Probleme cu netul

anunturi, tehnicals, info
ashtraygirl
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Thu Sep 29, 2005 8:18 pm

Probleme cu netul

Postby ashtraygirl » Fri Oct 07, 2005 10:15 pm

hello sunt Nituica Irina din U5 camera 312 si de vreo 4 zile nu am net dar vad reteaua . ip meu e 10.5.3.120 iar numele de conectare de acelas ,Nituica Irina . Va rog sa va uitati la server daca e vreo problema.

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Sat Oct 08, 2005 1:15 am

Citeste afisul care ar trebui sa fie jos, daca nu l-au rupt deja. De princpiu trebuie sa iei legatura cu Radu.
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
Skipper
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Sat Feb 28, 2004 8:58 pm
Location: Bucuresti
Contact:

net

Postby Skipper » Mon Nov 28, 2005 10:17 pm

Salutare....
Stau in caminul E camera 534 si de azi 28.11.2005 ora 12:00 nu am net, reatea este dar suntem doar 3 calculatoare IP: 10.7.5.134, 10.7.5.108, 10.7.5.141. Presupun ca nici aceste persoane nu au net.
Sper sa se rezolve cat mai repede adica cel tarziu maine 29.11.2005
Merci.

vasilius240
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Thu Nov 18, 2004 8:58 pm

Postby vasilius240 » Mon Dec 05, 2005 8:49 pm

Salut

Incepand cu ora 3 PM in caminul p20 Internetul merge cu probleme, sau nu merge cu desavarsire.

Problema nu este doar la mine ci si la alti useri cu care am vorbit.

Rog persoanele care se ocupa de retea sa remedieze situatia

multumesc anticipat

(05.12.2005 19:47)

vasilius240
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Thu Nov 18, 2004 8:58 pm

ARMAGHEDETZ

Postby vasilius240 » Tue Dec 06, 2005 2:29 am

ALELUIA,

Previziunile s-au adeverit, netu a inceput sa nearga si mai prost decat de obicei si asta inca nu e capatul suferintilor prin care o sa treaca userii di reteaua noastra.
FRATILOR E CEVA PUTED LA MIJLOC. Faceti ceva, nu poti sta un minut sa se incarce pagina yahoo. nu poti citi un nenorocit de mail din cauza ca avem viteza de PESTE 2kb/s.

Astept amabilitati :evil:

User avatar
tulip
senior
senior
Posts: 346
Joined: Tue Oct 21, 2003 10:32 am
Contact:

Postby tulip » Tue Dec 06, 2005 8:59 am

netul in camine este gratuit - adica nu e o taxa lunara
la aceeasi viteza, un utilizator casnic at trebui sa plateasca un abonament lunar destul de mare.
daca nu sunteti multumiti de cum merge, poate ar trebui sa vorbiti cu astral, sa va dea net , ca sunt si ei prezenti in camine, sa vedeti cum se incarca yahoo-ul in 2 minute cu un abonament de 20$/luna
si mai e zapp online
si connex
si orange
metode alternative sunt

User avatar
LORD
junior
junior
Posts: 80
Joined: Thu Jul 21, 2005 7:20 pm
Location: Unknown
Contact:

Postby LORD » Tue Dec 06, 2005 1:02 pm

Tulip ai dreptate, un casnic pentru net ar trebui sa plateasca un abonament lunar destul de mare, dar cred ca esti de acord cu mine ca nu merge cu 2k/s, asta 1 la mana. 2 la mana am 2 intrebari pt tine:
1. tu stai in camin?
2. netul exista in camine de ce? nu pentru scopuri de invatamant ? si daca aceste scopuri nu mai pot fi satisfacute nu e dreptul studentului sa afle de ce?
nu toti vorbesc frumos, si nu toata lumea stie ca daca vorbesti frumos e mai bine decat sa urlii si sa injuri, asa ca , parerea mea mai bine in loc de aroganta si nervi sa existe comunicare sa aflam care sunt probleme si cum se pot rezolva, poate ne ajutam reciproc! nu esti de acord cu mine?
Do you ever think what's beneath?

vasilius240
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Thu Nov 18, 2004 8:58 pm

M-am saturat de gratis...

Postby vasilius240 » Tue Dec 06, 2005 1:16 pm

Acum daca veni vorba de gratuitate, sant de acord ca gratuitate nu este totdeauna urmata de calitate si performanta, dar totusi "A FOST" o data o retea care a functionat la parametri ce depasea orice asteptare si starnea invidie la posesori de abonamente RDS si Astral cu viteze deloc neglijabile.

Insa de ceva vreme incoace se intampla ceva la ce ma asteptam sa se intample inevitabil- mai multi useri mai mult trafic papat mai multe probleme de securitate si virusi e.t.c.

Acest fapt ar putea sta la baza situatiei de acum, DAR exista retele care la fel au sute de useri care lunar platesc o suma de bani si care au aces internet stabil si de calitate.

Cred ca situatia este rezolvabila. Nu stiu doar daca cei care s-au folosit gratis cativa ani de internet vor dori sa plateasca chiar daca s-a ajuns unde s-a ajuns.

Eu personal m-am saturat

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Tue Dec 06, 2005 9:46 pm

Daca doriti, la cel mai serios mod posibil, suspendam tot ce inseamna trafic de dc si alti clienti P2P si o facem educationala de-a dreptul. Credeti ca ar fi ok?

2 adik doi: faptul ca te plangi pur si simplu ca merge prost nu ne ajuta cu nimic. Unde pmerge prost? Pe domenii .ro? pe extern? um iti merg conexiunile pe retea? Cum ii merge vecinului de vizavi care are si el net? Daca ai raspuns la intrebarile astea revino cu detalii.
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
tulip
senior
senior
Posts: 346
Joined: Tue Oct 21, 2003 10:32 am
Contact:

Postby tulip » Wed Dec 07, 2005 10:05 am

LORD wrote:Tulip ai dreptate, un casnic pentru net ar trebui sa plateasca un abonament lunar destul de mare, dar cred ca esti de acord cu mine ca nu merge cu 2k/s, asta 1 la mana. 2 la mana am 2 intrebari pt tine:
1. tu stai in camin?
2. netul exista in camine de ce? nu pentru scopuri de invatamant ? si daca aceste scopuri nu mai pot fi satisfacute nu e dreptul studentului sa afle de ce?
nu toti vorbesc frumos, si nu toata lumea stie ca daca vorbesti frumos e mai bine decat sa urlii si sa injuri, asa ca , parerea mea mai bine in loc de aroganta si nervi sa existe comunicare sa aflam care sunt probleme si cum se pot rezolva, poate ne ajutam reciproc! nu esti de acord cu mine?

1
da. stau in camin
2.scopuri de invatamant nu ins kazaa si dc si torrent. cum zicea dan ,poate ar fi mai bine sa se taie tot ce ins peer2 peer cateva saptamani, sa vedem, va convine sa intrati mai repede pe mail in conditiile in care nu puteti sa descarcati un film?
3.Probleme sunt pentru ca reteaua are peste 1000 de oameni in conditiiile in care de la roedu nu a crescut banda mai deloc de la inceputuri.Ce ai prefera? Sa nu se mai faca conectari?Nu contravine asta ideii ca reteaua si internetul trebuie sa aiba scopuri educationale? Iar pentru o banda mai mare... sunt necesari destul de multi bani.
Pe luna
Acum daca veni vorba de gratuitate, sant de acord ca gratuitate nu este totdeauna urmata de calitate si performanta, dar totusi "A FOST" o data o retea care a functionat la parametri ce depasea orice asteptare si starnea invidie la posesori de abonamente RDS si Astral cu viteze deloc neglijabile.

Insa de ceva vreme incoace se intampla ceva la ce ma asteptam sa se intample inevitabil- mai multi useri mai mult trafic papat mai multe probleme de securitate si virusi e.t.c.

Acest fapt ar putea sta la baza situatiei de acum, DAR exista retele care la fel au sute de useri care lunar platesc o suma de bani si care au aces internet stabil si de calitate.

Cred ca situatia este rezolvabila. Nu stiu doar daca cei care s-au folosit gratis cativa ani de internet vor dori sa plateasca chiar daca s-a ajuns unde s-a ajuns.

Eu personal m-am saturat

userii cu pb de securitate sunt scosi periodic din retea si nu sunt introdusi decat dupa remedierea pb.
Cum ziceai si tu, pentru un internet stabil si de calitate se plateste lunar. Netul in camine are pb din cand in cand, dar sunt perioade cand merge foarte bine. Daca ai fi stat in oras, ai fi vazut ca si retelele ca cartier au caderi foarte frecvente. Cel putin unele.Chiar daca se plateste. Daca nu iti convine cum merge netul, e simplu. Poti fi deconectat de la retea. Nu e nici o pb. Oricum, daca ai stat mai mult de 2-3 luni in retea, banii pe care i-ai dat pe conectare s-au amortizat - nu cred ca ai fi avut un net de o calitate mai buna in alta parte de banii astia.
Si daca vreti un net stabil si de calitate, cum ziceam ,mai sunt si alte alternative. Mie cand nu imi merge netul am net pe tel.

Fabricius
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Sat Nov 05, 2005 8:19 pm

Cabluri de-a pl..

Postby Fabricius » Thu Dec 08, 2005 2:17 pm

Buna... nu va suparati, adminilor ar fi bine sa veniti sa vedeti cum sunt trase cablurile in caminul E la etajul 5.... cam in bataie de joc,. Cristi adminul nostru stiti cum face: vine si aduce cablul, isi baga mainele in buzunare si se uita cum gagicile isi aranjeaza cablul... na si fiind gagici, normal ca il agata ca niste muieri care nu pricep nimic... si normal ca nu mai intelegi nimic si dupa aia te mai miri ca nu iti merge netul, si iti mai arata cable unpluged si tot felul de nenorociri etc. Eu cred ca ar trebui sa existe simtul de gospodar....
PA.

User avatar
tulip
senior
senior
Posts: 346
Joined: Tue Oct 21, 2003 10:32 am
Contact:

Postby tulip » Thu Dec 08, 2005 5:09 pm

daca vrei sa pui cablurile mai bine n-ai decat.
adminii de camin au datoria sa iti dea cablu si sa il mufeze
nu si sa il prinda sau sa ii faca funde.
ca in alte camine tot adminu face si chestia asta - depinde de el
si daca userii nu au grija de cablul lor, de ce ar trebui sa aiba grija cristi? lui nu o sa ii mearga netul?

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Fri Dec 09, 2005 3:35 am

Eu unul cred ca e suficient ca in fiecare seara ii bat la usa cel putin 5-6 oameni, dintre care 2 sau 3 nervosi, iar unul din ei de-a dreptul agresiv. Caminul E e un camin mare - si cam in fiecare an are cele mai multe conectari. Ceva ajutor nu strica, iar daca ai vreo initiativa sau vrei sa dai o mana de ajutor cu un simt de gospodar mai dezvoltat - te asteptam.
Ca informatie: avem in plan refacerea infrastructurii in camine ( chiar sunt curios cum vor reactiona colegii nostrii cand vor sta vreo saptamana fara net, retea - cand va fi de rearanjat cabluri de la cap la coada- probabil vor bate cu picioarele in usa ), rand pe rand in fiecare camin.Deocamdata cautam oferte de materiale, aprobari UMF pentru aceste lucrari si multe alte chestii.
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Postby Enemy » Fri Dec 09, 2005 3:45 pm

tulip wrote:netul in camine este gratuit - adica nu e o taxa lunara
la aceeasi viteza, un utilizator casnic at trebui sa plateasca un abonament lunar destul de mare.
daca nu sunteti multumiti de cum merge, poate ar trebui sa vorbiti cu astral, sa va dea net , ca sunt si ei prezenti in camine, sa vedeti cum se incarca yahoo-ul in 2 minute cu un abonament de 20$/luna
si mai e zapp online
si connex
si orange
metode alternative sunt


bai sefule, mai lasa-ne tata, tu esti gigi contra ce dreq? Netu e gratis si gata si tre sa si mearga daca este. E dreptul studentului sa aiba net (da, e gratis dat prin lege) iar daca cei ce se ocupa de ei sunt incapabili sa-l faca sa mearga sa lase pe altii. Pune-ti tu net de la zapp in camin ca pe urma ne punem toti, si de la orange si de la connex si de unde mai vrei tu. Simti nevoia asta sa dai reply la fiecare post pus aici?


tulip wrote:daca vrei sa pui cablurile mai bine n-ai decat.
adminii de camin au datoria sa iti dea cablu si sa il mufeze
nu si sa il prinda sau sa ii faca funde.
ca in alte camine tot adminu face si chestia asta - depinde de el
si daca userii nu au grija de cablul lor, de ce ar trebui sa aiba grija cristi? lui nu o sa ii mearga netul?


Eu zic ca administratorul ar avea obligatia sa si aseze cablurile, doar nu face in fiecare luna ci la inceputul anului la camerele noi conectate, sa stii ca ar fi altii dispusi sa le aseze daca ar fi administratori de camin. Cristi le aseaza, droopy sta si se uita. (asta am vazut eu anul trecut cand stateam in E). Cine sa intinda cablul la o camera de fete? ia spune! Taxa de 800 de mii care o plateste la inceput (ma rog acuma 600) pentru ce e? daca nu pentru cablu si conectare? si conectare nu inseamna si intinsu cablului? asa k hai mai lasa-ma.


tulip wrote:1
da. stau in camin
2.scopuri de invatamant nu ins kazaa si dc si torrent. cum zicea dan ,poate ar fi mai bine sa se taie tot ce ins peer2 peer cateva saptamani, sa vedem, va convine sa intrati mai repede pe mail in conditiile in care nu puteti sa descarcati un film?
3.Probleme sunt pentru ca reteaua are peste 1000 de oameni in conditiiile in care de la roedu nu a crescut banda mai deloc de la inceputuri.Ce ai prefera? Sa nu se mai faca conectari?Nu contravine asta ideii ca reteaua si internetul trebuie sa aiba scopuri educationale? Iar pentru o banda mai mare... sunt necesari destul de multi bani.
Pe luna


1. stai in camin, f bine, atunci ar trebui sa fii cu noi.
2. Ba da, eu de pe hubul de dc local imi trag multe materiale de studiu la multe obiecte sa stii.

si mai ziceai pe undeva cu alte retele din bucuresti.
uite raspuns: Daca stateam la apartament insemna ca am mai multi bani, si te asigur ca-mi permiteam si 300 de mii pe luna sa dau pe-un net.


Dan wrote:Daca doriti, la cel mai serios mod posibil, suspendam tot ce inseamna trafic de dc si alti clienti P2P si o facem educationala de-a dreptul. Credeti ca ar fi ok?

cred k am raspuns si la aceasta intrebare.

Si mai fac o precizare. Postul meu nu e o plangere la net. Acasa la mine in oras am si eu o retea de 20 si stiu cum e sa fii deranjat de tot nebunu la 23.45 cand vrei sa inchizi lumina si sa te culci, ca nu-i merge netu ca tra la la.
Nu m-am plans niciodata de netul de la rsm, decat in cazuri evidente cand chiar nu-si dadea nimeni silinta.
Postul meu vine ca un reply la posturile lui tulip. Sincer nu mi se pare normala atitudinea ta... asta-i tot, no offence, n-am nimic cu tine.
Last edited by Enemy on Fri Dec 09, 2005 3:51 pm, edited 2 times in total.

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Postby Enemy » Fri Dec 09, 2005 3:45 pm

iar am pus de mai multe ori , sorry. (dadeam refresh, ca NU mergea, si forumul e pe local nu e pe internet sau prin alta parte din cate stiu, deci vezi problemele sunt din aceasta retea)

User avatar
tulip
senior
senior
Posts: 346
Joined: Tue Oct 21, 2003 10:32 am
Contact:

Postby tulip » Fri Dec 09, 2005 5:24 pm

ROI AIM in caz ca nu ati citit
nu scrie nimic de obligativitatea aranjarii cablurilor

IV. OBLIGATIILE ADMINISTRATIEI AIM

A. La conectare:
-sa verifice identitatea celui care solicita aceasta conectare, sa solicite documentele care fac dovada platii taxei de conectare.
-sa asigure materialele necesare conectarii ( cablu, conectori, dispozitive de fixare, port liber in switch) Administratia AIM NU asigura interfete de retea necesare conectarii calculatorului dumneavoastra la infrastructura.
-asigura realizarea conexiunii calculatorului dumneavoastra la infrastructura retelei si verifica functionalitatea in parametri a acestei conexiuni.
-sa comunice setarile software necesare functionalitatii acestei conexiuni dupa cum urmeaza: adresa IP conform schemei de adresare, subnet mask, gateway, DNS.
-in cazul aparitiei de probleme software si/sau hardware administratia AIM isi declina orice responsabilitate.

B.Dupa conectare:
Administratorul de retea din caminul dumneavoastra se obliga:
- sa raspunda solicitarilor dumneavoastra in timpul programului pe care si-l stabileste ( nu mai putin insa de 4 ore/saptamana) legate de nefunctionarea conexiunii, nefunctionare cauzata de defectiuni ale infrastructurii AIM. Daca se constata ca aceste disfuntionalitati se datoreaza deteriorarii infrastructurii AIM existente in camera utilizatorului, acesta din urma este obligat sa suporte cheltuielile necesare remedierii acestui fapt.
- sa raspunda acestor probleme doar in cazul in care ii sunt aduse la cunostiinta de membrul retelei si nu de catre terti.
- sa verifice periodic starea tehnica a infrastructurii de date prin mijloace specifice
- sa anunte din timp lucrarile de intretinere care presupun intreruperea conexiunii la RSM pe o perioada mai mare de 48 ore.
- in cazul aparitiei unor probleme cu conexiunea la RSM, care tin de AIM, rezolvarea acestora va avea loc in maximum 48 ore de la constatarea acestui fapt de catre administratorul de retea din caminul dumneavoastra.

Administratia AIM NU este responsabila de :
-montarea si instalarea placii de retea in cazul in care aceasta nu este prezenta in calculator
-rezolvarea problemelor de sistem de operare sau datorate altor aplicatii existente care impiedica functionarea acestei conexiuni sau functionarea ei in mod defectuos ( drivere incorecte, existenta altor echipamente si dotari ale calculatorului care impiedica acest fapt)
-instalarea oricarui program, inclusiv sisteme de operare, pe aceste calculatoarele membrilor retelei.
-legalitatea aplicatiilor existente pe aceste calculatoare
In cazul in care apar probleme software si/sau hardware datorita actiunii unor membrii ai acestei retele, datorita virusilor, viermilor, troienilor, utilizarii unor softuri nelicentiate sau warez, utilizarii unor programe de filsharing, nu ne asumam nici o responsabilitate. Aceste probleme pot fi evitate de fiecare utilizator in parte prin utlizarea de programe tip antivirus, firewall, antispyware, utilizarea de softuri licentiate, etc.
-administratia AIM nu este responsabila sub nici o forma de daunele materiale, intelectuale sau morale legate de utilizarea acestei infrastructuri de date.

si inca ceva: zi-mi te rog ce lege spune ca netul pentru studenti e gratuit?
chiar sunt curios.
ti-am spus ca atunci cand nu merge netul eu intru pe connex;zapp nu am si nici nu am nevoie
daca cei care se ocupa de net prin camine ar fi incapabili, nu ar merge deloc.crede-ma ca isi pierd al naibii de mult timp cu rez pb referitoare la net, dinte care maj sunt din cauza userilor nu dintr-a lor
si da, simt nevoia sa dau reply la fiecare post.
ai ceva impotriva?

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Postby Enemy » Fri Dec 09, 2005 5:35 pm

tulip wrote:ROI AIM in caz ca nu ati citit
nu scrie nimic de obligativitatea aranjarii cablurilor

IV. OBLIGATIILE ADMINISTRATIEI AIM

A. La conectare:

-asigura realizarea conexiunii calculatorului dumneavoastra la infrastructura retelei si verifica functionalitatea in parametri a acestei conexiuni.

B.Dupa conectare:
- sa verifice periodic starea tehnica a infrastructurii de date prin mijloace specifice


frate am impresia ca tu nu intelegi...
Realizarea conexiunii calc meu la infrastructura retelei inseamna si asezarea cablului pt ca daca il lasa pe jos trece un nebun noaptea beat si in rupe sau il taie si nu mai merge netul, si iar revine obligatia RSM de la punctul B ( sa verifice periodic starea tehnica a infrastructurii de date prin mijloace specifice)

Daca nu intelegi nici de data asta nu mai postez,
hai ciao.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Fri Dec 09, 2005 5:45 pm

se pricepe cineva la fotoshop?
ca vad ca enemy nu intelege decat cu desene.


k
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
tulip
senior
senior
Posts: 346
Joined: Tue Oct 21, 2003 10:32 am
Contact:

Postby tulip » Fri Dec 09, 2005 5:52 pm

nu scrie nicaieri nimic de aranjatul cablurilor
si faza cu unu care iti buseste cablul se intampla nu numai daca nu e aranjat bine - unii nu au ce face si taie cabluri - s-a intamplat anul trecur admin de camin din u5
dar daca vrei tu neaparat, in urm ROI o sa scrie si ca adminii nu au obligatia sa aranjeze cablurile

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Postby Enemy » Sat Dec 10, 2005 12:57 am

kooksee calmo ma' man, ai gresit topicu'
incearca aici

ia-o mai piano, asea'...

glumeam, doar stii k eu glumesc cu tine.:)

prodigyclb
junior
junior
Posts: 35
Joined: Fri Oct 10, 2003 5:44 pm
Location: outer limits

Re: Cabluri de-a pl..

Postby prodigyclb » Sat Dec 10, 2005 9:56 pm

Fabricius wrote:Buna... nu va suparati, adminilor ar fi bine sa veniti sa vedeti cum sunt trase cablurile in caminul E la etajul 5.... cam in bataie de joc,. Cristi adminul nostru stiti cum face: vine si aduce cablul, isi baga mainele in buzunare si se uita cum gagicile isi aranjeaza cablul... na si fiind gagici, normal ca il agata ca niste muieri care nu pricep nimic... si normal ca nu mai intelegi nimic si dupa aia te mai miri ca nu iti merge netul, si iti mai arata cable unpluged si tot felul de nenorociri etc. Eu cred ca ar trebui sa existe simtul de gospodar....
PA.
faptul ca nu stau sa prind cablurile e alegerea mea asa cum intr-o vreme alesesem sa le prind...
daca vrei tu sa faci asta (gospodareste) poti da o mana de ajutor pt ca e nevoie la cate sunt de facut: cautat chei pe la administratorul de camin, pus setari, pus mufe, verificat de ce nu merge reteaua sau netul, raspuns la usa de catev ori pe zi ... am mai spus-o si altcuiva, daca vrea sa ajute trebuie doar sa spuna. stiti toti numai sa va plangeti dar cand e cazul sa faceti ceva spuneti ca nu va pricepeti sau invocati alte scuze.

si sa stii ca am intalnit unele fete mult mai descurcarete (nu neaparat la intins cablu) care stiau mult mai multe decat un baiat care nu stia nici macar daca are placa de retea

prodigyclb
junior
junior
Posts: 35
Joined: Fri Oct 10, 2003 5:44 pm
Location: outer limits

Postby prodigyclb » Sat Dec 10, 2005 10:02 pm

si inca ceva pt cei novici:
daca ati fi fost prin camine acum 4 ani cand userul isi cumpara cablu, mufe, etc. , isi intindea cablul si se mai platea taxa lunara , iar netul abia mergea nu cred ca ati mai fi comentat ceva acum......

User avatar
patry55ro
junior
junior
Posts: 50
Joined: Mon Nov 24, 2003 3:20 pm

Postby patry55ro » Mon Dec 12, 2005 2:30 pm

minti cu nerusinare
userii nu si-au cumparat niciodata cablu si nu era nici plata lunara
nu te mai da destept !!!!!

prodigyclb
junior
junior
Posts: 35
Joined: Fri Oct 10, 2003 5:44 pm
Location: outer limits

Postby prodigyclb » Tue Dec 13, 2005 9:10 am

''''
Last edited by prodigyclb on Tue Dec 13, 2005 9:15 am, edited 1 time in total.

prodigyclb
junior
junior
Posts: 35
Joined: Fri Oct 10, 2003 5:44 pm
Location: outer limits

Postby prodigyclb » Tue Dec 13, 2005 9:15 am

n-am nici un motiv sa mint
asta s-a intanplat inainte de existenta AIM in caminul E si atunci netul venea de la kappa, sa fi vazut cat de apreciat era faptul ca exista net cand in U-uri nu era....

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Tue Dec 13, 2005 12:35 pm

adevaru ca a a fost o perioada cand se cumparau astea.
pe vremurile alea erau netadmini T-Rex si Lord. Care ii mai stiti?




kooksee
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

prodigyclb
junior
junior
Posts: 35
Joined: Fri Oct 10, 2003 5:44 pm
Location: outer limits

Postby prodigyclb » Tue Dec 13, 2005 5:33 pm

eu am fost fff multumit atunci ca am reusit sa am net cu toate ca dadeam o taxa lunara (plus taxa de conectare), mi-am cumparat cablu (chiar de 2 ori ca o data a fost taiat), mufe , etc si mergea si destul de prost. am intalnit situatii cand omu avea cablu in camera si daca nu mergea cumva netul zicea sa-i fie schimbat cablu fara prea multe verificari... se schimba lumea

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Postby Enemy » Tue Dec 13, 2005 5:34 pm

pai atunci erau poate alte vremuri, acum netu' e la tot pasul...

User avatar
KeinEngel
senior
senior
Posts: 225
Joined: Sun Jan 09, 2005 1:50 am

Postby KeinEngel » Tue Dec 13, 2005 7:19 pm

Dan wrote:[...]Ca informatie: avem in plan refacerea infrastructurii in camine ( chiar sunt curios cum vor reactiona colegii nostrii cand vor sta vreo saptamana fara net, retea - cand va fi de rearanjat cabluri de la cap la coada- probabil vor bate cu picioarele in usa ), rand pe rand in fiecare camin.Deocamdata cautam oferte de materiale, aprobari UMF pentru aceste lucrari si multe alte chestii.


Daca se va materializa acest plan, stiti unde ma gasiti ;) Presupun ca veti avea nevoie si de ajutor... Doar sa nu fie in sesiune :roll:

prodigyclb
junior
junior
Posts: 35
Joined: Fri Oct 10, 2003 5:44 pm
Location: outer limits

Postby prodigyclb » Tue Dec 13, 2005 9:21 pm

Enemy wrote:pai atunci erau poate alte vremuri, acum netu' e la tot pasul...
da , dar conditiile de conectare puteau ramane aceleasi

User avatar
LORD
junior
junior
Posts: 80
Joined: Thu Jul 21, 2005 7:20 pm
Location: Unknown
Contact:

Postby LORD » Wed Dec 14, 2005 9:50 pm

Dan wrote:Eu unul cred ca e suficient ca in fiecare seara ii bat la usa cel putin 5-6 oameni, dintre care 2 sau 3 nervosi, iar unul din ei de-a dreptul agresiv. Caminul E e un camin mare - si cam in fiecare an are cele mai multe conectari. Ceva ajutor nu strica, iar daca ai vreo initiativa sau vrei sa dai o mana de ajutor cu un simt de gospodar mai dezvoltat - te asteptam.
Ca informatie: avem in plan refacerea infrastructurii in camine ( chiar sunt curios cum vor reactiona colegii nostrii cand vor sta vreo saptamana fara net, retea - cand va fi de rearanjat cabluri de la cap la coada- probabil vor bate cu picioarele in usa ), rand pe rand in fiecare camin.Deocamdata cautam oferte de materiale, aprobari UMF pentru aceste lucrari si multe alte chestii.


Sa stii ca unii sunt dornici sa ajute! Eu sunt aici , daca aveti nevoie de ajutor puteti bate si la mine la usa !

Acum legat de legi si de net:
1. pt tulip: am si eu o intrebare, cand ministerul invatamantului a alocat fonduri pt net in caminele medicinei n-a specificat ca netul trebuie sa fie numai cu port 80, adica http, si sunt de acord cu enemy , si eu imi iau multe materiale de pe dc si torrente!
2. nu stiu daca a observat cineva dar cei din grozavesti nu pot lua din u-uri, si daca luam de la ei de pe dc luam cu 100-200k/s maxim! pt o retea cu switchuri si servere de 100mbps cred ca macar 1 M sau 2 M ar trebui sa existe, si asta nu e problema de net, asta e interna, noi avem probleme in retea.
3. ati cerut vreodata ajutor si nimeni nu s-a bagat sa va ajute? de cand am eu net si retea , de 1 an si jum, nimeni n-a cerut ajutor.
4. sunt foarte de acord ca adminii sunt stresati toata ziua cu oameni care bat la usa cu intrebari stupide si cu nervi si alte alea! aici am un singur lucru de zic: " Pt userii retelei noastre, nu stiu daca stiti sa cititi, dar adminul de retea are o anumita ora la care poate fi gasit, si asta nu inseamna 24/24, asa ca sau invatati sa respextati programul altora sau nu mai cereti net"
Do you ever think what's beneath?

User avatar
Neo
Nervos (C)
Posts: 301
Joined: Sat Oct 23, 2004 11:33 pm

Postby Neo » Thu Dec 15, 2005 1:52 am

Leviathan wrote:
Dan wrote:[...]Ca informatie: avem in plan refacerea infrastructurii in camine ( chiar sunt curios cum vor reactiona colegii nostrii cand vor sta vreo saptamana fara net, retea - cand va fi de rearanjat cabluri de la cap la coada- probabil vor bate cu picioarele in usa ), rand pe rand in fiecare camin.Deocamdata cautam oferte de materiale, aprobari UMF pentru aceste lucrari si multe alte chestii.


Daca se va materializa acest plan, stiti unde ma gasiti ;) Presupun ca veti avea nevoie si de ajutor... Doar sa nu fie in sesiune :roll:


Subscriu. Va ajut si eu :D Dezinteresat. Dati PM. Insa inainte sa taieti netul :lol:
Thou art eternal darkness
Thou art eternal heresy
Thou art day and night
Thou art the flame inside
I'll make my misery thy saturnine

prodigyclb
junior
junior
Posts: 35
Joined: Fri Oct 10, 2003 5:44 pm
Location: outer limits

Postby prodigyclb » Thu Dec 15, 2005 3:00 am

LORD wrote: " Pt userii retelei noastre, nu stiu daca stiti sa cititi, dar adminul de retea are o anumita ora la care poate fi gasit, si asta nu inseamna 24/24, asa ca sau invatati sa respextati programul altora sau nu mai cereti net"
sa vezi cand s-o trezi un om mai putin dotat intelectual sa vina pe la 8 juma la tine ca sa-i bagi cablul in switch atunci tre sa ai nervi de otel sau pt binele amandurora o incapacitate de a cobori din pat...

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Thu Dec 15, 2005 11:18 pm

Rezolvat problema linkului pe B2. Ar trebui sa mearga mult mai bine
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum


Return to “Reteaua”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests