linux intrebari

User avatar
buge1880
junior
junior
Posts: 30
Joined: Thu May 06, 2004 10:22 pm
Location: bucuresti
Contact:

linux intrebari

Postby buge1880 » Sat May 08, 2004 2:19 am

problema 1: Am un server de mail cu MTA sendmail.Am mai multe domenii de ex firma, sales-firma, office-firme si toate au un ip routabil unic 82.x.x.x.Daca trimit un mail catre gigi@firma.ro, sau daca-l trimit catre gigi@sales-firma.ro mailu ajunge in acelasi loc(in inboxu lu gigi--de faptuseru gigi a primit acelasi email da si la @firma si la @sales-firma)
).Cum pot sa fac separarea mailurilor pe domenii.E vre-un fisier in sendmail unde pot face aceasta separare?Trebuie servere de mail pentru fiecare domeniu?Trebuie mai multe adrese IP , cate una pentru fiecare domeniu?
problema 2:Daca s-a jucat careva cu spamassassin si ma poate ajuta cu ceva informatzii pt configurarea lui.Server de mail cu MTA sendmail.
mercic!!

User avatar
costin
senior
senior
Posts: 130
Joined: Sun Jul 06, 2003 3:00 am
Contact:

Postby costin » Sat May 08, 2004 12:51 pm

Indiferent de domeniul unde primesti mailul, raspunde acelasi server. Pentru domenii diferite, trebuie sa creezi hosturi virtuale, care vor fi controlate de acelasi server de mail. Este ca si cum pe apache ai crea vhosturi. Eu nu am facut niciodata asta cu sendmail, asa ca nu pot sa iti spun pas cu pas ce trebe facut. Uite aici cam cum se face: http://www.sendmail.org/virtual-hosting.html

Cad despre asasin, mai important e procmail decat sendmail. Uite aici un link: http://sharkysoft.com/tutorials/linuxtips/spam/
Image Get Firefox!

User avatar
buge1880
junior
junior
Posts: 30
Joined: Thu May 06, 2004 10:22 pm
Location: bucuresti
Contact:

:)

Postby buge1880 » Sat May 08, 2004 3:37 pm

merci mult costy!!!

User avatar
buge1880
junior
junior
Posts: 30
Joined: Thu May 06, 2004 10:22 pm
Location: bucuresti
Contact:

Spamassassin

Postby buge1880 » Sat May 08, 2004 4:35 pm

/etc/procmailrc il creez eu pur si simplu? adica dau vi procmailrc si in el introduc liniile alea sau trebuie instalat un program care-mi creaza fisierul asta?
acolo zice you need to create si asta ma cam nedumereste :(


Return to “Software”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 65 guests