wma to ...

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

wma to ...

Postby originaltup » Thu Jun 10, 2004 11:38 pm

Stiti cum sa convertesc niste wma-uri in mp3 sau ogg vorbis sau ceva in genul asta? free desigur.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
Luci Sandor
senior
senior
Posts: 441
Joined: Wed Apr 07, 2004 11:17 pm
Location: 127.0.0.1
Contact:

Postby Luci Sandor » Fri Jun 11, 2004 12:03 am

dbpoweramp....super convertor actionat cu right-click din explorer, cu pluginuri pentru aproape orice encodare gratuita sau care foloseste componente pe bani din alte programe (Fraunhoffer in spetza).
Da si tu un google dupa asta sau asteapta sa vina baietii bazati sa-ti dea un link pe softofilia.
nu arunca lucrurile care pot fi utile altcuiva, doneaza pe Freecycle Bucuresti

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Fri Jun 11, 2004 9:32 pm

si ca tot veni vorba, ce format de codare preferati la ora actuala? Ca vreau sa-mi trec niste CD-uri pe hard si pana acum le-am facut MP3 (codate cu MPEG II cu Lame din CDex), VBR pe la 128kbs si calitate mare dar din cate am citit se pare ca ar fi si variante mai bune, cum ar fi de exemplu wma.
Voi ce ziceti?
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
Luci Sandor
senior
senior
Posts: 441
Joined: Wed Apr 07, 2004 11:17 pm
Location: 127.0.0.1
Contact:

Postby Luci Sandor » Fri Jun 11, 2004 9:42 pm

De dragul portabilitatii, MP3.
Cel mai rapid e Blade AFAIK. Cel mai bun la 128 este Fraunhoffer. Dupa aia diferentele incep sa se estompeze, dar Xing si Blade nu trec pe 18 kHz, asa ca ramin putin mai proaste.
Folosesc dbpoweramp fix pentru a transforma din toate aberatiile in mp3 si nu am fraunhoffer, asa ca ii dau cu Blade cu 320 sau 256, dupa cum e nevoie.
Circula pe net o versiune de fraunhoffer numita Radius. Este spyware, pentru cunostinta voastra.
nu arunca lucrurile care pot fi utile altcuiva, doneaza pe Freecycle Bucuresti

User avatar
Marius '95
junior
junior
Posts: 32
Joined: Sat May 01, 2004 4:34 am
Location: Cluj-Napoca, Hasdeu, la capatul cablului de retea
Contact:

Postby Marius '95 » Sat Jun 12, 2004 6:03 pm

LAME , daca chiar trebuie. Daca nu, prefer sa pastrez imaginea de CD audio. Suna mult mai bine :wink: .

User avatar
costin
senior
senior
Posts: 130
Joined: Sun Jul 06, 2003 3:00 am
Contact:

Postby costin » Sun Jun 13, 2004 1:16 am

Ogg-vorbis se pare ca va fi viitorul compresiei audio. Este un codec open-source care se zice ca suna mai bine decat mp3 la compresii mari. Aproximativ, un ogg la calitatea 4 (128 kbps) sunca ca un mp3 la 160 kbps. Este doar VBR, si se recomanda sa se foloseasca in modul quality-based. Merita cel putin incercat. Ca dezavantaj, nu am gasit nici un player optimizat mmx (cred ca 3dnow ar fi), incat pe un P I 166MHz MMX un ogg consuma vreo 30% CPU, un mp3 fara optimizare 25-40%, iar cu optimizare 0.9-8% (XMMS ca player).
http://www.vorbis.com/

Un format lossless este FLAC, care da o compresie de aproximativ 2:1, fara pierderi, desigur. Conditia este sa ai sursa (nu un cd piratat sau mp3 de pe dc++) si un sistem audio de calitate, altfel ogg sau mp3 sunt ideale.
http://flac.sourceforge.net/

LAME este in momentul actual un foarte bun codec mp3. Conditia este sa ii citesti manualul si sa incerci toate optimizarile posibile.
http://lame.sourceforge.net/

Era sa uit. Stati departe de wma. Este plin de buguri, este lent, calitate indoielnica si proprietate micro$oft. Daca nu l-ar fi impus, nici nu s-ar fi auzit vreodata de el. Linkul nu conteaza.

Cat despre conversie, cauta pluginuri de winamp (output) care sa scrie pe disc in format ogg sau mp3. Exista candva unul care cauta in sistem bibliotecile lame.dll sau vorbis.dll si stia sa lucreze cu ele. Pe linux este mult mai simplu: un pipe intre un player si encoder.
Image Get Firefox!

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Sun Jun 13, 2004 4:33 pm

citisem niste articole care lauda .wma, mai ales la 128kbps, ca altfel nici nu-mi puneam problema.

Si ca tot am ajuns aici, ce programe de Cd Ripping folositi?
Eu folosesc de mai bine de 1 an CDex, dar ma cam enerveaza ca atunci cand imi instalez Daemon, nu imi mai vede decat CD-ROM-urile virtuale, nu si pe cel real pe care am CD-ul audio, asa ca trebuie sa emulez CD-ul audio pe unul din cele virtuale ca sa pot sa-l "rippuiesc"
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
costin
senior
senior
Posts: 130
Joined: Sun Jul 06, 2003 3:00 am
Contact:

Postby costin » Sun Jun 13, 2004 9:25 pm

Din cate imi amintesc, tocmai pretentiile de patente ale Fraunhoffer referitoare la tehnologia mp1/2/3 au facut ca multe encodere comerciale sa se retraga. CDex a fost unul dintre ele.

Pe linux, pentru cd-ripping cel mai bun este cdparanoia, cu o foarte buna corectie a erorilor si export in diverse formate de compresie.
Image Get Firefox!

User avatar
Luci Sandor
senior
senior
Posts: 441
Joined: Wed Apr 07, 2004 11:17 pm
Location: 127.0.0.1
Contact:

Postby Luci Sandor » Sun Jun 13, 2004 10:01 pm

Ca sa faci rip, trebuie sa ai cd-uri audio :D :D :D
nu arunca lucrurile care pot fi utile altcuiva, doneaza pe Freecycle Bucuresti

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Mon Jun 14, 2004 1:01 am

luci, fara tine nu m-as fi descurcat. Evident ca am CD-urile audio si dupa ele vreau sa fac ripping.
Ma intereseaza cam care e cel mai bun calitativ la vreo 200kbps, la o marime sa zicem dubla fata de un mp3 la 128. Am auzit lucruri bune despre musepack la calitatea respectiva.

a facut ca multe encodere comerciale sa se retraga. CDex a fost unul dintre ele.

adica? CDex-ul e free.

PS. am folosit dbpoweramp si e misto, mai putin configurabil decat CDex dar isi face treaba cum trebuie.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
Luci Sandor
senior
senior
Posts: 441
Joined: Wed Apr 07, 2004 11:17 pm
Location: 127.0.0.1
Contact:

Postby Luci Sandor » Mon Jun 14, 2004 9:15 am

Nu am mai cumparat muzica din '96 (de-abia aparusera CD-urile), asa ca nu fac rip.
nu arunca lucrurile care pot fi utile altcuiva, doneaza pe Freecycle Bucuresti

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Wed Jun 16, 2004 9:49 pm

Pana la urma am ales ogg vorbis, la calitate 7 (adica nominal bitrate de 224 kbps, compresie 6:1) mai mult pe ideea ca e un pic mai cunoscut decat musepack, desi nu am renuntat de tot la ultimul. Si probabil cateva mai misto o sa le fac cu monkeys audio.

Si pt Costin: ai incercat wma9? ca am gasit destule articole in care se spune ca e bun, cel putin comparativ cu mp3. De exemplu am si eu cateva melodii cu 32 kbps si se aude cu siguranta mai bine decat un mp3 tot la 32 (care e bataie de joc). Sigur nu esti biased? :twisted:

PS. un link despre formatele audio: http://www.dbpoweramp.com/spoons-audio- ... ormats.htm
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
costin
senior
senior
Posts: 130
Joined: Sun Jul 06, 2003 3:00 am
Contact:

Postby costin » Wed Jun 16, 2004 11:51 pm

Pai de vreo 2 ani am retras ambasada de la M$, asa ca e posibil sa fi ramas in urma. Ideea nu ma incanta chiar si numai pentru ca e vorba de M$ cu formatul lor proprietar. E adevarat ca la rate de biti mici codecul wma e mai bun, asa il stiu si eu. Dar cu ce te ajuta? Folosesti o compresie costisitoare ca sa ai o calitate mediocra? Daca vrei rate mici de biti, poti folosi formate specifice. Spre exemplu pentru voce, o compresie inalta dau codecurile gsm sau Speex ( http://www.speex.org ), opensource.

PS. Sigur sunt blocat pe o idee, nu gasesc nici o utilitate wma-ului. :twisted:
Image Get Firefox!


Return to “Software”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 59 guests