Sa ne unim pentru a nu mai fi batjocoriti!

...noi crestem odata cu tara...
atlantiana
senior
senior
Posts: 391
Joined: Fri Mar 11, 2005 12:09 pm
Location: constanta

Postby atlantiana » Wed May 11, 2005 10:03 am

trident wrote:and also, if possible, daca ati gasit stud anu 6 available, cine e?
daca nu e confidenta prea mare


Aici trebuie sa-ti raspunda studentul de anul 6. : :lol:

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Wed May 11, 2005 5:31 pm

nu, serios acum

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Wed May 11, 2005 8:02 pm

erau 3 - intre timp s-au razgandit/au motive serioase de a nu mai participa/nu mai raspund. Din cate stiu, la acest moment "pozitia" e libera.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Wed May 11, 2005 9:36 pm

eu m-as duce, dar am mai facut azi o serie de grile...oamenii aia sunt pur si simplu retardati.
eu mai mult decat sa ma uit cu scarba la el nu am ce sa fac.


kooksee
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Thu May 12, 2005 5:10 pm

o mie de semnaturi si nici un anu 6 sa se bage.
cat despre mine, sunt un lousy speaker si deloc de incredere, incapabil de a apara interesele altcuiva but mine (in cazul de fatza nu-s intru totul superpozabile cu petita), so count me out

poate ca maine dupa un val de nemultumiri pe pricina de tematica se va selecta totusi cineva, fie sef de serie fie altminteri

si total rupt din context:
si soso de la big brother a semnat petitia, poz 1089. daca nu o fi vreun fals in acte

User avatar
markhos-729
junior
junior
Posts: 85
Joined: Thu Apr 07, 2005 1:21 pm

Postby markhos-729 » Thu May 12, 2005 8:30 pm

nu am nici o problema sa merg.dc ma vreti eu merg!
m-am plictisit...

User avatar
markhos-729
junior
junior
Posts: 85
Joined: Thu Apr 07, 2005 1:21 pm

Postby markhos-729 » Thu May 12, 2005 8:41 pm

consider ca nu tb sa fim calcati in picioare si ca toti avem acelasi interes.sa nu invatam genomul!!!cu cine trebuie sa iau legatura?
m-am plictisit...

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Thu May 12, 2005 8:49 pm

asa markhos, fi barbat!
il cunosc pe markhos si cred ca e o persoana potrivita pentru intrevederea cu coculescu.
totusi ce nu inteleg, daca maine se publica programa ce rol mai au intalnirile ulterioare?



kooksee
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
markhos-729
junior
junior
Posts: 85
Joined: Thu Apr 07, 2005 1:21 pm

Postby markhos-729 » Thu May 12, 2005 8:57 pm

kooksee ai dreptate,dar doar ca sa-si ceara scuze coculescu pt ''introducerea'' genomu''lui''.
m-am plictisit...

mihaij
senior
senior
Posts: 104
Joined: Wed Sep 15, 2004 2:50 pm

Postby mihaij » Fri May 13, 2005 12:11 pm

felicitari pentru tot ce s-a facut pana acum!

atlantiana
senior
senior
Posts: 391
Joined: Fri Mar 11, 2005 12:09 pm
Location: constanta

Postby atlantiana » Fri May 13, 2005 1:31 pm

markhos-729 wrote:kooksee ai dreptate,dar doar ca sa-si ceara scuze coculescu pt ''introducerea'' genomu''lui''.


Intalnirea trebuia sa aiba loc luni - marti. Victor a incercat sa ia legatura cu prof. Coculescu si cu ministrul, dar se pare ca acestia nu au timp de intalniri cu noi. :lol: Din cate am inteles, ministrul nu a aparut nici la deschiderea congresului....
Pentru detalii, da-i un pm lui Victor. El iti poate oferi mai multe lamuriri. Si poate impreuna reusiti sa stabiliti ceva.

Cat despre ceea ce se mai poate face acum... cred ca se poate orice, cata vreme rez 2005 nu a trecut inca. :lol:

Salutam intoarcerea printre noi alui mijaij ! :D

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Fri May 13, 2005 2:47 pm

pai probabil raspunsurile la faza cu intebari tip C simplu/multiplu sau nr de locuri (asta din urma, improbabil, zic eu ) sau MF/not-MF se vor afla lundi, dupa intalnirea cu pricina..
..in speranta ca discutiile vor avansa pt ca nu cred ca se mai poate face ceva referitor la programa
...as long as 1200 de semnaturi n-au schimbat mai nimic, omu nu se prea impresioneaza la chestii de-astea, ---unless mai stii, poate se va incerca o 9 abordare, mai agresiva gen campanie presa sustinuta lobbyuri si in cele din urma..pichetare, cerut demisie, etc..asta ca final resort.

insa nu pot sa nu remarc ceva-ceva care inca mai misca: scoaterea sifilisului, malnutritiei si intr-un final fericit evitarea duplicitatii ed14-ed 15 (da ma, e o chestie macar, cred ca mai mult nu i se puteau scoate din colti bulan***** aluia).

oricum morala in toata treaba este: mandibula proeminenta are colti puternici. (prietenii stie d c)

alta faza: as fi auzit ca domnul profesor doctor Coculescu este destul de transant in discutii pe astfel de teme sensibile, so watch out si nu va asteptati la mila sau intelegere.
si finalmente, ochii albastri e mincinosi =[.

toate asemanarile-s pur intamplatoare, vi se par.. s.a.m.d

mihaij
senior
senior
Posts: 104
Joined: Wed Sep 15, 2004 2:50 pm

Postby mihaij » Fri May 13, 2005 2:48 pm

Am o propunere: nu au raspuns la petitie in romana, ce parere aveti sa le-o trimitem in engleza la minister????? o traduc eu in engleza, mai trebuie scoasa partea cu malnutritia... poate mai adaugam ceva....

?
ideea mi-a venit de la un articol in care chirurgii francezi protestau in marea britanie impotriva guvernului fracez, care nu-i lasa sa protesteze si nici nu-i lua in consideratie. nu putem pleca din tara toti - dar le putem da o pereche de palme intr-o limba straina

cred ca in presa o sa iasa
1. nice
2. nett
3. gentil
etc

poate mai traduce cineva in franceza? in germana?


http://www.imed.ro/forum/viewtopic.php?p=40817#40817
Last edited by mihaij on Fri May 13, 2005 2:54 pm, edited 1 time in total.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Fri May 13, 2005 2:54 pm

cadreaza cu toata ideea petitiei: blandutz, dragutz, nice, sa nu ranim si sa nu ne ranim cumva.
plus ca intotdeauna putem sa ne costumam in clovni (suits me, btw :lol: )
care stie ceva giumbushlucuri eventual vazute pe la televiziuni straine, poate facem un circuletz mic in fatza ferestrei?

poate mai stie cineva si cantece sau poezii amuzante, sa nu ezite:
o singura conditie insa:

sa fim dragutzi

mihaij
senior
senior
Posts: 104
Joined: Wed Sep 15, 2004 2:50 pm

Postby mihaij » Fri May 13, 2005 3:01 pm

rau nu zici cu clovnii :lol:

pentru pichetare cred ca nu sunt destui oameni, inca. Stai sa ajunga mai la os cu numarul de locuri - de pilda. Poate atunci traducem in tziganeasca.

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Fri May 13, 2005 3:07 pm

referitor la intalniri cu prof. Cinteza si cu prof. Coculescu - sunt promise deja, ramane sa fie programate. Sper in curand sa se definitiveze o data pentru intalniri.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Fri May 13, 2005 3:21 pm

deja m-am cam saturat sa ma postez in aripã radicalã, aici sau pe perfmed; si cred ca si voi de mine. dar e o lege a echilibrului si cineva trebuie sa fie si villain.

asa ca iti amintesc ca "inca "ala al tau nu prea tine, nu cred ca vor fi oricum oameni care sa mearga la pichetare, si aia care vor fi vor fi nici macar un sfert in vacanta (peste 6 sapt), ca lumea mai pleaca si pe la casele lor (sau la, sa zicem,mare) si adio orice forma de protest.
parca locurile se afiseaza usually in iulie, dar lol, bani de timbre sa avem sa trimitem oamenilor chemari pe la bucuresti la proteste

sau inchiriem masa de manevra, am auzit ca se pot face si de-astea.

atlantiana
senior
senior
Posts: 391
Joined: Fri Mar 11, 2005 12:09 pm
Location: constanta

Postby atlantiana » Fri May 13, 2005 4:04 pm

Personal gasesc ideea lui mihaij interesanta. Dar palma asta e prea eleganta ca sa atinga obrazul cui ar trebui.
Domnul prof. Coculescu a dat dovada de incapatanare berbeceasca, netinand cont de protestul nostru. Chiar nu are logica bibliografia in engleza, cata vreme examenul se tine in romana (parca asa declarase in OM). :?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Fri May 13, 2005 4:11 pm

de acord, cu precizarea ca tot o incapatanare este si mentinerea nicenessului..
poate speram in obosirea adversarului. desharta treaba
Last edited by 187.92a on Fri May 13, 2005 4:16 pm, edited 1 time in total.

atlantiana
senior
senior
Posts: 391
Joined: Fri Mar 11, 2005 12:09 pm
Location: constanta

Postby atlantiana » Fri May 13, 2005 4:14 pm

Ce niceness? Vino cu o alternativa. Ce propui?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Fri May 13, 2005 4:22 pm

ma citez: o 9 abordare, mai agresiva gen campanie presa sustinuta lobbyuri si in cele din urma..pichetare, cerut demisie, etc..asta ca final resort.

si adaug: campania de presa agresiva daca exista ziaristi carora le poti cere asa ceva nu bazata pe autosesizare. exista? dc nu, pasii urmatori.
btw, eu n-am remarcat nici o implicare ssm in toata faza asta, cica nici macar nu s-au trimis mailuri pe grupul [ssmb] . deci exclus scrisori deschise la ziare, e si asta o practica, dar fara organizatie in spate e weird rau de tot

asta daca tot se mentine ideea cu engleza. desi nu e un capat de tara (da, e parerea mea, ce altceva?!) si-n definitiv sunt o multitudine de lucruri mai importante: nr de locuri, MF-ul (sunt mii de oameni care au dat anul trecut pe MF, anul asta cred ca nu vor mai avea ocazia, cred ca vor ramane pe dinafara, legtea nu se aplica retroactiv, e ciudat de nu s poate), se mai scot au ba grile, ce fel de grile si cate si mai cate.

blue_orchid
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Sun Nov 23, 2003 11:59 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby blue_orchid » Fri May 13, 2005 9:17 pm

Nu se poate sa nu existe pe undeva ceva de genul ca la un examen bibliografia trebuie sa fie in romana. Poate nu am cautat suficient de bine.

Eu as fi propus sa invatam toate subiectele in chineza, ca doar este cea mai vorbita limba de pe Pamant.
Sau daca tot vrem sa ne integram in UE, as propune sa invatam cate 2-3 subiecte rezi in cate o limba oficiala din cele ale tarilor membre UE: engleza, franceza, germana, spaniola, portugheza, italiana, greaca, olandeza, daneza, norvegiana, suedeza, finlandeza, rusa (sa nu uitam tarile baltice), maghiara, ceha, poloneza... am uitat ceva?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Fri May 13, 2005 9:23 pm

letona estona .. cred ca m Cocu se refera la Euro 25. deci cu bulgara si celelalte. poate ca ar trebui sa scoata romana si s-o bage prin 2008, v. salvgardarea

atlantiana
senior
senior
Posts: 391
Joined: Fri Mar 11, 2005 12:09 pm
Location: constanta

Postby atlantiana » Fri May 13, 2005 9:37 pm

trident wrote:ma citez: o 9 abordare, mai agresiva gen campanie presa sustinuta lobbyuri si in cele din urma..pichetare, cerut demisie, etc..asta ca final resort.


Poti prelua initiativa! Eu imi dau acceptul.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Fri May 13, 2005 9:39 pm

ciudat, nu ti l-a cerut nimeni

atlantiana
senior
senior
Posts: 391
Joined: Fri Mar 11, 2005 12:09 pm
Location: constanta

Postby atlantiana » Fri May 13, 2005 9:46 pm

Nu conteaza, eu mi-l dau. Ia zi, preiei initiativa? Sau te pricepi doar la directive? :lol: (nu e atac la persoana, ci doar curiozitate - tipic feminina :P )

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Fri May 13, 2005 10:09 pm

lol, api tocmai ti-am scris un PM de nu incape pe un ecran, nu vazusem ca-mi raspunsesei aici. ti-am raspuns si la asta
oricum, nici nu preiau (chestie de interese nesuperpozabile) nici varianta doar cu indicatiunile. adica mai stiu si sa joc fotbal

User avatar
arsena
senior
senior
Posts: 151
Joined: Fri Mar 12, 2004 10:34 am
Location: la nemtzi
Contact:

Postby arsena » Sat May 14, 2005 11:37 am

Mai e cineva revoltat de aparitzia noi tematici? Ce mie personal mi-a picat fatza. Oare cat de departe poate sa ajunga astia cu nesimtzirea???Se aseapta sa cumpere lumea pt 4 subiecte editzia aia ??si nu e cam aberant pe Romania o tematica in lb engleza??Nu de alta dar cred ca noi suntem unici la faza asta, :evil:
Mamelor din lumea-ntreaga
Eu va dau un singur sfat:
"Nu mai bateti copilasii
C-au baut si c-au fumat".

atlantiana
senior
senior
Posts: 391
Joined: Fri Mar 11, 2005 12:09 pm
Location: constanta

Postby atlantiana » Sat May 14, 2005 2:58 pm

arsena wrote:Mai e cineva revoltat de aparitzia noi tematici?:


Cam o mie de oameni - cei care au semnat petitia. :lol:

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Postby vmc » Sat May 14, 2005 3:05 pm

daca si acum stam pasivi si acceptam ne meritam soarta!

mihaela4bianca
junior
junior
Posts: 52
Joined: Sun Apr 10, 2005 9:16 pm
Contact:

Postby mihaela4bianca » Sat May 14, 2005 4:57 pm

ar cam trebui sa facem ceva...
ceva de care sa se tot vorbeasca...
sa iesim in strada in toata tara.....
hai sa le dam cu ceva undeva poate le vine mintea unde trebuie se fie....

User avatar
piersica
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Sat May 14, 2005 5:49 pm

Postby piersica » Sat May 14, 2005 7:28 pm

Am citit cu mult interes ce s-a scris mai sus, am semnat si eu petitia. As adauga ceva: mi se pare clar ca nu sunt oameni care sa protesteze sau sa duca mesajul protestatarilor mai departe de un mesaj pe forum aruncat din cand in cand la doua trei zile - iar cine o face o face cu inima stransa ca pierde prea mult timp.

Cinste celor ce au facut petitia asta pe care sa ne usuram nervii si sa vedem ca nu suntem singurii care gandesc ca lucrurile sunt anormale. Nu vreau sa va dezamagesc sau demotivez, dar eu cred ca nu sunt prea multe sanse sa se faca altceva decat sa va/ne pierdem energia cu "asa nu se mai poate" si gata.

Spor la invatat si la ce alegeti sa faceti.

atlantiana
senior
senior
Posts: 391
Joined: Fri Mar 11, 2005 12:09 pm
Location: constanta

Postby atlantiana » Sat May 14, 2005 8:00 pm

Piersica, de ce nu duci petitia mai departe? Toata lumea constata, dar nimeni nu intreprinde nimic. Adica ce ar trebui? Ca aceiasi oameni de pana acum sa continue? Ceilalti nu sunt si ei direct interesati?

Si inca ceva: Victor a dus petitia la Ministerul Sanatatii. Voila!

atlantiana
senior
senior
Posts: 391
Joined: Fri Mar 11, 2005 12:09 pm
Location: constanta

Postby atlantiana » Sat May 14, 2005 8:05 pm

Eu sunt in Constanta si drumul dus-intors la Bucuresti ma costa 600.000. Poate pentru voi suma asta nu inseamna nimic, dar pentru mine e foarte mult. Si totusi, am fost de acord sa vin in Bucuresti, pentru intalnirea cu Coculescu si ministru (intalnire care se tot amana, pana cand le vine dumnealor chef sa ne vada fetele). Voi, astia care sunteti in Bucuresti, ce stiti sa faceti in afara de observatii? Asteptati mura in gura?

User avatar
piersica
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Sat May 14, 2005 5:49 pm

Postby piersica » Sat May 14, 2005 8:08 pm

Asta si ziceam: eu nu vreau sa fac nimic altceva decat sa scap cat mai repede si mai bine de prostia asta. Mare e prostia - dar e pentru toti (aproape, in limitele "legii") la fel. Daca vrea sa faca cineva ceva, sa conteste, sa urle, sa trimita scrisori, sa vorbeasca cu presedintele, sa scrie la UE - foarte bine - sa faca, ii urez succes si ii semnez ca are intr-adevar idei bune, dar mai mult de atat nu stiu daca pot sa fac ceva. Nu vreau sa imi pierd timpul cu sperante desarte de a schimba lumea si contestatii... din cate am vazut si voi trageti unii de altii doar doar o sa se apuce unul sa se dedice pe altarul protestelor. Bine ca s-a facut cat s-a facut, ne-am varsat oful, acum gata: la munca. Eu vreau sa fac medicina, iar contestatiile asta mananca mult timp, nu aduc nimic deosebit in viata mea si numai la medicina pe care ar trebui sa o invat nu ma ajuta.

User avatar
piersica
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Sat May 14, 2005 5:49 pm

Postby piersica » Sat May 14, 2005 8:14 pm

Ai dreptate, probabil faci foarte bine (pentru noi toti, nu stiu cat de bine pentru tine personal - asta numai tu poti evalua) si poate o sa obti ceva. Nu vreau sa te supar, sa te jignesc sau sa te dezamagesc, dar vorbind cu colegi de-ai mei despre petitie am gasit multe ganduri similare cu ale mele. Poate ma insel, si ar trebui sa facem cu toti ceva mai mult decat o semnatura digitala.

Dar asa cum vad eu lucrurile e jocul lor, ei stabilesc regulile, iar noi putem pierde mult timp incercand sa le schimbam. Nu avem puterea de de a-i bate la sah, nu avem piesele pe masa - ei au ture, regine, noi vai de capul nostru cu niste pioni, poate un cal si un nebun - si incercam sa transformam macar un pion in regina in speranta ca le-om da mat. Pionii merg incet, patratel cu patratel - si cum se indeparteaza de ceilalti nu mai are cine sa-i apere.

User avatar
piersica
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Sat May 14, 2005 5:49 pm

Postby piersica » Sat May 14, 2005 8:19 pm

Si sicer iti multumesc si tie, si celorlalti care au facut aceasta petitie posibila. E ceva, e altceva totusi. E un succes cred. E un sah :)

atlantiana
senior
senior
Posts: 391
Joined: Fri Mar 11, 2005 12:09 pm
Location: constanta

Postby atlantiana » Sat May 14, 2005 8:32 pm

Sunt nelamurita. Nu cred ca am inteles ce ai vrut sa spui. Oricum, un miting - de exemplu - nu iti mananca decat o zi din pretiosul timp de invatat. Exista cineva care invata non-stop? Eu zic ca nu. Si in loc sa te uiti la telenovele in pauza de invatat, iesi pe strada.
Iata, ceea ce ar trebui facut si nu se face, e nu din lipsa de timp ci din comoditate si/sau lasitate.
Nici acum, dupa republicare - desi si-au manifestat indignarea pe alte cai - multi dintre colegii mei de an (fostii) nu s-au obosit sa semneze. Si stiu sigur ca au acces la internet si chiar intra perioadic pe acest forum. :twisted: Deh!

atlantiana
senior
senior
Posts: 391
Joined: Fri Mar 11, 2005 12:09 pm
Location: constanta

Postby atlantiana » Sat May 14, 2005 8:35 pm

Si nu pricep ce rost au aceste multumiri ... E mai util sa ne unim si sa actionam, dacat sa ne gratulam. Nu cred ca cei ce au contribuit la existenta petitiei au facut-o in ideea de a primi recunostinta cuiva, ci de a obtine rezultate. Care rezultate ne privesc pe toti, nu doar o mana de oameni.

User avatar
piersica
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Sat May 14, 2005 5:49 pm

Postby piersica » Sat May 14, 2005 8:37 pm

La miting o sa incerc sa vin.

Nu stiu daca ai inteles ce vroiam sa zic.


Return to “Rezidentiat 2005”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 58 guests