punctaje din sali

...noi crestem odata cu tara...
User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Postby Doll » Sat Nov 26, 2005 4:02 pm

nu e medic. nu a facut medicina :twisted:

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Sat Nov 26, 2005 4:14 pm

Doll wrote:nu e medic. nu a facut medicina :twisted:

poate de aia e mai obiectiv...:P oricum coeficientul emotional de care vb exista si si-a spus cuvantul in cazul multora...sut convinsa ca stiti si aveti colegi/colege care au invatat tot anul si la examen s-au blocat, si nu s-au putut concentra...sau din cauza stresului au devenit complet nesiguri pe raspunsurile date sau eventual pe ceea ce stiau...nu e nici o noutate ca fiecare are alt mod de a face fata(sau a nu face fata) stresului.....

User avatar
crisa_s
senior
senior
Posts: 433
Joined: Sun Jan 23, 2005 9:49 pm
Contact:

Postby crisa_s » Sat Nov 26, 2005 4:17 pm

din pacate ai spus un mare adevar :oops: :evil:

User avatar
ralu_anto
senior
senior
Posts: 150
Joined: Thu Sep 22, 2005 2:31 pm
Location: colentina

Postby ralu_anto » Sat Nov 26, 2005 7:03 pm

Vad ca din mesajul meu de acum cateva pagini fiecare a inteles ce a vrut...in fine...asta e...am precizat foarte clar ca fiecare este responsabil pentru succesul si insuccesul sau, dar si acest lucru a fost inteles anapoda...
p.s intradevar nu neg ca se poate invata foarte bine si in anul 6...doar ca trebuie cum zice Sorin Oprescu "sa ai sange in instalatie" si sa lipsesti de la stagii....asta se intelege din ideea ca "am stat 10 ore la BCU..."...oricum ati foarte inspirati, va doresc numai succes, bafta si numai bine si o sa incerc si eu sa va egalez performantele...sincer fara nici un misto... :D

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Sat Nov 26, 2005 8:03 pm

[quote="ralu_anto"]Vad ca din mesajul meu de acum cateva pagini fiecare a inteles ce a vrut...in fine...asta e...am precizat foarte clar ca fiecare este responsabil pentru succesul si insuccesul sau, dar si acest lucru a fost inteles anapoda...
p.s intradevar nu neg ca se poate invata foarte bine si in anul 6...doar ca trebuie cum zice Sorin Oprescu "sa ai sange in instalatie" si sa lipsesti de la stagii....asta se intelege din ideea ca "am stat 10 ore la BCU..."...oricum ati foarte inspirati, va doresc numai succes, bafta si numai bine si o sa incerc si eu sa va egalez performantele...sincer fara nici un misto... :D[/quot
mai nu exista o reteta a succesului fiecare invata in stilul lui..eu am tras tare dupa licenta..inainte de licenta cred ca trecusem cam o data prin materie iar la a doua citire multe imi pareau noi si necunoscute...conteaza foarte mult sa te concentrezi pe ceea ce faci si pe ce citesti ca dc stai 10 ore la bcu si 7 ore casti ochii pe pereti singurul avantaj o sa fie ca nu auzi cum pune vecinu faianta..si cam atat..mai bine inveti 3 ore ca lumea si te duci si te plimbi dupa aia..dar repet fiecare cu felul lui..conteaza la examen si un pic de noroc poate dar in primul rand trebuie evitat fenomenul"EQ"...bafta maxima oricum eu sunt convinsa ca te-ai stresat mult si anul asta...iar performante notabile nu am inregistrat..doar ca l-am luat...dar nu ce voiam eu...asa ca...poate mai dau si la anul..si ne vedem la bcu la o pauza de cafea:))

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sun Nov 27, 2005 3:45 am

cine este fenomenul EQ?

User avatar
chris0500
senior
senior
Posts: 177
Joined: Mon Nov 21, 2005 9:02 pm
Location: prin sud

Postby chris0500 » Mon Nov 28, 2005 12:50 am

trident wrote:cine este fenomenul EQ?


ce ti-ai ales, trident? da-ne si noua de stire. cumva dermato? :D

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Mon Nov 28, 2005 1:03 am

deci tu m-ai deocheat, ca m-am trezit cu durerea aia mare de cap.
..mea d clona (meanwhile m-am prins cu EQ, nu fusesem atent()

User avatar
bogdanescu
senior
senior
Posts: 272
Joined: Fri May 20, 2005 8:29 pm

Postby bogdanescu » Tue Nov 29, 2005 3:21 am

el_jefe wrote:Si nu uita, societatea te va judeca intotdeauna dupa rezultate, nu dupa cat de mult ai muncit pentru ele.

sau cit de putin!? :D

societatea oricum te judeca...

User avatar
co_dr
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Sat Oct 08, 2005 10:29 pm

Postby co_dr » Tue Nov 29, 2005 3:27 am

sau deloc?!
poate esti o ramurica dintr-un arbore genealogic cu radacini adanci :)
cu atatea recomandari nu mai trebuie sa si muncesti, obligatia ta e sa te relaxezi si sa-ti menajezi neuronul :D
@wizzy: nu stiu daca ai primit pm., dar sunt 2 variante: ori nu l-ai primit, ori l-ai primit de 10 ori. si totusi.... se prea poate sa nu fi ajuns la tine pt. ca la mine figureaza in outbox si daca nu s-a trimis sunt in impas. asta este. culegi informatiile din alte surse :wink:

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Tue Nov 29, 2005 6:39 am

ciudat, ar fi si culmea sa conteze drumul si nu finalul: ar insemna sa dau inapoi carnetul luat cu shpaga, sa mai dau cateva examene sa fi facut medicina in seria 2 da cappo al fine...

User avatar
bogdanescu
senior
senior
Posts: 272
Joined: Fri May 20, 2005 8:29 pm

Postby bogdanescu » Tue Nov 29, 2005 12:45 pm

ciudat ar fi sa conteze doar finalul... acest final! :) pentru ca, in unele cazuri, ar genera niste erori imense...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Tue Nov 29, 2005 3:59 pm

admit, uneori exista sansa de nesansa

User avatar
doom76
junior
junior
Posts: 30
Joined: Tue Nov 22, 2005 4:35 pm
Contact:

Postby doom76 » Tue Nov 29, 2005 5:17 pm

trident wrote:admit, uneori exista sansa de nesansa


in traducere libera ....... o fi ghinion ?

User avatar
ralu_anto
senior
senior
Posts: 150
Joined: Thu Sep 22, 2005 2:31 pm
Location: colentina

Postby ralu_anto » Sat Dec 03, 2005 9:12 pm

Am si eu o curiozitate:pe medicala la ce pozitie s-a tras linia finala si cu ce punctaj

p.s. conform tabelului la pozitia 1379 era 748

User avatar
chris0500
senior
senior
Posts: 177
Joined: Mon Nov 21, 2005 9:02 pm
Location: prin sud

Postby chris0500 » Sat Dec 03, 2005 10:45 pm

ralu_anto wrote:Am si eu o curiozitate:pe medicala la ce pozitie s-a tras linia finala si cu ce punctaj

p.s. conform tabelului la pozitia 1379 era 748


86 locuri in plus si punctaj 741

User avatar
ralu_anto
senior
senior
Posts: 150
Joined: Thu Sep 22, 2005 2:31 pm
Location: colentina

Postby ralu_anto » Mon Dec 05, 2005 2:49 pm

multumesc.. :(

el_jefe
junior
junior
Posts: 25
Joined: Wed Nov 23, 2005 5:00 pm
Location: in mijlocul problemei

Postby el_jefe » Mon Dec 05, 2005 4:16 pm

M-am intors!

Cum a fost la repartitia pe specilizari? am vazut ca s-a coborat linia cu 86 de pozitii ... deci nu m-am aberat prea tare cand am spus sa va duceti chiar daca sunteti cu 100 sub linie :)

Ati nimerit ce v-ati dorit?

Mi-ar placea sa am, daca exista, o distributie a locurilor pe centre, specilitati si punctaje. Mi-ar folosi cel mai tare o imagine a dinamicii rezidentilor, in sensul cati au venit in bucuresti din alte orase, si cati au ales alt centru universitar decat cel din orasul lor sau cel apropiat de orasul lor.

Am auzit o povestioara de la o proaspata rezidenta - cum ajunge iasu la microfon se auzea: cardioliogie bucuriesti :) :) - sau ce specializari alesesera, ma rog, ideea este ca s-ar fi migrat masiv din moldova in Bucuresti - este adevarat??

User avatar
ralu_anto
senior
senior
Posts: 150
Joined: Thu Sep 22, 2005 2:31 pm
Location: colentina

Postby ralu_anto » Mon Dec 05, 2005 5:11 pm

chris0500 wrote:
ralu_anto wrote:Am si eu o curiozitate:pe medicala la ce pozitie s-a tras linia finala si cu ce punctaj

p.s. conform tabelului la pozitia 1379 era 748


86 locuri in plus si punctaj 741

Stii pe chir ce s-a intamplat...cu cate pozitii a coborat linia si la ce punctaj?

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Thu Dec 08, 2005 11:28 am

el_jefe wrote:M-am intors!

Cum a fost la repartitia pe specilizari? am vazut ca s-a coborat linia cu 86 de pozitii ... deci nu m-am aberat prea tare cand am spus sa va duceti chiar daca sunteti cu 100 sub linie :)

Ati nimerit ce v-ati dorit?

Mi-ar placea sa am, daca exista, o distributie a locurilor pe centre, specilitati si punctaje. Mi-ar folosi cel mai tare o imagine a dinamicii rezidentilor, in sensul cati au venit in bucuresti din alte orase, si cati au ales alt centru universitar decat cel din orasul lor sau cel apropiat de orasul lor.

Am auzit o povestioara de la o proaspata rezidenta - cum ajunge iasu la microfon se auzea: cardioliogie bucuriesti :) :) - sau ce specializari alesesera, ma rog, ideea este ca s-ar fi migrat masiv din moldova in Bucuresti - este adevarat??


tabele exista cu pozitia si locul unde au ales si speialitatea pe care au ales-o...da cu search pe forum..terim_terim a postat ceva destul de complet...cat despre dinamica rezidentilor ai altele de genul..sounds like your job ,nu?

el_jefe
junior
junior
Posts: 25
Joined: Wed Nov 23, 2005 5:00 pm
Location: in mijlocul problemei

Postby el_jefe » Thu Dec 08, 2005 3:08 pm

danhia wrote:cat despre dinamica rezidentilor ai altele de genul..sounds like your job ,nu?


Da, e my job, dar trebuie sa am un punct de plecare ceva...

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Fri Dec 09, 2005 1:01 pm

el_jefe wrote:
danhia wrote:cat despre dinamica rezidentilor ai altele de genul..sounds like your job ,nu?


Da, e my job, dar trebuie sa am un punct de plecare ceva...


incearca de aici..
http://www.imed.ro/forum/viewtopic.php?t=3164&start=120
sunt niste tabele despre cum s-au laut specialitatile..

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Fri Dec 09, 2005 1:01 pm

el_jefe wrote:
danhia wrote:cat despre dinamica rezidentilor ai altele de genul..sounds like your job ,nu?


Da, e my job, dar trebuie sa am un punct de plecare ceva...


incearca de aici..
http://www.imed.ro/forum/viewtopic.php?t=3164&start=120
sunt niste tabele despre cum s-au luat specialitatile..


Return to “Rezidentiat 2005”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests