Tehnica dentara: Cluj sau Bucuresti?

Clatiti - va rog :)
rat_nicu
Posts: 2
Joined: Fri Jun 25, 2010 8:43 pm

Tehnica dentara: Cluj sau Bucuresti?

Postby rat_nicu » Fri Jun 25, 2010 9:39 pm

Salutari,
In primu rand felicitari pt forum am reusit sa gasesc niste informatii folositoare si adevarate aici.
Sunt nou pe acest forum si sper ca aici sa gasesc pe cineva sa-mi dea niste sfaturi in legatura cu nelamurirea mea.
Sunt intr-o dilema, de prin septembrie 2009( de la inceputul clasei a 12) m-am decis in legatura cu ce facultate sa fac si am ramas la cea de tehnica dentara, fiind cea mai potrivita. Am facut pana in momentul de fata si mai fac pregatire la bio si chimie asta cu conditia sa dau la Carol Davila in Bucuresti. DE curand am aflat si de UMF Cluj cum ca nu ar fi o facultate rea. Inca nu m-am decis la care sa ma inscriu. Stiu ca este cam tarziu pt decizia asta dar vreau sa ma asigur ca este cea mai buna decizia pe care o sa o iau

Problema este urmatoarea data admiterii este in aceeasi zi, deci nu pot sa ma inscriu la amandoua; La Cluj sunt 30 de locuri bugetate iar la Bucuresti doar 50 PT 6 SPECIALIZaRI asta inseamna ca pt tehnica dentara sunt cam 8 locuri bugetate;

la Cluj au fost 5 pe loc concurenta anu trecut (2009) iar la Bucuresti 2.5 ( in conditia in care examenele la alte specializari s-au dat in zile diferite si unii s-au mai inscris si la alte fac, deci anu asta este posibil sa fie mai mica concurenta PLUS ca anu trecut au fost 10 locuri bugetate);

si in ultimul rand din ce am vazut in metodologia la Cluj se dau doat 4 lectii\ capitole din anatomie in schimb la Bucuresti se da aproape toata anatomia de a 11-a plu 2 capitole de chimie ceea ce mi se pare un pic mai dificil.

Am uitat sa precizez taaxa care la Cluj anul acesta este de 7500 ron iar la Bucuresti de 6000 ronla locurile cu taxa.

Eu sunt din Targoviste si mi-ar conveni mai mult la Bucuresti ca este mai aproape de casa desi cred ca este mai scump sa traiesti aici
Ce parere aveti despre UMF CLUJ si Carol Davila ? cum sunt profesorii cum este traiu In Cluj ( spun umil ca nu am fost niciodata in Cluj si daia intreb si eu :D sper sa nu se supere nimeni)
Cineva poate sa ma ajute si pe mine?
Multumesc pentru rabdarea si timpu acordat. Raman dator, dau o bere in primu an daca o sa intru :D

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Fri Jun 25, 2010 9:53 pm

Daca ai fost in stare sa te opresti din avantul cliseistic si sa observi ca mai exista ceva in afara de predestinatul Bucuresti, esti pe drumul cel bun. :)

Acum parerile subiective ale unora si altora nu te ajuta prea mult. Nu doar facultatea in sine conteaza, ci si orasul, mediul academic, mentalitatea, oportunitatile, provocarile. Iar astea sunt percepute diferit de fiecare individ.

Se spune ca la Cluj exista un cod penal care prevede ca infractiunile gravissime se pedepsesc cu deportarea la Bucuresti. :mrgreen:

Glumeam desigur, nu te deporteaza nimeni, doar te transfera fortat, legat de maini si de picioare. :mrgreen: :mrgreen:
Singura durere suportabilă e durerea altora.

rat_nicu
Posts: 2
Joined: Fri Jun 25, 2010 8:43 pm

Re:

Postby rat_nicu » Sat Jun 26, 2010 11:18 am

Im wrote:Daca ai fost in stare sa te opresti din avantul cliseistic si sa observi ca mai exista ceva in afara de predestinatul Bucuresti, esti pe drumul cel bun. :)

Acum parerile subiective ale unora si altora nu te ajuta prea mult. Nu doar facultatea in sine conteaza, ci si orasul, mediul academic, mentalitatea, oportunitatile, provocarile. Iar astea sunt percepute diferit de fiecare individ.

Se spune ca la Cluj exista un cod penal care prevede ca infractiunile gravissime se pedepsesc cu deportarea la Bucuresti. :mrgreen:

Glumeam desigur, nu te deporteaza nimeni, doar te transfera fortat, legat de maini si de picioare. :mrgreen: :mrgreen:


deci prin urmare ar fi mai bun Cluj? De o parere obiectiva ce spuneti? :D thx

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Sat Jun 26, 2010 5:36 pm

Pai asta e ideea, ca nu exista reper obiectiv. Daca eu iti spun ca e mai bine la Cluj, si un coleg spune ca e mai bine la Bucuresti, tu ce faci, media aritmetica sau te iei dupa cine zbiara mai tare ? :)

Iar daca te iei in final dupa unul, si apoi descoperi ca tie de fapt nu-ti place unde a zis ala, ala o sa fie obligat sa se ascunda de furia ta razbunatoare. :)

Du-te si tu la Bucuresti si la Cluj ca sa vezi cu ochii tai. Fiecare om are alte afinitati, alte prioritati.

Acum as fi inteles sa compari Clujul cu Timisoara, cu Tg Mures, cu Iasiul, dar nu cu lagarul ala notoriu ... :D
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42779
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Tehnica dentara: Cluj sau Bucuresti?

Postby Calico » Sat Jun 26, 2010 5:40 pm

Am auzit ca-i mai bine la Cluj. Femeile n-au voie sa conduca masina.


Return to “Medicina Dentara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest