Internet in camine

anunturi, tehnicals, info
d_cri
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Fri Jan 07, 2005 8:13 pm

Internet in camine

Postby d_cri » Fri Feb 18, 2005 6:59 pm

Helloo...please help me...

Sunt medic rezident si locuiesc in Caminul A5 Belvedere...undeva prin Regie , Strada Cristian Pascal.

Nu exista internet in camin ..as vrea sa ma conectez ...stie cineva cum as putea sa intru in retea ...daca se poate rapid si relativ acceptabil ca si pret??

Thx.. :D

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Postby Enemy » Sun Feb 20, 2005 9:24 pm

ceva mai simplu ar fi sa iti tragi net de la baietii din A1,A2 , cu caminele de la medicina nu vad cum ai putea avea retea...

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Sun Feb 20, 2005 9:58 pm

UMF a a luat doar anul acesta in adminstratie caminele din belvedere, si nu prea e usor sa se obtina fonduri pentru extinderea retelei in directia asta. Din pacate - ce pot sa spun - daca nu exista acolo "ceva", incearca fie prin astral, fie zapp, fie linie telefonica.

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Postby Enemy » Mon Feb 21, 2005 1:42 am

victor wrote:UMF a a luat doar anul acesta in adminstratie caminele din belvedere, si nu prea e usor sa se obtina fonduri pentru extinderea retelei in directia asta. Din pacate - ce pot sa spun - daca nu exista acolo "ceva", incearca fie prin astral, fie zapp, fie linie telefonica.



cum adik le-a luat in administratie? caminul acela galben construit nou e al UMF sau vb de a-uri ?
si sfatul cu zapp/ astral/ modem .. nu cred k e prea bun, baiatul vrea ceva de calitate banuiesc..

d_cri
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Fri Jan 07, 2005 8:13 pm

Postby d_cri » Thu Feb 24, 2005 3:35 pm

thx enemy ...

nu stiu daca e de bine sau de rau ...dar ultima oara cand am verificat eram fata....
:twisted:

am aflat intre timp ca ar fi internet in A1 , A2...o sa incerc sa trag de la ei ..cred ..dupa ce primesc imensul salariu ... sa vorbesc cu adm de retea ..ar trebui sa existe nu?

mai intreb in stanga dreapta ...

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Postby Enemy » Thu Feb 24, 2005 7:05 pm

d_cri wrote:thx enemy ...

nu stiu daca e de bine sau de rau ...dar ultima oara cand am verificat eram fata....
:twisted:



sorry nu mi`am dat seama dupa nick... si ai zis si rezident, puteai sa zici rezidenta:P
in fine :)

User avatar
Skipper
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Sat Feb 28, 2004 8:58 pm
Location: Bucuresti
Contact:

NU-mi merge netul???

Postby Skipper » Tue Mar 22, 2005 3:54 pm

Salutare... Adminilor am si eu o mica problema... de vreo cateva zile adica de 4 zile nu-mi mai merge netul. Am reinstalat si Windowsul, credeam ca poate am niste virusi si tot nu merge. Ping merge, placa de retea e ok, imi vede si reteaua.... dar netul ciuciu.
Stau in caminul E IP: 10.7.5.509
Va rog frumos sa ma ajutati.

User avatar
excristi
senior
senior
Posts: 164
Joined: Sun Sep 28, 2003 10:47 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby excristi » Tue Mar 22, 2005 7:54 pm

vezi poate nu ai facut configurarile care trebuie la placa de retea..
www.AdmitereMedicina.ro

User avatar
Skipper
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Sat Feb 28, 2004 8:58 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Setari

Postby Skipper » Tue Mar 22, 2005 9:16 pm

Frate setarile sunt ok.... nu cred... totul e ok...
Poate mi-au inchis netul de la server...
Sper sa se rezolve.

User avatar
droopy
elder
elder
Posts: 560
Joined: Tue Nov 25, 2003 3:41 pm
Location: Onyxia's Lair

Postby droopy » Tue Mar 22, 2005 10:41 pm

Daca ip-ul pe care il ai pus pe calculator este 10.7.5.509 sigur nu iti merge net-ul. nu de alta dar dupa acel ip ar trebui ca al tau calculator sa fie al cincilea calculator din camera :lol:
Netul la tine a fost taiat din cauza de virusi. Reinstaleaza win, pune toate update-urile, un firewall si un antivirus si vorbeste cu coordonatorul de camin.
RTFM=Read The la naiba Manual
UTFG=Use The la naiba Google
STFW=Search The la naiba Web
RTFA=Read The la naiba Article

User avatar
Skipper
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Sat Feb 28, 2004 8:58 pm
Location: Bucuresti
Contact:

IP

Postby Skipper » Tue Mar 22, 2005 11:08 pm

Sorry IPul e 10.7.5.109. In setari l-am bagat asa cum trebuie, era vorba despre camera 509. Windowsul l-am reinstalat, acum totul e ok.
Astept netul sa mearga.... Pa. merci.


Return to “Reteaua”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 67 guests