Prof.Coculescu - Rezi 2005

...noi crestem odata cu tara...
remi
senior
senior
Posts: 152
Joined: Wed Feb 16, 2005 12:57 am

Postby remi » Fri Jun 17, 2005 1:39 am

Tasha, si autonomia se supune unor legi!!!!!!!
Si in cazul unui examen national, nu mai este vorba de autonomie universitara! MS si MEC nu sunt autonome!

Acum crezi ca ai inteles sau vrei mai multe explicatii??!!!

Tasha_meseriasha
senior
senior
Posts: 446
Joined: Mon Sep 13, 2004 8:40 pm
Location: din floare-n floare...
Contact:

Postby Tasha_meseriasha » Fri Jun 17, 2005 1:41 am

Ho! Faceam haz de necaz doar! Doh!
A doctor a day keeps the dildo away.

Nu ma urati. Sunt deja urata.

sniper
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Thu Apr 21, 2005 10:49 pm

Postby sniper » Fri Jun 17, 2005 1:50 am

bogdanescu wrote:ar putea fi facuta o simulare de rez cu plata

NU stiu de unde ai inteles asta de asemenea de acord cu wizzy de unde ai scos ca cei care intra cu peste 5 nu pot face in Buc?

Pe tema intrebarilor inteligente a fost adusa in discutie ipoteza de a face intrebari de sinteza la care sa nu se raspunda nici cu cartea pe masa si de asemenea ca este posibil sa se dea si din trimiteri pt ca un doctor trebuie sa stie tot sa fie pregatit pt ue.Dupa parerea mea Cocu nu prea stie despre ce e vorba in bibliografie.

De asemenea azi cred ca majoritatea erau din anul 6 inclusiv moderatorul care s-au bucurat enorm la aflarea vestii ca 3 ani daca au peste 5 vor avea un loc de munca e normal dar sa nu uite ca mai exista si stagiari si alti nefericiti care nu au avut norocul lor sau dau a 3-a, a 4-a oara.

"Aceasta s-a vrut o intilnire de consultare ca da bine la presa"

A fost o singura reprezentanta de la Observatorul Medical -multa presa!

Si poate nu ai fost anul trecut la intalnirea cu Popa undeva in jurul datei de 20 mai care a dat mult mai multe informatii decat Cocu si imi aduc aminte ca Popa a deschis discutia anul trecut "Tocmai am vorbit cu Branzan inainte de a veni si mi-a spus aprox nr de locuri etc"

EU NU CRED ca cocu nu a vorbit cu Cint si vine Victor si ne spune neoficial ca nr de locuri aprox la fel ca anul trecut iar Cocu o face pe mortu in papusoi adica Victor stie mai bine ca el ?!

Concluzia s-a spus ca nici o intrebare nu va semana cu cele din baza de date acestea ramanand doar ca o simpla "culegere de probleme" asa ca invatati fratilor.

Tasha_meseriasha
senior
senior
Posts: 446
Joined: Mon Sep 13, 2004 8:40 pm
Location: din floare-n floare...
Contact:

Postby Tasha_meseriasha » Fri Jun 17, 2005 1:54 am

Ca sa citez gandirea simultana si comuna : situatia e aceeasi pt toti. Mie una imi convine, am avut niste colegi care au luat rezi anu trecut, desi n-aveau nici o treaba cu medicina, doar pt ca au tocit bine grilele. Poate ca e mai bine asa. Nu stiu ce-o sa mai zic peste doo luni, ca anu' asta dau si eu....
Mazel tov!
A doctor a day keeps the dildo away.



Nu ma urati. Sunt deja urata.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Fri Jun 17, 2005 3:05 am

Revenind la topic, ati observat cate dezacorduri si cacofonii a facut batranu?



kooks
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Tasha_meseriasha
senior
senior
Posts: 446
Joined: Mon Sep 13, 2004 8:40 pm
Location: din floare-n floare...
Contact:

Postby Tasha_meseriasha » Fri Jun 17, 2005 3:07 am

Kooks, daca nu dormeau atunci, dorm acu'...
A doctor a day keeps the dildo away.



Nu ma urati. Sunt deja urata.

sniper
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Thu Apr 21, 2005 10:49 pm

Postby sniper » Fri Jun 17, 2005 3:16 am

Revenind la topic, ati observat cate dezacorduri si cacofonii a facut batranu?



mi-a placut cand a spus discoveri cenal cam ca Iliescu asa vorbeste engleza

User avatar
bogdanescu
senior
senior
Posts: 272
Joined: Fri May 20, 2005 8:29 pm

Postby bogdanescu » Fri Jun 17, 2005 11:23 am

Wizzy wrote:Dar nu tin minte sa se fi spus ca ceilalti care au dat pe alte specialitati (si nu au luat, dar au peste 5) vor face pregatirea in centre care in prezent nu pregatesc studenti si cu atat mai putin "pe la tara". Probabil insa ca intr-adevar pentru cei care nu au dat si luat rezi pe MF, locurile pe care le vor prinde nu vor fi tocmai in centrele universitare mari.

valabil doar pt promotia 2005 care va intra pe MF la cerere, daca au abtinut punctaj peste 50% dar nu au "prins" locurile pe specialitati
Wizzy wrote:alte realizari ale sedintei: s-a vazut clar ca nu are cine protesta altfel decat cu "domnule profesor, vreau sa va spun ca eu consider ca...."

inteleg ca ai fost si tu pe acolo... puteai s-o faci tu, sau, de ce nu, sa sari la bataie :lol: tu ai inteles intr-adevar ce s-a intimplat acolo???

sniper, a mai fost o intilnire dupa intre prof coculescu si organizatiile studentesti! acolo s-a propus asta (simulare rezidentiat) si cred ca e o idee buna (din mai multe motive). cel putin ideea a "prins" aseara, sa vedem daca se materializeaza!

oricum este de remarcat disponibilitatea pentru discutiii a prof coculescu (intalnirea a durat pina pe la ora 23.00 din cite am inteles).cit priveste kestia cu presa... e pentru viitor. cind o sa apara alte proteste sau alte contestatii :lol: se va zice ca "la cererea studentilor si dupa o consultare de mai multe ore blablabla"

si inca una din ideile avansate de prof coculescu a fost introducerea punctajului negativ la acest rezi! asta cred ca-i afecteaza pe toti (si pe aia care erau furiosi pe "avantajele" :lol: promotiei 2005) si ma face sa cred ca nu se va mai obtine usor punctajul minim!!!
.

mihaij
senior
senior
Posts: 104
Joined: Wed Sep 15, 2004 2:50 pm

Postby mihaij » Fri Jun 17, 2005 12:08 pm

oricum este de remarcat disponibilitatea pentru discutiii a prof coculescu


pentru discutii, de remarcat intr-adevar. M-a obosit cat de mult poate sa vorbeasca fara sa zica nimic la subiect. Discutii. Anunturi, fapte, modificari -ioc; incapatanare ad libitum

User avatar
Wizzy
senior
senior
Posts: 292
Joined: Tue Dec 02, 2003 11:29 pm

Postby Wizzy » Fri Jun 17, 2005 1:11 pm

bogdanescu, al doilea citat nu imi apartine.

Interesant ca a urmat o intalnire intre Coculescu si organizatiile studentesti. Poti sa ne mai spui ce ai mai auzit ca s-a mai discutat acolo (proate ca s-au discutat mai multe daca discutia s-a prelungit pana in jurul orei 23)? Si poate ne spune mai multe amanunte chiar cineva care a participat la aceasta intalnire...
A man is only as big as the dreams he dares to live!

User avatar
bogdanescu
senior
senior
Posts: 272
Joined: Fri May 20, 2005 8:29 pm

Postby bogdanescu » Fri Jun 17, 2005 1:17 pm

Wizzy, ai dreptate, sorry! ii apartine de fapt lui mihaij. inca o daca scuze de eroare, am uitat sa schimb numele! din pacate nu-l mai pot edita... oricum e cam vraiste mesajul ala, nu stiu cine mi le editeaza... sau poate totusi am gresit eu, o sa incerc sa fiu mai atent!

User avatar
C.M
senior
senior
Posts: 163
Joined: Sat Oct 18, 2003 11:47 pm
Location: Bucuresti

Postby C.M » Fri Jun 17, 2005 3:05 pm

Ce inseamna Punctaj negativ?
Acolo unde ignoranta e fericire,e o nebunie sa fii destept!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Fri Jun 17, 2005 3:07 pm

ca daca gresesti un subpunct, in loc sa iei 0 punte iei -1.
asta ca sa nu se mai puna la plezneala.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
nyco3000ro
senior
senior
Posts: 400
Joined: Thu Oct 21, 2004 12:32 am
Location: la poarta sufletului!
Contact:

...

Postby nyco3000ro » Fri Jun 17, 2005 3:17 pm

nu se va lua nota reala de doleantele VOASTRE....puteti voi sa faceti si greva foamei... :multi: .Pai altfel cum ar mai avea "ei"portite de "scapare"pentru anumiti "fii"si nepoti"ce trebuie sa ia rezidentiatul...sau sa intre ca preparatori....!ati vazut cate locuri de preparatori au fost anul trecut...600! tongue9.gif atat de multi....si nici macar nu au fost publicate...aflam acum dupa un an...eu una nici nu as fi avut curajul sa afisez asa ceva...in ochii unor proaspeti absolventi ce inca mai spera sincer in ceva "corectitudine"!LIAR LIAR! hairwink.gif
doctor de suflete!:)

User avatar
C.M
senior
senior
Posts: 163
Joined: Sat Oct 18, 2003 11:47 pm
Location: Bucuresti

Postby C.M » Fri Jun 17, 2005 3:30 pm

Mersi KooKsee.
Dar despre intrebarile inteligente,de ce nu ne spun astia din timp cam cum vor fi ?Un model,ceva?Sau ne vom trezi in exam.ca sunt tip probleme sau cauza -efect?Sau cum naibii vor fi?Cine-si da cu presupusul?
Si ce inseamna ca trebuie invatate trimiterile?Adica tot Harrisonul?
Multumesc anticipat celor ce binevoiesc sa-mi raspunda!
Acolo unde ignoranta e fericire,e o nebunie sa fii destept!

User avatar
nyco3000ro
senior
senior
Posts: 400
Joined: Thu Oct 21, 2004 12:32 am
Location: la poarta sufletului!
Contact:

...

Postby nyco3000ro » Fri Jun 17, 2005 3:43 pm

C.M.... A ZIS CA TREBUIE INVATATE SI TRIMITERILE...ADICA,ASA CUM BINE AI OBSERVAT...CAM TOT HARRISONUL!A SPUS INSA CA O SA-NCERCE CA GRILELE SA NU FIE DIN PARTEA CU TRIMITERILE..DAR NU A "PROMIS"CUM CA SE VA TINE SI DE CUVANT! tongue3.gif
doctor de suflete!:)

User avatar
bogdanescu
senior
senior
Posts: 272
Joined: Fri May 20, 2005 8:29 pm

Postby bogdanescu » Fri Jun 17, 2005 3:57 pm

C.M tu nu ai facut endocrine? cam ca acelea vor fi :D
ar putea fi facuta o simulare platita... desi nu prea cred... dar stii tu, timpul le rezolva pe toate! sau nu!

User avatar
terim_terim
senior
senior
Posts: 188
Joined: Wed Dec 15, 2004 11:45 am

Postby terim_terim » Fri Jun 17, 2005 4:09 pm

Intrunirea la nivel inalt (ca am stat pe randurile de sus) a tinut pana la ora 21, iar despre puntajul negativ eu unul (care am fost acolo) nu am auzit nici o discutie.
Cat despre traducere eu nu cred ca se va realiza ptr ca va trebuii sa se plateasca o licenta editurii (treaba care s-a discutat si ieri) si in plus nu stiu daca vor fi aia de acord ca aceasta traducere sa se distribuie gratuit.

User avatar
grasshopper
elder
elder
Posts: 1029
Joined: Sun Mar 06, 2005 1:54 am
Location: among fake flesh

Postby grasshopper » Fri Jun 17, 2005 4:34 pm

deci in concluzie cate urechi au auzit despre punctajul negativ si cate nu???
confuzia planeaza asupra mea..... :?
Death makes angels of us all
& gives us wings
Where we had shoulders
Smooth as raven's
Claws

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Fri Jun 17, 2005 4:53 pm

nu, public nu s-a zis nimic de punctaj negativ.
eu doar am explicat ce e ala, nu ca l-am auzit pe batran.



kooks
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
bogdanescu
senior
senior
Posts: 272
Joined: Fri May 20, 2005 8:29 pm

Postby bogdanescu » Fri Jun 17, 2005 6:31 pm

grasshopper wrote:deci in concluzie cate urechi au auzit despre punctajul negativ si cate nu???
confuzia planeaza asupra mea..... :?

mai multe... v-am spus ca asta s-a discutat dupa intilnirea cu studentii, cind s-au vazut cu "sindicatele". a fost o idee aruncata de cei 2 domni. acum e suficient de clar?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Fri Jun 17, 2005 6:44 pm

bai ia mai slabiti-ma cu sindicatele..
care sindicate? si pe cine reprezinta?
si de ce a fost nevoie de o intanire ulterioara?
mie mi s-a parut ca spre sfarsitul intalnirii "publice" Coculescu nu prea mai avea nimic de adaugat.



kooksee
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
bogdanescu
senior
senior
Posts: 272
Joined: Fri May 20, 2005 8:29 pm

Postby bogdanescu » Fri Jun 17, 2005 11:14 pm

kooksee wrote:care sindicate? si pe cine reprezinta?
si de ce a fost nevoie de o intanire ulterioara?

erau niste ghilimele acolo... ei reprezinta pe cei care i-au votat, nu? :lol:
treaba e ca nu au toti "sansa" unei intilniri "live" cu cei care organizeaza :D acest examen. poate d-aia! intreaba-i pe ei!
kooksee wrote:mie mi s-a parut ca spre sfarsitul intalnirii "publice" Coculescu nu prea mai avea nimic de adaugat.

aici ai dreptate!
kooksee wrote:

kooksee
_________________
vreau numele si adresa lu' ala care a bagat genomul in tematica.

daca nu te poti impotrivi destinului, macar sfideaza-l

asta e un fel de semnatura electronica, nu? :lol: :lol: :lol:

User avatar
bogdanescu
senior
senior
Posts: 272
Joined: Fri May 20, 2005 8:29 pm

Postby bogdanescu » Sat Jun 18, 2005 10:32 pm

nyco, nu o lua chiar asa in tragic! mai rau de atit nu se poate! :D

malkut
junior
junior
Posts: 29
Joined: Tue Mar 01, 2005 2:10 pm

Postby malkut » Sat Jun 18, 2005 11:44 pm

in tragic sau nu... poti s-o iei oricum...tot rau va fi
oricum, prof coculescu e un "clasic in viata" al cuvintelor cu sens de metafora pt el si de nimic pentru noi. l-am ascultat cu o placere masochista ,pot spune, cum ne demonstra cu fiecare cuvant rostit la celebra intalnire: cainii latra-caravana trece
Nu este prea sigur daca, pe drumul evolutiei, maimutele despartindu-se de noi, n-au fost cumva mai intelepte.

Tasha_meseriasha
senior
senior
Posts: 446
Joined: Mon Sep 13, 2004 8:40 pm
Location: din floare-n floare...
Contact:

Postby Tasha_meseriasha » Sun Jun 19, 2005 3:58 pm

Auziti prieteni? Eu tot vad pe Basescu intalnindu-se cu diverse facultati. Nu putem sa ne vedem si noi cu el cumva?
A doctor a day keeps the dildo away.



Nu ma urati. Sunt deja urata.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Sun Jun 19, 2005 4:31 pm

si ce sa discutam cu el?
crezi ca are idee ce e aia genom? sau numerus clausus?



kooks
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
HornySkunk
senior
senior
Posts: 353
Joined: Tue Jun 08, 2004 10:59 pm
Location: D'ici, d'ailleur.

Postby HornySkunk » Sun Jun 19, 2005 4:34 pm

Edit.

User avatar
bogdanescu
senior
senior
Posts: 272
Joined: Fri May 20, 2005 8:29 pm

Postby bogdanescu » Sun Jun 19, 2005 8:27 pm

Tasha_meseriasha wrote:Acu' astept unu cu c...e sa se bage in discutie cu respectivu'...

l-ai gasit. si mai stiu vreo cativa... aranjezi o audienta?

Tasha_meseriasha
senior
senior
Posts: 446
Joined: Mon Sep 13, 2004 8:40 pm
Location: din floare-n floare...
Contact:

Postby Tasha_meseriasha » Sun Jun 19, 2005 8:36 pm

Asta e de fapt partea dificila....n-am ce-mi traba...
A doctor a day keeps the dildo away.



Nu ma urati. Sunt deja urata.

Olivia Sgarbura
senior
senior
Posts: 103
Joined: Thu Nov 27, 2003 5:28 pm
Location: prin spitale si universitati

Postby Olivia Sgarbura » Mon Jun 20, 2005 12:08 am

Cineva a intrebat de centre universitare:

Bucuresti pentru Chirurgie si Stoma
Cluj pentru Medicale
Craiova si Targu Mures pentru celelalte specialitati (dar nu mi-am notat cine si unde).

Ziarista de la Observatorul Medical nu a ramas in sala pentru ca s-a convenit cu invitatul ca discutia sa ramana intre medici.

La propunerea cuiva din sala, s-a hotarat ca NU vor fi intrebari din paginile cu trimiteri. A fost una dintre ultimele intrebari.

Eu Nu am auzit despre punctajul negativ.

S-a hotarat traducerea textelor din Harri 15 si publicarea (poate) a unor grile orientative din capitolele nou introduse.

De asemenea s-a spus ca grilele vor semana dar NU vor fi identice cu cele deja publicate. Introducerea grilelor inteligente se va face treptat, e o dorinta de 'viitor'. Asa ca fara cauza efect anul acesta:))

Vii discutii au fost despre nr. de raspunsuri corecta. Se va mentine, se pare, sistemul mixt: complement unic si complement multiplu.

Preparatorii pe 2004 au fost 600 din care 112 in Bucuresti (comunitate universitara de 1300-1400 cadre didactice). La Iasi e mai rau: 122 prepi la o comunitate de max. 800-900 cadre didactice.

Cu Basescu, cine stie, ne mai gandim :)) Poate la Legislatiemed sa ne vorbeasca despre rolul presedintelui in Romania: eliberare de ostatici, primitor de petitii pt rezidentiat etc etc.

User avatar
chichiutza
junior
junior
Posts: 63
Joined: Fri Mar 18, 2005 11:40 am
Location: bucuresti
Contact:

Postby chichiutza » Mon Jun 20, 2005 12:02 pm

fratilor cred ca nu trebuie sa ne facem probleme legate de un eventual "punctaj negativ"! Coco a zis ca formatul examenului va ramane cel de anu' trecut, adika cu complement simplu si multiplu, si mai mult ca sigur ca se va mentine si calcularea punctajului! Si mai cred ca e inca in perioada de inceput a pozitiei lui, gata sa skimbe lumea, incat isi permite sa divagheze despre cum va face el Romania infloritoare si cum ne va baga el UE cu skimbari radicale de ultim moment! Voi vi-l imaginati stand la birou cu tratatele-n brate si gandind " inteligent" cum sa faca niste grile la fel de "inteligente"? Poate ca grilele nu vor fi la fel ca cele din carte, si aici ma refer la formularea lor! Dar cu siguranta ca vor contine aceleasi informatii! parerea mea! :arrow:
mdam...hmmm...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Mon Jun 20, 2005 6:09 pm

mie imi place formularea "interbari inteligente".. daca-s asha deshtepte eu o sa le las sa isi raspunda singure :P

User avatar
MORENA
senior
senior
Posts: 376
Joined: Sun Aug 22, 2004 6:10 pm
Location: Pe muchie de cutit

Postby MORENA » Mon Jun 20, 2005 10:36 pm

trident wrote:mie imi place formularea "interbari inteligente".. daca-s asha deshtepte eu o sa le las sa isi raspunda singure :P


asta chiar e o chestie funny!:)))) :P :P :P :P :P

User avatar
Morcov
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Tue Jul 20, 2004 10:39 pm

Postby Morcov » Sun Jul 10, 2005 9:13 pm

Ca intrebarile sa fie inteligente cei care le fac trebuie sa stie materia de rezidentiat sau cel putin sa o citeasca.
E putin probabil ca unul din organizatorii acestui minunat exament sa faca acest lucru, asa ca vom avea grile ca si pana acum care preiau greselile din textul cartii.

Multa bafta
Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe.


Return to “Rezidentiat 2005”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests