Cum privesc esecul la rezi?

...noi crestem odata cu tara...

Cum privesc esecul la rezi (if)?

ce apa trece prin cluj? e adanca?
12
21%
catastrofa, dar trec peste
23
40%
se putea si mai rau
11
19%
pot sa dau rezi si la anu, si la anu..
12
21%
 
Total votes: 58

User avatar
Wizzy
senior
senior
Posts: 292
Joined: Tue Dec 02, 2003 11:29 pm

Postby Wizzy » Mon Oct 24, 2005 8:10 pm

romanescu_oana wrote:ba da!
generalisti si tot suntem...


No offence, dar poti practica medicina (legal)? Ai drept de libera practica? Te angajeaza cineva pe post de "medic" (fie el si generalist)? Tot ce avem acum este o adeverinta de absolvire a unei facultati (+o diploma peste vreo jumatate de an). Asta nu inseamna ca esti medic, nici pe departe. Pe cati dintre colegii tai de an ii vei ocupandu-se de pacienti (indiferent de specialitate, fie ea si MF, ce sa mai vorbim de alte specialitati) abia iesiti de pe bancile facultatii? Eu personal nu-l vad pe nici unul dintre fostii mei colegi.

Nu, nu suntem nici macar medici generalisti (cel putin cei din promotia 2005).
Te vei putea numi medic rezident cand vei fi rezidenta.
Iar medic in adevaratul sens al cuvantului nu esti pana nu termini rezidentiatul.
A man is only as big as the dreams he dares to live!

User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Postby Doll » Tue Oct 25, 2005 12:38 am

Dar pe diploma celor care au terminat in alti ani nu scrie doctor-medic? Eu asa stiam. Si chestia asta era valabila chiar daca cineva nu ar fi facut nici rezidentiat nici an de stagiu din varii motive. Diploma tine de absolvirea facultatii nu de rezidentiat sau an de stagiu. Eu cred ca si la noi va fi la fel pe diploma va scrie doctor-medic ,vom fi doctori-medici......dar in mod paradoxal doctori-medici care s-ar putea sa nu poata practica medicina :P :P :P

Paul_T
junior
junior
Posts: 47
Joined: Tue Oct 25, 2005 2:51 am
Location: Timisoara

Postby Paul_T » Tue Oct 25, 2005 3:39 am

Doll wrote:Dar pe diploma celor care au terminat in alti ani nu scrie doctor-medic? Eu asa stiam. Si chestia asta era valabila chiar daca cineva nu ar fi facut nici rezidentiat nici an de stagiu din varii motive. Diploma tine de absolvirea facultatii nu de rezidentiat sau an de stagiu. Eu cred ca si la noi va fi la fel pe diploma va scrie doctor-medic ,vom fi doctori-medici......dar in mod paradoxal doctori-medici care s-ar putea sa nu poata practica medicina :P :P :P


Ba da asa scrie (eu am term. in 2004) dar in mod paradoxal ... cum bine ai scris. Sunt tare curios cand vor fi mai raspandite spitalele private (si se vor privatiza spitale deja existente, actualmente de stat) dupa ce criterii se vor ocupa posturile in respectivele unitati (eu personal nu as accepta un examen organizat de stat, mai ales cum este rezidentiatul in prezent, daca as fi managerul unui spital privat).
Si privitor la chestiunea cum ca doar promotia 2005 poate, in urma examenului de rezidentiat, sa fie orientata pe MF (la cerere din cate am inteles) daca obtine un anumit punctaj, mi se pare cel putin discutabila daca nu chiar ilegala. Dar suntem in Romania si nu ne mai mira aceste mici sclipiri de geniu.

User avatar
hapciu
senior
senior
Posts: 317
Joined: Wed Jun 22, 2005 5:39 pm
Location: from Jamaica to the world

Postby hapciu » Tue Oct 25, 2005 2:05 pm

nu e dreapta legea privitoare la rezi pe MF, si eu m-as fi ofticat daca n-as fi fost in promotia 2005
dar cum ar fi sa vina toti cei care au absolvit acum 5-10 ani si sa-si ceara dreptul de a fi rezidenti pe MF? (ipotetic vorbind)
n-ar avea cum sa le asigure tuturor locuri de munca...si-asa ma pune pe ganduri acest "cadou" pe care ni-l fac...
Daca prostia ar durea am avea toti un loc de munca

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Tue Oct 25, 2005 8:16 pm

corect ar fi fost entitled...
ca si aia de le-au luat turcii casa in 1821 si zic ca le-a fost nationalizata.

eu cred ca aia din privat nu vor angaja nicodata decat dr batrani sau cu un alt loc de munca de unde sa le aduca pacienti
in nici un caz un apsolvent, doh

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Postby adi » Tue Oct 25, 2005 10:11 pm

trident wrote:eu cred ca aia din privat nu vor angaja nicodata decat dr batrani sau cu un alt loc de munca de unde sa le aduca pacienti
in nici un caz un apsolvent, doh

de ce sa nu angajeze tineri absolventi?

ii platesc prost, ii muncesc mult mai mult decat pe un dr "batran" si cu pretentii, sunt mai manevrabili si mai naivi, pana se dezmeticesc trece ceva timp, dupa care pot fi usor inlocuiti cu altii ca ei :)
"Grass grows, birds fly, waves pound the sand. I just beat people up." Muhammad Ali

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Thu Oct 27, 2005 5:58 am

lolz da, dar ce zici tu merge (doar?) la firmele de medicamente.

rectificare deci: nu angajeaza apsolventi pe post de doctori.
ca nu e profitabil
fara pacienti nici nu vad cum poa sa-l puna la treaba.


Return to “Rezidentiat 2005”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 58 guests