problema cu sursa de curent sau de cooler oare?

User avatar
damonik
senior
senior
Posts: 207
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:00 pm
Location: space, the final frontier
Contact:

problema cu sursa de curent sau de cooler oare?

Postby damonik » Tue Nov 30, 2004 12:32 pm

am si eu o problema si poate ma ajuta careva din voi. in ultimele 3 zile mi s-a inchis brusc calcul de 3 ori, fara sa anunte vreo problema pe ecran. ce-i drept, statuse in priza toata noaptea, 2 nopti la rand si cand am vrut sa deschid monitorul (il inchisesem pe timpul noptii) a murit subit. nu e de la priza, am verificat. chestia e ca a treia oara cand s-a intamplat, cand am vrut sa-i dau drumul din nou, a parait ceva in spate, in zona intrare sursa, intrare monitor. dupa ce am scos monitorul din calc si i-am dat drumul, s-a deschis fara probleme. nu stiu ce se intampla si mi-e sa nu fie pe duca unitatea. astept idei care pot fi puse in practica la domitzil, fara sa-l duc la doctor. mersi
Ai avut sansa unica de a capata forma omeneasca. NU-TI PIERDE TIMPUL!

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Tue Dec 07, 2004 2:12 am

a mirosit a ars? daca da, nu ar fi rau sa investesti intr-o sursa noua (eventual mai puternica - minim 300 - 350 W). Nu de alta, dar nu cred ca vrei sa vezi cum e sa dea 220v pe 12v :( .. eu am vazut, si nu mai tin sa repet experienta ...

PS: verifica si ventilatorul de la sursa ... sa se invarta "voiniceste", nu abia-abia!
formerly known as gaurika ...

May the best from your past be the worst in your future!

Tyby out!

User avatar
damonik
senior
senior
Posts: 207
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:00 pm
Location: space, the final frontier
Contact:

Postby damonik » Wed Dec 08, 2004 9:29 pm

n-a mirosit a ars, dar o sa o schimb oricum. nu mai am incredere in ea si nu tin sa-mi distruga placa de baza sau sa faca cine stie ce alta chestie. de altfel inclin sa cred ca de vina ar fi ventilatorul, dar pt siguranta o sa investesc in sursa. mersi.
Ai avut sansa unica de a capata forma omeneasca. NU-TI PIERDE TIMPUL!

User avatar
drLouis
elite
elite
Posts: 2922
Joined: Fri Oct 15, 2004 7:10 pm
Location: http://drlouis.com

Postby drLouis » Fri Dec 10, 2004 1:56 am

sal

la mine tzompu merge 90% din timp...

daca e sa se duca ceva...prima pica sursa..nu neaparat..dar in ordinea frecventzei;

dupa aia..mi s-a mai intamplat sa-mi crape toti condensatorii de pe placa de baza..si desi era in garantie..mi-a luat 4 luni..si drumuri la opc sa mi-o vad reparata;

ventilatoarele..incep sa caraie cand sunt pe duca...n-am patit asa ceva..si amutite total..n-am avut ocazia (le schimb cand incepe bazaiala);

sfatu' meu..skimba sursa..si vezi daq mai face...

fa-ti un backup la ce ai mai important..cand te-apuci de umblat la hardware;

User avatar
Neo
Nervos (C)
Posts: 301
Joined: Sat Oct 23, 2004 11:33 pm

Postby Neo » Wed Jan 05, 2005 6:55 am

Recomandarea mea este sa-ti cumperi o sursa noua...dar nu din aia de 500.000....ci una true power. Vezi aici: http://www.pc-coolers.ro/html/surse.html
Sau la depozitul de calculatoare o sursa de la Thermaltake (PurePower 420W este cea mai indicata) - aici: http://www.romsoft.ro/descriere.php?cod_produs=W0008RE . Costa 2.400.000. Merita, eu din asta am :D
Sursele de putere reala sunt foarte stabile si nu le scade puterea odata cu cresterea temperaturii (cum se intampla la jafurile noname sau "Ultra Power 5500" de la o firma de impachetat pufarine). Ideea este ca dai intr-adevar o caruta de bani, dar sursa asta o vei putea folosi si intr-un sistem ulterior sau dupa upgrade la niste componente serioase. Sursa este foarte importanta, mai ales daca iti merge nonstop compu'. Daca mai ai si o placa video DirectX9 sau n unitati optice, multe HDDuri sau un proc Prescott sau altele, indoi sursa.
Ideea este ca o sursa de firma, de putere reala, ofera mai multa stabilitate si siguranta pentru componente. Nu iti mai cedeaza procul sau memoriile sau hardul sau CD-ROMul de la variatii de tensiune.
Si este foarte posibil sa fie de la sursa problema ta. Ai facut de curand vreun upgrade? Si de cat ai sursa, ca nu ai spus...

Tyby wrote:PS: verifica si ventilatorul de la sursa ... sa se invarta "voiniceste", nu abia-abia!

Nu neaparat. La Tt meu nu se simte deloc cum arunca aerul afara. Si nu se incinge mai deloc. Si crede-ma ca am carca consumatori :lol: Nu trebuie sa se starneasca ciclon in spatele calcului 8)
Thou art eternal darkness
Thou art eternal heresy
Thou art day and night
Thou art the flame inside
I'll make my misery thy saturnine

User avatar
Neo
Nervos (C)
Posts: 301
Joined: Sat Oct 23, 2004 11:33 pm

Postby Neo » Sun Oct 09, 2005 1:03 am

Revin cu cateva updateuri.
Surse indicate:
Antec True Power 360W - extraordinara sursa, se mai gaseste doar SH, din pacate...
Antec NeoPower - scumputa, dar uber-silent.
OCZ PowerStream - scumpe ale naibii, dar nemaipomenite ca stabilitate si putere.
Thou art eternal darkness
Thou art eternal heresy
Thou art day and night
Thou art the flame inside
I'll make my misery thy saturnine

User avatar
Neo
Nervos (C)
Posts: 301
Joined: Sat Oct 23, 2004 11:33 pm

Postby Neo » Fri Dec 02, 2005 5:16 pm

Un nou update:
Levicom X-Allien Powersupply 450W, 30A pe railul de 12V (putere aproximativ egala cu a unei surse OCZ Powerstream), pret: 190 RON (1.900.000 lei vechi).
Problema e ca sursa asta nu se gaseste in Romania decat prin anumite canale. Nu e reclama, insa stiu useri care doresc asa ceva, so...pm me daca e. Sursele se aduc din Jermania, sigilate.

Si o noua mentiune la OCZ Powerstream - cad pe rupte. Ori e un lot cu probleme, ori a innebunit OCZ :)
Thou art eternal darkness
Thou art eternal heresy
Thou art day and night
Thou art the flame inside
I'll make my misery thy saturnine

User avatar
drLouis
elite
elite
Posts: 2922
Joined: Fri Oct 15, 2004 7:10 pm
Location: http://drlouis.com

Postby drLouis » Fri Dec 02, 2005 5:38 pm

Neo wrote:Un nou update:
Levicom X-Allien Powersupply 450W, 30A pe railul de 12V (putere aproximativ egala cu a unei surse OCZ Powerstream), pret: 190 RON (1.900.000 lei vechi).
Problema e ca sursa asta nu se gaseste in Romania decat prin anumite canale. Nu e reclama, insa stiu useri care doresc asa ceva, so...pm me daca e. Sursele se aduc din Jermania, sigilate.

Si o noua mentiune la OCZ Powerstream - cad pe rupte. Ori e un lot cu probleme, ori a innebunit OCZ :)


1.sursa NONAME...se ia de la coltz de la depozit d c;
2.putere 400w pretz 20RON;
3.cand se rupe iei alta;
4.ultima are 1 an si mai poate :D

User avatar
Neo
Nervos (C)
Posts: 301
Joined: Sat Oct 23, 2004 11:33 pm

Postby Neo » Fri Dec 02, 2005 8:11 pm

DrLouis, poate la componente slabe merge. INSA...cand ai hardware de zeci de milioane in carcasa, cand pica o pocnitoare din asta de sursa si iti ia procesor/placa de baza/memorii/placa video...ce faci? Iti tai venele? :roll:

O sursa de firma ti-o iei nu pentru viata, insa este inima computerului. Iar calitatea intr-adevar se plateste. Asta e ;)
Thou art eternal darkness
Thou art eternal heresy
Thou art day and night
Thou art the flame inside
I'll make my misery thy saturnine

User avatar
drLouis
elite
elite
Posts: 2922
Joined: Fri Oct 15, 2004 7:10 pm
Location: http://drlouis.com

Postby drLouis » Fri Dec 02, 2005 8:24 pm

Neo wrote:DrLouis, poate la componente slabe merge. INSA...cand ai hardware de zeci de milioane in carcasa, cand pica o pocnitoare din asta de sursa si iti ia procesor/placa de baza/memorii/placa video...ce faci? Iti tai venele? :roll:

O sursa de firma ti-o iei nu pentru viata, insa este inima computerului. Iar calitatea intr-adevar se plateste. Asta e ;)


stai linistit ca la ce baga RENELU pe tzeava poti sa ai tu si mama de sursa;

am avut zile cand facea becu k pomu de craciun...

cand mi-am facut upgrade (acum vo 2 ani)...mi-a ramas doar ATXu si monitorul veki, am bagat in el cam 1000$; stau la noroc...k si tine numai ca am o sursa muult mai ieftina; cand iti trazneste langa geam iti garantez ca se parlesc si a mea si a ta (sursele)+ ce mai enumerai u pe-acolo;

daca kiar ai nevoie de protectie iti iei frumos un UPS shi gata;

Paul_T
junior
junior
Posts: 47
Joined: Tue Oct 25, 2005 2:51 am
Location: Timisoara

Postby Paul_T » Sat Dec 03, 2005 1:57 am

sursa are niste condensatori mari
pune manutza pe o surubelnita si distreaza-te cu ea
daca vezi ceva scurs pe placa din sursa pe langa condensatorii aia e clar

asta ar fi o varianta (cea mai probabila)

si in privinta surselor decente stiu un prieten care are sursa Thermaltake si l-a costat vreo 2 mil , dar asta e in Tm nu stiu in restul tzarii ce poti sa obtii

atata timp cat nu iti mor regulatoarele de voltaj de pe placa de baza e ok :)

PS .. scoate sursa din priza cat timp te distrezi cu surubelnita (poate e evident dar mai bine sa fiu sigur :lol: )

User avatar
drLouis
elite
elite
Posts: 2922
Joined: Fri Oct 15, 2004 7:10 pm
Location: http://drlouis.com

Postby drLouis » Sat Dec 03, 2005 2:13 am

Paul_T wrote:sursa are niste condensatori mari
pune manutza pe o surubelnita si distreaza-te cu ea
daca vezi ceva scurs pe placa din sursa pe langa condensatorii aia e clar

asta ar fi o varianta (cea mai probabila)

si in privinta surselor decente stiu un prieten care are sursa Thermaltake si l-a costat vreo 2 mil , dar asta e in Tm nu stiu in restul tzarii ce poti sa obtii

atata timp cat nu iti mor regulatoarele de voltaj de pe placa de baza e ok :)

PS .. scoate sursa din priza cat timp te distrezi cu surubelnita (poate e evident dar mai bine sa fiu sigur :lol: )


omu o fi rezolvat pb ...nu vezi ii din 2004 :D

btw..ce alte regulatoare de voltaj mai is pe mobo in afara de condensatorii aia pe langa organele importante?

Paul_T
junior
junior
Posts: 47
Joined: Tue Oct 25, 2005 2:51 am
Location: Timisoara

Postby Paul_T » Sat Dec 03, 2005 2:17 am

ma plictisesc si n-am chef sa merg acasa

si nu sunt doar condensatoare .. cum crezi ca s-ar putea modifica tensiunile din BIOS ? :) is si niste integrate pe majoritatea placilor decente

PS chiar daca topiku e din 2004 , cine se mai uita cand are probleme e bine sa stie.. si oricum ultimele posturi erau recente

User avatar
drLouis
elite
elite
Posts: 2922
Joined: Fri Oct 15, 2004 7:10 pm
Location: http://drlouis.com

Postby drLouis » Sat Dec 03, 2005 2:24 am

Paul_T wrote:ma plictisesc si n-am chef sa merg acasa

si nu sunt doar condensatoare .. cum crezi ca s-ar putea modifica tensiunile din BIOS ? :) is si niste integrate pe majoritatea placilor decente


cipurile alea sunt de finetze dreaq...catziva voltzi acolo;
condensatoarele alea protejaza de supravoltaj..zic io;

User avatar
Neo
Nervos (C)
Posts: 301
Joined: Sat Oct 23, 2004 11:33 pm

Postby Neo » Sun Dec 04, 2005 5:49 pm

Paul_T wrote:sursa are niste condensatori mari
pune manutza pe o surubelnita si distreaza-te cu ea


Tu esti dus cu PLUTA?! Daca omul se lua dupa tine, acum era aproape mort. Condensatorii aia se descarca in doua zile. Tu ai omis sa scrii si ca trebuie scoasa din priza si lasata o saptamana.

Dr Louis, cand trazneste langa geam, se duc si a mea si a ta (sursele). Dar la tine mai ia si restul computerului dupa ea...;)


Si...urmeaza partea tehnica:
- regulatoarele de tensiune = MOSFET-i (Metal Oxide Semiconductor Field-Effect Transistor);
- mosfetii nu sunt condensatori si nici bobine;
- gandaceii aia mici (SMD) sunt condensatori sau rezistente;
- si da, zici tu; dar crede-ma ca protejeaza shit in caz de supratensiune importanta (+1V, de exemplu).
Thou art eternal darkness
Thou art eternal heresy
Thou art day and night
Thou art the flame inside
I'll make my misery thy saturnine


Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests