ponturi pentru viata studenteasca!

Clatiti - va rog :)
chiromf
senior
senior
Posts: 149
Joined: Fri Jan 01, 2010 6:42 pm
Location: Bucuresti

ponturi pentru viata studenteasca!

Postby chiromf » Sat Oct 16, 2010 7:15 pm

hello!
sunt studenta anul 6 stoma la carol davila bucuresti (am terminat medicina generala si am intrat din anul 3). am observat cateva aspecte despre care cred ca ar face cu mult mai usoara si mai corecta viata de student MD:
- un prim aspect ar fi faptul ca sunt tot atatea forum-uri cate serii intr-un an. intrebarea mea ar fi de ce nu se creeaza un forum comun (pentru toti cei 6 ani) impartit in cei 6 ani. in felul asta am avea acces la informatiile din intreg anul, de la o serie la alta, si chiar de la un an la altul.
- un al doilea aspect ar fi oaresicum legat de primul: sunt cam aceiasi profesori la toate seriile, intrucat sunt cate 2 serii pe an care se rotesc ca si obiecte intr-un semestru. am observat ca atat subiectele pentru lucrarile scrise, cat si cele pentru examenele finale "tintesc" preponderent anumite capitole, ca examnele practice au "schepsis-urile" lor la fiecare obiect, etc. cred ca toate aceste aspecte pot fi scrise pentru a fi stiute de catre toti studentii!
nu as vrea sa fiu inteleasa gresit: daca sunt aspecte comune care pot ajuta fff mult, asta nu inseamna ca la examene nu se dau si subiecte din capitolele care nu sunt "tinta", deci, pt o nota f buna trebuie studiat serios. eu incercam doar sa facem cunoscute cateva aspecte care se afla doar printre grupuri mai mari sau mai mici, sa-i linistesc pe cei care trag de note fff mari ca nu tin aici partea celor care nu sunt dispusi la un efort masiv...privind doar retrospectiv, consider ca lucruri de baza nu s-au spus si nu s-au facut cunoscute de toata lumea, fiind considerate "asi din mainica", dar simpla discutie cu un student mai mare ar fi ajutat fff mult si ar fi aratat ca asii nu sunt chiar atat de unici si de ascunsi!

chiromf
senior
senior
Posts: 149
Joined: Fri Jan 01, 2010 6:42 pm
Location: Bucuresti

Re: ponturi pentru viata studenteasca!

Postby chiromf » Sun Oct 31, 2010 7:41 pm

faptul ca de pe 16 oct pana acum nu am reusit nici macar sa vorbim despre un forum al stud la medicina, ba mai mult, am primit un singur raspuns si ala se vrea a fi ironic, ma face sa privesc inca o data "oglinda" studenteasca, sa observ ca nu se schimba nimic in bine, sa concluzionez inca o data ca ne meritam situatia cu varf si indesat. nu aveti decar sa aduceti in continuare de acasa incepand de la trusa de consultatie pana la pilele pt a lua notele pe care le aveti la examene (ultima este pt cei care pot si asa ceva....nu ma refer la cei fff putini care merg pe propriul cap si atat).
avem ceea ce meritam!

User avatar
drLouis
elite
elite
Posts: 2922
Joined: Fri Oct 15, 2004 7:10 pm
Location: http://drlouis.com

Re: ponturi pentru viata studenteasca!

Postby drLouis » Sat Nov 06, 2010 4:25 am

americanii si fmi u e de vina...mammma lor.
.

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8403
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: ponturi pentru viata studenteasca!

Postby mihai_525 » Sat Nov 06, 2010 7:52 am

la o fata, folosirea expresiei "cu varf si indesat" mi se pare deplasata.
si da, oricat te-ai uita in oglinda, tot nu se va schimba nimic in bine :lol:
America first

chiromf
senior
senior
Posts: 149
Joined: Fri Jan 01, 2010 6:42 pm
Location: Bucuresti

Re: ponturi pentru viata studenteasca!

Postby chiromf » Sat Nov 06, 2010 1:33 pm

Ca veni vorba de semantica "cu varf si indesat" e bine folosit in context, chiar si de catre o fata, iar daca te-ai simtit lezat imi cer scuze dar ai inteles gresit: la tine e valabil "mic cu varf si indesat" si sa nu incerci sa te uiti in oglinda (nu pentru ca acesta ar mari) ci pentru ca ma refeream la creier.
:lol:

User avatar
The Cezar
junior
junior
Posts: 42
Joined: Fri Sep 25, 2009 6:50 pm
Location: camin

Re: ponturi pentru viata studenteasca!

Postby The Cezar » Sat Nov 06, 2010 4:29 pm

legat de ponturile astea... nu cred ca ar mai fi ponturi daca ar fi postate pe un site.. adica.. tre sa faci ceva ca sa obtii acesti asi din maneca.. cel putin asa gandesc.. macar sa ai anumiti prieteni.. nu sunt rautacios, nu am nimic cu nimeni dar sa te integrezi in viata sociala si sa ai beneficiile ei nu inseamna sa stai pe un forum
_______________________
Image
__________________________________________________
Without Sinners There Would Be No Saints

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: ponturi pentru viata studenteasca!

Postby Chingachgook » Sat Nov 06, 2010 4:49 pm

bai asta


si noi care stam pe forum nu avem viata sociala sau ce
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
The Cezar
junior
junior
Posts: 42
Joined: Fri Sep 25, 2009 6:50 pm
Location: camin

Re: ponturi pentru viata studenteasca!

Postby The Cezar » Sat Nov 06, 2010 11:04 pm

kooksee wrote:bai asta


si noi care stam pe forum nu avem viata sociala sau ce


scuza'ma ca te'am facut sa te simti jignit...
dar pe un forum oricine poate fi oricine mult mai mult decat in "real life"
dimpotriva cred ca forumurile sunt o metoda de socializare, una utila .. dar semi'falsa
in acelasi timp nu cred ca influenteaza cu ceva relatiile cu oamenii pe care ii cunosti cu adevarat

sper ca parerea mea nu te va face sa dai inca un post agresiv, dupa cum observi... sunt dispus sa raspund civilizat
_______________________
Image
__________________________________________________
Without Sinners There Would Be No Saints

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: ponturi pentru viata studenteasca!

Postby marmotul » Sun Nov 07, 2010 12:28 pm

bai asta


si noi care stam pe forum nu suntem civilaizati sau ce :wink:
qpepsi.gif

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: ponturi pentru viata studenteasca!

Postby holliday » Sun Nov 07, 2010 12:40 pm

prietene, daca nu stii carate, nu te baga.

User avatar
Tasha
elite
elite
Posts: 5477
Joined: Sat Apr 29, 2006 2:23 pm

Re: ponturi pentru viata studenteasca!

Postby Tasha » Sun Nov 07, 2010 12:51 pm

Lasati mai railor copilul in pace, uite ce frumos vorbeste.
Sexy chicken.

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: ponturi pentru viata studenteasca!

Postby holliday » Sun Nov 07, 2010 1:12 pm

sau hard sex, era sa uit.


tasha pare ea asa mai prietentioasa la inceput, dar apoi vezi tu pe dracu' daca nu te tii de treaba.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42412
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: ponturi pentru viata studenteasca!

Postby Calico » Thu Nov 11, 2010 8:05 am

mihai_525 wrote:la o fata, folosirea expresiei "cu varf si indesat" mi se pare deplasata.

Interesant. Niciodata nu m-am gandit la asta. Ar trebui sa-mi revizuiesc vocabularul, pentru ca imi dau seama ca folosesc cu inconstienta expresii de genul "a belii ochii" sau " e groasa rau"

User avatar
drLouis
elite
elite
Posts: 2922
Joined: Fri Oct 15, 2004 7:10 pm
Location: http://drlouis.com

Re: ponturi pentru viata studenteasca!

Postby drLouis » Thu Nov 11, 2010 10:06 am

daca e de d-astea, cel mai porcos e cand te duci sa joci biliard.
.

MoiseGeorgi
Posts: 2
Joined: Fri Aug 30, 2013 8:56 pm

Re: ponturi pentru viata studenteasca!

Postby MoiseGeorgi » Fri Aug 30, 2013 9:13 pm

Buna ,
Sunt clasa a XI-a și aș dori să încep să învaț pentru facultate. Dar nu mă pot hotarî .. Știu că aici nu este de glumă ,trebuie sa înveți foarte mult ca să reușești. Aș dori niște păreri din partea celor care sunt în această facultate și să îmi spună cum este.. cât de greu este, dar și părțile bune :D Mulțumesc anticipat !


Return to “Medicina Dentara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests