medicina de familie pt promotia 2005

...noi crestem odata cu tara...
Jorj
senior
senior
Posts: 186
Joined: Tue Aug 10, 2004 11:44 pm

Postby Jorj » Thu Nov 24, 2005 7:36 pm

Nu te obliga nimeni sa incepi cu cele trei luni de MF. Daca vrei, poti sa le faci ca ultimul stagiu din anul 2, adica poti face tot MF-ul la rand.

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Thu Nov 24, 2005 7:37 pm

andy wrote:mai da incrancenata esti :) imi dau si eu cu parerea si incerc sa aflu mai multe. si pe mine m-a agasat azi unu la dsp, care se credea pe tarlaua lui ta-su acolo... asta e, am scapat de scarbele alea de secretare si dam peste alti tampiti. :lol:
ontopic: 8.12.2005 afisarea clasificarii celor pe MF, 11.12.2005 repartitia.
nu ma intrebati ce e aia clasificare, ca nu stiu. asa scria acolo 8)


incrancenata mai merge ..sunt sigura ca nu eram intre cei "alti tampiti" peste care aid at ..tu fiind un om inteligent care nu arunca astfel de cuvinte...eu eram doar un pic mai serioasa in expunerea parerilor personal..scuze dc te-am stresat...bafta la repartitie oricum..

User avatar
andy
elder
elder
Posts: 699
Joined: Sat May 29, 2004 9:56 pm
Location: Bucuresti

Postby andy » Thu Nov 24, 2005 7:45 pm

bafta si tie, si dar-ar Dumnezeu sa te trimita cat mai aproape de casa. :lol:
Not kennt kein Gebot.

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Thu Nov 24, 2005 7:50 pm

andy wrote:bafta si tie, si dar-ar Dumnezeu sa te trimita cat mai aproape de casa. :lol:

io iau Bucuresti no matter what ...:) mda ca sa fiu aproape de casa...:)

User avatar
rontzy
senior
senior
Posts: 270
Joined: Sat Apr 02, 2005 7:22 pm
Location: Printre tone de materie!!!
Contact:

Postby rontzy » Thu Nov 24, 2005 8:55 pm

Vedeti ca pe site-ul rezidentiat2005.ro a aparut un model de cerere pentru medicina de familie!!!

Cam subtirica!!!!
Oameni buni, cam cati am fi oare care vom opta pentru mf???
Sunt multi oare din Timisoara??????
Este pacat ca singurul lucru pe care un om il poate face opt ore este sa munceasca. Nu poate sa manance opt ore; nu poate sa bea opt ore; nu poate sa faca dragoste opt ore.

roa_med
elder
elder
Posts: 790
Joined: Mon May 16, 2005 8:30 pm

Postby roa_med » Thu Nov 24, 2005 9:11 pm

totusi pe site nu scrie ca adeverinta de licenta trebuie sa fie legalizata...eu am niste copii xerox.....ma gandesc ca poate merge sa le dau pe alea! a intrebat cineva aspectul asta?
azi am fost sa iau alta adeverinta si am deranjat secretara,care nu mai avea adeverinte semnate de decan.....si dupa ce ca am platit si am lasat si kitanta acolo,...a zis sa ma dus maine ca poate semneaza decanul!!! :shock: :shock:
in alta ordine de idei...si eu am sa ma deplasez personal la Buc.....ma mai plimb si io :P :P :P

User avatar
andy
elder
elder
Posts: 699
Joined: Sat May 29, 2004 9:56 pm
Location: Bucuresti

Postby andy » Thu Nov 24, 2005 10:50 pm

tu ai facut facultate particulara de medicina sau cum? nicaieri nu se plateste eliberarea unei adeverinte... e obligatia lor.
Not kennt kein Gebot.

User avatar
tina
junior
junior
Posts: 31
Joined: Sat Sep 24, 2005 11:21 pm

Postby tina » Thu Nov 24, 2005 11:26 pm

andy wrote:tu ai facut facultate particulara de medicina sau cum? nicaieri nu se plateste eliberarea unei adeverinte... e obligatia lor.

da dar noua cand ne-a dat-o ne-a specificat clar ca sa nu o pirdem sau sa se intaple ceva ca nu ne mai da alta....................poate ca e greu sa mai puna o stampila...................... :!:

User avatar
andy
elder
elder
Posts: 699
Joined: Sat May 29, 2004 9:56 pm
Location: Bucuresti

Postby andy » Fri Nov 25, 2005 12:05 am

pai nu mor cu ele de gat? ce parere ai tu... si asa am boala pe ele, sa mai imi dea si motiv.
Not kennt kein Gebot.

User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Postby Doll » Fri Nov 25, 2005 1:07 am

andy wrote:tu ai facut facultate particulara de medicina sau cum? nicaieri nu se plateste eliberarea unei adeverinte... e obligatia lor.


La Iasi se pateste. La noi adeverinta de licenta a costat 200 000 si am fost avertizati sa nu mai cerem alta ca nu ne mai dau.

User avatar
selena
senior
senior
Posts: 160
Joined: Wed Oct 12, 2005 2:58 pm
Location: Timisoara
Contact:

Postby selena » Fri Nov 25, 2005 1:23 am

pai suntem in alta tara? noi n-am platit nimic, nu ni s-a spus nimic ca nu ne-ar mai da-o a doua oara si oricum e vorba ca primim diplomele peste aproximativ o saptamana. Sau nici asta nu e valabil pentru toata tara?
Great minds think alike

User avatar
crisa_s
senior
senior
Posts: 433
Joined: Sun Jan 23, 2005 9:49 pm
Contact:

Postby crisa_s » Fri Nov 25, 2005 1:45 am

se pare ca la noi e ca la nimeni, fiecare cu treaba lui, poate la voi vor sa se dea mari si tari ca stiu ca aveti nevoie de ei :roll: noua ne-au dat diplomele la prea minunata festivitate :wink:

User avatar
selena
senior
senior
Posts: 160
Joined: Wed Oct 12, 2005 2:58 pm
Location: Timisoara
Contact:

Postby selena » Fri Nov 25, 2005 3:35 am

eu stiam ca formularele respective de diploma se primesc de toate centrele deodata, prin urmare sunt identice in toata tara.
daca cei din...cluj? le-au primit demult, atunci wtf is going on?
Great minds think alike

User avatar
crisa_s
senior
senior
Posts: 433
Joined: Sun Jan 23, 2005 9:49 pm
Contact:

Postby crisa_s » Fri Nov 25, 2005 9:45 am

eu sunt din craiova :wink: poate ca prin alte parti le-a cam fost lene sa le scrie

User avatar
coldgirl
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Sun Aug 21, 2005 11:18 pm

Postby coldgirl » Fri Nov 25, 2005 10:10 am

Redistribuirea catre medicina de familie pe baza cererilor, va avea loc dupa ce se repartizeaza cei reusiti in limita locurilor publicate pentru fiecare grupa de specialitati. Redistribuirea catre medicina de familie, alegerea centrului universitar, si prin intermediul acestuia a unitatii sanitare de formare, se va face pe baza unui punctaj ponderat, calculat in functie de punctajul obtinut in concurs de catre comisia zonala de rezidentiat si validat de comisia centrala de rezidentiat.(din Publicatia de concurs)

Are cineva idee ce inseamna dracia asta cu punctaju ponderat? Adica ce anume inseamna la clasificare? Ca io inteleg ca nu e scru ala ponderat de pe lista care e calculat in functie de cea mai grea intrebare, dar nici nu stiu ce inseamna pentru ca matematica m-a cam lasat de cand m-am apucat de harry :D

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Fri Nov 25, 2005 10:29 am

selena wrote:eu stiam ca formularele respective de diploma se primesc de toate centrele deodata, prin urmare sunt identice in toata tara.
daca cei din...cluj? le-au primit demult, atunci wtf is going on?


exista ceea ce se cheama autonomie universitara si cred ca asta inseamna ca fiecare face ce vrea in ograda lui...

User avatar
crisa_s
senior
senior
Posts: 433
Joined: Sun Jan 23, 2005 9:49 pm
Contact:

Postby crisa_s » Fri Nov 25, 2005 10:47 am

coldgirl wrote:Redistribuirea catre medicina de familie pe baza cererilor, va avea loc dupa ce se repartizeaza cei reusiti in limita locurilor publicate pentru fiecare grupa de specialitati. Redistribuirea catre medicina de familie, alegerea centrului universitar, si prin intermediul acestuia a unitatii sanitare de formare, se va face pe baza unui punctaj ponderat, calculat in functie de punctajul obtinut in concurs de catre comisia zonala de rezidentiat si validat de comisia centrala de rezidentiat.(din Publicatia de concurs)

Are cineva idee ce inseamna dracia asta cu punctaju ponderat? Adica ce anume inseamna la clasificare? Ca io inteleg ca nu e scru ala ponderat de pe lista care e calculat in functie de cea mai grea intrebare, dar nici nu stiu ce inseamna pentru ca matematica m-a cam lasat de cand m-am apucat de harry :D


dupa umila mea parere, clasificarea se refera de fapt la o reclasificare, la reunirea candidatilor din 2005 care au sustinut examen pe chirurgicale sau medicale, se face o alta ordine, eu cred ca scorul ponderat ramane acelasi, doar nu o sa dam alt examen cu alte grile

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Fri Nov 25, 2005 11:10 am

pai daca scorul ponderat se calculeaza in funcite de cat de bine au raspuns candidatii la intrebari cred ca ala ramane....si poate se face vreun studiu comparativ intre dificultatea examenellor in functie de bibliografie ca sa-i aduca la un numitor comun....geez ce complicat..

User avatar
coldgirl
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Sun Aug 21, 2005 11:18 pm

Postby coldgirl » Fri Nov 25, 2005 11:50 am

" Departajarea candidatilor cu punctaj egal se va face pe baza punctajului ponderat, care reprezinta calculul statistic in functie de raspunsurile corecte date de toti candidatii la întrebarea considerata cu gradul de dificultate cel mai mare."

"Redistribuirea catre medicina de familie, alegerea centrului universitar, si prin intermediul acestuia a unitatii sanitare de formare, se va face pe baza unui punctaj ponderat, calculat in functie de punctajul obtinut in concurs de catre comisia zonala de rezidentiat si validat de comisia centrala de rezidentiat."

Eu sesizez ceva diferente intre aceste 2 paragrafe. De aceea am pus acea intrebare mai devreme despre cum se face clasificarea astora de pe mf.

User avatar
md31174
senior
senior
Posts: 360
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:05 pm
Location: Romanica....
Contact:

Postby md31174 » Fri Nov 25, 2005 11:53 am

Jorj wrote:Nu te obliga nimeni sa incepi cu cele trei luni de MF. Daca vrei, poti sa le faci ca ultimul stagiu din anul 2, adica poti face tot MF-ul la rand.

eu stiam ca incepind de anul trecut te cam obliga....
Suma inteligentei pe planeta este constanta, insa populatia se afla intr-o continua crestere.

User avatar
rontzy
senior
senior
Posts: 270
Joined: Sat Apr 02, 2005 7:22 pm
Location: Printre tone de materie!!!
Contact:

Postby rontzy » Fri Nov 25, 2005 12:59 pm

Intr-adevar, si eu cred ca este vb de o reclasificare.
Ceea ce mi se pare incorect este faptul ca nu pot aduna totusi scorurile ponderate de pe specialitati diferite, deoarece intrebarile nu au avut acelasi grad de dificultate.
Stati putin, cred ca de luni ne vor lamuri si pe noi. Cel putin asa sper.
Este pacat ca singurul lucru pe care un om il poate face opt ore este sa munceasca. Nu poate sa manance opt ore; nu poate sa bea opt ore; nu poate sa faca dragoste opt ore.

User avatar
crisa_s
senior
senior
Posts: 433
Joined: Sun Jan 23, 2005 9:49 pm
Contact:

Postby crisa_s » Fri Nov 25, 2005 1:05 pm

oricum, cert este ca si-au luat obligatia sa scoata atatea locuri cate cereri sunt, sau cel putin asa am inteles eu din ceea ce scrie in monitorul oficial, dar cum suntem in Romania....

User avatar
rontzy
senior
senior
Posts: 270
Joined: Sat Apr 02, 2005 7:22 pm
Location: Printre tone de materie!!!
Contact:

Postby rontzy » Fri Nov 25, 2005 1:10 pm

....totul e posibil!!!!! :lol:
Eu sper sa nu ne trimita in orase neuniversitare. Cu toate ca tot ei au spus ca rezidentiatul - numai in centre universitare :twisted:
Este pacat ca singurul lucru pe care un om il poate face opt ore este sa munceasca. Nu poate sa manance opt ore; nu poate sa bea opt ore; nu poate sa faca dragoste opt ore.

User avatar
crisa_s
senior
senior
Posts: 433
Joined: Sun Jan 23, 2005 9:49 pm
Contact:

Postby crisa_s » Fri Nov 25, 2005 1:13 pm

apropo de trimis, noi putem sa alegem orasul, sau se va merge pe misterioasa clasificare :?

roa_med
elder
elder
Posts: 790
Joined: Mon May 16, 2005 8:30 pm

Postby roa_med » Fri Nov 25, 2005 4:20 pm

andy wrote:tu ai facut facultate particulara de medicina sau cum? nicaieri nu se plateste eliberarea unei adeverinte... e obligatia lor.

nu draga...e facultate de stat si se plateste adeverinta 100.000!!!!!!
si ce sa va zic...mi-a gresit orasul natal pe noua adeverinta,mi-a modificat si nu mi-a pus stampila.....iar notarul nu vrea sa-mi legalizeze!!!!!!!!!!!!!! iar a 3 a oara nu ma mai duc....ptr. ca secretara a zis ca nu e nici o problema,ca dosarul oricum e la B!
in concluzie: pot sau nu sa trimit o copie dupa prima adeverinta,NELEGALIZATA????????????????????????

User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Postby Doll » Fri Nov 25, 2005 4:31 pm

eu cred ca da

Cererile de confirmare in rezidentiat de medicina de familie se pot depune in perioada 28 noiembrie 2005 - 5 decembrie 2005 la Centrul National de Perfectionare in Domeniul Sanitar Bucuresti (str. Bodesti, nr. 1, sector 2) personal sau prin fax: 255.64.06. Cererile vor fi insotite de xerocopii ale diplomei de licenta/adeverinta din care sa reiasa absolvirea facultatii in anul 2005, cu licenta 2005.

User avatar
crisa_s
senior
senior
Posts: 433
Joined: Sun Jan 23, 2005 9:49 pm
Contact:

Postby crisa_s » Fri Nov 25, 2005 4:32 pm

eu am diploma, si o sa trimit o copie nelegalizata, ei nu au specificat nimic si dupa cum ai spus si tu dosarele sunt la bucuresti, cred ca pe ei ii intereseaza mai mult sa vada anul, sa nu mai stea sa caute prin dosare, ca de sunt oameni foarte ocupati nu au timp de maruntisuri :evil: :evil:

User avatar
andy
elder
elder
Posts: 699
Joined: Sat May 29, 2004 9:56 pm
Location: Bucuresti

Postby andy » Fri Nov 25, 2005 4:38 pm

e clar ca lumina zilei ca nu trebuie legalizata... :lol:
Not kennt kein Gebot.

User avatar
ralu_anto
senior
senior
Posts: 150
Joined: Thu Sep 22, 2005 2:31 pm
Location: colentina

Postby ralu_anto » Sat Nov 26, 2005 12:17 am

crisa_s wrote:apropo de trimis, noi putem sa alegem orasul, sau se va merge pe misterioasa clasificare :?

Cam asta e si problema mea...poate ca daca sunt din B ...si ceva mai sus pe lista oi ramane in B?!Ar cam trebui :D

User avatar
crisa_s
senior
senior
Posts: 433
Joined: Sun Jan 23, 2005 9:49 pm
Contact:

Postby crisa_s » Sat Nov 26, 2005 12:22 am

si eu sunt din B, dar mai jos pe lista, si vreau craiova sau constanta :?: :? :? probabil vom fi si noi nevoiti sa ne transferam, brrrr :?

User avatar
coldgirl
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Sun Aug 21, 2005 11:18 pm

Postby coldgirl » Sat Nov 26, 2005 3:31 pm

Stie cineva daca optam noi pentru centru la MF sau ne distribuie ei cum vor? Si daca ne distribuie ei , pe ce criteriu?

Btw, daca prindem totusi pe medicala si nu ne convine si refuzam mai avem dreptul sa facem cerere pentru MF? :?: :oops:

roa_med
elder
elder
Posts: 790
Joined: Mon May 16, 2005 8:30 pm

Postby roa_med » Sat Nov 26, 2005 3:54 pm

eu vreau Ct sau B! :P :P :P

medic aspirant
junior
junior
Posts: 47
Joined: Tue Nov 23, 2004 8:32 pm

Postby medic aspirant » Sat Nov 26, 2005 7:08 pm

Daca refuzi din prima-adica daca vezi ce-a ramas si spui ca refuzi,atunci da,poti sa-ti depui cerere pt.MF-daca ai luat ceva si apoi te hotarasti dupa o zi doua ca nu mai vrei....adio MF!
Lekar

medic aspirant
junior
junior
Posts: 47
Joined: Tue Nov 23, 2004 8:32 pm

Postby medic aspirant » Sat Nov 26, 2005 7:13 pm

Repartitia pe centre universitare ,la Mf se va face la o data pe care o vor comunica dansii oficial-functie de ce punctaj ai asa poti alege si pe MF Centrul Universitar unde vei face MF.(daca esti pe la sf. celor intrati pe Medicale sau imediat sub linie-esti printre primii pe MF-deci sanse multe sa alegi ce Centru Universitar doresti tu)!
Lekar

User avatar
ralu_anto
senior
senior
Posts: 150
Joined: Thu Sep 22, 2005 2:31 pm
Location: colentina

Postby ralu_anto » Sat Nov 26, 2005 7:13 pm

coldgirl wrote:Stie cineva daca optam noi pentru centru la MF sau ne distribuie ei cum vor? Si daca ne distribuie ei , pe ce criteriu?

Btw, daca prindem totusi pe medicala si nu ne convine si refuzam mai avem dreptul sa facem cerere pentru MF? :?: :oops:

1.Din cate am inteles si eu, te duci sa depui cererea+xerox adeverinta/diploma dupa care pe 8.12 se afiseaza spitalele pentru care poti opta iar pe 11.12 are loc repartitia...presupun la un doctor pe care ti-l aleg ei din spitalul pe care ti l-ai ales tu...
2.da

User avatar
ralu_anto
senior
senior
Posts: 150
Joined: Thu Sep 22, 2005 2:31 pm
Location: colentina

Postby ralu_anto » Sat Nov 26, 2005 7:25 pm

Cred ca mai degraba medic aspirant are dreptate...dar ar mai fi o intrebare se pun la gramada toti absolventii 2005 care vor mf care au dat pe medicale, chir, mf si laborator sau se fac repartitiile pe fiecare materie,,,nu de alta dar ultima de pe medicale a fost 748 si ultima de pe chir a fost cu vreo 40 de puncte mai sus

Cred ca totusi se face repartitia pe fiecare ramura nu de alta dar pe cerere este un spatiu liber in care trebuie sa scrii pe ce specialitate ai dat... :P :P :P

User avatar
rontzy
senior
senior
Posts: 270
Joined: Sat Apr 02, 2005 7:22 pm
Location: Printre tone de materie!!!
Contact:

Postby rontzy » Sat Nov 26, 2005 7:26 pm

Pt ralu_anto:
De unde stii atat de multe informatii?????
Sunt oficiale? daca da, de unde le-ai obtinut??? Sa mai sunam si noi sa intrebam!!!!!!


Din cate am inteles eu, depunem cererile intre 28 si 5 decembrie
pe 8 se afiseaza niste liste, iar apoi pe 11 este repartitia la fel ca si cea de maine!!! Dar mai multe nu stiu!!!!
Este pacat ca singurul lucru pe care un om il poate face opt ore este sa munceasca. Nu poate sa manance opt ore; nu poate sa bea opt ore; nu poate sa faca dragoste opt ore.

User avatar
ralu_anto
senior
senior
Posts: 150
Joined: Thu Sep 22, 2005 2:31 pm
Location: colentina

Postby ralu_anto » Sat Nov 26, 2005 7:35 pm

rontzy wrote:Pt ralu_anto:
De unde stii atat de multe informatii?????
Sunt oficiale? daca da, de unde le-ai obtinut??? Sa mai sunam si noi sa intrebam!!!!!!


Din cate am inteles eu, depunem cererile intre 28 si 5 decembrie
pe 8 se afiseaza niste liste, iar apoi pe 11 este repartitia la fel ca si cea de maine!!! Dar mai multe nu stiu!!!!

Am vorbit cu o colega care a sunat la DSP...asta vis-a-vis de datele de 8 si 11
Cat despre formular....este pe http://www.rezidentiat2005.ro de downlodat
Cand nu stiu sigura de ceva adaug in fata "presupun"...restul sunt cat se poate de reale...am citit pe site-ul rezidentiatului si pe http://www.ms.ro

User avatar
crisa_s
senior
senior
Posts: 433
Joined: Sun Jan 23, 2005 9:49 pm
Contact:

Postby crisa_s » Sat Nov 26, 2005 8:53 pm

ralu_anto wrote:
coldgirl wrote:Stie cineva daca optam noi pentru centru la MF sau ne distribuie ei cum vor? Si daca ne distribuie ei , pe ce criteriu?

Btw, daca prindem totusi pe medicala si nu ne convine si refuzam mai avem dreptul sa facem cerere pentru MF? :?: :oops:

1.Din cate am inteles si eu, te duci sa depui cererea+xerox adeverinta/diploma dupa care pe 8.12 se afiseaza spitalele pentru care poti opta iar pe 11.12 are loc repartitia...presupun la un doctor pe care ti-l aleg ei din spitalul pe care ti l-ai ales tu...
2.da

cum putem sa optam pentru un spital :?:
:idea: adica o sa fie ca cea de maine in care in functie de medie poti alege un anumit centru :? :?:

User avatar
ralu_anto
senior
senior
Posts: 150
Joined: Thu Sep 22, 2005 2:31 pm
Location: colentina

Postby ralu_anto » Sat Nov 26, 2005 9:19 pm

Eu am inteles ca pe 8 se afiseaza o lista cu spitale din care iti poti alege "spitalul platitor"...dar nu se stie nici la DSP daca se trebuie sa faci un drum sa mai depui o cere sau ceva de genul asta in care sa scrii ce spital alegi sau pe 11 cand se face repartitia spui ce spital vrei...


Return to “Rezidentiat 2005”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests