Si asa o sa ramana.
Si cu masuri soft cadea economia.” Avantajul” ar fi fost ca scadea mai drastic densitatea populatiei si cine stie...PIB ul pe cap de locuitor se micsora mai putin?

Stupid joke, stiu.
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

alimori
elite
elite

Postby alimori » Thu May 28, 2020 7:49 am

Jomil, obezitatea nu e semn de bunastare. Dimpotriva, as zice. Exista saracie si in Occident si saracie inseamna si sa mananci prost pt ca nu iti permiti sa mananci bine, nu doar sa nu mananci deloc. Exista grade de saracie, nu doar in Africa se moare de saracie.
In SUA mor aia fara asigurare medicala.
In Sp s-au sinucis suficient de multi din cei care nu si-au mai permis sa isi plateasca ipoteca si au fost dati afara din case.

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Thu May 28, 2020 1:31 pm

am vazut documentarul de pe netflix cu jeffrey epstein
vai ce farfuteze ordinare ce vagaboante ce curvistine
sa ai 21 de ani, te duci cu avionu privat pe insula lui privata si sa o tii asa ani de zile si sa zici apoi vai porcul m-a violat
inseamna ca esti o nerusinata ce sa mai discutam
saracu jeffrey
cica clintonii i-au facut felul
one day people who never believed in you
will talk about how they met you

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu May 28, 2020 2:25 pm

Cu 300000 de morti la nivel global, un adult are mai multe sanse sa moara datorita unei crime (700000 de morti anual) decat de coronavirus. Si nu inchidem activitatea pe glob din cauza criminalilor.
Comparativ, avem sanse egale sa murim inecati cum avem de coronavirus. Deci nu va imbaiati si evitati contactele sociale. De criminali oricum nu puteti sa va feriti.
Ar trebui sa ne ingrijoram ca anual mor 2.5 milioane din cauza dementei. Fara nicio legatura cu covid....
Last edited by Melania on Thu May 28, 2020 2:30 pm, edited 1 time in total.

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Thu May 28, 2020 2:28 pm

Pandemia nu s a terminat si nu stim cati morti ar fi fost fara lockdown
"mania grandorii daca n-o ai, la medicina ce cauta n-ai " vlad s.
"latra-ti dusmanii, ca se zapacesc la cap" muma p

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu May 28, 2020 2:31 pm

pc7 wrote:Pandemia nu s a terminat si nu stim cati morti ar fi fost fara lockdown

Deci eu nu am contestat lockdownul, chiar am fost de acord cu el cu toate ca spuneam ca va evita doar mortile din cauza saturare. Nu stiam atunci ce va fi deci lockdownul parea o optiune in lipsa de altceva mai inteligent. Acum daca imi propun un nou lockdown ii bag undeva, stim destul despre virus si despre tarile unde nu a fost lockdown, avem 4 luni de pregatire etc etc.
Un nou lockdown e o prostie.

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Thu May 28, 2020 2:35 pm

[quote][Deci eu nu a, contestat lockdownul to ca nu stiam atunci ce va fi. Acum daca imi propun un nou lockdown ii bag undeva.
quote]

Deci care i ai hackuit contul lui Mela?

jomil
elite
elite

Postby jomil » Thu May 28, 2020 3:17 pm

alimori wrote:Jomil, obezitatea nu e semn de bunastare. Dimpotriva, as zice. Exista saracie si in Occident si saracie inseamna si sa mananci prost pt ca nu iti permiti sa mananci bine, nu doar sa nu mananci deloc. Exista grade de saracie, nu doar in Africa se moare de saracie.
In SUA mor aia fara asigurare medicala.
In Sp s-au sinucis suficient de multi din cei care nu si-au mai permis sa isi plateasca ipoteca si au fost dati afara din case.

De acord cu tot ce spui.
Ce am vrut eu sa sugerez e ca toti suntem oameni, unii cu mai multe, altii cu mai putine privilegii. Iar de cele mai multe ori privilegiile nu le castigam, le obtinem gratis. Daca ajung sa nu mai pot as imi platesc ipoteca sper sa ma compar cu o somaleza, nu cu mine cand “eram pe val”. Sper.

jomil
elite
elite

Postby jomil » Thu May 28, 2020 3:22 pm

Melania wrote:Cu 300000 de morti la nivel global, un adult are mai multe sanse sa moara datorita unei crime (700000 de morti anual) decat de coronavirus. Si nu inchidem activitatea pe glob din cauza criminalilor.
Comparativ, avem sanse egale sa murim inecati cum avem de coronavirus. Deci nu va imbaiati si evitati contactele sociale. De criminali oricum nu puteti sa va feriti.
Ar trebui sa ne ingrijoram ca anual mor 2.5 milioane din cauza dementei. Fara nicio legatura cu covid....

Mela, cui i-ai dat parola?

:lol: later edit. PC7, gandim la fel.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu May 28, 2020 5:51 pm

Ce se distra Melania cu trolajul și eu ma chinuiam să-i răspund serios.
Muma the Puma

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Thu May 28, 2020 9:07 pm

pfoai ce i-a zis-o
one day people who never believed in you
will talk about how they met you

jomil
elite
elite

Postby jomil » Thu May 28, 2020 10:36 pm

a propos de mortile prin dementa si Covidul
dupa ce trece covidul ce urmeaza, o sa oferim cianura la desert in azile? este sansa ta, nu vei regreta.

alimori
elite
elite

Postby alimori » Fri May 29, 2020 12:17 am

Melania wrote:
alimori wrote:cati au murit anul trecut de gripa?

Acum discursul s-a schimbat alimori, nu mai comparam nCOV-19 cu gripa ci cu SARSul de acum cativa ani si cu MERSul.
.............................
Pe parcursul pandemiei vom compara cu bolile cardiovasculare, cancerul, accidentele de circulatie etc. :D
..............

Ati (am) fost avertizati.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri May 29, 2020 1:23 am

:)
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri May 29, 2020 9:35 am

Se estimeaza ca banii pierduti in europa din cauza celor 3 luni de lockdown se vor recupera in 30 de ani.
Pierderile nu le vor plati cei peste 65 de ani neaparat ci cei din viata activa. Si nu un an doi, ci pentru 30 de ani/o generatie, deci nota de plata pentru a proteja pe cei mai in varsta va fi platita de copiii si nepotiii lor. Gasesc ca e o dilema morala aici.

Mihai_P
junior
junior

Postby Mihai_P » Fri May 29, 2020 9:43 am

Melania wrote:Se estimeaza ca banii pierduti in europa din cauza celor 3 luni de lockdown se vor recupera in 30 de ani.
Pierderile nu le vor plati cei peste 65 de ani neaparat ci cei din viata activa. Si nu un an doi, ci pentru 30 de ani/o generatie, deci nota de plata pentru a proteja pe cei mai in varsta va fi platita de copiii si nepotiii lor. Gasesc ca e o dilema morala aici.

Depinde cum sunt calculati banii pierduti. Din scaderea activitatii economice --> nu e o problema asa mare, a scazut oferta, dar si cererea, deci economia a functionat la un anumit echilibru. Eu am o problema cu economia asta bazata pe consum, nu e eficienta, produce multe rebuturi si da dependenta.

Mihai_P
junior
junior

Postby Mihai_P » Fri May 29, 2020 9:47 am

Melania wrote:Microbiom. Cand convietuim cu cineva facem schimb de bacterii si alti gargauni. Le luam de pe buda de pe clante, linguri, piele decojita din praf aerosoli etc etc.

Una din explicatii.

Daca nu gresesc, in sezonul gripal o parte insemnata din populatie nu se imbolnaveste. Daca e adevarat, care o fi cauza: multi asimptomatici, multi cu imunitate care tine cu anii, poate au rezistenta la infectare (virusul nu se "lipeste" pe celule), bolnavii si cei sanatosi schimba ceva factori care ii imunizeaza pe sanatosi (celule imunitare, virusi morti)?

jolly joker
senior
senior

Postby jolly joker » Fri May 29, 2020 9:47 am

How Greece moved quickly and decisively to keep Covid-19 out

https://www.telegraph.co.uk/global-heal ... -covid-19/

Greece
Confirmed: 2,906
Deaths: 175

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri May 29, 2020 9:50 am

Si asta nu va fi singura pandemie in urmatorii 30 de ani. Frecventa epidemiilor cu potential de pandemie va creste cu cresterea populatiilor si aglomeratiillor. Si ce facem, inchidem iar oamenii in casa?
Poate va trebui sa ne punem problema ca pandemiile sunt si o modalitate naturala de reglare a populatiei mondiale. Realist, sistemele medicale nu pot salva pe toata lumea in caz de pandemie. Impotriva pandemiilor nu suntem niciodata cu adevarat pregatiti.
Asadar, as lua pandemia ca pe ceva pozitiv din care putem invata si accepta ca umanitatea are limitele ei si ca cel mai bun tratament e preventia, deci fiecare e responsabil pentru sanatatea sa.

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Fri May 29, 2020 10:36 am

Ok si cum previi? Stim ca spalatul pe maini nu e suficient, masca ajuta sa nu imprastii dar nu protejeaza posesorul, deci cum ma protejez daca nu stau in casa?

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Fri May 29, 2020 10:48 am

te adaptezi, cum a facut sud corea, obisnuiti cu infectiile respiratorii. igiena publica si personala, masca e un accesoriu ca si chilotii, sistem sanitar superior, mai usor cu paranoia. asta vine cu timpul.
sau te adaptezi ca india, si aia cu cazuri putine.

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Fri May 29, 2020 11:29 am

Sud coreea tocmai a reinchis scolile

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Fri May 29, 2020 11:30 am

niciun sistem nu e perfect

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri May 29, 2020 11:37 am

Nu am spus ca va fi usor. Masca, evitarea contactelor sociale, distantare fizica, spalat pe maini, un stil de viata echilibrat, vaccin antigripal. Si mult noroc.
Masca nu protejeaza complet (dar nimic nu e 100% in medicina) dar poate folosi ca sa impiedice atingerea fetei cu mainile, opreste picaturile mari in caz ca iti tuseste cineva in fata etc.

jolly joker
senior
senior

Postby jolly joker » Fri May 29, 2020 1:29 pm

Ptr viitor trebuie mapate activitățile și zonele cu risc.

Masurile au fost lente și nespecifice. Am fost nepregătiți. Și s-au făcut greșeli. Vezi la noi Suceava, Gerota etc

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Fri May 29, 2020 2:43 pm

E interesant de urmarit evolutia covid in usa, dupa protestele astea

jolly joker
senior
senior

Postby jolly joker » Fri May 29, 2020 2:55 pm

You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

jolly joker
senior
senior

Postby jolly joker » Fri May 29, 2020 3:12 pm

Return to “Discutii pe bune”