Iso

calcaneu
junior
junior
Posts: 74
Joined: Tue Nov 11, 2003 12:43 pm

Iso

Postby calcaneu » Sat Oct 16, 2004 4:30 pm

Salut ! Am si eu cateva nelamuriri legate de formatul ISO :?:

Se pot aglomera pe un cd mai multe imagini iso ?
Cum se poate converti pe hard un iso pt a-l putea folosi fara cd ? excluzand desigur emulatoarele de cd ... sau ma pot folosi de emulator pt a copia continutul cd-ului virtual pe hard ?

10x !

User avatar
costin
senior
senior
Posts: 130
Joined: Sun Jul 06, 2003 3:00 am
Contact:

Postby costin » Sat Oct 16, 2004 5:43 pm

Mai multe iso pe cd inseamna multisesiune, cu avantajele si dezavantajele sale.
In general iti trebuie un emulator de cd pentru a lua continutul unui iso. Problema e, daca il pui pe hard, adica nu mai apare ca "CD-ROM", sa nu poti rula anumite programe pentru ca verifica de unde sunt rulate. Asta pe windows, desigur.
Pe linux il poti monta il loopback device, incat nu conteaza daca e un iso sau un cd real.
Image Get Firefox!

User avatar
droopy
elder
elder
Posts: 560
Joined: Tue Nov 25, 2003 3:41 pm
Location: Onyxia's Lair

Postby droopy » Sun Oct 17, 2004 4:21 pm

Un program de genul UltraISO deschide imginile de cd si poti extrage din ele toate fisierele. Sub Win ramane problema cu programele care verifica de unde sunt rulate. Unele sunt mai shmechere si isi dau seama inclusiv de emulatoare de unitati.
RTFM=Read The la naiba Manual
UTFG=Use The la naiba Google
STFW=Search The la naiba Web
RTFA=Read The la naiba Article

User avatar
Dark
senior
senior
Posts: 116
Joined: Mon Mar 15, 2004 12:49 pm
Contact:

Postby Dark » Mon Oct 18, 2004 1:55 pm

pe langa ultraiso, mai poti folosi winiso cu care convertesti orice format in iso, faci imagini, extragi fisiere si adaugi fisiere la imagini
daca pui mai multe iso pe un cd, le vede ca pe FISIERE iso, deci sa nu crezi ca vei putea instala de pe el
In Mozilla We Trust

http://www.spreadfirefox.com

User avatar
Marius '95
junior
junior
Posts: 32
Joined: Sat May 01, 2004 4:34 am
Location: Cluj-Napoca, Hasdeu, la capatul cablului de retea
Contact:

Postby Marius '95 » Mon Oct 18, 2004 8:31 pm

Cel mai bun program pentru lucrul cu imagini de CD este (a fost, ca nu mai lucreaza nimeni la el) CDmage.
http://cdmage.orcon.net.nz/frames.html
Versiunea 1.02.1 beta 5 este stabila. Poti sa o iei linistit. Eu o folosesc de 2 ani si nu s-a prabusit niciodata.

Ce poate:
-Nu are nevoie de instalare. Foarte mic.
-Deschide cam orice imagine de CD mai putin .MDF-urile. Nu conteaza daca CD-ul a fost multisesiune sau mixed mode sau din alea cu TOC invalid (vezi CD-ul original Thief). Vede toate sesiunile.
-Daca imaginea contine datele ECC programul poate verifica integritatea si daca este cazul poate repara erorile. Sa nu reparati orice eroare! Unele jocuri cu protectie la copiere se bazeaza pe asta. ISO, NRG, MDS+MDF si track-urile audio din oricare alta imagine nu contin ECC. CCD+IMG+SUB, BWI, CUE+BIN contin ECC.
-Poate extrage fisierele. De pe imaginile de CD multisesiune poti extrage fisierele sterse/suprascrise din primele sesiuni.
-Poate extrage WAVE-urile din imaginile de CD audio.
-Poti asculta DIRECT din imagine trackurile audio. Direct, fara nici o emulare.
-Poti INLOCUI fisiere in imagini cu conditia sa aiba exact aceeasi marime ca si fisierul inlocuit.

Ce nu poate:
-Sa creeze imagini. Nici sa le construiasca din fisiere de pe hard, nici sa extraga de pe CD.
-Sa salveze in alt format decat CUE+BIN.
-Sa faca alte modificari in imagini decat corectarea erorilor, modificarea label-urilor si inlocuirea fisierelor.

Sper ca v-am convins sa-l incercati. O sa va placa. Garantat!

PS: nu folositi ISO, NRG sau MDS/MDF. Nu pot fi verificate.
PS/2: daca vreti un program de convertit, am unul :wink:

User avatar
Dark
senior
senior
Posts: 116
Joined: Mon Mar 15, 2004 12:49 pm
Contact:

Postby Dark » Thu Oct 21, 2004 1:13 am

ca emulator merg pe alcohool 120%, nam gasit format de imagine sa nu mearga, si e f bun la jocurile greu de crackuit, de ex la true crime, cand a aparut, toata lumea a vea probleme cu cd ul 2 si aveau teori cum sal faci s amearga, alcohool la luat din prima
In Mozilla We Trust



http://www.spreadfirefox.com

User avatar
Marius '95
junior
junior
Posts: 32
Joined: Sat May 01, 2004 4:34 am
Location: Cluj-Napoca, Hasdeu, la capatul cablului de retea
Contact:

Postby Marius '95 » Thu Oct 21, 2004 10:18 pm

Alcolu' mi-a lasat o impresie foarte proasta. Ala este exemplu tipic de program facut in graba. Ca sa nu mai spun ca inventeaza noi extensii de fisiere (ma refer la MDF / MDS) care nu sunt de fapt decat ISO-uri un pic modificate. De obicei merg deschise prin simpla schimbare a extensiei.


Return to “Software”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 70 guests