rezidentiat pneumologie

...noi crestem odata cu tara...
mizi mizo
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Thu Jun 10, 2004 9:08 pm

rezidentiat pneumologie

Postby mizi mizo » Tue Jan 03, 2006 3:48 pm

sal mai face cineva rezi in pneumo?cit dureaza stagiu de med .interna?ce spital e mai bun ala de ftizio Nasta?mersi

User avatar
YY
senior
senior
Posts: 307
Joined: Tue Dec 14, 2004 2:57 pm
Location: Bucuresti

Postby YY » Tue Jan 03, 2006 4:03 pm

Daca nu ma insel stagiul de medicina interna dureaza 10 luni, iar Marius Nasta e singurul spital de pmneumo din Bucuresti.
ÃŽnvăţatul dăunează grav sănătaţii !

User avatar
sara
junior
junior
Posts: 67
Joined: Sat Jan 17, 2004 10:01 am

Postby sara » Tue Jan 03, 2006 5:08 pm

Se face medicina interna 9 luni.In Bucuresti, toti rezidentii pe pneumo merg la Nasta.

mizi mizo
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Thu Jun 10, 2004 9:08 pm

Postby mizi mizo » Tue Jan 03, 2006 9:07 pm

mersi mult ca mi-ati raspuns tu sara faci cumva pneumo?
si cum este acolo la Nasta ..?
iar medicina interna imi aleg spitalul unde vreau eu sau ma trimit aia de la Nasta unde vor ei?
mai stiti ce stagii se fac in acesti 5 ani de rezi?

User avatar
sara
junior
junior
Posts: 67
Joined: Sat Jan 17, 2004 10:01 am

Postby sara » Tue Jan 03, 2006 9:12 pm

Tu iti alegi unde faci medicina interna.Nu ti-ai ales pana acum?
Mai ai 6 luni cardiologie, 6 luni la alegere intre ATI si boli infectioase, 3 luni epidemio si restul pneumo.
La Nasta este bine, mai ales pe sectia prof. Miron Bogdan.Sunt multe cazuri interesante.

mizi mizo
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Thu Jun 10, 2004 9:08 pm

Postby mizi mizo » Tue Jan 03, 2006 10:25 pm

ok mersi mult si daca ai putea sa-mi zici unde sa fac interne?cardio?epidemio? inca nu am ales zilele astia o sa aleg ...si mai stii vreun asistent la care sa ma inscriu acolo la Nasta?sau ma repartizeaza profesorul?mersi mult ....eu nu cunosc pe nimeni le Nasta pt ca stagiul de respiratr am facut la Floreasca cu Dr.Dorobantu si credeam ca ma pot inscrie la acel spital ..dar tu ce an esti la rezi pneumo?

mizi mizo
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Thu Jun 10, 2004 9:08 pm

Postby mizi mizo » Tue Jan 03, 2006 10:31 pm

iar eu sunt acum am numarat adica am doi ani de stagii si de pneumo fac 3 ani?asa de mult?sau pneumo sunt 4 ani?mersi

User avatar
sara
junior
junior
Posts: 67
Joined: Sat Jan 17, 2004 10:01 am

Postby sara » Wed Jan 04, 2006 10:25 am

E prea devreme sa te gandesti la ce asistent sa mergi la Nasta...Trebuie sa incepi cu medicina interna.Pneumo faci 3 ani.Adica ultimii 3 dar poti merge si mai repede ca sa vezi ce inseamna pneumo.Multi raman cu impresia din facultate, de la modulul de respirator.Din postura de medic pneumolog, lucrurile stau putin altfel.

mizi mizo
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Thu Jun 10, 2004 9:08 pm

Postby mizi mizo » Wed Jan 04, 2006 11:56 am

iar cu locuri de munca in pneumo ce stii?se gasec mai usor sau nu prea?in spitale sau cabine particulare nu am vazut pe nici un pneumo :cry: sau totusi exista?mersi
e munca multa si grea la pneumo?daca ai chef scrie-mi de statutul medicilor de pneumo , asistenta mea de la respirator lucra la Floreasca ca internist dar era specializata in pneumo din cite stiu eu ..se poate si asa?

User avatar
sara
junior
junior
Posts: 67
Joined: Sat Jan 17, 2004 10:01 am

Postby sara » Thu Jan 05, 2006 3:39 pm

Daca te uiti in viata medicala o sa vezi ca sunt multe posturi de pneumo scoase la concurs.Oricum, "painea" pneumologului in Rom este tbc.Daca ajungi sa lucrezi intr-un spital mare gen Filaret care are si aparatura (bronhoscop, CT) poti dg si cancere.Patologia la pneumo este formata in 80% din cancere si tbc.
Ca specialitate, nu mi se pare grea.Daca termini pneumo nu poti lucra ca internist decat daca iti iei interne ca a doua specialitate, asta dupa ce termini rezu pe pneumo.Iti echivalezi doi ani si mai faci doar 3 ani de interne.

mizi mizo
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Thu Jun 10, 2004 9:08 pm

Postby mizi mizo » Sun Jan 08, 2006 10:23 pm

am inteles mersi deci tu esti sau nu rezidenta la pneumo?daca esti ce an esti?poate ne vedem pe acolo ...dar din ce carti se invata la pneumo?mersi


Return to “Rezidentiat 2005”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests