Campania „Păcatele Windows 7” ( Windows7Sins.org )

rsandu
junior
junior
Posts: 31
Joined: Sat Oct 03, 2009 3:51 pm

Campania „Păcatele Windows 7” ( Windows7Sins.org )

Postby rsandu » Tue Oct 06, 2009 5:54 pm

Vă semnalez că Fundația pentru Software Liber a lansat o campanie de informare a publicului larg despre păcatele viitorului Windows 7:

Windows7sins.org

Materialele acestei campanii vor fi traduse, cât de curând, și în limba română, pentru a fi cât mai accesibile publicului român.

Scopul declarat al campaniei este acela ca un numâr cât mai mic de utilizatori non-tehnici să cadă în capcana de a alimenta cu banii lor monopolul Microsoft, upgradând sistemele XP la Windows 7 doar de dragul efectelor vizuale ale Aero...

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Tue Oct 06, 2009 7:08 pm

The new version of Microsoft's Windows operating system, Windows 7, has the same problem that Vista, XP, and all previous versions have had -- it's proprietary software. Users are not permitted to share or modify the Windows software, or examine how it works inside.

The fact that Windows 7 is proprietary means that Microsoft asserts legal control over its users through a combination of copyrights, contracts, and patents. Microsoft uses this power to abuse computer users.

Bai, voi mai mult îi faceti reclama, cu patetismele astea tembele. :D
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Campania „Păcatele Windows 7” ( Windows7Sins.org )

Postby Chingachgook » Tue Oct 06, 2009 11:20 pm

bai radule a aparut snow leopard
costa 29 de $ si e o bijuterie.

cat sunt eu fan open source, crede-ma ca leopardul face pipi pe ubuntu
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

vazi
senior
senior
Posts: 437
Joined: Sat Nov 22, 2008 7:47 pm
Location: Bucuresti (atm)

Re: Campania „Păcatele Windows 7” ( Windows7Sins.org )

Postby vazi » Wed Oct 07, 2009 8:43 am

kooksee wrote:bai radule a aparut snow leopard
costa 29 de $ si e o bijuterie.

cat sunt eu fan open source, crede-ma ca leopardul face pipi pe ubuntu

atat costa upgrade-ul.
mac face frumoase lucruri , bune insa mac= bijuterie... eu sunt de parere ca bijuteriile NU se poarta cand ai de lucru.
pq pas?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Campania „Păcatele Windows 7” ( Windows7Sins.org )

Postby Chingachgook » Wed Oct 07, 2009 9:28 am

ai pus mana pe vreun mac sa vezi cum e cu upgrade-ul ala sau vorbesti de pe youtube?

ce face win si nu face mac (in afara faptuilui ca nu se blocheaza?)
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Campania „Păcatele Windows 7” ( Windows7Sins.org )

Postby Chingachgook » Wed Oct 07, 2009 12:00 pm

texas esti in copac.

office exista si pt mac. umbla niste vorbe ca acolo a fost facut si apoi portat pe windows.

exista inclusiv open office.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Campania „Păcatele Windows 7” ( Windows7Sins.org )

Postby Chingachgook » Wed Oct 07, 2009 3:16 pm

nu ma nu e compatibil
pe mac sau ep linux sunt altfel de worduri si exceluri


si browserele sunt diferite.
eu de ex scriu acuma de pe mac. nu-i asa ca nu intelegi nimic din ce postez?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Campania „Păcatele Windows 7” ( Windows7Sins.org )

Postby Chingachgook » Wed Oct 07, 2009 3:21 pm

pai daca scrii tampenii
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Campania „Păcatele Windows 7” ( Windows7Sins.org )

Postby Chingachgook » Wed Oct 07, 2009 3:29 pm

din cauza a 2 fete.


mai vrei sa stii ceva despre mac sau te retragi si ma lasi sa ma cert cu vazi si rsandu?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

rsandu
junior
junior
Posts: 31
Joined: Sat Oct 03, 2009 3:51 pm

Re: Campania „Păcatele Windows 7” ( Windows7Sins.org )

Postby rsandu » Wed Oct 07, 2009 4:10 pm

Bad choice, nu vreau să mă cert cu nimeni :D

Susțin faptul că Mac-ul e foarte bun, dacă ți-l poți permite și dacă-ți plac sistemele de operare proprietare (adică dacă nu ții la libertatea pesonală, ca prim criteriu).

Cât despre ideea că „totul trebuie să fie compatibil cu Windows, neapărat”, mi se pare contraproductivă. :x



Ca informație practică, formatul de fișier folosit de OpenOffice.org - format care se cheamă OpenDocument - nu numai că este același pe toate trei platformele, dar este și standardizat ISO (unul dintre cele mai bune standarde care există ISO/IEC 26300:2006). Deci este GARANTAT că e cross-platform...

Fișierele OpenDocument (care-si propun să fie un „PDF editabil”, universal, care poate fi deschis oriunde, cu foarte multe programe) au extensiile .odt, .ods, .odp, .odb si se generalizează extrem de rapid în toată lumea. Primariile din Viena, Bristol, Berlin, Gdansk și Alba-iulia îl folosesc , ca și Peugeot, NATO, Parlamentul și Jandarmeria franceze - ca standard OFICIAL, obligatoriu.

Valul de documente OpenDocument (ODF) generate de aceste administrații vine spre Europa de Est, iar noi dormim liniștiți pe Word și Excel... :x
http://razvansandu.zando.ro/2009/05/afa ... tware.html


Detalii puteți afla aici:

Ce este OpenDocument ?
http://ro.wikipedia.org/wiki/OpenDocument

Cine îl folosește (ce companii, ce softuri „știu” de ODF) ?
http://wiki.services.openoffice.org/wik ... eployments
http://en.wikipedia.org/wiki/OpenDocument_adoption
http://en.wikipedia.org/wiki/OpenDocument_software

Ce se poate face pentru răspândirea lui cât mai largă ?
http://www.digistan.org/hague-declaration:ro
http://www.noooxml.org/petition-ro


Numai bine,
Răzvan

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Wed Oct 07, 2009 4:19 pm

rsandu wrote:Cât despre ideea că „totul trebuie să fie compatibil cu Windows, neapărat”, mi se pare contraproductivă. :x

Nope. Nu cumpar nimic necompatibil Windows.
Iar industria stie ca banutii sunt în buzunar la din astia ca mine.
Singura durere suportabilă e durerea altora.

rsandu
junior
junior
Posts: 31
Joined: Sat Oct 03, 2009 3:51 pm

Re: Campania „Păcatele Windows 7” ( Windows7Sins.org )

Postby rsandu » Wed Oct 07, 2009 4:55 pm

Ah, nu trebuie ca un hardware sau un software să fie necompatibil Windows. :D

Trebuie doar să nu fie compatibil numai cu Windows, așa cum e cazul anumitor imprimante, modemuri sau programe.

Este o luptă internațională pentru respectarea standardelor deschise, care oferă interoperabilitate totală, indiferent de vendor.

Exemple de software-uri și formate cross-platform pe care, ca administrator de rețea, le recomand:

- browserul Web Mozilla Firefox
- clientul de e-mail Mozilla Thunderbird
- suita de birou OpenOffice.org
- playerul multimedia VLC http://www.videolan.org
- formatul OpenDocument (pentru documente de birou)
- formatele OGG și FLAC (pentru muzică și filme)

http://www.fsf.org/resources/formats/playogg
http://www.xiph.org/

Cât despre bani, în medie, ei sunt uniform distribuiți :D

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Wed Oct 07, 2009 5:19 pm

Nu ma intereseaza standarde deschise, nici interoperabilitate.
Nu ma intereseaza cu ce mai este sau nu compatibil un produs, atâta timp cât merge pe Windows.
Banii nu sunt uniform distributi, tocmai, grosul clientilor vrea sa fie sclav la necuratu ca sa nu-i fie perturbata obisnuinta.
Marketshare-ul MS@home graieste cine conteaza si cine nu. Restul sunt scâncete de sub şenile.
Singura durere suportabilă e durerea altora.

rsandu
junior
junior
Posts: 31
Joined: Sat Oct 03, 2009 3:51 pm

Re: Campania „Păcatele Windows 7” ( Windows7Sins.org )

Postby rsandu » Wed Oct 07, 2009 5:37 pm

@lm

Nu subscriu. :D

Personal, pun propria libertate mai presus de alte valori.

Cât despre migrația spre Software Liber, e un fenomen vizibil si inevitabil, pe care îl observ (și ajut) în fiecare zi. Este suficient să comparați situația de acum doi-trei ani cu cea de azi.

Unii oameni săraci, care n-au bani de-un Windows 7, lucrează cu Software Liber. Cum ar fi ... Bursa din New York :D

http://customers.redhat.com/2008/05/12/nyse/

sau IBM :D

http://bits.blogs.nytimes.com/2007/11/1 ... -computer/

sau, pe plaiuri mioritice, Raiffessen Bank, MOBEXPERT...

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Wed Oct 07, 2009 5:50 pm

Ete fleosk, ai dobândit libertatea universala pentru ca eviti MS Windows. :lol:

Serios, am alte chestii mai utile de facut.

Nu vrei sa-mi spui tu pe ce sa dau banii mei ?

Si lasa-ma cu trompetismul lamentoid-extaziant cu raspândirea open-source (NYSE nu e chiar în sufragerie, boborul majoritar nu e interesat de servere, etc.).
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: Campania „Păcatele Windows 7” ( Windows7Sins.org )

Postby AvLee » Wed Oct 07, 2009 6:51 pm

Pentru ca tinand cont ca pirateria e in floare,ne cam doare la basca :lol:
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Campania „Păcatele Windows 7” ( Windows7Sins.org )

Postby Chingachgook » Wed Oct 07, 2009 7:51 pm

rsandu argumenteaza, im argumenteaza, eu argumentez, avlee....
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Wed Oct 07, 2009 8:12 pm

AvLee sintetizeaza. :D
Singura durere suportabilă e durerea altora.

rsandu
junior
junior
Posts: 31
Joined: Sat Oct 03, 2009 3:51 pm

Re: Campania „Păcatele Windows 7” ( Windows7Sins.org )

Postby rsandu » Wed Oct 07, 2009 9:58 pm

Adevăr grăit-a AvLee, principalele motive pentru care Software-ul Liber nu înregistrează pe-aici succesul din Germania și Franța sunt obiceiul de-a pirata/fura fără să clipim și totala anestezie morală a „boborului”... Eteee „libertate” ! Vorbe goale...

vazi
senior
senior
Posts: 437
Joined: Sat Nov 22, 2008 7:47 pm
Location: Bucuresti (atm)

Re: Campania „Păcatele Windows 7” ( Windows7Sins.org )

Postby vazi » Thu Oct 08, 2009 8:44 am

kooksee wrote:din cauza a 2 fete.


mai vrei sa stii ceva despre mac sau te retragi si ma lasi sa ma cert cu vazi si rsandu?

:peace:
da pe bune, mac a fost si numai e. nu isi justifica banii in prezent.
ca suport oare dece a aparut bootcamp ? sau motorola dece numai este ce a fost ptr mac?
(pe scurt am pus mana pe ele... si e drept un mac cu dotarile unui pc ar face mai bine si mai repde treaba insa la ce scor ?
cum ramane cu DC(eul)- ++? sau alte surse?)
daca tu lucri la un studio de design instarit... asta nu insemana ca si subalternii au acces la o statie grafica mac.
pq pas?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Campania „Păcatele Windows 7” ( Windows7Sins.org )

Postby Chingachgook » Thu Oct 08, 2009 9:38 am

inteleg ca defectul major al unui mac e ca nu are client de dc?
:lol: :lol: :lol:

imi dai voie sa ma adun de pe jos de ras?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

vazi
senior
senior
Posts: 437
Joined: Sat Nov 22, 2008 7:47 pm
Location: Bucuresti (atm)

Re: Campania „Păcatele Windows 7” ( Windows7Sins.org )

Postby vazi » Thu Oct 08, 2009 5:20 pm

kooksee wrote:inteleg ca defectul major al unui mac e ca nu are client de dc?
:lol: :lol: :lol:

imi dai voie sa ma adun de pe jos de ras?

nah !.. nu!!! sa mori de ras.... nababule. :allright:
pq pas?

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Re: Campania „Păcatele Windows 7” ( Windows7Sins.org )

Postby originaltup » Thu Oct 08, 2009 5:23 pm

Mi-am luat recent un laptop nou si am avut tentatia sa-mi iau un Mac Book Pro, de 13" sau 15.4". Dar pana la urma am considerat ca nu se merita, in afara de faptul ca am cateva softuri deja cumparate pentru Windows. Mi s-a parut un pic cam scump, si trebuia sa gasesc softuri noi. Nu cred ca as fi avut probleme majore de adaptare caci folosesc frecvent si Linux (mai nou sunt pe distributii bazate pe Ubuntu: Kubuntu si Mint, noul Mint aratand chiar bine si mi-a redus bias-ul impotriva Gnome).
O problema cu Mac e ca nu ar fi fost parte integranta in home network si nu aveam chef sau timp sa ma chinui sa-l fac sa mearga (Linux-ul cel putin e in dual-boot). In home network am un server cu WHS instalat si e chiar misto sa-mi faca back-up automat la toate calculatoarele din retea.
Asa ca pana la urma am ales un Lenovo Thinkpad; are acelasi procesor ca un MacBook Pro de 13", 6 GB RAM (pt 80$ putea sa pun 8GB, aproape ca regret ca n-am facut-o), un hard mai mare si mai rapid, placa video asemanatoare si care poate fi trecuta on-the-fly pe un Intel on-board ca sa economiseasca energie, cu o baterie mult mai slaba (am luat-o pe cea mai mica, dar pot sa cumpar oricate) si cu un DVDRW in bay modular (pot sa-l scot si sa pun in loc alta baterie sau un HDD), totul la vreo 100$ mai putin. (mai are si alte chestii minore, gen tastatura mai buna, fingerprint reader, softurile de la Lenovo care nu-s asa rele). Are si WinVista Bussiness 64, care merge mai bine decat pe Dell Studio, dar tot ma enerveaza. Sper ca Win7 sa fie un pic mai bun, desi sperante mari nu am (pot sa fac "free" upgrade, costa vreo 15-20$ shipping-ul).


In alta ordine de idei doar Linux, sau doar OpenOffice nu e fezabil. OpenOffice merge f bine pentru majoritatea documentelor, dar cand am avut un poster de facut (pe un template-ul deja facut) a facut praf formatarea asa ca a trebuit sa merg pe MS Office. La home edition, 90$ pentru 3 calculatoare nu e chiar asa rau.

PS. de cand sunt in US nu mai folosesc software cum faceam in Romania; doar free sau platite.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

rsandu
junior
junior
Posts: 31
Joined: Sat Oct 03, 2009 3:51 pm

Re: Campania „Păcatele Windows 7” ( Windows7Sins.org )

Postby rsandu » Thu Oct 08, 2009 7:31 pm

originaltup wrote:In alta ordine de idei doar Linux, sau doar OpenOffice nu e fezabil. OpenOffice merge f bine pentru majoritatea documentelor, dar cand am avut un poster de facut (pe un template-ul deja facut) a facut praf formatarea asa ca a trebuit sa merg pe MS Office. La home edition, 90$ pentru 3 calculatoare nu e chiar asa rau.

PS. de cand sunt in US nu mai folosesc software cum faceam in Romania; doar free sau platite.


@originaltup

Felicitări pentru alegerea hardware făcută, ca și pentru decizia de a nu mai folosi soft pirat !

Problemele Windows nu se reduc la preț, ci sunt „de fond”, așa cum puteți vedea în materialele de mai sus (dacă le parcurgeți cu atenție), ca și în:

http://www.DefectiveByDesign.org

În altă ordine de idei, vă sugerrez că alegerea MS Office pentru a face un poster nu e cea mai fericită, chiar dacă folosiți Windows. Ce ați zice despre software-ul acesta, gratuit și liber ?:

http://incearca.softwareliber.ro/2009/0 ... ectoriala/ și http://www.inkscape.org/
http://www.gimp.org și http://www.gimp.org/windows/
http://incearca.softwareliber.ro/2009/0 ... ata-lumea/ și http://www.scribus.net

Sper să vă fi putut fi de folos...

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Re: Campania „Păcatele Windows 7” ( Windows7Sins.org )

Postby originaltup » Thu Oct 08, 2009 7:33 pm

Clarificare: Lenovo Thinkpad T400 14.1" - 1440x900

Puteam sa iau la aproape acelasi pret (cupoane mai bune) un W500 15.4" 1680x1052 parca, doar ca T400 se incalzeste mult mai putin, mai ales comparativ cu MacBook Pro 13"
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Re: Campania „Păcatele Windows 7” ( Windows7Sins.org )

Postby originaltup » Thu Oct 08, 2009 7:39 pm

În altă ordine de idei, vă sugerrez că alegerea MS Office pentru a face un poster nu e cea mai fericită, chiar dacă folosiți Windows. Ce ați zice despre software-ul acesta, gratuit și liber ?:

era un poster medical deja formatat in care trebuia doar sa adaug text; dimensiunea era f mare

Ideea e ca atunci cand ajungi la nivel de organizatii compatibilitatea conteaza f mult
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Thu Oct 08, 2009 8:10 pm

Imi fac posterele în Powerpoint (generatia '97), inclusiv alea de 1,6m pe 1m, apoi le transform în PDF si fug cu el pe stick la imprimerie.

De ce m-as complica cu altceva ?

De ce m-as tracasa ca la fiecare fisier schimbat cu altcineva, sa dau de incompatibilitati, datorate gramezilor de platforme "cu sanse egale" ce zumzaie în spatiu ?

E ok sa existe si open-source si ce vreti voi, e chiar super, face presiune pe mogulii din domeniu, dar fara atâtea lectii magistrale despre ce cum ar fi o lume mai buna pentru toti. Astea-s sloganuri ieftine.
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Re: Campania „Păcatele Windows 7” ( Windows7Sins.org )

Postby originaltup » Thu Oct 08, 2009 11:41 pm

Cu exceptia acelui template, foloseam OpenOffice fara probleme pentru prezentarile mele. Le transformam in pdf si mergeau f bine. Asta e de fapt o idee f buna mai ales pentru prezentari profesionale care nu prea au animatii: aveti si o varianta pdf caci se va vedea la fel pe orice calculator (daca are fonturile normale instalate) si nu veti avea nici o problema de compatibilitate.
Acum ca am Office2007 nu prea mai folosesc Open Office desi il am in continuare pe un USB stick.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Campania „Păcatele Windows 7” ( Windows7Sins.org )

Postby Melania » Sat Oct 10, 2009 1:07 am

vazi wrote:da pe bune, mac a fost si numai e. nu isi justifica banii in prezent.

Nici win nu isi justifica banii. Lucrez si pe mac si pe win. E o prostie cu macul care nu se blocheaza. Ba da, se blocheaza. Odata mi s-a blocat intr-atat ca a trebuit sa ii schimb hardul cu totul. Dupa doar un an de la cumparare! Desteptii de la macline n-au putut recupera nimic din date (noroc ca aveam backup). Alte macuri pe care le avem au prostul obicei, atunci cand nu se blocheaza, de a fi foooooooarte leeeente. Macurile din trecut (alea cu tub catodic) parca erau mai destepte totusi. Si sa nu vorbim de macair care e o gluma trista.
Dar toate aste sunt nimic pe langa rateul numit Vista. Sau prostia de Office2008 pentru mac. Toti colegii mei si-au facut downgrade de la office2008 la 2004. Nu puteai face mai nimic in powerpoint, wordul era incompatibil cu endnote, tabele din excel nu le puteai edita cum vrei, ce mai...un jaf la drumul mare si tupeu cat casa sa mai ceri bani pe asa ceva.

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Re: Campania „Păcatele Windows 7” ( Windows7Sins.org )

Postby originaltup » Sat Oct 10, 2009 3:33 am

O faza interesanta cu Mac-ul si care a contat impotriva alegerii a fost cand eram prin Best Buy (magazin de electronice pe aici) si am zis sa deschid iPhoto. Am incercat pe 2 MacBook pro-uri care erau pe acolo (13" cu proc 2.26 si 15.4" cu proc 2.8) si ambele s-au blocat, adica a aparaut "clepsidra" (in Mac e mai cool, e rotita multicolora :D ) si nu pornise dupa mai bine de 1 minut. Si din ce m-am uitat la screenshoturi cu iPhoto si jucat cu el un pic pe un Mac care mergea nu mi se mai pare mai bun decat Picasa 3.5, cu toata reclama. Aud ca foloseste si mult mai multe resurse.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Campania „Păcatele Windows 7” ( Windows7Sins.org )

Postby Chingachgook » Sat Oct 10, 2009 3:50 am

ati avut voi ghinion

referitor la office, voi nu folositi Gdocs? s-a upgradat si insert drawing, e o frumusete.
de cand cu suportul offline eu nu mai am instalat nici un ofis

viitorul sta in nori
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Re: Campania „Păcatele Windows 7” ( Windows7Sins.org )

Postby originaltup » Tue Oct 13, 2009 12:00 am

Am folosit google docs (chiar am domeniu cumparat de la ei, inclusiv google apps) dar compatibilitatea cu MS Office era execrabila acum vreun an, mai exact cand incercam sa deschid in MS Office documente facute in gdocs. De atunci folosesc gdocs doar pentru documente care stau online (gen schedule, nu am nevoie sa-l am pe calculator, nu-l accesez asa frecvent), iar cand le trimit la altii le fac pdf. E bun ca ai acces de oriunde cu internet (am si Windows Home server acasa cu remote access, asa ca nu e cel mai important lucru) si poti sa colaborezi cu altii. La ora actuala il folosesc mai mult pentru scheduling si liste to do, etc.
Imi mare imi place google, acum am un Nokia si un iPod touch sincronizate cu Google calendar/contacts/email si e singurul calendar pe care il folosesc.

Ca am avut ghinion o fi, dar daca lucrurile se blocheaza si in mac, mai bine folosesc Win unde nu mai trebuie sa invat cum sa trec peste sincope. Asta si altele, o parte le-am spus mai sus.

Iar chestia cu cloud computing nu cred ca este suficient de reliable inca. Google are un track record destul de bun pentru uptime, dar datele pot zbura oricand; si nici securitatea nu e in mainile tale asa mult.

PS. mai devreme nu mergea postatul, imi dadea eroare :?:
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

rsandu
junior
junior
Posts: 31
Joined: Sat Oct 03, 2009 3:51 pm

Re: Campania „Păcatele Windows 7” ( Windows7Sins.org )

Postby rsandu » Thu Jan 21, 2010 9:45 am

originaltup wrote:Acum ca am Office2007 nu prea mai folosesc Open Office desi il am in continuare pe un USB stick.


Ce coincidență, și eu la fel: de când am OpenOffice.org și GNU/Linux, nu prea mai folosesc nici un fel de Microsoft Office... :D !

BTW, vezi că e plin orașul de binecuvântări la adresa Windows...


Return to “Software”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests