ultima pozitie psihiatrie?

...nimeni n-a spus ca va fi usor
megeve
Posts: 4
Joined: Thu Nov 23, 2006 2:18 am

ultima pozitie psihiatrie?

Postby megeve » Thu Nov 23, 2006 2:24 am

stiti care au fost ultimele pozitii cu care s-a luat anul trecut psihiatrie, psihiatrie pediatrica? multumesc mult

User avatar
lyra
junior
junior
Posts: 75
Joined: Fri Nov 03, 2006 6:48 pm

Postby lyra » Thu Nov 23, 2006 10:30 am

Psihi pedi - ultima pozitie a fost 829 la Timisoara
Psihi adulti - 1177 la Sibiu, dar anul acesta cred ca sunt mai multe locuri

User avatar
mirciulica
junior
junior
Posts: 29
Joined: Sun Nov 12, 2006 1:31 pm
Location: Bucale

Postby mirciulica » Fri Nov 24, 2006 10:06 pm

vrei sa iei psihiatrie? de ce? adu-mi cateva argumente, pt ca e o specialitate care nu prea are de-a face cu medicina pe care o cunoastem noi. Ce s-a facut in luna de stagiu nu a fost destul ca sa poti afirma ca iti place psihiatria sau ca vei fi capabil sa rezisti!!!!!!!! :roll:
Atatea giuvaiere sint / Uitate-n bezna si-n pamant, / Dormind in veci necercetate.

Atatea flori dau in zadar / Parfumul lor subtil si rar, / In taina si-n singuratate...

megeve
Posts: 4
Joined: Thu Nov 23, 2006 2:18 am

Postby megeve » Sat Nov 25, 2006 12:26 am

ai alte sugestii pentru mine? care si de ce? te ascult...
sunt undeva pe la 1100

User avatar
mirciulica
junior
junior
Posts: 29
Joined: Sun Nov 12, 2006 1:31 pm
Location: Bucale

Postby mirciulica » Sat Nov 25, 2006 9:36 pm

megeve wrote:ai alte sugestii pentru mine? care si de ce? te ascult...
sunt undeva pe la 1100


In primul rand nu stiu ce-ti place tie.

Psihiatria e o chestie ciudata, practic n-ai criterii obiective ca sa evaluezi pacientul. Pui diagnostic in functie de manualul de diagnostic psihiatric (DSM), care incearca sa standardizeze procedura. Dar practic ai doar ce-ti relateaza pacientul (pe care tre sa-l crezi !) si ce simti tu.

Ori, ca sa pui dg pe ce simti tu, tre sa ai feeling (sau talent psihiatric, cum vrei :shock: ). Deci, f greu.

Revenind, cu pozitia ta poti sa iei medicina muncii, management, farmaco clinica (pe care am luat-o io anu trecut :lol: ) , urgente...
Atatea giuvaiere sint / Uitate-n bezna si-n pamant, / Dormind in veci necercetate.



Atatea flori dau in zadar / Parfumul lor subtil si rar, / In taina si-n singuratate...

sangria
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Tue Apr 18, 2006 8:18 pm
Location: scoli, scoli, multe scoli

Postby sangria » Sun Nov 26, 2006 2:24 am

Mai, mirciulica, tot incerci sa convingi pe toata lumea sa ia la rezi farmaco clinica.Esti sigur ca, in realitate, nu vrei sa te convingi pe tine ca ai facut bine ca,fiind la coada clasamentului, ai avut noroc de cea mai minunata "specialitate".Nu are nimeni nimic cu tine si, daca tu esti impacat cu tine, foarte bine, dar lasa-ne.Psihiatria,daca vrei sa o faci asa cum trebuie nu sa fi un furnizor de tone de medicamente pt pacient, este o specialitate foarte frumoasa si interesanta.Eu zic sa ne pastram fiecare visele noastre si sa le respectam pe ale celorlalti!

User avatar
mirciulica
junior
junior
Posts: 29
Joined: Sun Nov 12, 2006 1:31 pm
Location: Bucale

Postby mirciulica » Sun Nov 26, 2006 2:17 pm

Am zis ca e grea, nu ca nu e frumoasa. E si frumoasa si interesanta si originala, dar nu pt oricine. De ex, nu pt mine.

Citeste mai cu atentie!, ca n-am dat cu paru, am zis o vorba. :roll:

Cat despre alegerea mea, am vrut-o dinainte, nu ca eram in coada sau capu clasamentului.

Urari de bine!
Atatea giuvaiere sint / Uitate-n bezna si-n pamant, / Dormind in veci necercetate.



Atatea flori dau in zadar / Parfumul lor subtil si rar, / In taina si-n singuratate...


Return to “Rezidentiat 2006”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests