Sfarsitul epocii Catu:

coltzul cu dileme

Cum credeti ca se va incheia criza:

1) Iohannis ii cere (public) demisia lui Catu
0
No votes
2) Catu demisioneaza fara cereri publice
0
No votes
3) Catu pica in parlament
4
50%
4) USR+ ramane la guvernare
3
38%
5) USR+ iese de la guvernare
1
13%

Total votes: 8

MumaPadurii
addicted
addicted

Re: Sfarsitul epocii Catu:

Postby MumaPadurii » Wed Sep 15, 2021 4:50 pm

Phat Skidz wrote::what: Cine e AMP-ul? :what:
Și s-a terminat epocacatu, sau încă mai e?

Alina-Mungiu-Pippidi

Din pacate inca mai e si nu vad sa se termine prea curand.
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Sep 16, 2021 5:37 pm

42.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Muma the Puma

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Thu Sep 16, 2021 5:48 pm

241227370_4787824481228280_3983490800372976476_n.jpg

sursa: dilema veche
https://www.dilemaveche.ro/galerie/barburisme?image=173
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Thu Sep 16, 2021 8:44 pm

Ce e cu mema asta? Dintr-o dată e peste tot. Mă rog, ca memele.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Sep 16, 2021 9:02 pm

Care, aia cu Ocasio-Cortez sau cu Cuie Mitu?
Muma the Puma

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Fri Sep 17, 2021 8:33 am

Mie îmi place săpunul de casă, ăla care miroase a câine ud și slănină râncedă. Din păcate, nu se mai găsește. Acum găsești doar săpun „hand made” parfumat ori cu chestii toxice, ori cu...alimente. Nu mersi, nu vreau săpun cu miere. Eu mănânc miere. Și nici săpun cu chinchilla. Nici nu știu ce e aia.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Fri Sep 17, 2021 9:01 am

consumul de chincilla e interzis
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

primarita
elite
elite

Postby primarita » Fri Sep 17, 2021 9:09 am

Cand te gandesti ca nazistii faceau sapunuri din grasime umana. Dar nu asta mi se pare nasol, ci faptul ca unii chiar le foloseau.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Sep 17, 2021 9:46 am

Phat Skidz wrote:Mie îmi place săpunul de casă, ăla care miroase a câine ud și slănină râncedă. Din păcate, nu se mai găsește. Acum găsești doar săpun „hand made” parfumat ori cu chestii toxice, ori cu...alimente. Nu mersi, nu vreau săpun cu miere. Eu mănânc miere. Și nici săpun cu chinchilla. Nici nu știu ce e aia.

Și slănina nu mănânci?!
Pai bine că nu vrei sapun cu chinchilla, dar vrei sapun cu câine ud.
Și nu vrei sapun cu miere, vrei cu slănină.
Naționalistule!
Muma the Puma

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Fri Sep 17, 2021 10:19 am

Toate săpunurile au slănină, nu e saponificarea o reacție de hidroliză bazică a slăninei? Nu poți evita asta, măcar să fie cinstită treaba.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Sep 17, 2021 3:32 pm

Pai or avea toate slanina, dar nu toate miros a slanina.
La sapunul cu slanina merge si-un gel de dus cu aroma de tuica si-o perie in forma de praz, sa te speli cu ea pe spate.
Muma the Puma

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Fri Sep 17, 2021 4:00 pm

Stie careva adresa lii Phat de la clinica? O pun pe mama sa intrebe prin sat de sapun. :)
De profesie observator.

"mania grandorii daca n-o ai, la medicina ce cauta n-ai " vlad s.
"latra-ti dusmanii, ca se zapacesc la cap" muma p

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Sep 17, 2021 4:02 pm

O idee buna. Daca i-e rusine de colegi, poate sa spuna ca e pentru pacientii cu Sdr. Tourette.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri Sep 17, 2021 4:03 pm

Sa ii caute un sapun de casa din ala adevarat, cu bucatele de sorici si par nehidrolizabile si colorat cu pelin (artemisia absynthum).

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Fri Sep 17, 2021 4:06 pm

Yuck, ai tai nu se pricepeau la facut sapun. N am vzut niciodata asa ceva. Cred ca mi ar fi greata acu sa fac sapun, pute destul de nasol.
De profesie observator.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri Sep 17, 2021 4:17 pm

Nu ai auzit de scrub soap la voi acolo in Regatul Unit al Marii Britanii si Irlandei de Nord?

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Thu Sep 23, 2021 3:56 pm

Sfarshitul epocii Catzu se apropie. Mai putin de 2 zile ramase.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu Sep 23, 2021 3:59 pm

Inceputul epocii Catzu II. Sau Catzu Returns.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Sep 23, 2021 4:19 pm

Zici ca-i Mr. Anderson din Matrix.

Un personaj mult mai cool decat Citu, oricum.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu Sep 23, 2021 4:27 pm

Castiga Ciolos USR?

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Sep 23, 2021 4:38 pm

Eu tin cu Barna, dar si Ciolos e bun.
Nu exista rezultat rau, spre deosebire de alegerile PNL, unde e invers.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu Sep 23, 2021 5:03 pm

Dan tapalaga aproape sa faca icter.
Dupa ce DT l-a pupat in cur pe barna atata timp ar putea sa ramana doar cu pupatul.
https://www.g4media.ro/marea-surpriza-d ... eusit.html
In turul doi o sa iasa Catzu. :D

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Thu Sep 23, 2021 5:57 pm

Melania wrote:Inceputul epocii Catzu II. Sau Catzu Returns.

Cred ca e o poza mai veche cu Matzu

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Fri Sep 24, 2021 12:15 pm

Ha! Foarte tare VV.
Catu e tot mai penibil. Cum sa fii premier si sa zici ca nu esti responsabil ca nu esti agentie de advertising?!

https://www.g4media.ro/vlad-voiculescu- ... ument.html
De profesie observator.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Sep 24, 2021 12:46 pm

O tampenie, bineinteles. Dar asta e linia de propaganda penelista: autoritatile au facut tot ce-au putut, nu puteau face mai mult decat sa dea vaccinurile, asa ca nu e vina lor pentru esecul campaniei. Dar poate ca se adreseaza unor prosti la care chiar prinde asta.

Mie mi-e lehamite sa mai citesc ce-a spus Citu. De ascultat, nu (mai) pot sa-l ascult, ca ma enervez prea tare.

Are de mult timp un discurs suprarealist, a dus minciuna si nesimtirea pana la limita, dar nu e vorba doar de ce spune, ci si de ce a facut si mai face.
A schimbat cu doua zile inainte de congresul PNL pragul pentru scenariul rosu (sau superrosu) de la 4 la mie la 6 la mie, ca sa poata fi legal congresul (si-asa nu prea e, teoretic, dar cui ii pasa, oricum?).
Introduce restrictii prin ordonante de urgenta, neconstitutional...
Iar daca cineva ii cere socoteala pentru rahaturile astea prin presa sau prin vreun interviu, raspunsul e ca "cine nu e cu mine, e impotriva vaccinarii". :silly:

Prietenul lui, Vilceanu, cu care se plimba prin Vama Veche in timp de criza, isi dadea cu pareare ca e mai bine sa fie guvern minoritare, decat sa faca alianta.
Pai ce putea sa zica incompetentul cabinetului, cel care se face constant de kct in interviuri, ajuns MF desi n-are cunostinte de baza in domeniu, datorita relatiei apropiate cu premierul? Normal ca sinecuristii prefera guvern minoritar, daca asta inseamna ca ajung la ciolan.
Muma the Puma

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Fri Sep 24, 2021 12:54 pm

Citu mi-a devenit complet insuportabil de cand l-a demis si pe O Berceanu de la mediu. momentan nu mai e niciun om competent pe nicaieri in ro.
We don't have to dance

De profesie optometrist

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Fri Sep 24, 2021 1:03 pm

Parca se pregateste un razboi. Iohannis si echipa castigatoare inca zic ca ei vor urma la conducere.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri Sep 24, 2021 1:07 pm

Asa se intampla in Est, nu suntem singura tara cu probleme de vaccinare. E o chestie culturala iar faptul ca ministrii USR au torpilat constant campania de vaccinare prin tot felul de manevre (vezi scandalul VV, din calcule politice meschine) si certuri (vezi tambalaul provocat de PLUSR dupa demisia corecta a lui VV) si mai apoi alianta PLUSR-sosoaca nu a indus deloc incredere in populatie, exact la asta se referea Catzu.
E convenabil sa dam vina pe conducatori/guvern pentru propriile nerealizari, asa ne gasim si noi o scuza. Iar PLUSR nici nu a fost la guvernare, habar n-are de campania de vaccinare, nu stiu, nu cunosc, nici gura nu le miroase. Si fac ceea ce stiu ei mai bine-arata cu degetul ca o soacra.
Btw Ciolos s-a vaccinat pana la urma, ca astepta ceva/pe cineva inainte sa se vaccineze?

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Sep 24, 2021 2:22 pm

Melania wrote:Asa se intampla in Est, nu suntem singura tara cu probleme de vaccinare.

Asta e o scuza pentru incompetenta lui Citu, pentru faptul ca n-a incurajat vaccinarea, ba chiar dinamitat-o?! Asa se intampla si la altii din zona, e o chestie culturala?
Tot esecul e atribuibil diferentelor culturale (si lui VV), iar Citu, Baciu si Ioha nu puteau face mai mult, cat de convenabil. :green:

Bineinteles ca puteau face lucrurile diferit si ca ar fi fost mai multi vaccinati acum daca ar fi facut-o. Nu 80%, ca in Spania, dar nici 30%...
Probabil s-ar fi putut ajunge la un 60% ca in Grecia.
In Fanta, de exemplu, tara vestica, populatia era si mai refractara ca in Romania, cel putin in randul personalului sanitar, dar autoritatile au luat masuri. Acum au 65% vaccinati cu doua doze. Nu e enorm, dar nu e nici 30%...

N-au venit ca tampitii cu discurs triumfalist ca URA, v-am scapat de epidemie, vine marea relaxare, jos cu toate restrictiile... Din momentul ala Citu a pus cruce campaniei de vaccinare.
In momentul in care a spus "vaccinati-va, pentru ca ridicarea restrictiilor si intoarcerea la viata normala depinde de vaccinare", iar apoi le-a ridicat oricum si a proclamat marea relaxare si invingerea epidemiei, desi nu atinsese nici pe departe obiectivul de vaccinati pe care il anuntase, ce mesaj a transmis? Ca ridicarea restrictiilor nu e un motiv pentru a te vaccina, pentru ca epidemia e invinsa si ca viata se intoarce la normalitate oricum, deci nu mai e necesar sa ne vaccinam.

Aia a fost o greseala fantastica, ceea ce ar fi trebuit sa faca in momentul in care a vazut cat de prost merge campania, ar fi fost sa introduca restrictii pentru cei nevaccinati, nu relaxare pentru toata lumea si sa anunte ca a invins epidemia.
Ar fi fost singura sansa sa convinga mai multi romani sa se vaccineze, ca sa nu ajungem asa in toamna.
Nu sa se duca ministrii sanatatii prin centrele de vaccinare (desi au fost), nu asta ar fi convins populatia, ci masurile pe care ar fi trebuit sa le ia el.
L-a durut practic in kr, desi a vazut ca campania e pe branci, l-a durut in kr ca vine valul 4 si ca o sa moara oamenii. Probabil nici nu se astepta sa vina inainte de 25 septembrie. Dupa mine, potopul.
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Sep 24, 2021 2:26 pm

Citu wrote:si mai apoi alianta PLUSR-sosoaca nu a indus deloc incredere in populatie, exact la asta se referea Catzu.

Deci de-aia avem acum 30% vaccinati in romania si valul patru in plina explozie, din cauza ca au bagat in septembrie USR impreuna cu AUR motiune de cenzura impotriva lui Citu?!
Tu chiar crezi mizeria asta?
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Sep 24, 2021 2:42 pm

PLUSR nici nu a fost la guvernare, habar n-are de campania de vaccinare, nu stiu, nu cunosc, nici gura nu le miroase.

Pai cine a condus campania de vaccinare si masurile luate in pandemie, USR-ul cumva?

Au fost Iohannis (prin proxy Gheorghita), Baciu si Citu, care a facut clar inca de cand au ajuns primele doze de vaccin ca Gheorghita raspunde direct in fata lui si ca Voiculescu nu trebuie sa se bage peste campanie. Tot Citu coordona si comitetul ala national de urgenta, prin Citu trebuia aprobat tot, nu a lasat pe nimeni sa faca nicio miscare in campania de vaccinare sau restrictiile luate in pandemie... tot controlul era la ei, la Iohannis/Citu/Gheorghita/Baciu. Si oficial, si neoficial.

Iar cand a esuat, paseaza responsabilitatea tocmai pe aia pe care i-a indapartat constant de la butoane si i-a dat afara de cate ori au spus sau facut ceva care nu i-a convenit?!

E culmea sa spui tot ca USR-ul e ala care incearca sa-si decline responsabilitatea...
Muma the Puma

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Fri Sep 24, 2021 4:17 pm

Eu nu ma asteptam la ce se intampla acum. Nici nu credeam dupa alegeri ca lucrurile vor merge in directia asta.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Fri Sep 24, 2021 4:22 pm

Nici eu.
We don't have to dance

De profesie optometrist

primarita
elite
elite

Postby primarita » Fri Sep 24, 2021 4:22 pm

Da, te uiti la fetele lor si iti dai seama. Si o zic eu care sunt destul de naiva cu oamenii.
Catu avea alta privire cand a venit prima oara, nu se vedea rautatea de acum. Felul in care vorbea, cum sticleau ochii.
USR e varza, e *****. Desi n-am votat USR, speram ca o sa faca bine. Doar se cearta pe ciolan.

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Fri Sep 24, 2021 4:51 pm

primarita wrote:Da, te uiti la fetele lor si iti dai seama. Si o zic eu care sunt destul de naiva cu oamenii.
Catu avea alta privire cand a venit prima oara, nu se vedea rautatea de acum. Felul in care vorbea, cum sticleau ochii.
USR e varza, e *****. Desi n-am votat USR, speram ca o sa faca bine. Doar se cearta pe ciolan.

La ce post te uiti?

primarita
elite
elite

Postby primarita » Fri Sep 24, 2021 4:55 pm

Digi24

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri Sep 24, 2021 5:18 pm

Eu stiam ca asa se va intampla. Cu USRPLUS nu se poate guverna.
De ce? Simplu: ca si AUR, PLUSR e un partid extremist; e o incompatibilitate clara intre un partid care e deschis la dialog (partide traditionale) si unul care urmareste sa iti ia capul la fiecare miscare din diverse motive.
Cand vorbesc de extremist ma refer la ideologia extrema cat mai ales la lipsa pragmatismului si a exercitiului dialogului. Cu altcineva din bula lor, evident, ca pe net se gratuleaza reciproc; #unitisalvamromania. Nu e suficient sa arati cu degetul in mod paranoic coruptie, conspiratie si infractiuni oriunde, asta nu e leadership politic asta e infantilism.
Da, PLUSR e un partid al extremelor (in unele idei poate fi considerat partid extremist) si e nascut din bule de facebook. Ati incercat sa contraziceti pe cineva in bula lui de FB? Evident ca ei au impresia ca sunt cei mai deschisi la dialog si cei mai open-minded. Oh, the irony. :)
Ati remarcat ideeafixa #faracatzu? Ideile fixe duc chiar si la aliante bizare, care sunt in mod 'natural' justificate de tot partiduc, chiar daca asta inseamna sa se duca cu capul in zid. Orice e justificat ca sa mentinem #ideeafixa din bula.
Din aceste motiv PLUSR nu poate fi partid politic ci cel mult o formatiune civica pentru ca:
1. rolul unui partid e sa guverneze
2. PLUSR nu poate guverna singur ca e prea mic
3. PLUSR e condamnat la alianta
4. PLUSR nu poate face aliante functionale pentru ca e partid de bula si #ideifixe
5. corolar: orice partid potential aliat nu se ridica la inaltimea PLUSR resultand conflicte si rupturi
PLUSR deci nu e un partid politic funtional pentru ca nu poate guverna; la fel ca si AUR, e un produs al mediului virtual iesit din bule radicalizate.
Mai nou, fenomenul de bula se intampla si la PNL cu cele doua tabere.

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Fri Sep 24, 2021 5:29 pm

Eu raman la parerea ca matzu e problema. Si minte f mult. Pai cum se te intelegi cu o persoana care zice ca ce e alb e negru?

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri Sep 24, 2021 5:33 pm

Cum, politicienii pot minti?:p

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Sep 24, 2021 8:17 pm

Acum doua trei luni spuneai ca Citu nu e politician versat, ca e pe learning curwe.
Se pare ca in doar cateva luni a invatat sa minta intr-o saptamana cat fac altii in toata cariera lor politica. Trump isi roade unghiile de invidie la ora asta.

Probabil recupereaza acum toate esecurile academice din anii adolescentei.
Muma the Puma

Return to “Discutii pe bune”