REZIDENTIAT PSIHIATRIE

...nimeni n-a spus ca va fi usor
User avatar
ely_med1982
junior
junior
Posts: 51
Joined: Mon Nov 20, 2006 5:39 pm
Location: bucuresti

REZIDENTIAT PSIHIATRIE

Postby ely_med1982 » Mon Nov 27, 2006 5:04 pm

colt de dat cu parerea despre rezidentiat la psihiatrie.

User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Postby Doll » Mon Nov 27, 2006 5:51 pm

curricula pusa tot pe aici pe imed de cineva:

Curicula Psihiatrie:
6 luni Neurologie
3 luni Med Interna
3 luni Endocrinologie
3 luni EEG
6 luni Psihologie
Restul pana la 5 ani Psihiatrie

User avatar
mirciulica
junior
junior
Posts: 29
Joined: Sun Nov 12, 2006 1:31 pm
Location: Bucale

Postby mirciulica » Mon Nov 27, 2006 7:18 pm

Si eu tot psihiatrie am luat, dar pt ca mi-am dorit sa fac psihiatrie. Ce nu inteleg si nu mi se pare normal este de ce s-au inghesuit persoane care nu au nici o legatura cu aceasta specialitate, care este oricum altceva decat medicina tradfitionala pe care o cunoastem cu totii din facultate. Este o specialitate f grea si solicitanta, daca nu ai planuri clare nu se merita sa te bagi asa.......... Incepand de la pozitia 1000 s-a luat psihiatrie pe banda rulanta.......... Unii vorbeau la tel cu apartinatorii (mami, tati, etc) daca sa ia sau nu. Ce-i asta.....bataie de joc :shock:
Au sa vada mai tarziu in ce s-au bagat si au sa-si ia campii.. nebunii de acolo au sa fie mici copii :D
Sunt sotia lui Mirciulica, ala cu farmaco clinica (el nu a avut curajul sa se bage intr-o specialitate ca psihiatria, desi putea........)
Atatea giuvaiere sint / Uitate-n bezna si-n pamant, / Dormind in veci necercetate.

Atatea flori dau in zadar / Parfumul lor subtil si rar, / In taina si-n singuratate...

alin
junior
junior
Posts: 49
Joined: Mon Jul 07, 2003 11:12 am

Alt user cu aceeasi figura

Postby alin » Mon Nov 27, 2006 8:37 pm

Bine ca ai precizat ca esti ... sotia. Eram tentat sa cred ca Mirciulica e cam versatil, un an isi doreste farmaco, alt an isi doreste psihi. Nu folositi user-name-uri diferite ? Log in - Log out :P

ummek
Posts: 4
Joined: Sat Sep 23, 2006 3:28 pm

hello shrinks-wannabe:D

Postby ummek » Mon Nov 27, 2006 9:15 pm

..poti incepe cu oricare stagiu doresti? sau e obligatoriu sa incepi cu unul dintre ele?

Hestia
senior
senior
Posts: 173
Joined: Sat Jul 08, 2006 10:30 pm

Postby Hestia » Mon Nov 27, 2006 10:31 pm

mirciulica wrote:Si eu tot psihiatrie am luat, dar pt ca mi-am dorit sa fac psihiatrie. Ce nu inteleg si nu mi se pare normal este de ce s-au inghesuit persoane care nu au nici o legatura cu aceasta specialitate, care este oricum altceva decat medicina tradfitionala pe care o cunoastem cu totii din facultate. Este o specialitate f grea si solicitanta, daca nu ai planuri clare nu se merita sa te bagi asa.......... Incepand de la pozitia 1000 s-a luat psihiatrie pe banda rulanta.......... Unii vorbeau la tel cu apartinatorii (mami, tati, etc) daca sa ia sau nu. Ce-i asta.....bataie de joc :shock:
Au sa vada mai tarziu in ce s-au bagat si au sa-si ia campii.. nebunii de acolo au sa fie mici copii :D
Sunt sotia lui Mirciulica, ala cu farmaco clinica (el nu a avut curajul sa se bage intr-o specialitate ca psihiatria, desi putea........)


si in fond care e problema ta? ti-e rusine de noii tai colegi sau ce?
eu zic sa zici mersi ca ai prins psihiatria mult dorita si sa nu-ti mai faci atatea probleme pt altii!
ca sa nu dau nastere unor eventuale speculatii....nu sunt printre cei care au luat psihiatrie.........dar ma enerveaza bagatul asta in oala altui

Hestia
senior
senior
Posts: 173
Joined: Sat Jul 08, 2006 10:30 pm

Postby Hestia » Mon Nov 27, 2006 10:32 pm

mirciulica wrote:Si eu tot psihiatrie am luat, dar pt ca mi-am dorit sa fac psihiatrie. Ce nu inteleg si nu mi se pare normal este de ce s-au inghesuit persoane care nu au nici o legatura cu aceasta specialitate, care este oricum altceva decat medicina tradfitionala pe care o cunoastem cu totii din facultate. Este o specialitate f grea si solicitanta, daca nu ai planuri clare nu se merita sa te bagi asa.......... Incepand de la pozitia 1000 s-a luat psihiatrie pe banda rulanta.......... Unii vorbeau la tel cu apartinatorii (mami, tati, etc) daca sa ia sau nu. Ce-i asta.....bataie de joc :shock:
Au sa vada mai tarziu in ce s-au bagat si au sa-si ia campii.. nebunii de acolo au sa fie mici copii :D
Sunt sotia lui Mirciulica, ala cu farmaco clinica (el nu a avut curajul sa se bage intr-o specialitate ca psihiatria, desi putea........)


si in fond care e problema ta? ti-e rusine de noii tai colegi sau ce?
eu zic sa zici mersi ca ai prins psihiatria mult dorita si sa nu-ti mai faci atatea probleme pt altii!
ca sa nu dau nastere unor eventuale speculatii....nu sunt printre cei care au luat psihiatrie......
oricum sa-mi zici la ce spital vei lucra, ca sa nu vin

psihopupu
junior
junior
Posts: 29
Joined: Tue Sep 05, 2006 12:20 am

Postby psihopupu » Tue Nov 28, 2006 12:13 am

Hestia wrote:
oricum sa-mi zici la ce spital vei lucra, ca sa nu vin


Asadar, preconizezi ca vei veni la un spital de psihiatrie, doar ca nu doresti sa fie cel la care va lucra sotia lui Mirciulica (despre care stim doar ca si-a dorit psihiatrie si asta a si luat la rezy, bravo ei!). :)

Daca ai avea intr'adevar o cunostinta cu tulburari psihice, ma intreb daca ai vrea sa fie tratata de un habarnamist care a luat psihiatria doar pentru spor si in rest isi baga picioarele in ea de profesie si de pacienti.

Era vorba de un principiu, Hestia, nu de bagat nasul in treburile altora.
:)

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Postby Phat Skidz » Tue Nov 28, 2006 12:21 am

Pour le meilleur ou pour le pire, in general majoritatea rezidentilor la psihiatrie din ultimii ani NU si-au dorit specialitatea astea. Asta nu inseamna ca nu isi fac bine meseria.

Se incepe cu 1 an de psihiatrie, obligatoriu.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Tue Nov 28, 2006 2:12 am

ca un facut, desi ei nu doreau, cumva toti au gasit ascunse in suflet marile veleitati de psihatrii.

imi aduc aminte ca am vrut si eu asta (10x vlad for opening eyes), si imi aduc aminte ca sfatuiam astia cu punctaje mic la rezi sa ia psihiatrie ca au spor si nu tbuie sa se duca.

asta pentru ca stiam ca desi voiau sa dea rezi-si ulterior au si dat si au luat alte specialitati, ei aveau undeva sub coaja mantia de psihiatru.


pe scurt, aflux pe anumie specialitati, locuri multe si cu asta basta, putini din cate stiu eu care chiar asta voiau.

User avatar
ely_med1982
junior
junior
Posts: 51
Joined: Mon Nov 20, 2006 5:39 pm
Location: bucuresti

Postby ely_med1982 » Tue Nov 28, 2006 11:01 am

sa-i multumim lui vlad pentru ajutor si disponibilitate.
Eu una asta mi-am dorit(adika psihi) si chiar daca eram prima tot asta imi alegeam,in ciuda afirmatiilor de genu:"o sa innebunesti si tu" sau "o sa mori de foame".
Pana la urma am ales sa fac ce-mi place(a fost una din putinele materii in facultate care fascinat).
Asa ca orice informatii sunt binevenite!

User avatar
apartinator_disperat
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Wed Nov 22, 2006 2:06 pm
Location: Arad

Postby apartinator_disperat » Tue Nov 28, 2006 2:13 pm

Si eu tot psihiatrie am luat... dar (chiar daca unii nu ma vor crede) tot pentru ca asta mi-am dorit... O sa radetzi, dar am facut fac de medicina pentru a face psihiatrie.... Si stiam ca pe parcurs va exista riscul sa ma "indragostesc" de alta specialitate, dar nu a fost asa..... Si uite ca am ramas la prima dragoste impotriva tuturor prejudecatzilor care exista pe aceasta tema.... am ramas surprinsa ca oamenii care imi sunt apropiatzi sunt divizatzi in 2 tabere...1. Cei care ma sustzin si care afirma ca este cea mai potrivita ramura pentru mine si 2. cei care considera ca peste vreo 5-10 ani nu vor mai putea vorbi cu mine, pentru ca oricum am sa innebunesc si eu (cat de mult urasc clasificarea asta in oameni "normali" si "nebuni" ... oare chiar nu se poate intzelege ca acestia sunt tot pacienti si sufera tot de o boala ca si orice alt pacient de pe lumea asta?)
... si dor aceste "stigmatisme" din partea celor apropiatzi...

in plus recunosc ca ma voi arunca intr-un mare necunoscut.... sa vedem ce o fi...

Ce zicetzi de o "comunitate virtuala" a psihiatrilor?
Uneori cred ca si "apartinatorilor" (adica acele mamifere care isi au mediul vital in apropierea medicilor....) ar trebui sa li se ridice... macar socluri, daca nu statui...

Nici nu stitzi ce greu e uneori!!!

User avatar
mirciulica
junior
junior
Posts: 29
Joined: Sun Nov 12, 2006 1:31 pm
Location: Bucale

Postby mirciulica » Tue Nov 28, 2006 4:00 pm

psihopupu wrote:
Era vorba de un principiu, Hestia, nu de bagat nasul in treburile altora.
:)


Corect !

Frumos spus, multumesc !

In fond, e o tara libera si fiecare dreptul la opinie si la propriile alegeri.
Atatea giuvaiere sint / Uitate-n bezna si-n pamant, / Dormind in veci necercetate.



Atatea flori dau in zadar / Parfumul lor subtil si rar, / In taina si-n singuratate...

User avatar
Fana
junior
junior
Posts: 39
Joined: Sun May 15, 2005 10:37 am
Location: Bucuresti

Postby Fana » Tue Nov 28, 2006 4:51 pm

O sa radetzi, dar am facut fac de medicina pentru a face psihiatrie....


Nu-i nimic de ras in asta. Vei mai gasi colegi care spun acelasi lucru. Unii au venit la medicina pt psihiatrie, altii s-au gandit mai tarziu, altii renunta dupa ce s-au apucat de ea...
Pt comunitatea virtuala... mai multe detalii iti poate da Vlad.
Fiat lux !

mony221
senior
senior
Posts: 164
Joined: Tue Nov 21, 2006 6:21 pm

REZIDENTIAT PSIHIATRIE

Postby mony221 » Tue Nov 28, 2006 6:07 pm

Buna pt toata lumea! Si eu am optat pt Psihiatrie desii puteam alege si din altceva la pozitia 800 si ceva..........., am vrut neurologie defapt dar s-a terminat psihi era a 2 optiune in speranta ca apoi oricum voi face neuro si dc nu si psihologie ceva...... Deocamdata sunt multumita de alegerea facuta si deoarece stiu ca se incepe cu 1 an psihi m-am gandit deja sa ma initiez in ale psihiatriei si m-am gandit sa listez ceva dupa net sa citesc ceva sindroame am inceput cu cel bipolar...........vreau sa spun ca deja imi place. PS: Multumesc Vlad pt inscrierea in Asocotia mediclior rezidenti dupa Yahoo!! Apropo sunt din Craiova si stiu de cursul din 5 dec crezi ca eu pot participa???? Eu acum sunt pe MF, dar voi fi pe psihi!!!! Multumesc!

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Postby Phat Skidz » Tue Nov 28, 2006 9:06 pm

Cred ca asta e de intrebat la rectoratul din Craiova, sau, pe grup, pe Achileas, secretarul AMRPR din Craiova.

Am cochetat cu ideea de a redeschide un forum cum e asta, de psihiatrie, dar am renuntat la idee. Macar din anumite considerente de confidentialitate, grupul de pe Yahoo e mult mai bun, si e si mai accesibil. Va reamintesc ca va puteti inscrie trimitându-mi o adresa de mail, la vladstroescu@yahoo.com
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
ely_med1982
junior
junior
Posts: 51
Joined: Mon Nov 20, 2006 5:39 pm
Location: bucuresti

Postby ely_med1982 » Wed Nov 29, 2006 11:00 am

cai care sunteti pe psihiatrie lasa-mi adresa voastra de mess sa mai palavragim.multe succese!

audia
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Sat Apr 02, 2005 2:10 pm

Postby audia » Wed Nov 29, 2006 2:49 pm

despre psihiatrie la mures nu stie nimeni nimic?

User avatar
lulutza
senior
senior
Posts: 352
Joined: Wed Aug 24, 2005 10:46 pm

Postby lulutza » Thu Nov 30, 2006 2:02 pm

La ce specialitati inrudite au acces psihaitrii ? Merci.
"The moral sense in mortals is the duty we have to pay on mortal sense of beauty"

audia
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Sat Apr 02, 2005 2:10 pm

Postby audia » Thu Nov 30, 2006 2:33 pm

ordinul prin care se stabilesc specialitatile inrudite; in anexa este lista lor
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Postby Doll » Thu Nov 30, 2006 6:07 pm

lulutza wrote:La ce specialitati inrudite au acces psihaitrii ? Merci.


deja nu-ti mai place?

mony221
senior
senior
Posts: 164
Joined: Tue Nov 21, 2006 6:21 pm

REZIDENTIAT PSIHIATRIE

Postby mony221 » Thu Nov 30, 2006 7:56 pm

Psihiatria se inrudeste doar cu Neurologia!!!

User avatar
lulutza
senior
senior
Posts: 352
Joined: Wed Aug 24, 2005 10:46 pm

Postby lulutza » Thu Nov 30, 2006 8:01 pm

n-am zis ca nu imi place? de unde s-a inteles asta? da' poate vreu ca sa ma extind.....
"The moral sense in mortals is the duty we have to pay on mortal sense of beauty"


Return to “Rezidentiat 2006”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 70 guests