Kindle vs ?

User avatar
sen
junior
junior
Posts: 78
Joined: Sat Oct 09, 2004 11:49 pm
Location: Bucuresti

Kindle vs ?

Postby sen » Thu Feb 03, 2011 9:19 pm

Case in point : cărţile medicale sunt scumpe(chiar exorbitant de scumpe) şi grele(în kilograme adică).

Versiuni digitale există pe toate drumurile în tot soiul de formate dar, din nefericire, eşti în continuare legat de un LCD care devine de-a dreptul obositor după ceva timp, mai ales dacă oricum petreci mult timp în faţa calculatorului.

Întrebarea mea este daca cineva de pe-aici are Kindle sau alt soi de e-reader/tablet/slate etc. care poate fi folosit pentru a citi cărţi medicale (90% PDF-uri, cel puţin în cazul meu). Vreau o părere "avizată" ca să zic aşa.. ( iPad nu e o variantă )
adanc scufundat in smarcul realitatii cotidiene

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Kindle vs ?

Postby holliday » Thu Feb 03, 2011 9:30 pm


User avatar
sen
junior
junior
Posts: 78
Joined: Sat Oct 09, 2004 11:49 pm
Location: Bucuresti

Re: Kindle vs ?

Postby sen » Thu Feb 03, 2011 9:44 pm

holliday wrote:s'a discutat despre. e deja obositor.
mai bun decat kindle nu exista.


http://www.imed.ro/forum/search.php?key ... mit=Search


Am dat şi sărci înainte să postez.. dar prin "Ce v-a adus Mos Craciun" nu am prins ideea de "Kindle face şi drege" .. de fapt întrebarea mea era dacă e fezabil cititul de cărţi medicale pe Kindle 3/DX sau mai degrabă aştept o tabletă de 10 inci cu ecran http://www.pixelqi.com/. Oricum mersi.
adanc scufundat in smarcul realitatii cotidiene

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Kindle vs ?

Postby holliday » Thu Feb 03, 2011 10:26 pm

eu nu am kindle, ca nu'mi foloseste la nimic. pe imed pot sa scriu si de pe laptop. :)

nu serios, kindlelul e bun numai daca chiar ai mult de citit. are autonomie buna, alea...nu te dor ochii.
insa si daca ai un laptop micut, cu led, ce tine cateva ore bune ca autonomie, parerea mea e ca e mai bun.

problema e ca sunt foarte tentante laptopurile sa mai dai un search pe google, sa mai dai o privire pe facebook sau mai stiu eu, si uite asa se distrage atentia.

insa am cativa amici, ce au kindle si spun ca e una din cele mai bune investitii facute.. numai necunoscatorii isi iau altceva.

ps: e oribil Ipad.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Kindle vs ?

Postby Chingachgook » Thu Feb 03, 2011 11:31 pm

kindle e f bun

cel mai bun ereader din momentul asta

din pacate nu prea se pot citi pdfurile medicale pe varianta portabila, doar pe varianta DX

cei care se abereaza ca citesc pe laptop (holidei included) nu au stat in viata lor sa citeasca mai mult de o ora consecutiv. sigur ca in teorie se poate.

ipad e alta gasca in alta traista. e tableta nu ereader
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

drcraciun
elite
elite
Posts: 2969
Joined: Mon Feb 22, 2010 8:24 pm

Re: Kindle vs ?

Postby drcraciun » Fri Feb 04, 2011 1:48 am

Si I., prietena mea din NZ, spune ca Kindle e cel mai bun. Chiar se mira ca nu mi-am luat pana acum ca stia ca mie imi place sa citesc. Observ ca am citit mai putin de cand m-am mutat in Norvegia si in mod special am evitat sa deschid cartea aia in lb. norvegiana pe care mi-am luat-o ca New Year resolution (Hodejegerne, de Jo Nesbø- Vanatorii de capete)

User avatar
sen
junior
junior
Posts: 78
Joined: Sat Oct 09, 2004 11:49 pm
Location: Bucuresti

Re: Kindle vs ?

Postby sen » Fri Feb 04, 2011 1:05 pm

Mersi de reply-uri! Mă gândeam şi eu la un DX dar dacă tot scot din buzunar ~1500 RON pt el mai bine mai strâng nişte bani şi aştept o tabletă cu ecran dual (lcd/"e-ink") gen Adam.

În orice caz.. kindle are o mare hibă.. nu pot să citesc în cadă:))

Mersi din nou
adanc scufundat in smarcul realitatii cotidiene

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Kindle vs ?

Postby Chingachgook » Sun Feb 06, 2011 3:52 am

de fapt nu poti sa citesti pe intuneric

in cada merge.

alea duale despre care se vorbeste vor fi utilizabile peste vreo 3-4 ani. cel mai devreme.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Re: Kindle vs ?

Postby originaltup » Tue Feb 08, 2011 7:46 am

Nu e chiar asa simplu, kindle nu e nirvana. Am unul dar pana acum nu prea m-am stresat sa citesc chestii medicale pe el si nici nu planuiesc. E bun cand citesti lucruri cap coada, dar navigatia si mutatul intre diverse sectiuni poate sa fie destul de slow. Intr-o carte te misti mai repede, si si mai bine e cu un laptop sau tablet; pentru mine merge si pt ca atunci cand citesc medicina de obicei ma intereseaza chestii mai punctuale, nu stau ore intregi sa citesc din scoarta in scoarta ceva.

Cu exceptia costului si partial a portabilitatii un kindle nu e cea mai buna solutie daca ti-ai invatat bazele. Un tablet sau un smartphone cu ecran mai mare in care ai instalate niste app-uri medicale +/- web access si te ajuta mai mult in cititul de zi cu zi, pentru ca il ai cu tine si poti sa cauti rapid ce nu stii. Si e mai usor sa retii cand te uiti imediat decat sa-ti aduci aminte sa citesti mai tarziu. Plus ca poti sa faci si multe alte chestii. Si v-as sfatui sa va uitati si la concurenta, Nook si poate Sony au unele avantaje (mai multe formate de exemplu).

In mare sunt multumit de kindle (un ecran un pic mai mare sa nu ma schimb paginile asa frecvent ar fi fost excelent) pentru literatura, cand am timp. Acum suporta si pdf.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

drcraciun
elite
elite
Posts: 2969
Joined: Mon Feb 22, 2010 8:24 pm

Re: Kindle vs ?

Postby drcraciun » Tue Feb 08, 2011 7:50 am

Mie imi pare rau ca Amazon nu m-a lasat sa comand si coperta pentru kindle, ca am vazut unele misto de tot pe care mi le-as fi dorit, dar la check out au zis ca nu livreaza din astea in Romania.

P.S. hei, originaltup, ti-ar face placere o dedicatie muzicala (vezi Dedicatii fara numar pe Diverse) ? Cam ce fel de muzica iti place sau ar fi mai bine sa "bruke min fantasi" (sa-mi intrebuintez fantezia) sau sa studiez mai in detaliu, poate, cam ce ai postat pe Filme ?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Kindle vs ?

Postby Chingachgook » Tue Feb 08, 2011 6:29 pm

te-au vazut mai prost imbracat poate


eu am comandat kindle si coperta si au venit pe adresa din ro
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

drcraciun
elite
elite
Posts: 2969
Joined: Mon Feb 22, 2010 8:24 pm

Re: Kindle vs ?

Postby drcraciun » Tue Feb 08, 2011 7:21 pm

Poate mi-am dorit eu o coperta mai speciala la vremea aia.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Kindle vs ?

Postby Chingachgook » Tue Feb 08, 2011 10:05 pm

eu am comandat una scumpa (60 de dolari) si a venit in acelasi pachet cu jucaria

da mail cu scandal
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

drcraciun
elite
elite
Posts: 2969
Joined: Mon Feb 22, 2010 8:24 pm

Re: Kindle vs ?

Postby drcraciun » Wed Feb 09, 2011 1:08 am

Mie nu mi-au oferit decat o reducere cu 10 % pt. viitoare purchases. Nu-i nimic, nu coperta conteaza in fond. Desi...totusi, este coperta absolut utila sau necesara ? Ca eu n-am remarcat asta pana acum, dar daca crezi ca da, conteaza in the long run, poate mai incerc odata.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Kindle vs ?

Postby 187.92a » Fri Aug 05, 2011 4:42 pm

in sfarsit apreciaza cineva si posturile lui dr craciun.


Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests