Coronavirus

coltzul cu dileme
Melania
elite
elite

Re: Coronavirus

Postby Melania » Tue Oct 12, 2021 10:33 am

Mai ales romania nevaccinata.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Oct 12, 2021 6:45 pm

https://www.g4media.ro/efectul-supra-ag ... alati.html
Pai oamenii mor deja in curte si in ambulante ca nu mai e loc la ATI.
Dumnezeu stie cati or muri prin saloane sau chiar in ATI, ca e presiunea mare sa le faca loc altora si medicii renunta mai usor (sau sunt obositi, etc).

Pe partidul ala responsabil care e PNL-ul l-a durut in kr sa faca ceva cand inca se mai putea face, pe ei ii interesa sa ridice tot mai mult pragul de la care se introduc restrictiile, ca sa-si poata tina congresul. Iar Vilceanu tipa ca USR-ul vrea sa bage Romania in lockdown, ca vrea ca romanii sa ramana fara slujbe si sa saraceasca... :?
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Tue Oct 12, 2021 6:49 pm

USR a avut MS. Na facut nimic.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Oct 12, 2021 6:52 pm

Asa, am uitat că de-aia lasă acum PNL-ul oamenii să moară, că n-a făcut USR-ul nimic cand a avut MS. :)
Muma the Puma

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Tue Oct 12, 2021 7:06 pm

Mai mor si acasa, cu frica de spitale.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Tue Oct 12, 2021 9:50 pm

Sosoaca si tv urile ne-au adus aici

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Oct 12, 2021 10:14 pm

JJ, ce mănânci azi la cina?
Muma the Puma

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Tue Oct 12, 2021 10:25 pm

Nu mi-a fost foame. Incerc sa sar o masa cs sa nu ajung butoi.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Oct 12, 2021 10:57 pm

Daca e foarte inalta, incearca intai cu o masuta de cafea.
Muma the Puma

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Tue Oct 12, 2021 11:01 pm

Is tampiti astia de conduc ro la ora actuala. Spitalele pline si tot nu fac lockdown. Asteapta sa moara lumea pe strada, probabil ca acasa mor destui. E incredibil!
De profesie observator.

"mania grandorii daca n-o ai, la medicina ce cauta n-ai " vlad s.
"latra-ti dusmanii, ca se zapacesc la cap" muma p

primarita
elite
elite

Postby primarita » Tue Oct 12, 2021 11:14 pm

Nu le pasa. Toate partidele politice sunt de vina. Tara arde si baba se piaptana, asa e acum in tara.
Pur si simplu, nu le pasa. Era ceva usor de evitat.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Oct 12, 2021 11:16 pm

Acum au dat o lege ca managerii spitalurilor au voie sa interzica medicilor sa-si mai ia concedii, ca e criza.
Bravo, adica medicii sa munceasca ca ruptii, suprasolicitati, ca pe front, iar oamenii sa se plimbe liberi pe strada, la magazine, la pelerinaj...

Eu am spus de acum un an ca pe Cit il doare in kr de oamei, de medici si de sistemul sanitar care e impins pana la limita.

Asta e o poza cu un pat din Sp. Pantelimom, de la ATI, improvizat pe jos intre alte doua paturi...

646x404.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Muma the Puma

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Wed Oct 13, 2021 11:22 am

Deci sa speram ca tanti de langa mine care a avut covid sapt trecuta, nu mai shedding.

I am zis sa poarte masca ca inca tuseste putin, a ras evident.

Long 7 hours
De profesie observator.

Lii
elite
elite

Postby Lii » Wed Oct 13, 2021 11:25 am

Nu poți sa schimbi locul?
Fără profesie

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Wed Oct 13, 2021 11:31 am

Tot o sa stam 7 ore in aceeasi sala..

Si ii si place sa vorbeasca, nu cu mine ca io o ignor.
De profesie observator.

Lii
elite
elite

Postby Lii » Wed Oct 13, 2021 11:38 am

Ce tanti enervantă
Fără profesie

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Oct 14, 2021 5:46 pm

Ia uite, acum Citu doreste impunerea certificatului verde pentru orice activitate economica, dar nu e de acord cu restrictiile... https://www.g4media.ro/breaking-florin- ... ze-pe.html

Asta inseamna sa fii prost...
In loc implementeze singura masura care ar mai putea ajuta in criza actuala, el propune o masura care nu mai poate fi o solutie acum... si pe care ar fi trebuit s-o implementeze cu luni inainte, ca sa previna dezastrul.

Ah, si intre timp ce inutilul ala inconstient care face pe premierul se joaca jocuri de imagine, bolnavii critici incep sa fie transferati in alte tari, ca nu mai exista locuri in ATI.
Last edited by MumaPadurii on Thu Oct 14, 2021 5:50 pm, edited 1 time in total.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu Oct 14, 2021 5:49 pm

Nu e treaba PM, MS nu si-a facut treaba si nu a anticipat un val 4. Capacitatile de ATI au ramas ca acum un an si in plus nici nu au medicamente.
Dar nah, ministrii USR erau prea ocupati cum sa-l dea jos pe Catzu.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Oct 14, 2021 5:51 pm

Nu, nu e treaba PM sa guverneze, treaba PM e sa se dea mare pe instagram si sa dea vina pe altii pentru nereusitele lui.
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Oct 14, 2021 8:28 pm

Deci omul e pur si simplu criminal, INSP-ul a cerut oficial carantinarea si el refuza...
https://www.g4media.ro/cum-respinge-flo ... ameni.html

Premierul demis Florin Cîțu a respins categoric cererea specialiștilor în medicină de la Institutul Național de Sănătate Publică (INSP), care au cerut carantinarea pentru două săptămâni a Bucureștiului și Ilfovului, unde rata de infectare a crescut accelerat până peste 15 cazuri la mia de locuitori.

INSP și-a bazat propunerea pe creșterea rapidă a infectărilor, imposibilitatea de a controla respectarea măsurilor și tendința crescătoare a pandemiei.

E efectiv un criminal cinic cu mii de vieti pe constiinta, la fel ca Bolsonaro.
Bine, asta stiam deja, dar acum e clar pentru toata lumea (in afara poate de cativa admiratori fanatici izolati...).

E clar ca USR-ul a facut lucrul corect cand a ales sa plece de la guvern. Niciun om politic responsabil n-ar trebui sa faca altceva in momentul cand isi da seama ca are de-a face cu un nebun fara niciun principiu, care nu asculta de nimeni si pur si simplu da foc tarii...
Continuarea la guvernare cu Citu ca premier, i-ar fi facut complici la nenorocirea Romaniei.
Plecarea si inlaturarea lui cat mai grabnica (prin mijloace democratice), chiar cu pretul de a scadea in ochii electoratului, era singurul lucru responsabil si corect pentru tara care s-ar fi putut face.
Last edited by MumaPadurii on Thu Oct 14, 2021 8:37 pm, edited 1 time in total.
Muma the Puma

primarita
elite
elite

Postby primarita » Thu Oct 14, 2021 8:36 pm

Fara carantina

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Fri Oct 15, 2021 8:33 am

Credeti ca trece de 30000 nr de cazuri noi pe zi?

primarita
elite
elite

Postby primarita » Fri Oct 15, 2021 8:36 am

Nu, nu o sa testeze.
Dar cum ai zis tu, nu e imp nr.
Am vb cu o prietena din UK, a zis ca nu ne baga pe lista rosie pt ca avem risc scazut de aparitia unei mutatii.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Fri Oct 15, 2021 9:13 am

De unde stie?
We don't have to dance

De profesie optometrist

primarita
elite
elite

Postby primarita » Fri Oct 15, 2021 9:16 am

Lucreaza in sistem.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Oct 15, 2021 9:58 am

Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri Oct 15, 2021 10:01 am

Credeam ca am stabilit deja ca Gammadi e pesedist.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Oct 15, 2021 10:05 am

În ritmul asta toți o să devenim pesedisti, mulțumită lui Citu.
Muma the Puma

primarita
elite
elite

Postby primarita » Fri Oct 15, 2021 10:11 am

Eu eram dinainte.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Fri Oct 15, 2021 10:12 am

da, iar eu incep sa-i dau like Olgutei pe fb.
We don't have to dance

De profesie optometrist

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Oct 15, 2021 5:28 pm

Muma the Puma

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Sun Oct 17, 2021 11:04 pm

https://www.g4media.ro/episcopul-de-giu ... media.html

Frate, cum sa spui ca incendiile sunt o facatura?!
Nu credeti ca cineva ar trebui sa vorbeasca cu sefii bisericilor sa i mai potoleasca un pic pe astia de vorbesc aiurea?!
De profesie observator.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sun Oct 17, 2021 11:13 pm

pc7 wrote:Nu credeti ca cineva ar trebui sa vorbeasca cu sefii bisericilor?!

Pai au vorbit recent:
https://www.digi24.ro/stiri/actualitate ... ne-1607725
Muma the Puma

dustweaver
elder
elder

Postby dustweaver » Mon Oct 18, 2021 2:32 am

MumaPadurii wrote:Gata, e cu diagnostic oficial:
https://m.facebook.com/story.php?story_ ... =permalink

Stiu ca problema e la mine, stiu ca n-are solutie la varsta asta, dar ma doare sufletul meu mic si negru sa vad un text care e la o prepozitie distanta de perfectiune gramaticala, ortografica si ortoepica (bine, exagerez pentru efect, dar virgule inainte de "si" pot fi teoretic typos). "În funcție de", nu "Funcție de".
De profesie pițigoi moțat.
(xey/xem/xyr)
Pe-aici umbla şi el şi se-ntorcea mereu
contimporan cu fluturii, cu Dumnezeu.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Oct 18, 2021 1:03 pm

Nu e la tine problema, chiar e deranjant.

Revenind la topic:

246199416_4597697950251946_8125216745381801362_n.jpg

E un dezastru absolut. Si dezastrul asta e responsabilitatea lui Iohannis/Citu, pentru ca la ei si nu la altcineva au stat toate parghiile prin care il puteau evita, asa cum au facut-o alte tari.

Parghii pe care ei au refuzat in mod direct si asumat sa le foloseasca, atunci cand ar fi trebuit.

Citu a declarat pe 7 iulie ca refuza implementarea oricarei restrictii care vizeaza accesul la activitatile economice, pentru ca vaccinul e la liber si daca oamenii se vaccineaza, n-ar trebui sa existe in toamna valul patru (adica s-ar putea sa fie ceva, dar nimic din ce a fost): https://www.digi24.ro/stiri/actualitate ... st-1583263
Deci in iulie, cand deja vaccinarea din Romania se prabusise... tandemul presedinte-premier hotara sa respinga restrictiile care ar fi putut salva Romania de la dezastrul de acum.

In timpul asta, intr-o lume paralela, Macron era mai fraier si introducea restrictii, pentru ca francezii sunt printre cei mai reticienti la vaccinare din Europa si ezitau la vaccinare.
Uite aici, Andy, o analiza CNN despre strategia lui Macron si cum sa convingi un popor reticient sa se vaccineze, ca tot intrebai tu ce-ar fi putut face Citu ca sa convinga romanii: https://edition.cnn.com/2021/09/15/euro ... index.html

In Italia, la fel. Fraierii introduceau restrictii in vara, nu erau smecheri ca Citu sa anunte succesul campaniei de vaccinare. Rezultatul? Peste 80% din romanii din Italia s-au vaccinat, iar romanii din Italia au votat majoritatea cu AUR, deci vorbim de o populatie reticienta care a fost convinsa sa se vaccineze...

Deci e clar ca se poate, solutii pentru a infrange reticienta la vaccinare existau. Solutii care, daca Iohannis/Citu nu le-ar fi respins clar cu gurita lor, ar fi evitat un dezastru de asemenea proportii.
Au facut o alegere gresita, acum si-o asuma?
Sa dai vina acum pe antivaccinisti si pe prostia romanilor pentru strategia ta gresita ca lider al tarii, e o fuga de responsabilitate jenanta si o nesimtire absoluta.
Sa spui ca guvernul a facut tot ce se putea face, arata cel putin incompetenta crasa, in cazul in care esti sincer.
Sa spui ca problema e ca valul patru n-a fost pregatit in ATI-uri, cand tu ai fi putut sa iei masuri care sa evite suprasolicitarea ATI-urilor, e de o stupiditate monstruoasa.

Si cel mai rau e ca sunt oameni educati, medici, care pun botul la propaganda lui Rares Bogdan, ca ce putea sa faca premierul ca sa convinga romanii...
Aici e si mentalitatea fatalista mioritica, pana si cand vedeti clar ca altii pot, vedeti si cum, romanul tot cu de-astea vine: "ce rost avea? oricum nu i-ar fi convins pe prosti", "oricum nu s-ar fi putut implementa restrictiile, cine le asculta?", "romanii au o alta fire, e ceva cultural ca nu s-au vaccinat, specific zonei, nu e vina guvernului"...

WTF? Dar macar s-a incercat sa se faca ceva, inainte sa se spuna ca oricum nu i-ar fi convins?
Si daca reticienta la vaccin e ceva specific zonei, daca romanii sunt prosti (asa cum remarca Citu in declaratia aia despre scorurile la testele Pisa si reticienta la vaccinare) cu atat mai mult s-ar fi justificat masuri mai drastice, care sa invinga reticienta, nu lasata vaccinarea la liber. O lasi la liber in tarile unde nu e reticienta.
Ce ziceti voi ca sa-i scuzati pe politicieni, despre reticienta populatiei la vaccinare in aceasta zona, e de fapt o acuza, nu o scuza, pentru lipsa de actiune a guvernului.

Mai ales ca in romania sistemul sanitar e public, nu poti sa vii cu argumentul ca "oamenii fac ce vor, iar daca se imbolnavesc e treaba lor". Pai nu e treaba lor, e si treaba statului (adica a noastra), pentru ca statul le plateste tratamentele, statul sufera daca medicii sunt epuizati sau daca nu mai e loc pentru alti bolnavi in ATI-uri, in urgente.
Si pentru ce, ca sa nu sufere economia, daca baga cerinta sa ai certificat de vaccinare? Haha, finantistul plii. Probabil prinde foarte bine la economie faptul ca Romania e in colaps.

Bleah, m-am saturat de scuze pentru inactiune si incompetenta.
E exact ca scuza aia cu ma pis pe el de vot, ca nu se schimba nimic. Doar ca in cazul asta scuza e pentru politicienii care n-au facut ce ar fi trebuit "ca oricum n-ar fi reusit".
Da, stiti voi ca n-ar fi reusit.
Lasa ca au reusit alte tari sa convinga romanii antivaccinisti, iar Romania are exact ceea ce merita. Politicieni incompetenti pentru ca populatia ii accepta asa si le gaseste scuze.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Mon Oct 18, 2021 1:27 pm

Avem nevoie de un guvern Ciolos, clar. Dar in programul de guvernare nici ei nu propun lockdown, doar niste masuri soft.
#aceeasimizerie ?

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Oct 18, 2021 2:06 pm

Lockdown in programul de guvernare?
Lockdownul nu e o stategie de guvernare, e o solutie temporara pentru a degreva sistemul sanitar, masurile restrictive fiind decise de CSU in functie de situatia epidemiologica (seful CSU e premierul), iar situatia de urgenta fiind declarata de presedinte.

Pana acum premierul a refuzat cu obstinatie sa ia masuri restrictive chiar si in al 12-lea ceas, cand deja se impun masuri restrictive generale, asta dupa ce in vara a refuzat sa ia masuri restrictive pentru persoanele nevaccinate.

Mie mi se par suficient de dure masurile din programul de guvernare USR, daca tie ti se par prea soft, sunt curioasa ce tip de masuri de incurajare a vaccinarii sustii, le putem dezbate.

Ceea ce e clar, oricum, e ca echipa Citu nu face si n-a facut nimic, a transformat Romania intr-o tara bananiera din punct de vedere medical prin deciziile luate de catre liderii sai si merge in aceeasi directie (vorba cuiva: Citu conduce Romania cum isi conducea masina in USA, cand l-a oprit politia inainte sa faca rau cuiva).
Ei si-au dovedit incompetenta, nu poti sa continui cu aceeasi echipa pe o pluta care se indreapta inspre cascada iar capitanul nu face nimic s-o carmeasca.
Last edited by MumaPadurii on Mon Oct 18, 2021 2:12 pm, edited 1 time in total.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Mon Oct 18, 2021 2:11 pm

da, lockdown in programul de guvernare; nu mai exista locuri la ATI iar CSU poate decide logic doar lockdown

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Oct 18, 2021 2:17 pm

Corect, CSU trebuie sa faca asta si trebuia sa decida asta demult, dar Citu refuza. Grija lui prin septambrie era sa mute mai sus pragul de la care sa se introduca restrictiile, ca sa poata fi tinut congresul lor...

In conditiile astea, indepartarea lui Citu de la carma guvernului si inlocuirea lui cat mai rapid cu alt premier care sa conduca CSU si sa poata lua deciziile nepopulare pe care Citu refuza sa le ia, e o prioritate nationala.

Sigurul partid care a facut ceva in privinta asta e USR: au facut demersurile necesare ca sa-l indeparteze, cu pretul scaderii in sondaje, si au propus o alternativa care sa poata guverna tara cat mai rapid.
Cel mai simplu ar fi fost sa se retraga de la guvernare la caldurica opozitiei si sa-l lase pe Citu sa-si sparga capul singur.

AUR si PSD doar vor sa-l dea jos, fara sa propuna nimic in loc, doar alegeri anticipate (pentru care am inteles ca se pregatesc si PNL-istii), care ar intarzia si mai mult rezolvarea crizei.

Iar PNL-ul doar trage de timp pentru ca nu vor sa renunte la Citu, n-au propus nicio solutie pana acum. UDMR-ul sunt o femeie de moravuri usoare politica ca de obicei si ajuta PNL-ul sa traga de timp.
Sunt atat de ahtiati dupa ciolan, incat n-ar renunta la el nici macar in situatia asta de dezastru, in care electoral le-ar prinde bine sa puna la conducere un guvern minoritar care sa scoata castanele din foc pentru ei, iar apoi sa-l dea jos in primavara, cand trece criza...
Muma the Puma

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Tue Oct 19, 2021 11:28 am

Topic foarte util (din nefericire)

Return to “Discutii pe bune”