imprimanta

User avatar
sapho
senior
senior
Posts: 119
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:56 pm

imprimanta

Postby sapho » Fri Jul 25, 2003 2:23 am

cam ce imprimanta inkjet stiti sa fie buna, pana in 3 milioane?

eu ma gandeam la un Lexmark Z45se. ce stiti de ele? dintre hp-uri, e vreuna mai buna pe la pretul asta?

User avatar
darkside
senior
senior
Posts: 410
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:04 am
Location: Somewhere in US of A

Postby darkside » Fri Jul 25, 2003 4:00 am

man, inainte sa te uiti la pretul imprimantei, uita-te mai bine la pretul la cartuse , atat cele originale , cat si cele facute de alte firme, asta daca nu vrei sa ai surpriza sa dai pe cartus mai mult decat pe imprimanta ( in speta Lexmark)
ce-ti recomand : HP - pe primul loc la calitate, dar costa .. (cartusele nu imprimanta :lol: )
iar cel mai bun raport pret calitate dupa parerea mea : Epson pe primul loc si Canon. Unde gasesti cartuse fabricate de InkTek cu 100.000 -200.000 de lei bucata
Ultimul care pleaca sa stinga lumina ......

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Fri Jul 25, 2003 9:49 am

Daca nu tii sa ai o calitate exceptionala un Canon S200 ar fi perfect. Poti sa-ti reincarci singur cartusele (la a mea, Canon BJC 2100, sunt aproape la fel si eu le incarc f usor) ceea ce te duce la un cost mult mai mic pe pagina imprimata decat la celelalte tipuri. E ieftina, sub 2.000.000, si fiabila (in mod normal ai 3 ani garantie). Cu mici rezerve la calitate dar practic nu te lovesti de ele decat daca vrei sa printezi foto, pt asta tre sa ai imprimanta nu gluma si te cam costa o poza.

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Fri Jul 25, 2003 10:04 am

Z45 e ok ... e o imprimanta buna, cu tehnologiile noi de la Lexmark ...

Personal, consider ca, actualmente, HP nu ishi mai merita pretzurile aberanta (imprimante + cartus + refil + service)
formerly known as gaurika ...

May the best from your past be the worst in your future!

Tyby out!

User avatar
darkside
senior
senior
Posts: 410
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:04 am
Location: Somewhere in US of A

Postby darkside » Fri Jul 25, 2003 12:00 pm

mda, oricum stii mai bine ca mine, eu am ramas cu ideile de acum un an - doi (lipsa de practica :cry: ). Dar in legatura cu Lexmark, am vreo 2 prieteni care au ramas si se uita la imprimanta, din lipsa de bani de cartuse. Btw cartusele cu care vine sunt "demo" adica sunt umplute pe un sfert, sau cel mult jumate, cel putin asa se abera unu in Carrefour cand l-am intrebat.
Ultimul care pleaca sa stinga lumina ......

User avatar
sapho
senior
senior
Posts: 119
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:56 pm

Postby sapho » Fri Jul 25, 2003 5:41 pm

m-am gandit totusi la un Z55se care are si cartus color mai mare (450 de pagini la 600x600dpi 15%) si e mai performant. diferenta de pretz: numai 200.000.

Dar in legatura cu Lexmark, am vreo 2 prieteni care au ramas si se uita la imprimanta, din lipsa de bani de cartuse.


adica nu se gaseste refill sau s-a stricat cartusul? cam dupa cat timp/reincarcari se buleste cartusul? cartusul color nou (pe mine in special color ma intereseaza) de Z55se este 30 de euro (fara TVA) adica in jur de 1.300.000 si am zis mai sus cat tine. un cartus nou de HP cat costa, pentru o imprimanta cam la aceeasi categorie de pretz (eu n-am gasit in oferte)

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Fri Jul 25, 2003 7:41 pm

Mey Sapho, dar e cam scump mey. Pai ar insemna ca o pagina color 15% te-ar costa cam 3000 (cu tot cu hartie) ori la un Canon BJC2100 (S200 ar trebui sa fie chiar mai economicos) o pagina color 15% ma duce la maxim 1500. Tii atat de mult la diferenta destul de mica de calitate?
Last edited by originaltup on Fri Jul 25, 2003 9:56 pm, edited 1 time in total.

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Postby adi » Fri Jul 25, 2003 9:15 pm

hai sa ma introduc si eu: eu am luat acum aproape un an un Lexmark Z43 (seria dupa care a venit Z45). cablu inclus si cartuse (mari) pline de la inceput!
functioneaza superb iar refilul il fac la o firma super (4$bw/5$color si cu garantie si ink original lexmark). nu am avut niciodata probleme cu ea iar HP-ul din aceeasi zona de pret mi s-a parut mult mai lent si mai prost. parerea mea e ca merita un Lexmark (nu e o reclama ieftina, eu sunt refractar la asa ceva, asta chiar e buna)

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Fri Jul 25, 2003 9:55 pm

De cate ori ai facut refill-ul la cartus? Nu de alta dar auzisem ca la Lexmark nu merge sa-i faci de prea multe ori refill.

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Postby adi » Fri Jul 25, 2003 10:01 pm

originaltup wrote:De cate ori ai facut refill-ul la cartus? Nu de alta dar auzisem ca la Lexmark nu merge sa-i faci de prea multe ori refill.

de doua ori si merge ok. un lat punct in + e ca are capetele de scriere pe cartuse, so buy new ones (sau second hand) and it's like new ;)

User avatar
sapho
senior
senior
Posts: 119
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:56 pm

Postby sapho » Fri Jul 25, 2003 10:40 pm

la canon cartusele sunt ieftine ca nu sunt cu cap cu tot. cand s-a belit capul, poti sa-ti iei alta imprimanta.

pagina e 3000 daca nu faci refill.

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Fri Jul 25, 2003 11:19 pm

Eu le-am incarcat pe ale mele cu manuta mea de peste 30-40 de ori si merg fara probleme. Intradevar capetele de scriere sunt diferite de cartuse dar in poti sa le schimbi doar pe alea daca vrei.
Nu stiu cum e cu S200 dar BJC2100 tine teoretic vreo 50.000 pag un cap de scriere, iar imprimanta cu totul in jur de 100.000 de pag, deci schimbi o data capul de scriere.
Pagina bw ma duce pe la vreo 500 lei, iar cea color pe la 1500 lei, cu tot cu hartie.

Pt Adi: e inca putin de 2 ori

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Postby adi » Sat Jul 26, 2003 9:36 am

originaltup wrote:Pt Adi: e inca putin de 2 ori

de tras nu e putin ptr ca Lexmarkul Z43 are niste cartuse imense, mult mai mari decat la altele pe care le-am vazut. de ex. cu cartusele pline am tras cam 1000 pg b/w (inclusiv o prezentare PPT trasa pe foi in b/w-tot albastrul de fundal mi l-a convertit in negru pur :D ) si vreo 300 color (cu poze multe), calitatea e super.

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Sat Jul 26, 2003 11:32 am

la reincarcat ma refeream, nu la tras.
Oricum, 1000 pag bw cu un singur refill? la fel si pt cele color. Nu de alta dar ar fi interesant sa obtinem costul/pag si nr pag/cartus pt diferite imprimante.

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Postby adi » Sat Jul 26, 2003 11:40 am

originaltup wrote:la reincarcat ma refeream, nu la tras.

pai nu sunt direct corelate? daca dintr-un cartus poti sa tragi mai multe pagini atunci consecinta directa este ca faci refillul mai rar. eu as prefera cartusele mari--mai putina bataie de cap, le incarci mult mai rar (deci tin si mai mult ca timp)

User avatar
Scorpio
junior
junior
Posts: 32
Joined: Thu Jul 17, 2003 11:34 pm
Location: Sper in drum spre tarile calde cat mai curand :)

Postby Scorpio » Mon Jul 28, 2003 10:55 pm

Adi, exista o legatura directa SI intre martimea cartusului si "incarcarea" pe pagina (cat de "plina" este pagina). Oricum discutia asta se leaga de detalii si interpretari!!! Fiecare a avut o imprimanta de care a fost "indragostit". Intrebarea care nu am vazut-o este pentru ce ii trebuie imprimanta! Pentru CALITATE, sau pentru FIABILITATE! In materie de imprimante, eu zic ca HP este cea mai performanta in privinta rezolutiei, trage si multe pagini/cartus dar are ca inconvenienta ca permite putine refiluri deoarece cartusul este pe sistem de pernite de aer(presiuni). In cazul asta recomand si un kit de reincarcare care te cam costa (300-400 mii), dar care iti permite apoi sa iti faci singur reincarcarea! In ceea ce priveste FIABILITATEA, eu am folosit CANON pentru printare in Regie (lucrari de diploma, etc) si cred ca nu as fi putut folosi o alta imprimanta mai buna decat asta! Cartusul contine un burete care se poate "pipeta" cu o seringa ordinara, si cartusul original m-a tinut cam 20 de sticlute de 100 ml (era un BJC 1000). Recunosc ca a fost o performanta, dar fiecare cu norocul lui... :wink:
Acum folosesc o imprimanta laser second-hand (50$)si sunt foarte multumit! Daca ai norocul sa iei una cu toner-ul bun poti sa o folosesti mult si bine, se reincarca cu un praf si tine cateva mii de pagini. Pentru materiale de reincarcat eu am gasit cele mai ieftine preturi la Producton (o firma din Bucuresti de pe langa facultatea de Medicina). Parerea mea proprie si personala este ca nu as lua Lexmark sau Epson, as opta pentru un Canon S400 daca se mai gaseste, care pe langa ca se reincarca usor, mai scoate si calitatea la poze SUPER!
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new!

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Mon Jul 28, 2003 11:13 pm

Chiar azi am fost prin straini si a trebuit sa-mi printez referatul pt lucrarea de diploma. Prima oara pe un Canon laser, nu stiu ce model, calitate si viteza super. Apoi (pt ca nu era bine) l-am scris din nou si l-am printat pe un HP (iar nu stiu ce model, era destul de mare totusi) care a avut o calitate care m-a dezamagit (mult sub Canon-ul meu la standard), nu prea ma asteptam. :(
Iar la faza cu ce vrei de la ea, e adevarat, eu am luat-o pe a mea nu pt calitate ci pt fiabilitate si cost redus pe pagina.

User avatar
Scorpio
junior
junior
Posts: 32
Joined: Thu Jul 17, 2003 11:34 pm
Location: Sper in drum spre tarile calde cat mai curand :)

Postby Scorpio » Tue Jul 29, 2003 12:34 am

Eu nu spun ca o imprimanta laser se poate compara cu un inkjet! Sunt diferente ca de la cer la pamant! Mai ales daca ai norocul ca imprimanta laser sa fie si color atunci sa vezi calitate! Dar s-ar putea ca o imprimanta laser Canon sa te dezamageasca comparativ cu o imprimanta laser HP! :wink: Ce zici de asta?
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new!

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Tue Jul 29, 2003 12:39 am

tot ce se poate, dar HP-ul m-a dezamagit comparativ cu Canonul meu de acasa (BJC2100) nu cu cel laser.

User avatar
Scorpio
junior
junior
Posts: 32
Joined: Thu Jul 17, 2003 11:34 pm
Location: Sper in drum spre tarile calde cat mai curand :)

Postby Scorpio » Tue Jul 29, 2003 12:47 am

Sorry, am inteles gresit! E posibil si ca o imprimanta Canon mai noua sa depaseasca calitativ un HP mai vechi! Totusi tehnologia evolueaza, nu? Sper sa isi ia Canon si sa fie multumit de ea (desi din cate am vazut se indreapta hotarat spre un Lexmark :) )!
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new!

User avatar
sapho
senior
senior
Posts: 119
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:56 pm

Postby sapho » Tue Jul 29, 2003 12:53 am

mi-am luat Z55se. initial m-am speriat ca avea o calitate slaba pe normal, scotea dungi albe (la color ma refer). dupa ceva timp m-am prins ca avea ceva optiune sa printeze o pagina pentru curatarea capetelor. no, am facut chestia asta, si-acuma sunt super incantat de ea. scoate ok pe normal. nu mai vorbesc de beter si best.

cat despre calitatea text... folosita pe o hartie cat de cat de calitate (una pe la 130-140.000/top), se apropie foarte mult de laser.

evident, inca nu am facut refill, dar o sa va tin la curent. deocamdata cartusele par sa fie full - asa arata senzorii, si nu la jumate cum am auzit ca se practica de obicei in industria imprimantelor. sper sa si tina cat zic ei, adica 450 si 600. intrebare: senzorii detecteaza in mod real ce cantitate e in cartus, sau stiu ca a plecat de la full si tot scad pe parcurs proportional cu cate pagini a listat?

User avatar
sapho
senior
senior
Posts: 119
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:56 pm

Postby sapho » Tue Jul 29, 2003 12:58 am

cat despre laser AN, permiteti-mi sa spun ca nu cred ca se poate compara ceva cu un HP LaserJet mai vechi (din seria 4 de exemplu). e numai fieraraie in ea, cartusele sunt super-rezistente, si asa la 600x600 dpi cat poate ea, scoate text foarte smooth. poate ca la imagini se poate reprosa cate ceva, dar oricum depaseste o imprimanta actuala pe jet (numai ca nu are color... :D)

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Tue Jul 29, 2003 2:17 am

sapho wrote:cat despre laser AN, permiteti-mi sa spun ca nu cred ca se poate compara ceva cu un HP LaserJet mai vechi (din seria 4 de exemplu). [...] poate ca la imagini se poate reprosa cate ceva, dar oricum depaseste o imprimanta actuala pe jet (numai ca nu are color... :D)


Sorry to disapoint ... da' am aruncat vreo 5 imprimante din seria 4 shi 5 ... OX .. placa de baza, controlere, fieraraia ... E adevarat, shi-au facut veacu' ...
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Tue Jul 29, 2003 2:18 am

cat despre "senzorii de pe cartushe" - depinde daca exista ... daca nu-s, face driveru' o aproximare in fctzie de nr de printari ... daca senzor pe cartush ... e destul de accurate ..
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!

User avatar
sapho
senior
senior
Posts: 119
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:56 pm

Postby sapho » Tue Jul 29, 2003 2:25 am

Sorry to disapoint ... da' am aruncat vreo 5 imprimante din seria 4 shi 5 ... OX .. placa de baza, controlere, fieraraia ... E adevarat, shi-au facut veacu' ...
posed si un LaserJet 4 Plus - excelent e tot ce pot sa zic. e drept, n-a scos inca saraca "decat" 78000 de pagini (am luat-o second acum un an - timp in care am scos si eu vreo 18000 de pagini, toate cu acelasi cartus - care nu era nou).

apropo de senzori: se pot vedea cumva pe cartuse? sau cum sa fac sa-mi dau seama ca exista? pe site la lexmark nu prea zice ca ar avea sau ca nu ar avea. sau n-am cautat eu suficient de bine...

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Tue Jul 29, 2003 2:34 am

eu am z33 ... shi SIGUR nu-s senzori ... plus ca ma intreaba ce fel de cartush am pus: nou sau pe ala vechi ... (atunci cand le schimb, evident) ... daca ar avea senzori, ar citi singura nivelul .. I think ...
formerly known as gaurika ...



May the best from your past be the worst in your future!



Tyby out!

User avatar
Scorpio
junior
junior
Posts: 32
Joined: Thu Jul 17, 2003 11:34 pm
Location: Sper in drum spre tarile calde cat mai curand :)

Postby Scorpio » Thu Jul 31, 2003 11:13 pm

In legatura cu senzorii din pacate s-ar putea sa nu indice atat de fidel, dar in orice caz ar fi bine sa nu misti imprimanta de la locul ei ca altfel garantat nu mai arata corect!Am o intrebare referitor la cartus: e transparent sau e opac? Daca e transparent ma gandesc ca poate are un senzor de citire (ca la mouse, emite intr-o parte, capteaza in alta). Cu imprimantele laser, am zis ca trebuie sa ai noroc si sa fii atent sa fie toner-ul bun ca altfel se cam duce rapid! Si despre calitate subscriu si eu ca e super!Si sa stiti ca exista si imprimante second care nu si-au facut veacul, depinde de la cine cumperi!
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new!

User avatar
dReam
junior
junior
Posts: 28
Joined: Tue Jul 22, 2003 12:55 pm
Location: prin preajma
Contact:

imprimante, jet/laser/termice/abs/airbag,etc....

Postby dReam » Wed Aug 06, 2003 3:37 pm

Am posedat ceva imprimante de cand butonesc eu, atat acasa cat si pe la tertze firme, si pot sa zic cu mana pe inima,ca, cine vrea kalitate inkjet, ia EPSON, am avut cateva Epsonuri pe mana, si stiu si acum mai multe tipografii belea din Bucuresti care isi fac pre-pressul pe Epsonuri, dintr-un singur motiv:
In industria tipografica se lucreaza foarte mult "match print" adica clientul vine cu culori standard (cod PANTONE) cum e Conex-ul, care are verdele ala ciudatul, marca inregistrata; si deci trebuie sa ii arati clientului ce cere. Epsonurile, chiar si cele entry-level au un ceva al lor aparte ,de nu te dezamagesc la match-printuri, ceea ce nu se poate spune de multe imprimante HP, la care una vrei, si albastru iese :D (mai intervin si alti factori aici, cum ar fi calibratul monitorului...etc).
Sa revenim la sfaturi de cumparat imprimante.......
Eu am acum un Epson EPL5200 laser, post script, cumparata pe 20$(da, 20$!) la mana a doua, si care a intrat in posesia mea destul de smotocita....vreo 60.000 printuri. Dar chiar si asa trage impecabil, in contextul in care n-am avut nici macar bunul simtz sa ii pun toner de Epson, ca aia de la Producton nu mai aveau decat de Minolta:).

Sfaturile mele ar fi:
- cine printeaza mult a/n sa isi ia un laser secnd-hand(da, HP4 e beton)
- cine printeaza si color si n-are bani, sa isi ia un CANON ca se incarca ieftin si usor
- cine printeaza la greu fotografii sa isi ia HP
- cine vrea perfectiunea culorii sa isi ia Epson/da sa aiba bani sa ia tot cartuse originale , si nu refiluri.

User avatar
Scorpio
junior
junior
Posts: 32
Joined: Thu Jul 17, 2003 11:34 pm
Location: Sper in drum spre tarile calde cat mai curand :)

Postby Scorpio » Wed Aug 06, 2003 10:48 pm

Am gasit intr-o revista ca are un punctaj foarte bun Z55SE, dar ca este mai fragila, deci atentie la zdruncinaturi! s-o stapanesti sanatos! Si sa Tina
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new!

User avatar
sapho
senior
senior
Posts: 119
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:56 pm

Postby sapho » Thu Aug 07, 2003 12:03 am

mersi, mersi.

stie cineva cumva, astea trebuie tinute in priza? (stiu ca de ex unele xeroxuri faceau cate o data pe zi un tur de intretinere pentru capete). lexmarkul meu nu face asa ceva, in schimb are un zumzait foarte fin, continuu, atunci cand sta in priza, chiar daca e pe power off. ma gandesc sa nu conteze pentru cartuse, poate le scade durata de viatza, cine stie. intreb pentru ca am un singur prelungitor si deja s-au adunat cam multe pentru el, si trebuie cateodata s-o mai scot din priza pentru altele.

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Postby Enemy » Sat Sep 13, 2003 3:04 pm

A mea e Hp deskjet 3320 . cartusu costa destul de mult.. dar in schimb trag poze pe hartie foto la greu si iese super bine..:)

User avatar
Dark
senior
senior
Posts: 116
Joined: Mon Mar 15, 2004 12:49 pm
Contact:

Postby Dark » Mon Mar 22, 2004 8:48 pm

vrei imprimanta ieftina , durabila cu cartus iefttin sa mearga la multe incarcari atunci iati canon , nu conteaza ce model ca toates bune , io am bjc 250 de 4 , 5 ani si mere impecabil , cartusu e 600 sau 800 000 depinde de undel iei , si peorma mere la vreo 5 incarcari cu 100 000 , hp si lexmark sunt scumpe si costa si cartusele mult iar la unele lexmark nu mere sa le umpli si scoti milioane bune


Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests