p-urile

anunturi, tehnicals, info
alabalaportocala
junior
junior
Posts: 86
Joined: Tue Nov 08, 2005 12:15 pm
Location: Hell

p-urile

Postby alabalaportocala » Thu Feb 23, 2006 3:32 am

Ce se mai intampla fratzilor? Ni s-a promis prin ianuarie ca in 2-3 saptamani avem legatura cu P-urile, viteza mai mare la torente, etc. E sfarsitul lui februarie si daca te conectezi la unul din P poti sa astepti pana dimineatza!!! Torentele merg de sfaraie :x !!!

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Thu Feb 23, 2006 3:44 am

Mai dureaza problema in sine atat din lipsa de timp cat si de echipamente.(modulului gbit ii trebuie o luna sa ajunga la noi) Nu-mi place sa zic ca probabil zilele torentilor si a p2p in general in reteaua Roedu sunt numarate. :?
In ceea ce priveste bucataria interna shapingul actual face cam asa:
1. trafic http -1,5MB/s - prio 1
2. yahoo - 500KB/s prio 2
3. edonkey - 1,2 MB/s prio3
4. toreti - 2MB/s prio 4
5. DC++ - 4MB/s prio 5
6 - the rest.

Si legat de P-uri pot sa zic un singur lucru = daca lumea se va comporta ca pe hubul local probabil ca intr-un timp destul de scurt rutele pe care le vor adauga ei pentru noi vor fi scoase si ne vom intoarce la o mare retea in care nimeni nu da nimic. :evil:
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
patry55ro
junior
junior
Posts: 50
Joined: Mon Nov 24, 2003 3:20 pm

Postby patry55ro » Thu Feb 23, 2006 2:54 pm

vrajeli de vrajeli..
administratorii se pot conecta la regie de vreo 2-3 ani
si ne vrajesc cu abureli
ar trebui sa aveti nitzica jena..penibililor

alabalaportocala
junior
junior
Posts: 86
Joined: Tue Nov 08, 2005 12:15 pm
Location: Hell

Postby alabalaportocala » Thu Feb 23, 2006 2:59 pm

Si cam cat crezi ca ar putea sa mai dureze distractia cu torentele?

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Thu Feb 23, 2006 4:51 pm

Auzi ce zici tu daca pui ciolanu la munca patry? sau poate ne mai lasi dracului cu aberatiile. Da cei care se ocupa de net beneficiaza de port forwarding - unu pentru ca fac ceva, si doi pentru ca sunt calculatoare in general pe care lumea stie sa foloseasca macar un antivirus.
Nu uita ca cel mai simplu ar fi sa respectam conditiile in care avem net si sa gatuim cu totul tot ce inseamna P2P.
Mai gandeste-te!
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
patry55ro
junior
junior
Posts: 50
Joined: Mon Nov 24, 2003 3:20 pm

Postby patry55ro » Thu Feb 23, 2006 6:05 pm

Dan wrote: Da cei care se ocupa de net beneficiaza de port forwarding - unu pentru ca fac ceva, si doi pentru ca sunt calculatoare in general pe care lumea stie sa foloseasca macar un antivirus.


aha..si noi astelalti suntem prostii care nu stiu sa folosesca un antivirus!!!
vezi ca te umpli singur de ***** asa ca nu mai deschide gura!! te crezi mare shmecher cu calculatoru?? mare branza ce stii tu ...te si vazusi mare progamator cand esti un amarat de utilizator..ai invattzat si tu cum se deschide computeru de la buton si gata..geniule!!
poti sa fii mai penibil decat atat???!!!...hai treci si suge "ciolanu"..ca sa te citez!!

User avatar
orbity19
junior
junior
Posts: 44
Joined: Wed Feb 02, 2005 5:25 pm
Location: Pe undeva pe orbita
Contact:

Postby orbity19 » Fri Feb 24, 2006 2:09 am

Asta e un forum pe care se poarta discutii civilizate. Imi vine greu sa citesc cele scrise mai sus. Ce e asa greu sa intelegeti ca sunt unii care incearca sa ajute sa faca ceva in reteaua asta. Una e sa stai sa privesti din afara sa zici ca daca eram eu faceam si dregeam si alta e sa vezi cum e sa nu ia timp si sa vrei sa faci ceva si altii sa te loveasca cu fel si fel de injuraturi. Iaca reteau se mareste de la an la an dar banda ramane aceeasi. Lumea se vaita ca "nu merge netu!" ce sa facem mai intai? Primim si noi promisiuni care se dovedesc a NU fi onorate sau in cel mai ferice caz tarziu de tot. Stim cu totii de ele, sau macar le-am auzit problema e daca avem rabdare sau NU. :!: Foarte simplu e sa arunci vina pe cineva, sa acuzi. E pacat. :roll:
Orbity

alabalaportocala
junior
junior
Posts: 86
Joined: Tue Nov 08, 2005 12:15 pm
Location: Hell

Postby alabalaportocala » Fri Feb 24, 2006 12:31 pm

Trecand peste discutiile distractive de mai sus pe mine ma intereseaza daca exista o data probabila cand ar putea sa merga conexiunea cu politehnica ? Daca ar functiona atunci (cred) ca ar mai scadea cat de cat fluxul de date pe torrente.

User avatar
patry55ro
junior
junior
Posts: 50
Joined: Mon Nov 24, 2003 3:20 pm

Postby patry55ro » Fri Feb 24, 2006 2:21 pm

ia-ti gandu!!
promisiunea e de 3 ani si vezi cat de conectati suntem!!

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Fri Feb 24, 2006 2:34 pm

Patry - cont dezactivat. Invata sa vorbesti ca oamenii.
Cum apare modulul de gigabit ( l-am comandat pe 1 feb - deci sapt viitoare ar cam trebui sa vina ) mai pune in calcul vreo saptamana de teste si cam aia ar fi.
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Postby Enemy » Fri Feb 24, 2006 5:57 pm

Dan wrote:Auzi ce zici tu daca pui ciolanu la munca patry? sau poate ne mai lasi dracului cu aberatiile. Da cei care se ocupa de net beneficiaza de port forwarding - unu pentru ca fac ceva, si doi pentru ca sunt calculatoare in general pe care lumea stie sa foloseasca macar un antivirus.
Nu uita ca cel mai simplu ar fi sa respectam conditiile in care avem net si sa gatuim cu totul tot ce inseamna P2P.
Mai gandeste-te!


Bai Dan da ce-ai sarit asa cand ti-a zis omu ca ai conexiune cu poli?
Toti spuneti ca ar trebui sa facem ceva, ce dreq sa facem , ce tot vorbiti acolo? Voi sunteti pusi acolo sa faceti ceva,ptr ca voi aveti puterea!
Ce sa facem noi, sa intindem cabluri? merge mai bine netu daca ne punem la intins cabluri?
concluzia: Nu avem ce sa facem, pentru ca voi conduceti reteaua nu noi!!!!
Si la faza cu calculatoarele, mai bine taceai.
Dan wrote:si doi pentru ca sunt calculatoare in general pe care lumea stie sa foloseasca macar un antivirus.!


Adica noi toti suntem niste prosti care nu stim sa folosim nici macar un antivirus? Incearca sa nu generalizezi, ok?

User avatar
orbity19
junior
junior
Posts: 44
Joined: Wed Feb 02, 2005 5:25 pm
Location: Pe undeva pe orbita
Contact:

Postby orbity19 » Fri Feb 24, 2006 6:33 pm

Enemy e atat de usor sa spui "face-ti ceva, voi aveti puterea", Eu as spune totusi ca cei de la Roedu au aceasta putere din moment ce noi am cerut sa ni se mareasca banda si promisiuni au fost apoi am primit un raspuns NU, banda ramane aceeasi.
Sunt destul de multe pcuri virusate in retea in momentu de fata despre asta era vorba cu antivirusul. Voua vi se pare normal sa iei lista unui user pe HUB si sa vezi ca are virushi? Mie unu NU! si ce sa facem sa mergem sa le luam hardurile cand incerci sa vorbesti frumos cu ei si primesti promisiuni ca o sa se deviruseze, parasesc hubul si reintra cu acelasi share + program files de data asta cu un alt nick!
de asta spuneam ca avem nevoie si de ajutorul vostru atata timp cat banda de la roedu ramane aceeasi si nuamarul de useri tot creste de la an la an + ca mai sunt multi dintrei ei virusati nu avem cum sa scoatem ce e mai bun din retea.
Orbity

Sergheiq
junior
junior
Posts: 72
Joined: Fri Jan 20, 2006 2:59 am
Location: Bucharest
Contact:

Postby Sergheiq » Thu Mar 02, 2006 4:41 pm

Eu personal nu iau mai nimic de pe retea. Si daca iau NUMAI filme.


Si Dan... 1 Feb +7 zile + inca 7 de teste NU face 1 martie :P Oricum eu nu am nici o problema cu asta.. :D Succes la treaba.

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Thu Mar 02, 2006 9:54 pm

Cert e ca inca nu am confirmarea ca a venit modulul de gigabit...
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

Sergheiq
junior
junior
Posts: 72
Joined: Fri Jan 20, 2006 2:59 am
Location: Bucharest
Contact:

Postby Sergheiq » Fri Mar 03, 2006 12:33 am

Pentru mine NICI O problema... Chiar nu ma intereseaza legatura cu ei.. Ce as avea de castigat? :D Si acolo la fel de multi ... ca la noi in retea. :D Imi dau seama ca nu depinde de voi cu modulul sau cu intinderea cablurilor ...:)


Return to “Reteaua”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 63 guests