net B1 , B2

anunturi, tehnicals, info
User avatar
LORD
junior
junior
Posts: 80
Joined: Thu Jul 21, 2005 7:20 pm
Location: Unknown
Contact:

net B1 , B2

Postby LORD » Fri Mar 07, 2008 4:21 pm

am vazut astazi pus un afis pe usa la camin despre plata pentru internet in caminele B1 si B2.
afisul specifica sumele de 100 RON si 130 RON " NUMAI " pentru B1 si B2.....
vreau sa stiu de ce numai pentru b1 si b2? pe afis specifica ca acesti bani sunt pentru modernizarea infrastructurii (cabluri, switchuri... etc), e foarte bine, dar in acelasi timp un lucru nu mi se pare corect.
Eu termin anul asta , deci mai am de "profitat" de net (care mai mult nu merge decat merge) inca 5-6 luni max, altii sunt anul intai, mai au 5-6 ani in fata. Nu mi se pare deloc corect sa platim aceeasi bani, si daca platim banii sa mearga netul la fel???? nici asta nu mi se pare corect. E cineva de acord cu mine pana aici?
inca o chestie, cum sa se puna afisul de abia azi si scrie ca plata trebuie efectuata intre 1-15 martie ( azi suntem pe 7 oameni buni ).
vreau si eu niste explicatii si niste lamuriri daca bine voieste careva..... si cat mai repede daca se poate.
P.S. intre timp poate rezolva cineva problema cu accesul la forum din retea... de abia am reusit sa ma loghez cu proxy mai ales ca netul de abia merge....
Cu stima
Do you ever think what's beneath?

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Re: net B1 , B2

Postby Dan » Mon Mar 10, 2008 3:23 am

1. Anuntul respectiv se refera la conectarile noi
2. Pe langa investitiile care se fac in canale, cutii, switchuri mai exista un cost suplimentar pentru Grozavesti datorat platii lunare de 200 EURO +TVA pentru serviciul de carrier intre caminele Grozavesti si Regie - serviciu necesar datorita lucrarilor la podul care ne-a mancat zilele 3 luni. Dupa cum stii nu s-au solicitat taxe suplimentare pentru chestia asta - desi cheltuieleile initiale, adica instalare si taxa pe primele 3 luni au costat aproape 7000RON. Initial s-a pus in discutie sa existe taxe periodice si pentru utilizatorii existenti, insa preferam sa mentinem actualul sistem in care userii noi platesc si pentru cei vechi.
3. O mica ameliorare a vitezei se va simti in aproximativ o saptamana - pentru ca avem un server nou achizitionat - inca in faza de configurare si testare si pentru ca toata reteaua va fi impartita in 8 vlanuri care vor atenua semnificativ problemele legate de traficul broadcast din retea. In plus fiecare camin ( -cu exceptia celor 3 camine din Grozavesti care vor avea alocat un singur IP public) va avea un IP public diferit - astfel incat sa limitam din problemele banarii pe diferite retele P2P.
Problema vitezei de conectare se poate rezolva de cativa ani doar prin optimizari "locale" - pentru ca banda alocata noua e aceeasi in conditiile in care numarul de utilizatori creste net in fiecare an cam cu 250 de useri noi.
4. Forum - la fel - un pic de rabdare vine si ala accesat direct din retea. Serverul actual o ia complet razna daca il folosim ca si DNS server, asa ca toate requesturile DNS le fwd catre Roedu- drept dovada puteti verifica timpul de raspuns pe arp care este in medie peste 50ms, cu toate optimizarile irq moderation la nivel de driver LAN.
5. Afisul cu dead-line pe 15 martie oricum e respectat de 60 % dintre doritorii de acces la intenet. Deci orice data ai puen raman 40 % care se trezesc la o luna dupa.

Daca ceva e neclar de la punctele 1-5 -->>>Post Reply
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
LORD
junior
junior
Posts: 80
Joined: Thu Jul 21, 2005 7:20 pm
Location: Unknown
Contact:

Re: net B1 , B2

Postby LORD » Mon Mar 10, 2008 7:10 pm

perfectly clear!
ms mult pentru raspuns.
ramane o problema dar o sa postez la userii virusati ca deja m-au disperat unii din retea.
Do you ever think what's beneath?


Return to “Reteaua”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests