Scena politica actuala

coltzul cu dileme
M_Dan_L
senior
senior

Re: Scena politica actuala

Postby M_Dan_L » Mon Jun 14, 2021 3:17 pm

China face eforturi colosale ca sa ajunga din urma (tehnologic, financiar si militar) SUA si blocul NATO, cu care poate intra in coliziune directa. Nu are timp de alte chestii. Pe ansamblu sistemul politic autocratic este superior celui asa-zis democratic (in fapt plutocratie), pentru ca este condus cu mana forte, are obiective clare de indeplinit, oligarhii nu fac misto de conducerea statului (ar fi ultima lor greseala).

M_Dan_L
senior
senior

Postby M_Dan_L » Wed Jun 16, 2021 8:52 am

Azi gavareste Putin cu Biden la Geneva. Se screme sa intre in gratiile americanilor, desi acestia se k_k pe el. Nu o mai termina cu expresia "partenerii nostri americani", de parca ar fi orb si nu vede ca americanii avanseaza tiptil spre granitele Rusiei. In Siberia este un "magnet" care ii atrage, mai ales ca acolo sunt mari rezerve de materii prime.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Jul 01, 2021 1:42 am

Hehe...

Romania: Gestionarea crizei de Covid-19, subiectul unui spectacol de glorificare a Partidului National Liberal

Președintele Klaus Iohannis a prezidat luni la Stadionul Național din Romania, supranumit Arena Nationala, un spectacol măreț care omagiaza 200 de ani de la nasterea marelui om politic Ion C. Bratianu și subliniază recuperarea Romaniei după criza Covid-19, potrivit AFP.

Acest eveniment, care a avut loc în condiții stricte de securitate și nu a fost transmis în direct la televizor, a fost organizat în ajunul nasterii celebrului om politic care a modelat istoria contemporana a Romaniei.

Spectacolul, compus din scene riguros coregrafiate care ilustrează istoria Romaniei, cu evocarea pe marele ecran a principalilor lideri, de la Bratianu la Orban, cu acompaniamentul muzical a 100 de trompete fără a uita salutările parlamentarilor liberali prezenti in Casa Poporului, a omis cu atenție cele mai supărătoare capitole ale acestei povești.

Aceste episoade includ foamete, epurări salariale din perioada Basescu, renuntarea lui Stolo, solutia imorala si formarea USL-ului.

Artiștii au ridicat triumfător pumnii, au dansat și au oferit o narațiune teatrală cu momente semnificative din istoria Partidului National Liberal, de la fondarea sa in casa lui Mazar Pasa în 1875, până la Dansul lui Orban.

Spectacolul a acordat un loc special „înfrângerii” Covid-19 în Romania, interpreții purtând echipament personal de protecție, iar soldații măști.

Citu a prezentat lupta împotriva pandemiei ca o victorie pentru organizația Partidului National Liberal și o dovadă a rezistenței romanilor sub conducerea sa.

Coronavirusul este practic eradicat în Romania, iar economia se relansează din nou.

Focurile de artificii, de obicei interzise in Romania, au răsunat în timp ce mii de spectatori s-au adunat în fața stadionului unde a avut loc spectacolul și care a fost construit pentru a gazdui Finala UEFA Europa League 2012, in prezent fiind una din arenele gazda la Campionatul European de fotbal 2020.

Sursa: https://www.hotnews.ro/stiri-internatio ... munist.htm
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu Jul 01, 2021 2:09 am

Hotnews e o fantoma dupa plecarea cuplului tapalaga si pantazi.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Jul 01, 2021 8:25 pm

Mie mi se pare un text frumos.
Hotnews doar relateaza un eveniment, de ce sa ne luam de sursa?
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu Jul 01, 2021 8:44 pm

Nu relateaza fac compunere.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Jul 01, 2021 9:57 pm

Sunt jignita. Buna, proassta, eu m-am chinuit sa fac compunerea, aia de la Hotnews doar au tradus ceva dupa AFP, 0 creativitate.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Tue Jul 20, 2021 10:23 pm

Stelu de Pluserelu are idei originale, nemaintalnite de la dreptul roman incoace.
In principiu ca magistratul potential infractor sa isi aleaga procurorul care il va ancheta.
https://www.g4media.ro/solutia-propusa- ... -tara.html
Daca stau sa ma gandesc insa parca in evul mediu condamnatul la moarte isi putea alege calaul, asa ca masura poate reprezenta un progres in justitie.
Catzule scapa-ne de Stelica. Bai frate, unde l-or fi gasit usreristii pe baeatul asta?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Jul 20, 2021 10:50 pm

Melania wrote:Bai frate, unde l-or fi gasit usreristii pe baeatul asta?

La Nicusor in buzunar, cu o cristelnita intr-o mana si un talisman care sa-l apare de ghei in cealalta.

Da, Stelu, contrar numelui, nu e o lumina. Dar hei, omul n-are experienta in politica, de ce sa nu fim intelegatori, nu? :wink:
Nu e o coincidenta faptul ca reprezinta opozitia nicusorista la Dan Barna, fiind si sustinator cepefist, de altfel.

N-o zic doar eu, o spun si altii: :D

Deși afectează grav imaginea propriului partid, nu va fi schimbat din motive de congres, cu toate că subiectul a fost discutat inclusiv la Cotroceni.

Actualul ministru al Justiției [url]a reprezentat opoziția nicușoristă la Dan Barna[/url], iar președintele USR are nevoie ca Stelian Ion să-i aducă această aripă în competiția cu Dacian Cioloș de la congres. Și președinția partidului e mai importantă decât Justiția, desigur.

Ce, cum? :shock:
Ce sa fie asta?
"Tabara nicusorista anti-barna" nu e doar un concept fantasmagoric izvorat din imaginatia fecunda a MumeiPadurii?!
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Jul 20, 2021 11:12 pm

Melania wrote:In principiu ca magistratul potential infractor sa isi aleaga procurorul care il va ancheta.

Ce vorbesti? Nu isi alege nimeni procurorul, cel putin eu n-am inteleles asta din articol
Cel anchetat are dreptul sa refuze un procuror care apartine aceluiasi parchet si poate cere alocarea dosarului catre alt procuror, dar nu decide el unde va fi trimis dosarul si cine il va ancheta, ci procurorul general.

Masura nu mi se pare rea rea, evita posibilele abuzuri si presiuni din partea procurorilor. Si e un compromis pentru a convinge UDMR sa accepte desfiintarea sectiei speciale (ca tot a fost criticat SI ca nu ofera compromisuri).
Pe acelasi principiu, profesorii corecteaza la BAC lucrarile elevilor de la alte licee, nu ale celor de la liceul unde predau.
In justitia americana, de exemplu, acuzatul are dreptul de a refuza juratii daca are suspiciunea ca n-ar fi impartiali, care-i problema?
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Wed Jul 21, 2021 12:12 am

Si ce il impiedica sa refuze procuror dupa procur pana cand pica la ala care trebuie sau la ala care e mai tolerant, statistic 1/2. Intr-un judet nu sunt mii de procurori, ci 3-4.
Hai sa nu ne prefacem muma, si eu si tu stim ca nu esti atat de naiva.
Actul de justitie nu e lucrare de bac iar magistratii potentiali infractori nu sunt elevi de clasa a 12-a, comparatia e amuzanta.
Juratii sunt in alta faza a procesurlui, nu am auzit ca juratii aduna probe si nici sa faca rechizitorii.

PS: referitor la posibile abuzuri din partea procurorilor eu zic sa te adresezi CCR, avocatul poporului sau sa incerci la sinteza zilei.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Wed Jul 21, 2021 12:55 am

Si ce il impiedica sa refuze procuror dupa procur pana cand pica la ala care trebuie

Legea.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri Jul 30, 2021 1:58 pm

Bah istericilor de vina ca niste copii au stat 9 ore in tren pe un camp e incalzirea globala nu idiotul nostru de la CFR si nici drula zis si ranga lui dumnezeu.
Hai gata am inchis subiectul
https://www.g4media.ro/vicepremierul-da ... opter.html

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sat Jul 31, 2021 6:09 pm

Ca veni vorba de obiceiuri bolsevice, behold Florin Citu in "campanie de umanizare": :D
https://www.g4media.ro/citu-in-campanie ... -fotb.html

Umanizarea conducatorior facuta de catre barzi lingusitori face parte din aparatul de propaganda tipic, mai ales cand este dublat de refuzul de a raspunde transparent la intrebarile de interes public.

Deci premierul Citu refuza sa raspunda la intrebarile incomode ale jurnalistilor, nu vine in emisiuni la interviuri reale, unde niste reporteri adevarati l-ar putea pune in situatii dificile, insa apare intr-un podcast dubios (alaturi de starlete sau invitati sinistri) unde este pupat in fund timp de o ora de un moderator care arata o mare atentie si grija de a nu zgaria cumva cu limba.

Luati de va scarbiti, omul mai are putin si dispare in, ma scuzati, anusul premierului:

Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sat Jul 31, 2021 9:57 pm

Nu e nimic ca sfanta batalie pe ciolan, ca sa arate nivelul de civilizatie la care e un partid: https://www.g4media.ro/pnl-timisoara-im ... rdine.html

E e admirat faptul ca PNL-ul face primii pasi inspre o competitie democratica, dar se vede ca mai au pana sa li se duca baroneala de sub unghii.

Imi vine sa rad cand ma gandesc cat de criticati erau useristii pentru neintelegerile de la alegerile lor interne!
Cam asta e diferenta de nivel intre certurile de la USR si cele de la PNL:

Certurile de la USR:

Certurile de la PNL:

PSD jubileaza acum, normal. Normal, ei sunt mai discreti, cam cum erau si penelistii inainte:

Certurile din PSD:
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sun Sep 19, 2021 10:26 pm

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Sun Sep 19, 2021 10:42 pm

Voi citiți doar G4 media,?
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sun Sep 19, 2021 11:07 pm

Eu citesc comisarul.ro
Mai citesc hotnews.ro

Melania
elite
elite

Postby Melania » Wed Oct 06, 2021 12:09 pm

USR la jumatatea scorului AUR dupa ce au fugit (a cata oara?) de responsabilitatea guvernarii si au dat jos propriul guvern, ca PSDul.
https://www.g4media.ro/sondaj-inscop-vo ... toral.html
Cei dezamagiti de USR au trecut la AUR. Ambele partide concureaza pentru acelasi electorat (romanul scarbit 'ma pis pe el de vot', 'aceeasi mizerie' etc.) extremist. Romanul nu e extremist de tip 'moarte lui X' ci e extremist genul 'da-i in plm': asta e baza electorala a USR si AUR.
Last edited by Melania on Wed Oct 06, 2021 12:11 pm, edited 2 times in total.

primarita
elite
elite

Postby primarita » Wed Oct 06, 2021 12:11 pm

E genul sa "moara capra vecinului".

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Thu Oct 07, 2021 3:14 pm

Doar valul 4 ma mai intereseaza acum. Restul sunt jocurile lor.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Oct 07, 2021 3:21 pm

Pai in valul 4 Klaus mai asteapta un pic cu negocierile, ca nu e graba. Probabil vor sa mituiasca cati mai multi pesedisti cu functii, orice ca sa nu-l schimbe pe Citu, nu conteaza criza politica.

Inconstientii au avut luni de zile timp sa implementeze masuri pentru incurajarea vaccinarii - da, nepopulare, ca obigativitatea certificatului.
N-au facut nimic si si-au cantat victoria...
Acum ce sa mai faci cu vaccinarea? Chiar de s-ar vaccina toti odata, tot sunt 2 saptamani pana sa-si faca efectul, n-avem 2 seaptamani.
Citu ar fi trebuit de ieri sa bage lockdown si sa activeze planul ala de ajutor in caz de dezstru. Bineinteles ca in loc de asta prostul tipa la spitale sa lase mofturile si sa faca rost de paturi, asa cum facea si in vara...
Citu si toata echipa Rares Bogdan, Gorghiu, Turcan trebuie sa plece rapid de la butoane, sunt un dezastru, mai bine ar guverna PSD-ul.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu Oct 07, 2021 3:32 pm

MumaPadurii wrote:Inconstientii au avut luni de zile timp sa implementeze masuri pentru incurajarea vaccinarii -

Exact, ce o fi facut cucoana de la MS in toate lunile astea?
MumaPadurii wrote: mai bine ar guverna PSD-ul.

I know! Aliati cu USR-ul.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Oct 07, 2021 3:39 pm

Melania wrote:
MumaPadurii wrote:Inconstientii au avut luni de zile timp sa implementeze masuri pentru incurajarea vaccinarii -

Exact, ce o fi facut cucoana de la MS in toate lunile astea?

A facut ce trebuia, a implementat certificatul de vaccinare.
Ce o fi facut Bode, ca sa poata fi folosit de politisti? Ah, nimic, dar doamna de la MS, singura care chiar a facut ceva in privinta asta, e incompetenta pentru ca e de la USR, Bode e de-al nostru.
Ce-o fi facut Citu, a luat vreo masura ca sa se intre cu certificatul in restaurante, mall-uri, teatre, concerte? Ah, nu, pentru ca el a invins pandemia cu campania de vaccinare, ce sa faca? De luat, le ia acum in ultimul ceas, cand le ia degeaba, ar fi trebuit s-o faca in vara.

Melania wrote:
MumaPadurii wrote: mai bine ar guverna PSD-ul.

I know! Aliati cu USR-ul.

E mare bataie pe PSD zilele astea, PNL-ul castiga de departe, pentru ca au acces la ciolan. In plus, sunt de-ai lor, se inteleg bine.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu Oct 07, 2021 3:43 pm

Nu trebuia sa implementeze nimic, certificatul e de la Ursula, deci cucoana a facut nimic.
Pana una alta nu PNL a votat de mana cu AUR si PSD sa cada guvernul; mie mi se pare ca se inteleg foarte bine.
Si sa nu uitam, seful USR a condus un guvern practic pesedist si a reusit sa aduca PSDul la 60%, cu tot ceea ce a urmat dupa.
Deci s-au inteles, se inteleg si se vor intelege excelent.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Oct 07, 2021 4:29 pm

Melania wrote:Nu trebuia sa implementeze nimic, certificatul e de la Ursula, deci cucoana a facut nimic.

Ursula nu poate reglementa cadrul legal in care sa functioneze certificatul, asta trebuie sa o faca guvernul fiecarei tari si e ceea ce a facut MS: https://www.digi24.ro/stiri/actualitate ... te-1579915

Citu dispunea deci de cadru legal si de certificat inca din iunie, nu are nicio scuza pentru faptul ca n-a introdus restrictii pentru nevaccinati.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu Oct 07, 2021 4:35 pm

Mare lucru, oricum era obligata sa dea ordonanta ca iar me faceam de ras in europa. Care ordonanta e mai mult o chestie formala. Iar jobul efectiv e facut de STS si MI nu de MS, asa ca nu cred ca a stat treaza noapte ca sa organizeze ceva la nivelul MS.
Asa ca ce mare efort a facut incat sa semneze o ordonanta? Tot ce trebuie facut scrie Ursula:
https://ec.europa.eu/info/live-work-tra ... ificate_ro

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Oct 07, 2021 4:39 pm

Pai nu inteleg, a facut ce-a trebuit sa faca. Ar fi trebuit sa dea si-o tura in jurul blocului, ca sa fie efortul mai mare, altfel nu conteaza?
E mai mult decat a facut Bode, care s-a trezit in plin val patru ca politistii n-au telefoane de la care sa verifice codul QR, sa se poata implementa restrictiile.
Si mult mai mult decat a facut Citu, care n-a facut nimic, ba chiar a facut pe minus, anuntand toata lumea ca epidemia s-a sfarsit.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu Oct 07, 2021 4:44 pm

Exagerezi ca de obicei. Nu inteleg de unde atata ura pe catzu.
Last edited by Melania on Thu Oct 07, 2021 4:45 pm, edited 1 time in total.

Lii
elite
elite

Postby Lii » Thu Oct 07, 2021 4:44 pm

She makes imed great again!
Fără profesie

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu Oct 07, 2021 4:46 pm

Pai acum I-a reevaluat pe AUR, e normal sa foloseasca sloganul extremei drepte.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu Oct 07, 2021 5:21 pm

In plus, pentru USR e mai bine sa nu guverneze din doua motive: e o perioada naspa si risca sa deconteze electoral; oricum sunt aprope de pragul electoral, asa ca iesirea de la guernare nu numai ca era o optiune ci chiar necesara pentru a se mentine deasupra pragului. Asta e motivul pentru care au iesit de la guvernare; in plus, au antecedente-chiar Barna a spus ca nu vor sa intre la guvernare cu PNL ca nu vor sa se erodeze. La fel si acum.
Al doilea motiv pentru care nu vor sa intre la guvernare e pentru ca Ciolos vrea sa fie presedinte in 2024; daca ramane la guvernare nu va avea nicio sansa.
Aburelile cu diabolizarea lui Catzu e joc de glezne ca sa acopere de fapt intentia reala a USR: nu a dorit sa guverneze in trecut, sa guverneze acum nu e o optiune. De asta au pus conditii care sunt imposibil de agreat adica fara Catzu prim ministru. De asta au introdus si votat si motiunea, pentru ca stiau ca nu au intentia sa guverneze de fapt si ca merg pe un drum fara intoarcere.
Sunt totusi un partid de 5-10%, nu e tocmai democratic ca sa impuna ei primul ministru, ca nu sunt ei presedintele sau parlamentul. Conditia lor e absurda.

Lii
elite
elite

Postby Lii » Thu Oct 07, 2021 5:22 pm

Avem nevoie de tine la diverse
Fără profesie

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Oct 07, 2021 5:44 pm

Melania wrote:In plus, pentru USR e mai bine sa nu guverneze din doua motive: e o perioada naspa si risca sa deconteze electoral; oricum sunt aprope de pragul electoral, asa ca iesirea de la guernare nu numai ca era o optiune ci chiar necesara pentru a se mentine deasupra pragului. Asta e motivul pentru care au iesit de la guvernare; in plus, au antecedente-chiar Barna a spus ca nu vor sa intre la guvernare cu PNL ca nu vor sa se erodeze. La fel si acum.
Al doilea motiv pentru care nu vor sa intre la guvernare e pentru ca Ciolos vrea sa fie presedinte in 2024; daca ramane la guvernare nu va avea nicio sansa.
Aburelile cu diabolizarea lui Catzu e joc de glezne ca sa acopere de fapt intentia reala a USR: nu a dorit sa guverneze in trecut, sa guverneze acum nu e o optiune. De asta au pus conditii care sunt imposibil de agreat adica fara Catzu prim ministru. De asta au introdus si votat si motiunea, pentru ca stiau ca nu au intentia sa guverneze de fapt si ca merg pe un drum fara intoarcere.
Sunt totusi un partid de 5-10%, nu e tocmai democratic ca sa impuna ei primul ministru, ca nu sunt ei presedintele sau parlamentul. Conditia lor e absurda.

Astea-s procese de intenție.
Mai există și alte posibilități.
De exemplu, e posibil ca USR la guvernare cu un premier cu care sa se poată colabora sa aiba mai mult de câștigat electoral decât USR care intra în opoziție în timp de criza.
Sau e posibil sa nu aibă mai mult de câștigat, dar să aleagă asta pt că oamenii aia chiar vor să facă ceva.

Din păcate, un lucru e sigur: la guvernare cu un premier cu care sa nu poți colabora și să te folosească drept țap ispășitor pt tâmpeniile lui, e varianta cea mai proasta pentru toți. Și pentru USR ca partid, și pentru tara, pentru că îi permite lui Citu sa facă prostii liniștit, pentru că are pe cine sa dea vina.
Dacă e singur, macar îl obligă să fie mai responsabil.
Sau poate e responsabil Klaus și pune un premier normal la cap.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu Oct 07, 2021 5:52 pm

Nu sunt procese de intentie; nu Catzu sau Orban au spus ca nu vor sa intre la guvernare ci Barna, deci exista un precedent cat casa.
'Un premier normal la cap' mi se pare o chestie foarte subiectiva. Ciolos a fost pus de Iohannis, oare nici asta nu era normal la cap?
USR l-a vrut pe Catzu in loc de orban, remember? Iar acum nu i-ar deranja Orban. Cine sa ii inteleaga? Cred ca nici ei nu stiu exact ce vor dar actioneaza instinctiv cu gandul la alegerile din 2024.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Oct 07, 2021 6:07 pm

Un premier normal la cap' mi se pare o chestie foarte subiectiva

Corect, e subiectiv. I know it when I see it.
Mie un premier care se postează pe rețelele sociale cu fata lui Superman (si de doua ori!), mai ales în plină criza politica, medicala și economică, nu mi se pare normal la cap.
Muma the Puma

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Thu Oct 07, 2021 8:53 pm

Da, nici mie!
De profesie observator.

"mania grandorii daca n-o ai, la medicina ce cauta n-ai " vlad s.
"latra-ti dusmanii, ca se zapacesc la cap" muma p

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu Oct 07, 2021 8:59 pm

E posibil, e ok sa fim subiectivi dar deciziile in politica ar trebui sa fie logice.
Nici supermanul in cap al gruparii PSD+USD+AUR nu mi se pare normal la cap.
Last edited by Melania on Thu Oct 07, 2021 9:04 pm, edited 1 time in total.

primarita
elite
elite

Postby primarita » Thu Oct 07, 2021 9:00 pm

Sperman. Bine ca nu e.

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Thu Oct 07, 2021 9:24 pm

Melania wrote:E posibil, e ok sa fim subiectivi dar deciziile in politica ar trebui sa fie logice.
Nici supermanul in cap al gruparii PSD+USD+AUR nu mi se pare normal la cap.

De acord, nici aia nu s bine la cap!
De profesie observator.

"mania grandorii daca n-o ai, la medicina ce cauta n-ai " vlad s.
"latra-ti dusmanii, ca se zapacesc la cap" muma p

Return to “Discutii pe bune”