domain names - scandal IT in romania

anunturi, tehnicals, info
User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

domain names - scandal IT in romania

Postby victor » Sun Oct 12, 2003 10:55 pm

a aparut in capital un articol despre cum RNC a spalat toti banii de inregistrare domenii din ultimi ani din romania (stiti... domenii .ro) prin o firma a directorului: DOMREG SRL.

De pilda - daca cumparai un domeniu gen http://www.ssm.ro direct de la RNC - factura ti-o facea DOMREG SRL, pentru RNC. Numai ca se pare ca nu prea exista contracte legale intre RNC (parte a ICI, institutul de cercetari in informatica etc), iar DOMREG a bagat cateva zeci de mii de $$ din domain names in cont prin anunturile de la ei de pe site :lol:

aplicatie imediata: nu mai merge http://www.capital.ro, cei care ofereau articolul online :lol: :twisted: pai nu?

http://www.rnc.ro inca nu a schimbat nimic ...

Numarul domeniilor Internet ".ro" a crescut
Numarul domeniilor Internet ".ro" inregistrate la Romanian National Computer Network (RNC) este de aproximativ 46.800, cu 55% mai multe fata de sfarsitul anului 2001, informeaza Mediafax. "Momentul aparitiei Romaniei pe Internet a fost anul 1993, cand erau inregistrate 10 domenii. Ulterior, numarul acestora a crescut de la an la an, atingand la sfarsitul anului 2001 circa 30.100 de pagini de Internet cu extensia ".ro", a declarat ministrul Comunicatiilor, Dan Nica. El a aratat ca dezvoltarea Internetului va fi sustinuta si de obligativitatea tuturor furnizorilor de utilitati publice ca, incepand cu 1 ianuarie 2004, sa accepte si sistemul electronic de plata. "In plus, plata taxelor si impozitelor locale prin mijloace electronice de catre cetatenii Romaniei va determina cresterea Internetului", a mai spus Nica.
Last edited by victor on Tue Oct 28, 2003 1:26 am, edited 1 time in total.

User avatar
wgetdagoo
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Mon Oct 13, 2003 2:46 pm

Nasoala treaba

Postby wgetdagoo » Mon Oct 13, 2003 3:12 pm

M-ai facut curios si m-am uitat pe factura. Eu am cumparat un domeniu direct de la ei si chiar e trecut contul lor de la INI.
Cred ca faza e alta. Ei au concesionat activitatea de inregistrare la diversi indivizi si probabil si la astia de care vorbesti tu. Am vazut si eu ca daca luam domeniul de la rol.ro sau din alta parte era mai ieftin cu 25$; m-am mirat si am zis: ce dracu', daca cumperi direct de la ei e mai scump decat prin intermediari...
Oricum in activitatea asta e o bulibaseala totala...Exista mai multe Autoritati care se calca una pe alta pe coada: Exista INI, exista ICI, ANRC ceva pe la Ministerul Comunicatiilor si asa mai departe.
Ca sa vezi ce se stie in Romania de domenii...iti povestesc o faza pe care a spus-o anul trecut directorul de la biroul juridic din INI, la o conferinta IT: Ne-a povestit de litigiul dintre Coca-Cola Romania si o firma care inregistrase domeniul coca-cola.ro.
Dupa o jumatate de an de procese s-a ajuns la Tribunalul Bucuresti, iar dupa o jumatate de ora de dezbateri in fata judecatorului (un mos pe la 60 de ani), acesta din urma afirma: "Domnii mei, aici e sectia comerciala... Nu avem noi competenta materiala, in acest caz! Duceti-va la sectia civila! Am auzit si eu cum e cu domeniile astea...e vorba de pamanturi, nu-i asa?"In final a castigat coca-cola, dar total aiurea...pe legea Marcilor.111

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Mon Oct 13, 2003 4:34 pm

http://www.capital.ro/index.jsp?page=article&article_id=10243&section_id=3 wrote:O capusa pentru Ť.roť

Mosierul Internetului romanesc fura clientii statului. Firme capusa in siderurgie. Firme capusa in industria petrochimica. Mai nou, „capuseritul“ s-a extins si in afacerile cu pagini web. Este deja o traditie ca directorii marilor companii de stat sa „externalizeze“ profiturile...acestora catre propriile firme capusa. Imi creez o companie pentru a atrage majoritatea clientilor care au venit la societatea de stat. <br>Dupa aceasta formula a actionat si seful Retelei Nationale de Calculatoare (RNC), organismul care se ocupa de gestionarea numelor de domenii de pe Internetul romanesc. In Romania, domeniile web pot fi cumparate fie direct de la RNC, fie de la diversi reselleri. <br>Cei mai multi dintre amatorii de domenii „.ro“ vor sa cumpere de la prima mana, adica de la RNC. Profitand de acest lucru, Eugenie Staicut, seful institutiei, a creat compania Internet Domreg SRL, catre care au fost redirectionati, timp de aproape doi ani, clientii RNC-ului. Cine accesa pagina de inscriere a domeniului de la http://www.rnc.ro intra, de fapt, fara sa stie pe un formular al firmei capusa detinuta de Staicut. O miscare simpla din care s-a nascut o afacere cu un profit pe 2002 de peste 60.000 USD. <br>Staicut pretinde ca nu si-a dat seama ca unii clienti, care intrau pe site-ul RNC ajungeau sa comande domenii de la firma sa particulara. O confuzie care i-a nemultumit pe clientii RNC, dar care a umflat conturile directorului.



De pilda am cumparat un domeniu teoretic direct de la RNC - si practic mi s-a eliberat factura de la Internet Domreg SRL, in loc de a fi eliberata de ICI. tzeapa cum se zice... pe fatza. :evil:


Return to “Reteaua”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 71 guests