Cum este posibil sa nu am net cand am platit ???

anunturi, tehnicals, info
mycroptics
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Wed Jul 09, 2003 6:35 pm

Cum este posibil sa nu am net cand am platit ???

Postby mycroptics » Wed Jul 09, 2003 6:40 pm

Buna ziua. Numele meu este Dorobantu Ana Maria si nu stiu daca sunt (sau nu) membru RSM. Tot ce stiu este ca la inceputul anului am platit in mod egal cu colegele mele de camera conectarea (inclusiv cablul care nu era tras-deci am contribuit intr-un fel la extinderea retelei), si acum, colega mea de camera s-a mutat 3 etaje mai jos cu "drept" la internet cu tot (fara sa ma anunte in prealabil). Am vorbit cu administratorul de retea (care mi-a confirmat cele de mai sus, anume ca nu mai am "cont" caci l-a luat colega :)) si care a zis ca pe perioada verii nu se mai fac conectari noi.
Concluzia: am cablu de internet, am calculator, dar nu am
internet (cu toate ca am contribuit ca si ceilalti la "platile" de
rigoare). Solutia o astept de la dumneavoastra pe adresa de mail (mycroptics@yahoo.com) sau pe forum.
Va multumesc.

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Wed Jul 09, 2003 6:49 pm

Despre ce camera/camin este vorba? Intr-adevar numele acesta nu este inregistrat ca membru RSM la mine. Vorbeste cu coordoantorul tau de camin, dupa ce imi spui despre ce camin e vorba o sa vb si eu cu el - si vedem.

Membru RSM este cel care are numele trecut pe chitanta/la banca la plata, si inregistrat ca atare la noi. Chiar daca s-a facut plata la comun de catre mai multi locatari ai camerei, unul singur este membru RSM, cel care a efectuat plata in banca/cel caruia i s-a eliberat chitanta. Ceilalti sunt utilizatori, pentru care membrul RSM isi asuma raspunderea. calitatea de membru RSM este individuala, nu per camera.

De la anu se vor elibera si niste legitimatii de memrbu RSM, anul acesta nu a mai fost din pacate timp si de asa ceva.

mycroptics
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Wed Jul 09, 2003 6:35 pm

Din nou detalii

Postby mycroptics » Wed Jul 09, 2003 7:27 pm

Deci: din moment ce nu am net in camera scriu aceste mesaje de la un prieten din P15, normal mi se pare.
A doua chestiune: colega mea s-a mutat la camera 303 in U4.

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Wed Jul 09, 2003 11:03 pm

Maria, imi displace modul in care ai pus problema si in concluzie tin sa precizez urmatoarele fapte.

1. Prima oara cand ai venit sa ma intrebi de posibilitatea de a te conecta pe vara, dupa ce colega ta de camera, numita Horia Paunescu, care apare titular la noi, s-a mutat la 303. El mi-a spus ca se muta acolo si m-a rugat mut acest post/user la 303. In concluzie cel de la 604 a fost inactivat. La acea vreme inca nu ne intalnisem sa stabilim ce masuri avem de luat pe perioada verii.
2. Cam la o saptamana dupa aceasta, ai venit sa ma intrebi daca te poti conecta pe vara, si in conformitate cu hotararile pe care le-am luat ti-am spus ca nu, pentru ca nu esti membru RSM, si atunci n-ai binevoit sa imi spui de fapt care a fost situatia la voi in camera. La zece minute dupa ai venit la mine cu prietenul tau, care avea ceva nelamuriri, pe care nu si le-a exprimat intr-un mod tocmai politicos, si v-am spus exact acelasi lucru.
3. Astazi am fost si am vorbit cu Horia Paunescu care mi-a explicat ce si cum s-a intamplat la voi: din cate mi-a spus el ati impartit banii pentru internet, tu si fratele tau contribuind cu 270 000 lei restul pana la 650000 acoperindu-i el.

La momentul cand Horia a vrut sa se conecteze a venit la mine cu chitanta pe care e numele tau, si m-a intrebat daca e vreo problema ca nu e numele lui acolo. I-am zis ca nu pentru ca nu era singurul caz in care nu a platit cel care statea in camin, ci vreun prieten, sora s.a.m.d. Poate aici a fost greseala mea si a noastra ca am fost prea toleranti cu anumite aspecte, pe care cred ca e mai bine sa nu amintesc de ele.
Asta este motivul pentru care Horia Paunescu apare titular in RSM. Pana la momentul cand tu ai scris pe forum, nu mi-ai spus absolut nimic de toate chestiile astea si ai pus problema unei noi conectari., si NU a unei continuitati.

Trecand peste problemele care le-ati avut voi in camera la U4/604, si care nu ma intereseaza, daca dupa verificarea listei de la Serviciul Social apari ca locatar pe vara in acea camera si avand in vedere ca acea chitanta este pe numele Ana-Maria Dorobantu, te vom conecta pe perioada verii la internet.

Cred ca am adus destule argumente care sa arate ca tonul tau tendentios nu este deloc justificat.
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Incerc sa-mi citesc mailul de 4 ore!

Postby sl0bizz » Mon Jul 14, 2003 8:17 pm

Mai draga mycro,
Dupa regulament, ai incalcat regula 1 (ai publicat informatii defaimatoare la adresa soartei tale), regula 7 (ai scos flacari pe nas - deci flaming), regula 9 (ai injurat dur colega de camera, pe Horia [??], ne putem imagina...). In plus ai instigat la incalcarea regulii 10 (administratorii nu dau explicatii, de ce nu iti intra asta in cap?).
Din punct de vedere artistic, compozitia ta nu prezinta elementele unei opere nici macar cit un roman de Sadoveanu. Este o saga plata, fara sare si piper. Tema pe care o abordezi este un loc comun in literatura de forum si de buzunar. Tragedia omului invatat cu internetul pina intr-o buna zi cind cablul/switchul/serverul/dns-ul ala secret/proxy-ul si alti dusmani, de regula o alianta a lor, comploteaza la integritatea mintala a personajului principal si la sanatatea calculatorului (vezi clipul Zapp) este deja FUMATA. Been there, done that.
Per total, as vrea sa retii ca tonul sarcastic nu numai ca dauneaza impresiei generale, dar chiar nu iti sta bine. Nu poate fi asortat nici cu haine de vara, nici cu siraguri de flori hawaiene. Chiar imi displace.
Ai nota 4, toate posturile sterse (chiar de ar fi nevoie sa stergem totul forumul pentru ca baza de date e copmromisa si riscam sa nu iti gasim toate replicile) si un ultim avertisment. De acum inainte nu mai ai voie sa injuri dur, OK?

As vrea sa evidentiez necesitatea unui bal de absolvire pentru aceasta retea locala, precum si a unei legitimatii care sa impiedice schimbarea setarilor DNS serverului de catre fitecine de la politehnica aflat in vizita prin camera.
N-o sa va mai povestesc despre cum merge internetul in P-uri fara insigne, fara chitante, fara o asa stricta controlare a igienei corporale la fiecare membru. Pe acolo e un haos general: imaginati-va, le merge mai repede, au putut sa intinda o funie optica fara atita canoneala, serverul este o problema a doua-trei persoane si unii dintre ei pun mina pe calculator fara sa ii arate buletinul, de nici nu mai stiu administratorii decit in ce camera e un IP, nu si numele sau numarul de pe tricou. (Vai de ei, nu au avut nici bal de absolvire...nici forum...)
Poate stiti bancul cu calul si cu negrul: calul ii zice ceva la ureche si negrul ridea sau plingea, dupa caz. Cam asa a fost si la mine, cind am auzit de o retea a medicinistilor, una cu initiale (mai stiti vreun camin cu retea asa frumos botezata?), atunci am ris. Acum pling.
PS. Asta nu e flaming. Flaming e remarca insultatoare si nu am insultat pe nimeni. Da' o sa fie sters... Chair asa, unde e flaming nu e consens si unde-i unul nu-i putere.

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Mon Jul 14, 2003 9:49 pm

ce mult ai tastat :D daca ti la parerile tale atat de pregnant exprimate, nu crezi ca ar fi mai bine sa vorbim? ar trebui sa tastez si eu mult ca sa iti explic cate confuzii si erori faci, dar nu cred ca asta ceri, sau ma insel?

buni zis despre legitimatii si bal, sl0bizz :lol: nu prea am inteles insa ce te face sa plangi referitor la reseme, similitudinea cu calul si negru prea merge ca unsa, si nu stiu daca stiu bancul.

User avatar
cal_verde_pe_perete
Posts: 2
Joined: Wed Jul 09, 2003 1:45 am
Contact:

Postby cal_verde_pe_perete » Mon Sep 08, 2003 11:12 pm

Birocratia si orgoliile fac ravagii in reteaua asta.Am zis!
Teach me, master!

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Tue Sep 09, 2003 12:41 am

este momentul sa te implici :D hai! 8)

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Postby Enemy » Sat Sep 13, 2003 2:47 pm

la fel de prbl am si eu acasa cu reteaua mea.. ba lu unu nu`i merge netu ba unu nu poate sa intre pe mIRC ba unu scrie google cu 3 de "o" si zice ca nu`i merge netu:) Noi avem probleme d`astea ca e Utp cat 5 peste blocuri pe la niv 9-10 si le trasneste cand ploua, sau intra apa in ele.. daac am fi avut si noi bani de fibra era alta viatza .. da acum mai noi am gasit un fel de cablu nush ce are... un fel de captuseala pe dinauntru si nu intra apa in el si nici nu il trasneste.. :)


Return to “Reteaua”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 58 guests