?completat PDF?

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

?completat PDF?

Postby adi » Mon Apr 19, 2004 9:10 pm

deci problema e: se da un fisier PDF gen formular, cum sa fac sa completez rubricile respective (sa printez in spatiile goale)? bineinteles in afara metodei muncitoresti in care masori pur si simplu cu o rigla si faci un word file cu completari care sa se suprapuna (jenant, nu? :lol: )
ar fi o metoda sa transform pdf-ul in ceva care sa poata fi pus ca background intr-un fisier word, dar nu am gasit modalitatea de transformare.
alte idei?

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Mon Apr 19, 2004 9:13 pm

Incearca Acrobat Reader. Nu o sa poti salva, dar merge printat. Verificat! :wink:

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Postby adi » Mon Apr 19, 2004 9:19 pm

Madi wrote:Incearca Acrobat Reader. Nu o sa poti salva, dar merge printat. Verificat! :wink:
nu am inteles sau poate am eu o varianta mai veche (am 5.0) de Acrobat cu care nu pot completa

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Mon Apr 19, 2004 11:59 pm

Acrobat Reader e exact ceea ce spune: reader. D'aia e free. Ca sa editezi iti trebuie Adobe Acrobat si ala e cateva sute de dolari. La fel, ca sa transfomi un pdf in doc iti trebuie Adobe Acrobat, la care adaugi niste plug-in-uri sau alte softs care te lasa sa faci asta.

Io zic sa incerci Abbyy FineReader (free trial), face minuni, asta scaneaza si recunoaste text, direct din pdf sau de pe pagina tiparita - iti trebuie un scaner though. Poate salva in word format (si nu numai) the exact layout, cu grafice si tabele daca vrei.
http://www.abbyy.com/

PS Vad ca Adobe Acrobat ofera si ei free 30 trial, da' fisierul e urias (9 ore download pe dialup)
http://www.adobe.com/products/acrobatpro/tryout.html
Last edited by tapirul on Tue Apr 20, 2004 12:40 am, edited 1 time in total.

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Tue Apr 20, 2004 12:31 am

si ca veni vorba de PDF, daca vrei sa transformi orice chestie (picture, text, html) in pdf poti sa o faci fara Adobe Acrobat. Recomand pdfFactory. Asta se instaleaza ca un driver de printer, da' nu tre' sa printezi neaparat. Cand vrei sa il folosesti dai Print, selectezi "printerul" pdfFactory si apoi poti sa save - se salveaza ca pdf.

User avatar
costin
senior
senior
Posts: 130
Joined: Sun Jul 06, 2003 3:00 am
Contact:

Postby costin » Tue Apr 20, 2004 12:59 am

Nu Tapire, e vorba de un pdf gata facut, in care se gaseste un soi de widget textbox. Aici poti sa tastezi ceva. In final, documentul se printeaza, nu se poate salva, desigur.

Cat despre conversii din si in pdf, eu ma bazez pe ghostscript. Parca exista si o versiune de win, ce-i drept, fara interfata grafica.

P.S. Am atasat un cetificat Seti@Home, vezi daca poti sa completezi aici. Eu asa am facut, cu acrobatul 5, parca.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Image Get Firefox!

User avatar
Luci Sandor
senior
senior
Posts: 441
Joined: Wed Apr 07, 2004 11:17 pm
Location: 127.0.0.1
Contact:

Postby Luci Sandor » Tue Apr 20, 2004 4:03 am

Ghostscript are o interfata grafic destul de primitiva in Windows, numita GSView. Licenta pe Windows (si am auzit ca si pe Linux) e ca penultima versie e gatuita, iar ultima, cind o deschizi, iti zice ca e shareware (poate chiar o fi shareware, nu stiu, ca a mers luni intregi doar cu nagscreenul asta). Folosesc Acrobat 4, prietenos si usor, dar cind dau de un fisier mai nou, introduc gsview.
nu arunca lucrurile care pot fi utile altcuiva, doneaza pe Freecycle Bucuresti

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Tue Apr 20, 2004 8:54 am

costine, ce zici tu e mai elaborat. Dar treaba aia cu textboxul o poate face doar ala care a creeat formularul si are Adobe-le, nu? Daca formularul nu e creeat cu treaba asta nu ajuta.

Abbyy Reader are si un FormFiller care chiar asta face - te ajuta sa completezi campuri in orice formulat scanat sau de pe computer. E trial 15 zile, daca iti trebuie urgent insa, e bun.

User avatar
Luci Sandor
senior
senior
Posts: 441
Joined: Wed Apr 07, 2004 11:17 pm
Location: 127.0.0.1
Contact:

Postby Luci Sandor » Tue Apr 20, 2004 10:11 am

Exista niste chestii numite Adobe Forms, niste PDF-uri in care se poate scrie frumos, pentru ca de asta au fost concepute. De la versiunea 5, PDFurile au si o tzira de Javascript...nu mai sint documentele acelea inerte.
Probabil ca documentul este "malformat", ar trebui ca forumularul sa fie salvat intr-un fisier inrudit cu PDF, da' nu fix pdf.
Case study (un fel de testimonial) la http://www.adobe.com/products/acrobat/p ... rms_cs.pdf
nu arunca lucrurile care pot fi utile altcuiva, doneaza pe Freecycle Bucuresti

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Postby adi » Tue Apr 20, 2004 12:40 pm

tapirul wrote:costine, ce zici tu e mai elaborat. Dar treaba aia cu textboxul o poate face doar ala care a creeat formularul si are Adobe-le, nu? Daca formularul nu e creeat cu treaba asta nu ajuta.

Abbyy Reader are si un FormFiller care chiar asta face - te ajuta sa completezi campuri in orice formulat scanat sau de pe computer. E trial 15 zile, daca iti trebuie urgent insa, e bun.

da, tapiru are dreptate, acel fisier costin e deja formatat astfel incat sa permita completarea numelui respectiv.
de completat un pdf form merge f bine cu Formfiller-ul si mi-am achizitionat :) o ultima varianta Professional 7 nelimitata :D . thanks for the tip :)
un singur inconvenient are: atunci cand deschide pdf-ul (formatat initial A4), il face mai mare si la printare nu intra complet o margine laterala pe foaie, nu am vazut nici o optiune gen "Shrink to page"

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Tue Apr 20, 2004 8:11 pm

adi, salveaza form-ul completat ca image (JPEG sa zicem) si il printezi din alt program. IrfanView, de exemplu, iti ofera posibilitatea a shrink sau fit to page. Daca folosesti PDFfactory poti sa haci jpegul pdf again.


Return to “Software”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 69 guests