Coronavirus

coltzul cu dileme
Melania
elite
elite

Re: Coronavirus

Postby Melania » Sat Mar 28, 2020 7:45 pm

andy gavrilescu wrote:
Boss wrote:https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2916580/

Acilisa zice de tendința sezoniera.

a zis si Melania, vezi ca pierzi informatie cu foeul tau?

A citat gresit, acolo e vorba de cele 4 virusuri corona care sunt deja sezoniere. Nu e garantat ca SARS-CoV-2 va fi si el sezonier.

Boss
elite
elite

Postby Boss » Sat Mar 28, 2020 7:46 pm

Dacă te protejezi și tot îl iei, e bad luck și asta e.

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Sat Mar 28, 2020 7:51 pm

Frate nu se gaseste masca in uk
"mania grandorii daca n-o ai, la medicina ce cauta n-ai " vlad s.
"latra-ti dusmanii, ca se zapacesc la cap" muma p

alimori
elite
elite

Postby alimori » Sat Mar 28, 2020 8:03 pm

Melania wrote:
pc7 wrote:Deci cat timp tre sa convietuim cu rahatu asta de virus?

Mi e frica si sa merg la cumparaturi

Btw, sa mergi zilnic sa cumperi ziarul pare esential, in special daca ai peste 70ani, wtf! De ce nu intelege lumea sa stea acasa?

O sa traim cu el un an jumate doi apoi va deveni sezonier poate. Pc7 esti tanara nu ai comorbiditati asa ca de ce ti-e teama?

nu'mi spune c'o sa stam inchisi in casa si cu spitalele pline varf un an jumate. imi iau campii (si nici ca ma mai intorc).
mi se pare suficient de om sarman, de extractie umila, mai putin dotat intelectual ca mi'a ftt vara.

Boss
elite
elite

Postby Boss » Sat Mar 28, 2020 8:24 pm

andy gavrilescu wrote:
Boss wrote:https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2916580/

Acilisa zice de tendința sezoniera.

a zis si Melania, vezi ca pierzi informatie cu foeul tau?

Ne repetam deci.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Sat Mar 28, 2020 8:47 pm

e atunci o sa ma doara-n cot de voi, nu mai mediez nimic.
stati izolati si pe forum.

Boss
elite
elite

Postby Boss » Sat Mar 28, 2020 9:18 pm

andy gavrilescu wrote:e atunci o sa ma doara-n cot de voi, nu mai mediez nimic.
stati izolati si pe forum.

Ce sa mediezi ca s-a rezolvat

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sat Mar 28, 2020 10:41 pm

alimori wrote:
Melania wrote:
pc7 wrote:Deci cat timp tre sa convietuim cu rahatu asta de virus?

Mi e frica si sa merg la cumparaturi

Btw, sa mergi zilnic sa cumperi ziarul pare esential, in special daca ai peste 70ani, wtf! De ce nu intelege lumea sa stea acasa?

O sa traim cu el un an jumate doi apoi va deveni sezonier poate. Pc7 esti tanara nu ai comorbiditati asa ca de ce ti-e teama?

nu'mi spune c'o sa stam inchisi in casa si cu spitalele pline varf un an jumate. imi iau campii (si nici ca ma mai intorc).
mi se pare suficient de om sarman, de extractie umila, mai putin dotat intelectual ca mi'a ftt vara.

Nu, probabil in 2 luni vor incepe sa relaxeze progresiv cofinementul. Vara asta nu cred ca se vor face zboruri de vacanta.
Un an jumate ma refeream la revenirea la starea de dinaintea pandemie, minus criza economica.
De ex ar putea sa iasa din carantina cei cu un test rapid pozitiv si un RTPCR negativ. Acum nu e cazul de testari dar dupa peak.

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Sat Mar 28, 2020 10:59 pm

Pai inca nu stim daca reinfectia e posibila

Boss
elite
elite

Postby Boss » Sat Mar 28, 2020 11:08 pm

Nu ne prinde pe toți. Se întoarce după cei scăpați.

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Sun Mar 29, 2020 1:42 am

"Russia's Federal Medical Biological Agency noted that the scientific research center Farmzashita made a healing scheme, based on China's and France's experience.

The drug with great selectivity blocks the cytopathic effect of coronavirus in the cells harvest and prevents its reproduction, while the immunosuppressive effect of Mefloquine contains activating the inflammatory response, triggered by the virus.

According to the agency's director, Veronica Skvartsova the supply of macrolide antibiotics and synthetic penicillin not only thwarts the formation of a second bacterial- virological syndrome, but also increases antiviral media in blood plasma and lungs."

https://www.plenglish.com/index.php?o=r ... t-covid-19

Vedeti ca trebuie sa eviti pneumonia bacteriana cu antibiotice ?
Mefloquine are efecte secundare destul de urate si cred ca ar trebui evitata, bolnavii urmand sa fie tratati doar cu antibiotice, in doza mare si pe durata de minim trei saptamani.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sun Mar 29, 2020 2:07 am

pc7 wrote:Btw, sa mergi zilnic sa cumperi ziarul pare esential, in special daca ai peste 70ani, wtf!

Mai cumpara cineva sub 70 de ani ziarul?
Muma the Puma

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Sun Mar 29, 2020 7:45 am

saracia este sursa tuturor bolilor
nu ingropati economia pentru ca vom muri cu totii in chinuri
one day people who never believed in you
will talk about how they met you

Boss
elite
elite

Postby Boss » Sun Mar 29, 2020 9:21 am

Lost Smell and Taste Hint COVID-19 Can Target the Nervous System
https://www.the-scientist.com/news-opin ... k.linkedin

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Sun Mar 29, 2020 10:31 am

da am citit si eu un articol in care scris ca sufera mutatii permanent si in cateva saptamani o sa ajunga din virus batracian si cam prin toamna asa dinozaur iar la anu pe vremea asta specia umana va fi pe cale de disparitie iar covizii vor fi in varful lantului trofic sub forma unor fiinte superioare care vor levita

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Sun Mar 29, 2020 11:10 am

Covidul ii va ataca in primul rand pe doctorii prosti si rai (incapatanati ca un catar), care nu vor nici macar sa incerce sa-i salveze pe bolnavi, dandu-le antibiotice potrivite.
La tipe le va cadea parul, vor cheli, si le va creste barba ca la popi. Iar barbatii (medici) vor ramane fara presiune in instalatie si nu vor mai putea practica gimnastica sexuala.

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Sun Mar 29, 2020 2:13 pm

Ce are virusu cu diabeticii ? Doctorii au incercat sa explice fenomenul ?

Diabeticii sunt expusi la infectii bacterie, se stie asta de multa vreme, din acest motiv mor cu frecventa mai mare. Impiedicati aparitia pneumoniei bacteriene secundare, prin administrarea de antibiotice. Sunt multe bacterii care pot genera pneumonii (micoplasme, c. psittaci, pneumococi, etc). Antibioticele au spectru ingust de actiune, unele merg la c. psittaci, altele (macrolidele) la micoplasme, altele la alte "ganganii". Nu poti sa stii ce fel de pneumonie face fiecare si nici nu este timp de recoltare probe si de analize, deci dati "carcalete" cu mai multe antibiotice. Sa nu lipseasca azitromicina (eritromicina sau chiar tilozina - de uz veterinar - la nevoie), cefuroxima, doxiciclina, eventual ciprofloxacina. Augmentinul merge doar la unele tipuri de bacterii. Nici doxiciclina nu este panaceu, este utila dar numai la unele infectii. Intrebati medicii specializati pe infectii pulmonare care ar fi combinatia optima. Mai priceputi la infectii sunt medicii din India, au multa practica din cauza mizeriei si saraciei de acolo.

alimori
elite
elite

Postby alimori » Sun Mar 29, 2020 3:20 pm

M_Dan wrote:Ce are virusu cu diabeticii ? Doctorii au incercat sa explice fenomenul ?

Diabeticii sunt expusi la infectii bacterie, se stie asta de multa vreme, din acest motiv mor cu frecventa mai mare. Impiedicati aparitia pneumoniei bacteriene secundare, prin administrarea de antibiotice. Sunt multe bacterii care pot genera pneumonii (micoplasme, c. psittaci, pneumococi, etc). Antibioticele au spectru ingust de actiune, unele merg la c. psittaci, altele (macrolidele) la micoplasme, altele la alte "ganganii". Nu poti sa stii ce fel de pneumonie face fiecare si nici nu este timp de recoltare probe si de analize, deci dati "carcalete" cu mai multe antibiotice. Sa nu lipseasca azitromicina (eritromicina sau chiar tilozina - de uz veterinar - la nevoie), cefuroxima, doxiciclina, eventual ciprofloxacina. Augmentinul merge doar la unele tipuri de bacterii. Nici doxiciclina nu este panaceu, este utila dar numai la unele infectii. Intrebati medicii specializati pe infectii pulmonare care ar fi combinatia optima. Mai priceputi la infectii sunt medicii din India, au multa practica din cauza mizeriei si saraciei de acolo.

esti om sarman, de extractie umila, mai putin dotat intelectual de bubui. BUBUI.
s-a explicat legatura intre diabet si covid si se dau antibiotice unora dintre paciencii cu covid. acum vezi-ti de treaba ta si lasa-ne cu schemele tale cretine de tratament. la mine in spital SE DAU antibiotice. SE DAU. acum poti sa te duci linistit in pda ma-tii.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sun Mar 29, 2020 3:42 pm

De acord cu alimori. :)

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Sun Mar 29, 2020 4:52 pm

Spune ce dati si in ce doze, sa vedem si noi daca ati procedat corect. Este secret ?
Poate ca le-ati dat prea tarziu, cand plamanii erau facuti praf. Normal trebuie administrate imediat, de la primele semne de complicare a bolii. Bine ar fi sa se curete plamanii de bacteriile patogene inainte de declansarea pneumoniei bacteriene.

Daca nu spui in detaliu cum ati procedat, trag concluzia ca bagi chifle.

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Sun Mar 29, 2020 4:57 pm

Care este legatura dintre diabet si coronavirus ? Am lipsit la lectia aia si vreau sa-mi explici matale, cat mai detaliat si convingator. Sa fie ceva cu logica, nu clampaneala. Invata-ne, nu fi rea.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sun Mar 29, 2020 5:21 pm

Beshi mah.

Boss
elite
elite

Postby Boss » Sun Mar 29, 2020 5:51 pm

Deja 2 decese la varste tinere 27 si 35 ani. Fara boli asociate (aparent).

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Sun Mar 29, 2020 6:52 pm

Eu sunt fizician si daca nu-mi explici logic si detaliat tot ce te-am intrebat, trag concluzia ca nu judeci, esti la nivel de felcer, nu stii mare lucru. Grav este de persoane ca dumneata depinde soarta noastra in situatii critice, ca cea de acum.

alimori
elite
elite

Postby alimori » Sun Mar 29, 2020 6:54 pm

M_Dan wrote:Spune ce dati si in ce doze, sa vedem si noi daca ati procedat corect. Este secret ?
Poate ca le-ati dat prea tarziu, cand plamanii erau facuti praf. Normal trebuie administrate imediat, de la primele semne de complicare a bolii. Bine ar fi sa se curete plamanii de bacteriile patogene inainte de declansarea pneumoniei bacteriene.

Daca nu spui in detaliu cum ati procedat, trag concluzia ca bagi chifle.

Nu e niciun secret, circula protocoale cacalau, fiecare spital are unul, se actualizeaza o data pe saptamana; publicatiile despre coronavirus sunt cu acces liber pe internet daca chiar te intereseaza. De la mine n-o sa primesti decat sictir, esti un pericol biologic pentru cum te joci cu antibioticele dupa bunul plac, pt cum iti indopi copilul si sotia cu medicamente. Nu esti doar om sarman, de extractie umila, mai putin dotat intelectual, esti si periculos.

Eu tie nu trebuie sa iti demonstrez nimic, poti sa-ti bagi concluziile in fund. Cine pana mea te crezi?

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Sun Mar 29, 2020 7:08 pm

Nu stiti ma nimic, pregatirea voastra este kk, dati ca pisica cu laba. Asa v-au format din facultate, la nivel de "recomandatori" de chimicale produse si comercializate de multinationale (firme negustoresti). Daca stiati, spuneati acum pe forum, sa invartam de la voi cum se procedeaza, in caz ca tratamentul dat ar fi cel corect. Este spoiala ce stiti voi.
Logic era ca de la primii decedati sa faceti autopsia si sa investigati cauzele mortii. Exista microscoape electronice, dar voi nu le folositi. Trebuia sa identificati toata gama de agenti patogeni (bacterii) intalniti in cazurile respective si sa faceti antibiograma. Ce tratament este asta doar cu pompa de oxigen ?
Vorbiti vulgar pentru ca nu stiti nimic, altfel ati fi scris multe pagini in care sa dati detalii.

paulstr10
elder
elder

Postby paulstr10 » Sun Mar 29, 2020 7:12 pm

M_Dan nu are sens sa mai vorbesti cu pseudodoctori, astia au invatat medicina de la impostori, plagiatori, corupti etc. Ce sa fi invatat astia din tara si apoi din strainatate pe unde s-au relocat din ratiuni strict economice? Cei care detin cheile de la sistemul medical romanesc stiu ca asta ori e o facatura ori daca e real e designat in laborator cu scopurile enumerate de mine anterior. Iar acesti oameni sunt masoni. Pentru detalii despre ei si ce urmaresc cititi-l pe Paulescu si cautati carti despre acesti ipochimeni.

alimori
elite
elite

Postby alimori » Sun Mar 29, 2020 7:14 pm

hai sictir.
Last edited by alimori on Sun Mar 29, 2020 7:19 pm, edited 1 time in total.

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Sun Mar 29, 2020 7:19 pm

alimori hai sa ne autoizolam impreuna

Boss
elite
elite

Postby Boss » Sun Mar 29, 2020 7:25 pm

La dan ar trebui sa vedem un avatar "Keep calm si nu clampanii".

M_Dan
elder
elder

Postby M_Dan » Sun Mar 29, 2020 8:24 pm

Sunt lamurit de nivelul de pregatire al doctorilor. Ceva respect am pentru chirurgi, ortopezi (tot chirurgie), pentru unii de la imagistica. Astia lucreaza pe baza a ce vad cu ochii lor, gandesc si mai stiu ceva. Ceilalti, recomandatorii de chimicale, sunt slab pregatiti, nu stiu mare lucru.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Sun Mar 29, 2020 11:03 pm

Image

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sun Mar 29, 2020 11:05 pm

Random test in Belgia (CT apoi RTPCR), 8% sunt purtatori de coronavirus:
https://www.brusselstimes.com/all-news/ ... l-ct-scan/

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Mon Mar 30, 2020 12:16 am

Deci unii au virusul fara sa aibe simptomele dar pe CT au semne?

Melania
elite
elite

Postby Melania » Mon Mar 30, 2020 12:17 am

Da.

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Mon Mar 30, 2020 9:55 am

exclus
daca se vede pe ct inseamna ca se vede de pe luna adica boala este f avansata deci este imposibil sa nu aibe simptome
macar un cough cough in pelea mea de la plamanii aia plini de puroi ce naibii cum poti sa debitezi o asemenea enormitate

alimori
elite
elite

Postby alimori » Mon Mar 30, 2020 10:18 am

Povesteau rezidentii ca weekendul asta au trebuit sa proneze 3 pacienti obezi intre 100 si 140 kg. Alta intreba daca nu e contraindicata pronarea peste 135. Habar n-am. In sinea mea ma intrebam cand isi da seama unul de 140 kg ca are dispnee. Asa o fi si cu pacientii aia trimisi la CT (aia care au incaput). Mi se pare foarte tare sa te iradieze de dragul unui studiu. De ce nu mai intai PCR?
Obezitatea e factor de risc independent, Boss.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Mon Mar 30, 2020 10:55 am

o sa primesti si tu foe daca-l mai faci obez.

si mie mi se pare ciudat ca nu au simptome la modificari pe CT.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Mar 30, 2020 1:02 pm

Ciudat nu e neaparat, cu cat o metoda imagistica are rezolutie mai mare, cu atat e mai probabil sa poata identifica alterarile structurale din faza asimptomatica.

Dar e interesant, confirma teoria ca e un virus mult mai parsiv decat se credea.

Am vazut multi pacienti tineri (tineri insemnand intre 37-50 de ani), cu simptomatologie usoara (febra, tuse, evenual si putina dispnee, dar nu neaparat) si fara insuficienta respiratorie, dar cu radiografii pulmonare oribile si analize cu parametrii specifici pana la cer (nu PCR, ci feritina si D-Dimerii).
Ceea ce vreau sa zic e ca o simptomatologia si evolutie favorabile nu exclud afectarea organica importanta (probabil tranzitorie :) ). Asa ca nu mi se pare chiar ciudat ca pot exista si asimptomatici cu indicii de afectare organica la probele cu rezolutie mare.
Muma the Puma

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Mon Mar 30, 2020 1:38 pm

Deci daca am simptomatologie usoara si stau acasa de unde stiu cat de grav sunt?

Se prezinta toata lumea la medic in Sp ca aici daca ai simptomayologie usoara nu te baga nimeni in seama

Return to “Discutii pe bune”