Net pe vara - august-septembrie 2008

anunturi, tehnicals, info
User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Net pe vara - august-septembrie 2008

Postby Dan » Mon Jul 07, 2008 8:09 pm

ANUNT
Locatarii căminelor UMF care doresc să folosească pe perioada vacanţei de vară
31.IUL.2008 – 01.OCT.2008 conexiunea la internet prin intermediul Reţelei
Studenţilor în Medicină (RSM) sunt solicitaţi să achite următoarele sume necesare
pentru dezvoltarea şi întreţinerea reţelei:

1. Caminele U1-U6 si P20 : utilizatorii existenţi ai reţelei (din sesiunile anterioare de conectare) – 30 RON până la data de 1 AUGUST 2008 – DUPĂ ACEASTA DATĂ TAXA VA FI DE 50 RON

2. Caminele B1, B2 si E : utilizatorii existenţi ai reţelei (din sesiunile anterioare de conectare) – 40 RON până la data de 1 AUGUST 2008 – DUPĂ ACEASTA DATĂ TAXA VA FI DE 50 RON

3. - conectare temporară, doar pe timpul verii, a locatarilor UMF care nu sunt membri RSM în camere deja cablate eliberate de utilizatori ai reţelei / 50 RON;

4. - conectare nouă la RSM (în camere cablate deja) - 130 RON

Plăţile se pot efectua la orice sucursală a Băncii Transilvania în contul Asociaţia Internet pentru Medicină, IBAN RO24 BTRL 0410 1205 7913 65XX

* conectarile de noi camere se fac în această perioadă doar în limita posibilităţilor.
Sesiunea de conectări pentru anul universitar 2008-2009 va avea loc în oct – nov 2008.
** sunt scutiţi de plata acestor sume voluntarii care au participat/participă la întreţinerea şi dezvoltarea
reţelei
Utilizatorii RSM care nu doresc internet pe vară vor fi deconectaţi pe data de 2.AUG.2008 şi vor fi reconectaţi odată cu sesiunea de conectări de toamnă 2008 (oct – nov), la cerere fara taxe suplimentare.
Diferenta dintre taxele necesare caminelor din Grozavesti si cele din Regie se datoreaza
contractului de carrier de date care face posibila conectarea caminelor E, B1 si B2 la internet.
Sumele strânse vor fi folosite pentru întreţinerea şi extinderea reţelei în perioada de vară - în principal continuarea lucrărilor de montare a canalelor de plastic şi optimizare servere
--------------------------------------------------------

La data de 1 august 2008 vom efectua deconectarea tuturor celor care nu achita aceasta taxa de intretinere. Reconectarea se efectueaza dupa 1 octombrie 2008 gratuit, la cerere pe baza prezentarii la coordonatorii AIM din caminul respectiv impreuna cu un act de identitate.
Pentru conectarile noi definitive din aceasta perioada ( 130 RON ) se plateste DOAR aceasta suma.
Dupa plata acestei taxe NU este necesar sa va prezentati la coordonatorii AIM pentru a prezenta chitanta. Intrucat apar frecvent inadvertente va recomandam sa pastrati chitantele si sa platiti personal aceste taxe, pentru a nu va afla in situatia in care ati platit si vi se suspenda accesul.
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
LORD
junior
junior
Posts: 80
Joined: Thu Jul 21, 2005 7:20 pm
Location: Unknown
Contact:

Re: Net pe vara - august-septembrie 2008

Postby LORD » Mon Jul 07, 2008 9:15 pm

n-ai specificat unde se platesc taxele.. :)
contul bancii adica... eu de ex nu-l mai stiu :)
Do you ever think what's beneath?

Nashul
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sun Mar 04, 2007 10:19 pm
Location: undeva in Univers

Re: Net pe vara - august-septembrie 2008

Postby Nashul » Wed Jul 09, 2008 12:04 am

Plăţile se pot efectua la orice sucursală a Băncii Transilvania în contul Asociaţia Internet pentru Medicină, IBAN RO24 BTRL 0410 1205 7913 65XX.
Contul e pus si pe hubul RSM.
"Ei doar au stele cu noroc
Si prigoniri de soarte,
Noi nu avem nici timp, nici loc,
Si nu cunoastem moarte."

User avatar
hector
senior
senior
Posts: 161
Joined: Tue Feb 19, 2008 3:49 pm

Re: Net pe vara - august-septembrie 2008

Postby hector » Sat Jul 19, 2008 5:08 pm

chitanta trebuie data administratorului?

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Re: Net pe vara - august-septembrie 2008

Postby Dan » Mon Jul 21, 2008 11:28 pm

Daca plata e efectuata chiar de cei care beneficiaza de retea si internet ( adica nu de varul, sora, prietena, etc ) nu. In orice situatie pastrati-le pentru ca erori au loc mai tot timpul - fie pe extrasele de cont de la banca fie de la noi, cand dezactivam pe cei care nu au platit.
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Re: Net pe vara - august-septembrie 2008

Postby Madi » Wed Jul 23, 2008 9:08 pm

Dan wrote:
Sumele strânse vor fi folosite pentru întreţinerea şi extinderea reţelei în perioada de vară - în principal continuarea lucrărilor de montare a canalelor de plastic şi optimizare servere
:mrgreen:

Asta e prea tare, mi-era dor sa o aud! Unele lucruri kiar nu se skimba.

In rest, toate cele bune! :peace:
Dagli amici mi guardi Dio, dai nemici mi guardo io!

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Re: Net pe vara - august-septembrie 2008

Postby Dan » Thu Jul 24, 2008 9:59 pm

Poate ar trebui sa mai treci prin camin sa vezi schimbarile ...dar deh de comentat e simplu. Unii oameni chiar nu se schimba.
La fel - toate bune. :peace:
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

luciz
Posts: 1
Joined: Fri Jul 25, 2008 6:31 pm

Re: Net pe vara - august-septembrie 2008

Postby luciz » Fri Jul 25, 2008 6:34 pm

cum stiti care camera a platit?

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Re: Net pe vara - august-septembrie 2008

Postby Dan » Sat Jul 26, 2008 12:26 am

Pai nu e vorba ca stim ce camera a platit. Toate platile astea apar pe extrasul de cont pe care il uam de la banca. Extrasul asta de cont in confruntam cu baza noastra de date. Daca avem un "match" omusorul are net in continuare. Oriunde nu exista se taie. Dupa cum spuneam exista 2 probleme majore : extrasele de cont de la banca vin cu 24 de caractere ca descriere a platitorului din care primele 10 sunt descrierea platii iar restul numele platitorului - deci exista o sansa ca acest nume sa nu fie complet si 2 ca plata sa fie executata de var/ frate/ prietena samd. Dupa ce oamenii raman fara net din cauzele de mai sus vin cu chitantele si le rezolvam pe fiecare in parte.
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

Der.Arzt
Posts: 1
Joined: Mon Aug 04, 2008 4:27 pm

Re: Net pe vara - august-septembrie 2008

Postby Der.Arzt » Tue Aug 05, 2008 9:39 am

Salutare. O mica intrebare - Daca am platit si nu am net cui ma adresez? Un mail sa de contact? Nr. de telefon?
Merci mult.

winsurfer
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Thu Feb 16, 2006 10:21 pm

Re: Net pe vara - august-septembrie 2008

Postby winsurfer » Wed Aug 06, 2008 9:15 pm

pai am platit de pe 28 iulie am fost si iam aratat chitanta si uite ca e 6 august si nu am net si in plus nu se stie cind o sa imi dea drumul pentru ca admin e in vacanta ... deci de ce am platit 30 ron ce sa ma plimb pe la usi si sa ma rog de unul de altul sa imi spuna ce sa fac sa am net?

winsurfer
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Thu Feb 16, 2006 10:21 pm

Re: Net pe vara - august-septembrie 2008

Postby winsurfer » Thu Aug 07, 2008 6:23 pm

Am platit netul pe perioada verii, pe data de 28 iulie!!!
De ce nu am net?
Situatia asta ma scoate din sarite, pentru ca nu imi convine sa platesc si sa nu am net.Cui ii convine asta?
ROG INSISTENT SA SE REZOLVE SITUATIA ASTA!!! ESTE VORBA DE CAMERA 323!

User avatar
LORD
junior
junior
Posts: 80
Joined: Thu Jul 21, 2005 7:20 pm
Location: Unknown
Contact:

Re: Net pe vara - august-septembrie 2008

Postby LORD » Mon Aug 18, 2008 3:36 pm

salut !
o colega mi-a cerut s-o ajut.
netul a fost platit pe vara dar nu-i merge.
camin U2, camera 307.
rog un administrator sa verifice si sa rezolve ca administratorul de camin este de negasit.
multumesc.
Do you ever think what's beneath?

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Re: Net pe vara - august-septembrie 2008

Postby Dan » Wed Aug 20, 2008 1:22 pm

Winsurfer si Lord - trimiteti un private message cu nume prenume a celui care a platit si data la care s-a efectuat plata, precum si camera si ip calculatoarelor respective
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Re: Net pe vara - august-septembrie 2008

Postby Enemy » Wed Aug 20, 2008 1:46 pm

deja o luna din vara e dusa, creq ar trebui sa faci o promotie si daca intr-adevar au platit si e greseala voastra sa ii dati si net si banii inapoi.

Numai respect!

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Re: Net pe vara - august-septembrie 2008

Postby Dan » Wed Aug 20, 2008 6:30 pm

Eu cred ca in luna asta care de fapt sunt 2 saptamani ( deconectarea s-a facut pe 3 august ), dupa ce s-a anuntat incepand cu 23 iunie prin afise ce si cum, era imposibil sa nu gaseasca pe cineva care se ocupa de net in reteaua asta. Asa ca prea stimabile Enemy poate ne mai slabiti cu ironiile si propunerile constructive.

Cu acelasi respect.
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Re: Net pe vara - august-septembrie 2008

Postby Enemy » Wed Aug 20, 2008 8:03 pm

imi pare rau ca o iei ca pe o ironie da' intentia mea n-a fost sa fac misto deloc.
Pai la ce sa se intereseze daca el platise si se astepta sa nu i se deconecteze netu. Cand si-a dat seama ca nu are net deja nu mai era nimeni prin zona. (primul post cu problema este din "Tue Aug 05, 2008 9:39")

In fine, n-are rost discutia, am vrut doar sa precizez ca nu iau la misto pe nimeni.

Numai bine (nici asta nu e la misto, asa imi manifest consideratia fata de cei cu care vorbesc, poti sa vezi in toate posturile mele)

User avatar
LORD
junior
junior
Posts: 80
Joined: Thu Jul 21, 2005 7:20 pm
Location: Unknown
Contact:

Re: Net pe vara - august-septembrie 2008

Postby LORD » Thu Aug 21, 2008 3:37 pm

am si eu o intrebare !
am netul platit pe vara si din cauza ca, caminul meu e in renovare va trebui sa ma mut in alta camera pana pe 1 octombrie....
ce fac daca in camera respectiva nu e cablu de net? sau daca e cablu dar nu e conectat in switch?
inca o chestie :D daca administratorul de la caminul meu nu este, e in concediu sau ceva... eu ce fac?
tinand cont ca am licenta si diploma de dat e cam o urgenta....
Do you ever think what's beneath?

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Re: Net pe vara - august-septembrie 2008

Postby Dan » Thu Aug 21, 2008 9:27 pm

dai o mana de ajutor la gaurit usa, intins cablu si altele din astea si sigur se gaseste cineva sa te ajute.
Da' ce camin intra in renovare? Din cate stiu e vorba doar de ceva parchet , daca o fi si ala si de renovat caminul pe exterior cu izolatie
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
LORD
junior
junior
Posts: 80
Joined: Thu Jul 21, 2005 7:20 pm
Location: Unknown
Contact:

Re: Net pe vara - august-septembrie 2008

Postby LORD » Fri Aug 22, 2008 8:45 am

la mine adica in B2 se renoveaza exteriorul, pe hol, baile si unele camere si acum au ajuns si ei la mine in camera.... si eu trebuie sa ma mut din camera pana luni, acum stau in 215.
pana la urma o sa ma mut in 513, unde exista cablu de net dar nu e bagat in switch ca am fost si l-am incercat azi noapte.
am incercat sa-l gasesc si pe administrator si nu e, o sa incerc si azi desi am auzit ca e plecat, ca o colega l-a cautat vreo saptamana si pana la urma a plecat si ea.....
multumesc mult
Do you ever think what's beneath?

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Re: Net pe vara - august-septembrie 2008

Postby Dan » Fri Aug 22, 2008 10:18 am

La B2 etajul 5 ar trebui sa fie simplu, daca n-au vandalizat muncitorii oficiul ala. Daca e ceva il cauti pe administratorul de retea din E, pentru ca el ar trebui sa aiba o cheie acolo.
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

George Adam
Posts: 4
Joined: Sat Aug 23, 2008 9:23 pm

Re: Net pe vara - august-septembrie 2008

Postby George Adam » Sat Aug 23, 2008 9:35 pm

La oficiul etajului 5 e misto.....e un hau mare prin care poti vedea pana jos la parter coada lu' Negrutza (cei din Gro stiu cine e petu')....sw-urile si tot ce mai e pe acolo sunt pline de un praf cosmic....fibra inca mai e acolo (ca prin minune...)...asa ca daca in perioada urmatoare vreun vecin muncitor nu isi baga destele pe acolo sau ii scapa picameru o sa mai avem si net...Legat de caminul B2, eu nu ma mai pot ocupa deoarece imi ocupa o f buna parte din timp montatu canalelor si cutiilor in B1si chiar nu mai am timpul fizic.De luni o sa se ocupe cineva si de acest camin, dar nu va asteptati la minuni avand in vedere circumstantele prezentate mai sus.

User avatar
LORD
junior
junior
Posts: 80
Joined: Thu Jul 21, 2005 7:20 pm
Location: Unknown
Contact:

Re: Net pe vara - august-septembrie 2008

Postby LORD » Sat Aug 23, 2008 9:53 pm

nimeni nu cere nici o minune....
nu vreau decat un cablu bagat in switch !
asta e tot...
desi nu vroiam sa intreb dar de ce s-a scos? nu incerc sa reprosez nimic nimanui, doar ca nu inteleg de ce. nu mai sunt locuri in switch or something?
deci luni o sa vorbesc cu Ionut parca si sper sa aiba cheia ca sa rezolvam problema....
multumesc de raspuns though....
numai bine.
Do you ever think what's beneath?

George Adam
Posts: 4
Joined: Sat Aug 23, 2008 9:23 pm

Re: Net pe vara - august-septembrie 2008

Postby George Adam » Sat Aug 23, 2008 10:13 pm

Maine ma gasesti la etajul 1 in b1 unde o sa montez canale :peace: (incepand cu ora 12)...mergem la 5 si incercam sa rezolvam problema daca e doar de cablu scos din sw,daca e cablul intrerupt astepti pana vine Ionut si puneti un cablu nou (sunt deja 3 persoane in B2 care au problema asta si au platit pe vara,si chiar nu am cum sa trag cabluri in perioada asta)...sunt o gramada de aspecte care nu se vad, ceea ce vede orice user e ca nu merge netu si ca adminu e de vina....oricum faza cu montatul canalelor si sw pe hol vine sa rezolve problema asta. In cateva zile o sa termin cu B1(o sa vedeti cum arata si ce functionalitate are toata treaba asta) si in viitor cu siguranta o sa se rezolve si-n B2 problema asta.

User avatar
LORD
junior
junior
Posts: 80
Joined: Thu Jul 21, 2005 7:20 pm
Location: Unknown
Contact:

Re: Net pe vara - august-septembrie 2008

Postby LORD » Sat Aug 23, 2008 10:21 pm

multumesc din nou!
trec maine pe la 12 la etajul 1 in B1.
o seara placuta.
Do you ever think what's beneath?

George Adam
Posts: 4
Joined: Sat Aug 23, 2008 9:23 pm

Re: Net pe vara - august-septembrie 2008

Postby George Adam » Wed Sep 03, 2008 10:16 am

Caminul B1 nu are net din ignoranta, neatentie, prostie, rea intentie...nu stiu si nici nu ma ocup cu anchete de tipul asta (ideea e ca a fost intrerupta conexiunea dintre B1 si B2). Incerc sa restabilesc aceasta legatura mistica,dar intampin mai multe probleme cum ar fi accesul in niste puncte cheie....oficii,terase etc.Astept sfaturi si idei constructive. :oops:


Return to “Reteaua”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests