Ce se intampla cu internetul ??? 09 feb 2007

anunturi, tehnicals, info
alin
junior
junior
Posts: 49
Joined: Mon Jul 07, 2003 11:12 am

Ce se intampla cu internetul ??? 09 feb 2007

Postby alin » Sat Feb 10, 2007 1:57 am

De cateva zile, netul mai mult nu merge decat merge. Messengerul se deconecteaza in continuu, nu mai pot sa verific un mail nici macar tarziu in noapte cand sa zicem se mai decongestioneaza reteaua.
Singura explicatie primita pe RSM Hub a fost ca exista prea multe calculatoare infectate cu virusi in retea care "omoara" serverul. Si ca se va trece la deconectarea lor pana isi rezolva problemele.
Asa o fi, dar pt ce mai exista rubrica Reteaua pe forum ?
Ca sa aflam informatii aruncate de unul sau altul pe hub sau prin alte locuri ?
Se intampla si acum ca in primele 2 saptamani din august 2006 cand nu a mers internetul si fff tarziu s-a gasit un admin sa spuna ce se intampla cu switchul din P7 ?
Sunt convins ca sunt pb, se vede, dar vorbiti sa stie si lumea.
Doar daca nu o fi vreun secret...

alin
junior
junior
Posts: 49
Joined: Mon Jul 07, 2003 11:12 am

Postby alin » Sat Feb 10, 2007 10:52 am

Plus pe hubul local, se prind niste viteze uluitoare de kb/s. Stau minute sa iau lista unui user, cand se stie ca se tragea cu mb/s.
Unde e buba ? Inca astept raspuns/raspunsuri.

User avatar
aurora
junior
junior
Posts: 31
Joined: Thu Nov 04, 2004 9:23 pm
Location: Romania

Postby aurora » Mon Feb 12, 2007 3:50 pm

subscriu si eu la ceea ce a scris alin mai sus, netul merge foarte prost in ultimul timp , si de pe 9.02 vitezele de downloadare au scazut drastic pe hubul intern...la cativa kb/s sau chiar b/s, viteza tot scade cand incerc sa scot ceva pana ajunge la 0.(eu stau in p20, am zis la inceput ca e o problema locala, dar am vazut ca nu e cazul)
as fi recunoscatoare administratorilor pentru o explicatie pentru situatia actuala si o perioada estimativa pana la rezolvare.

Chupa
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Wed Nov 01, 2006 9:08 pm
Contact:

Postby Chupa » Tue Feb 13, 2007 12:14 am

12.09.2007 ora 23. evident ca nu a binevoit nimeni sa dea vreun raspuns. e chiar asa greu sa ne spuneti si noua ...muritorilor de rand....ce se intampla?

User avatar
noidat
junior
junior
Posts: 81
Joined: Tue Apr 19, 2005 2:46 pm
Contact:

Postby noidat » Wed Feb 14, 2007 12:13 am

scriu aici,scriu pe hub!
maine ma duc la adminul de retea.
si ce daca sunt multi useri virusati?sa le dea ban,si gata.si ban cateva zile,nu o ora.numai asa se invatza minte.
asta daca ar fi un admin(sau chiar mai multi) care sa fie serios si sa se ocupe din cand in cand cu depistarea lor,bineinteles.
este bataie de joc,unii chiar folosesc internetul asta pentru mai mult decat jocuri. :evil:

winsurfer
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Thu Feb 16, 2006 10:21 pm

asa ceva nu e posibil

Postby winsurfer » Wed Feb 14, 2007 2:45 am

de ceva vreme internetul si reteaua merg in dorul leli iar singura explicatie care mi sa dat este ca din cauza utilizatorilor care sunt virusati (la 10.128.0.2 exista 2 antivirusi dintre care unul are licenta expirata iar altul nu este bun de nimic ) ca sa nu amintesc ca la adminul din caminul meu exista un anunt cit toate zile ca internetul nu merge pe o perioada nedeterminata ..in rest nimic ..acum poate Dumezeu imi poate zice ce se intimpla cu reteaua si cind se vor remedia defectiunile.Inca o intrebare ce se intimpla cu banii pe care fiecare ia platit la conectare? ei nu erau pt dezvoltarea si intretinerea retelei? nu stiu daca am dreptul sa intreb asta dar totusi ma risc sa fiu scos din swich

alin
junior
junior
Posts: 49
Joined: Mon Jul 07, 2003 11:12 am

Postby alin » Sun Feb 18, 2007 9:09 pm

Intr-adevar, acum merge netul ceas. Pana la urma n-am reusit sa aflu ce a fost, nimeni a zis nimic decat la nivelul de zvon. Raman la parerea ca mediaconvertorul din U4 a fost de vina, iar povestea cu userii virusati, e doar poveste.

User avatar
KeinEngel
senior
senior
Posts: 225
Joined: Sun Jan 09, 2005 1:50 am

Postby KeinEngel » Wed Feb 21, 2007 11:54 pm

Merge atat de bine pentru ca e vacanta si nu mai este reteaua incarcata.

golanulstelist
senior
senior
Posts: 264
Joined: Sat Sep 30, 2006 10:36 am

Postby golanulstelist » Thu Feb 22, 2007 2:27 am

Sambata dimineatza a fost serverul restartat. Si deaia a inceput imediat sa mearga ceas. :P Prietenii stiu de ce.


Return to “Reteaua”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests