Limitari trafic

anunturi, tehnicals, info
User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Re: Limitari trafic

Postby Dan » Sat Jan 09, 2010 9:01 pm

@prowler - lista aia de 100 de porturi e o problema. Mai e o cerere care s-a respins pe motivul asta: pur si simplu sunt prea multe pentru o aplicatie.
Eu am gasit altceva legat de jocul asta :
http://protocolinfo.org/wiki/Runes_of_Magic

Ports
[OUT] TCP 21002: For account login.
[OUT] TCP 16401-16402, 16502: Online game play.

Trimit asa cum e mai jos.

Cand se termina tot procesu - punem lista de porturi finala. Intre timp - aplicatiile in ordinea cererilor si daca sunt justificate ar trebui sa mearga.
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Re: Limitari trafic

Postby Dan » Sat Jan 09, 2010 9:11 pm

Inca ceva:
Pentru chestii http pe porturi ne-standard puteti folosi:
http://zend2.com/
Unii pot gasi util si
http://www.watch-movies-online.tv/
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

lessrain
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Fri Jan 08, 2010 7:11 pm

Re: Limitari trafic

Postby lessrain » Sun Jan 10, 2010 5:10 am

da, asa e nu am fost destul de precis sorry

[OUT] TCP 21002: For account login.
[OUT] TCP 16401-16402, 16502: Online game play.

suntem mai multi in camin care jucam jocul asta... sper sa se rezolve :allright:

luciferMKD
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Sun Jan 10, 2010 4:45 pm

Re: Limitari trafic

Postby luciferMKD » Sun Jan 10, 2010 4:54 pm

@ Dan.
Salutare! Ati spus mai pe la inceputul acestei discutii ca limtarea de acces este temporara. As vrea sa stiu ce inseamna asta? Se stie vreo data pana cand va fi aceasta blocada? Cat despre piraterie, vad ca uni zic ca este o posibilitate sa ne conectam la RDS sau alta firma, dar intrebarea mea este, daca la noi este limitat accesul din cauza legilor impotriva pirateriei, pt RDS si celelalte firme nu sunt valabile legile astea? Si o rugaminte - Va rog macar sa deblocat accesul la SopCast (porturile sunt 3900 3920 ) ca sa ne putem uita la canale TV si noi. Multumesc anticipat!

dumi
Posts: 3
Joined: Mon Jan 11, 2010 4:33 pm

Re: Limitari trafic

Postby dumi » Mon Jan 11, 2010 4:38 pm

da se poate sa deschideti si urmatoarele porturi
80 TCP
443 TCP
2099 TCP - PvP.net
5222 TCP - PvP.net
5223 TCP - PvP.net
5000 - 5064 UDP - LoL Game Client
sunt pentru un joc - League of legends. Multumesc

xergiu
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Sun Jan 03, 2010 4:55 pm

Re: Limitari trafic

Postby xergiu » Mon Jan 11, 2010 6:30 pm

am cerut deschiderea porturilor 2311,2312,2323,2327 pt jocul Heroes of Newerth.au fost deschise?sa vad dak cumva sunt gresite porturile si tot nu merge.

warrain
Posts: 3
Joined: Sun Sep 27, 2009 6:38 pm

Re: Limitari trafic

Postby warrain » Mon Jan 11, 2010 6:56 pm

in momentu de fata in U2 nue picat de tot netu "Cable unplugged", are careva idee cand se remediaza porblema?

prowler
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Tue Jan 05, 2010 3:53 pm

Re: Limitari trafic

Postby prowler » Tue Jan 12, 2010 8:41 pm

Garena si RoM tot nu merg, sunt deschise pentru ele sau nu ?
Apropo, clientii de dc (oDc pentru regielive.ro) ar trebuii sa mearga? (mie nu imi mai merge de dinainte de vacanta, any ideeas?)

Thanx!

adhishor
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Thu Oct 12, 2006 10:22 pm
Location: sorry, but this is confidential. Ask for permission :))
Contact:

Re: Limitari trafic

Postby adhishor » Wed Jan 13, 2010 10:10 pm

salut tuturor!

inteleg toata tevatura in legatura cu pirateria dar din cauza limitarii impuse de voi sau cine a facut acest lucru nu mai pot avea acces la celelalte programe p2p gen sopcast sau softwarele de poker. Nu vi se pare un pic cam absurd? Imi scuzati expresia dar mi se rupe ca nu pot sa iau un film sau un joc.. La filme ma pot uita la cinema sau tv iar jocuri.. a cam trecut vremea.. dar mai vreau sa ma uit la un meci sau sa joc ceva online (poker-pentru care platesc).. de ce mi s-a limitat accesul la lucrurile acestea?
Va asteptam la cursuri engleza si cursuri germana. Plata in rate!


Back your link

dumi
Posts: 3
Joined: Mon Jan 11, 2010 4:33 pm

Re: Limitari trafic

Postby dumi » Fri Jan 15, 2010 1:33 pm

nu cred ca s-au deschis porturile pentru jocuri sau petru alceva. LoL nu merge si nici garena. :(

User avatar
patentu
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Fri Jan 08, 2010 6:47 pm

Re: Limitari trafic

Postby patentu » Sun Jan 17, 2010 11:43 pm

stie cineva ce au huburile de dc? in afara de RSM nu merge nici unul,toate dand acelasi mesaj
"[23:09] *** Connecting to dc.regielive.ro...
[23:10] *** A connection attempt failed because the connected party did not properly respond after a period of time, or established connection failed because connected host has failed to respond. "
portul 411 nu e pe lista celor inchise deci...?
pls hepl macar huburi sa avem :microwave:

Pharaoh
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Fri Nov 25, 2005 11:14 pm

Re: Limitari trafic

Postby Pharaoh » Mon Jan 18, 2010 12:14 pm

Se pare ca ROEDU combate pirateria numai prin caminele medicinei.In Regie sunt 30 de camine de la poli in care sa dat liber la toate portuti au bagat 30 de giga limit cica in aste 30 de giga nu o sa fie downlodate filme si muzica etc... deci asta cu combaterea pirateriei si avertizarile nu tine.Macar faceti si voi un contract cu un provider privat sa avem un internet bun si liber.Mai bine sa platim pt internet bun decat sa avem gratis un internet prost.
Fortune favores the bald

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Re: Limitari trafic

Postby Dan » Mon Jan 18, 2010 7:35 pm

@lucifer - Roedu este provider de internet educational, deci cel putin formal prin regulamentul lor pot face asta. Si o fac. Plangerile respective nu obliga legal pe Roedu sau orice alt provider din Ro sa taie accesul la net al "infractorului". Providerii comerciali pur si simplu ignora deocamdata chestiile astea desi le vin cu miile.
Toate porturile cerute in topicul asta au fost deschise. Daca unele aplicatii nu merg va rog sa reverificati lista de porturi, pe cat posibil pe o sursa oficiala a aplicatiei nu pe forumuri. Am pus si eu sopcast - intr-adevar nu merge.

@Pharaoh- Caminele din Poli sunt limitate din acelasi motiv - trafic P2P .Au avut si ei lista de porturi vreo 3 luni de zile, dupa care managementul chestiei asteia a fost mutat din Roedu la ei. Nu uita ca in octombrie am stat 5 zile fara net pe motivul asta.
In ceea ce priveste netul comercial - suntem in discutii cu Millenium IT ( cei care ne fac transportul Grozavesti-Regie).

@adhishor - lista de porturi este o concesie care ni se face. Dupa cum ziceam Roedu ofera internet educational.
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

xergiu
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Sun Jan 03, 2010 4:55 pm

Re: Limitari trafic

Postby xergiu » Mon Jan 18, 2010 7:50 pm

dak chiar s'au deschis porturile postate mai sus inseamna k la jocul Heroes of Newerth chiar trebuie deschise toate porturile de la 11235 la 11335 TCP.........sper sa mearga.ms

ayanna
Posts: 4
Joined: Sun Sep 24, 2006 10:31 pm

Re: Limitari trafic

Postby ayanna » Mon Jan 18, 2010 8:15 pm

Lineage II tot nu merge si sunt convinsa ca porturile pe care ti le-am spus sunt cele bune

luciferMKD
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Sun Jan 10, 2010 4:45 pm

Re: Limitari trafic

Postby luciferMKD » Mon Jan 18, 2010 8:43 pm

@Dan
Multumesc pt raspuns,Dan
Uite, am citit pe site-ul oficial a lui SopCast, portul este 3902.
"Default service port is 3902, change it if need. If you opened more than one SopPlayers, their server ports will be started with this port." Vezi daca acum se poate rezolva cu el. Multumesc

prowler
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Tue Jan 05, 2010 3:53 pm

Re: Limitari trafic

Postby prowler » Tue Jan 19, 2010 7:24 pm

Da, intradevar si in caminele de la Poli au fost blocate porturile o vreme, dar macar acolo se lasasera deschise porturile pentru jocurile mai cunoscute pe care le juca lumea prin camin (Garena, WoW, Cstrike, etc) si inclusiv pentru aplicatii mai folosite. Si mai mult, acolo cand se cerea deschiderea unui port, oamenii chiar erau cooperativi(admini) si se misca repede treaba.(stiu pentru ca am stat in P).

Din moment ce toata lumea sustine ca nu le merg aplicatiile, chiar daca voi spuneti ca ati deschis porturile pentru ele, eu zic ca ceva nu e in regula.
Practic momentan in afara de http si IM, eu nu mai fac mai nimic pe net in camin.

Va rog frumos sa gasiti totusi niste solutii.

WTF
Posts: 4
Joined: Tue Jan 19, 2010 7:40 pm

Re: Limitari trafic

Postby WTF » Tue Jan 19, 2010 8:04 pm

Garena nu merge deci nu au deschis nici un port :help:
Nu inteleg daca au scos torrentele si huburile ce problema au cu jocurile...atata timp cat unii platesc conturi lunar pe
la2, wow, aion etc. si nu pot intra.
Ce net era acum 5-6ani si ce e acum.... :( :(

User avatar
patentu
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Fri Jan 08, 2010 6:47 pm

Re: Limitari trafic

Postby patentu » Wed Jan 20, 2010 4:44 am

@ WTF porturile pt garena sunt deschise demult insa nu e vina roedu sau a adminilor k da "server offline" cand incerci sa intri pe room. problema e de la ei (GG) si din cate am citit pe forumul garena, toate solutiile date de ei, aplicate cum trebuie au avut rezultat 0 ! ai incredere k am incercat :x mai bine invata pt stresiune decat dota :peace: cya.gif

WTF
Posts: 4
Joined: Tue Jan 19, 2010 7:40 pm

Re: Limitari trafic

Postby WTF » Thu Jan 21, 2010 5:21 pm

@patentu toata poli se poate conecta/la fel si tot bucurestiul numai aici este aceasta problema deci e clar de la noi ,forumurile le am verficatam schimbat clent am incercat toate variantele ;
cat despre sesiune am destul timp pt. invatat si ramane timp si de relax(dota)

luciferMKD
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Sun Jan 10, 2010 4:45 pm

Re: Limitari trafic

Postby luciferMKD » Sat Jan 23, 2010 4:49 pm

Adminilor, va rog frumos, rezolvati odata problema cu SopCast, TVU si celelalte playere! Pe langa faptul ca ne-ati izolat si ne-ati cenzurat ca in China, nu putem sa vedem nici TV nici meciuri din cauza asta. Vad ca de cateva zile SopCast se deschide, face si Login, dar tot nu face buffer la niciun post TV. Daca tot n-o sa mearga torrent-urile, macar faceti si voi treaba buna si rezolvati cu aceste playere. Maine seara este Inter-Milan, unde naiba sa vedem meciul asta? Chiar e obraznicie. Mersi anticipat daca se rezolva!

prowler
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Tue Jan 05, 2010 3:53 pm

Re: Limitari trafic

Postby prowler » Sat Jan 23, 2010 5:33 pm

Da, de acrod cu WTF, nu are treaba cu serverele Garena, problema e tot de la porturi.

O ultima incercare pentru adimini:
Am gasit asta de la un coleg din P-uri de pe siteul eregie.pub.ro (http://www.eregie.pub.ro/index.php?pgc=news&NID=48 ,linkul nu merge in reteaua noastra, sper sa fie cel bun).

Garena: tcp 8687, 7456, 49865; udp 1511-1515

Este de pe vremea cand aveau si ei porturi inchise.
Va rog incercati si porturile astea, si anuntati-ne cand le deschideti.

Multumesc and hope this works.

User avatar
patentu
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Fri Jan 08, 2010 6:47 pm

Re: Limitari trafic

Postby patentu » Sun Jan 24, 2010 3:32 am

udp 1511 e pe lista in rest nu e nici 1. v-a mers sa intrati pe room? mie tot nu-mi merge? miss dota :crazyeyes:

lessrain
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Fri Jan 08, 2010 7:11 pm

Re: Limitari trafic

Postby lessrain » Sun Jan 24, 2010 5:07 am

bai frate asta chiar e culmea... nu ajungea k ati inchis toate jocurile online, si torente si tot, acu ati inchis si siteurile unde poti vedea filme online... nici macar siteu vostru nu merge pe netu de la imed ... in curand cred k o sa blocati si messu

User avatar
patentu
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Fri Jan 08, 2010 6:47 pm

Re: Limitari trafic

Postby patentu » Sun Jan 24, 2010 5:23 am

lessrain wrote:bai frate asta chiar e culmea... nu ajungea k ati inchis toate jocurile online, si torente si tot, acu ati inchis si siteurile unde poti vedea filme online... nici macar siteu vostru nu merge pe netu de la imed ... in curand cred k o sa blocati si messu

calmeaza-te... :idea: http://www.watch-movies-online.tv/ postat mai sus merg filmele perfect :D cat despre mess :croc: nu adu vorba poate ii vine cuiva vreo idee

lanmed
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Tue Jan 26, 2010 4:32 am

Re: Limitari trafic

Postby lanmed » Tue Jan 26, 2010 4:44 am

ce ma deranjeaza este faptul ca ati blocat vizionarea posturilor tv..voi nu sunteti provideri de cablu tv..si nici piraterie nu se chema..veniti cu o scuza si aplicati tot pachetul de cenzura..daca pentru piraterie cei ce o practica pot fi dati in judecata, pentru cenzura ce se face? ce va deranja ca seara unii se mai uitau la stiri sau la un meci? si solutia sopcast era mult mai buna decat ce cablu tv e in camin cu semnal de toata jena...atunci cand mergea.. bani aruncati pe geam. Asadar, reconsiderati deblocarea sopcast. multumesc

Pharaoh
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Fri Nov 25, 2005 11:14 pm

Re: Limitari trafic

Postby Pharaoh » Tue Jan 26, 2010 8:54 pm

Pe mine ma intereseaza pana unde sa ajuns cu negocierile pt internetu comercial o sa fie ceva sau ramanem izolati pt eternitate asa cu mesenger si goole :rightblinky:
Fortune favores the bald

WTF
Posts: 4
Joined: Tue Jan 19, 2010 7:40 pm

Re: Limitari trafic

Postby WTF » Tue Jan 26, 2010 11:03 pm

Garena merge ms dane :allright:

golanulstelist
senior
senior
Posts: 264
Joined: Sat Sep 30, 2006 10:36 am

Re: Limitari trafic

Postby golanulstelist » Wed Jan 27, 2010 7:15 pm

Dar chiar nu se face nimic pentru sopcast???? Adica omul ala a scris clar:

"Uite, am citit pe site-ul oficial a lui SopCast, portul este 3902.
"Default service port is 3902, change it if need. If you opened more than one SopPlayers, their server ports will be started with this port." Vezi daca acum se poate rezolva cu el. Multumesc"

lanmed
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Tue Jan 26, 2010 4:32 am

Re: Limitari trafic

Postby lanmed » Thu Jan 28, 2010 3:00 am

cred ca ne obosim timpul degeaba pe forum..oricum se pare ca nu dau 2 bani pe ideile noastre, ba mai am impresia ca nu ne sunt nici citite comentariile..nici un raspuns?!

luciferMKD
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Sun Jan 10, 2010 4:45 pm

Re: Limitari trafic

Postby luciferMKD » Thu Jan 28, 2010 6:04 pm

Are de gand sa apara vreun administrator si sa ne lamureasca si pe nou pana unde s-a ajuns cu problemele legate de retea? Cand ve vor deschide porturile pentru SopCast, TVU etc??? Ce s-a intamplat cu negocierile cu firma particulara de IT? Asta chiar e culmea, depaseste orice limita a bunului simt! Pe langa faptul ca avem un net de 2 bani, se mai si fac si restrictii la chestiile necesere. Am inteles, inchideti torrentele, dar cu conditiile pe care le avem acum, inafara de Yahoo Msngr si Skype, nu ne mai ramane nimic sa facem cu netul asta. Sa nu ziceti ca ne plangem si suntem nemultumiti cu toate ca avem un net gratis. Ma cam indoiesc ca e gratis, pt ca cu siguranta sunt fonduri pt netul asta. Sunt convins ca peste 90% din cei care folosim netul de la AIM sunt de acord sa plateasca o suma lunara pt un net normal, asa ca daca aveti probleme cu AIM, gasiti pe un provider privat si am rezolvat. Multumesc si astept raspuns si rezolvarea problemei cu SopCast , in primul rand, cat mai repede!

Pharaoh
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Fri Nov 25, 2005 11:14 pm

Re: Limitari trafic

Postby Pharaoh » Mon Feb 01, 2010 9:14 pm

nimen nu raspunde.Interesant.Adica o sa stam cu netul asa in veci vecilor AMIN :shock:
Fortune favores the bald

snedelea
Posts: 2
Joined: Wed Feb 03, 2010 10:54 pm

garena

Postby snedelea » Thu Feb 04, 2010 9:58 pm

imi puteti spune si mie va rog care sunt porturile cu care va merge garena. Am incercat o gramada si mie tot nu imi merge sa intre pe room. Multumesc

prowler
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Tue Jan 05, 2010 3:53 pm

Re: Limitari trafic

Postby prowler » Sat Feb 06, 2010 1:59 pm

WTF wrote:Garena merge ms dane :allright:

Cum de iti merge? Mie imi da aceeasi eroare : "Server offline, please try again later!".
Ai schimbat ceva la setari?

Pana una alta poate raspunde si un admin sa zica daca a incercat porturile pe care
le-am specificat mai sus.

arcanumpet
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Wed Nov 18, 2009 8:00 pm

Re: Limitari trafic

Postby arcanumpet » Sat Feb 06, 2010 5:10 pm

ajutor... DAN am pute asa facem un "forward" la ROUTER la porturile astea ??

TCP 6112,6119 UDP 6112,6119

ps: am vazut ca 6112 e deshis... dar tot nu st functiile complete. v-as ruga sa mai verificati odata sau sa modifici ceva..

Va multumesc anticipat

"...sper sa ma ajute cineva"

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Re: Limitari trafic

Postby Dan » Sun Feb 07, 2010 12:46 pm

@arcanumpet - trimis - in curs de rezolvare

Sopcast : este un program care merge dupa cum zice site-ul lor :

"Are la baza tehnologia P2P (Peer-to-Peer) si este foarte usor de folosit. Permite utilizatorilor sai sa transmita (sa emita) fisiere video - audio pe internet fara costuri suplimentare, chiar pot sa isi construiasca propriile televiziuni digitale online." [/quote]
Peer to peer inseamna noduri si conexiuni UDP pe porturi aleatorii ( adica exact ce se intampla si cu programele bittorrent like ).

Provider separat pentru comercial : momentan doar promisiuni si amanari.
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

snedelea
Posts: 2
Joined: Wed Feb 03, 2010 10:54 pm

garena again

Postby snedelea » Mon Feb 08, 2010 8:51 pm

so wtf...ne luminezi si pe noi. Ce porturi si ce setari ai pus sa mearga garena. Multumim

User avatar
medic_pagan
senior
senior
Posts: 357
Joined: Tue Jul 25, 2006 10:38 am
Location: camin B

Re: Limitari trafic

Postby medic_pagan » Wed Feb 10, 2010 12:12 am

Salve !

Exista vreo explicatie pentru faptul ca internetul merge ft ft ft prost in caminul E ?!

Viteza medie de download 5kb/s , iar toate paginile pe care nu le ai in temporare devin un adevarat joc al nervilor pana le deschizi.

Sa nu mai spun cand incerc sa vad ceva pe youtube - unui video de 7-8 minute ii ia 10-15 minute sa se incarce macar jumatate.
morti la tava

luciferMKD
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Sun Jan 10, 2010 4:45 pm

Re: Limitari trafic

Postby luciferMKD » Wed Feb 10, 2010 1:34 am

Imi poate raspunde vreun administrator in sfarsit ce se intampla cu SopCast. A dat Dan niste explicatii, dar lamuriti-ne si pe noi, stim ca e pe baza de p2p, dar este un program indispensabil pt noi, ca sa ne putem uita la meciuri de fotbal. Unde sa mai vedem??? De 4-5 zile in camin E, ( nu stiu de celelalte camine ) netul merge cu viteza melcului nou-nascut. Are de gand cineva sa rezolve problema asta? Deja depaseste orice limita a bunului simt. Limitari de trafic, viteza redusa, acces limitat...bine ati venit in comunism! Traiasca Hugo Chavez!

WTF
Posts: 4
Joined: Tue Jan 19, 2010 7:40 pm

Re: Limitari trafic

Postby WTF » Wed Feb 10, 2010 10:25 pm

Garena merge ms dane :allright:


garena a mers 1 zi...nus cum/nus de ce....... :allright: ms pt nimic dane ...... :twisted:

nu va faceti griji ca nu o sa vedeti prea curand porturi deschise la cum ii stiu eu pe admini de 5 ani


Return to “Reteaua”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests