SEMNATURI pt rezolvarea "afacerii" ROEDU-INTERNET

anunturi, tehnicals, info
Mitza9000
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Tue Oct 26, 2004 7:10 pm

SEMNATURI pt rezolvarea "afacerii" ROEDU-INTERNET

Postby Mitza9000 » Fri Jan 07, 2005 8:23 am

Dupa cum ati observat cu totii internetul merge din ce in ce mai prost ...
--.>cauza??.. limitare(atat interna ,In cadrul retelei)cat si de la ISP ROEDEU(RDS)
Interesandu-ma .. am aflat ca acest net care noi il primim gratis nu este asha gratis pe cum pare.Ministerul platind multi bani lunar.

Eu impreuna cu niste colegi satui de administratorii incompetenti care nu iau nici o atitudine ....(cum ar trebui,probabil nu au timp),dar daca nu au timp sa lase pa altii in locul lor, am inceput sa strangem semnaturi care vor ajunge la minister.(slava domnului cu ajutorul unui coleg de-al nostru care are un tata influent acolo dupa alegeriile din decembrie :) )
Sumele platite pt netul de la medicina (asha zis gratis sunt enorme),...
din cate mi-au venit mie pe la ureche .. exista anumite persoane .., care limiteaza banda .. facand din asta o adevarata afacere si niste profituri in Euro cu 2-3 zeerouri in coada.... oferind net si banda ..unor firme si persoane fizice dupa bunul lor plac.
Aceste lucruri nu pot continua la nesfarshit.
O sa fie in televiziune mai exact pe National Tv un reportaj pe aceasta tema dupa ce strangem toate datele necesare despre magariile din firma RDS.. .si unde se duc banii statului.

Am strans pana acum in jur de 60 de semnaturi din caminele U6,U3 ,U1 si P20.. si lista continua in saptamaniile ce urmeaza.. pana depaseste 50% din cei conectati
Cine vrea sa ma ajute ...si sa faca ceva in aceasta problema postati-va opinia si va astept sa semnati.

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Fri Jan 07, 2005 1:12 pm

1. Nu exista nici un fel de limitare interna a traficului. - adica ori ai net ori n-ai net. Exista numai gatuituri, 99% dintre ele fiind cauzate de PC-uri virusate care stau si omoara cu arp-requesturi unul din servere. Numai aseara am suspendat 25 de statii.
2. Limitari Roedu- exista, iar feedback-ul la explicatiile constante pe care le-am cerut a fost episodic, incomplet si smuls cu clestele.
Ce pot sa-ti spun sigur este ca sunt pusi pe limitat sistemele P2P, probabil pana la disparitie. De asemenea pot sa-ti spun ca policy-ul pentru noi este best-effort. Raspunsul la toate intrebarile noastre in urma limitarilor pe care le-au aplicat cu diverse ocazii au fost: "Asa nu se mai putea"....si atat. Managementul acestei benzi este din punctul meu de vedere complet opac si mi-ar place ca intr-o zi sa intru la ei ca minerii in Piata Universitatii.
3. Forme de protest si incercari de a obtine o reactie in masa au mai fost. Ultima dintre ele, cand problemele erau mult mai importante decat limitarea de banda,cu ocazia alegerilor universitare(poti sa cauti la Facultatea sa vezi despre ce e vorba daca nu stii) s-au soldat cu raspuns aproape nul!!!!, asta daca ignor injuraturile pe care mi le-am luat intr-o seara cand din ora in ora aparea un anunt informativ cu privire la asta la orice accesare de pagina. Am fost surprins sa constat ca pe prea putina lume intereseaza viitorul lor.
4.Telefoane de sus- am beneficiat si de asta cu ocazia rezidentiatului de anul trecut cand efectiv accesul spre site-urile noastre a fost suspendat in plin scandal. Totul a mers minunat vreo luna de zile din toate punctele de vedere, dupa care lucrurile au revenit la "normal".
5.Desi sunt pesimist iti sprijin cat pot initiativa.- astept un mail sau un PM.
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Fri Jan 07, 2005 9:11 pm

http://www.petitiononline.com/petition.html - free online petition fosting.

Uite o chestie aici care te-ar putea interesa si ajuta - dar ce consider ca ar trebui sa faci e tocmai sa incerci mai intai sa vorbesti cu "acesti administratori" ca sa vezi ce s-a facut, ce se face, ce se poate face - si mai ales cum poti ajuta, caci se pare ca cel putin motivatie ai - ceea ce e mare lucru.

sugestie: pentru ce se semneaza pana la urma? ai putea sa pui si aici textul petitiei pe care se aduna semnaturi?

exista anumite persoane .., care limiteaza banda .. facand din asta o adevarata afacere si niste profituri in Euro cu 2-3 zeerouri in coada.... oferind net si banda ..unor firme si persoane fizice dupa bunul lor plac.


Asta este o acuzatie foarte grava, care ar trebui verificata - nu crezi? Te invit sa ne contactezi cat mai repede.

Mitza9000
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Tue Oct 26, 2004 7:10 pm

Postby Mitza9000 » Sun Jan 09, 2005 3:13 pm

-nu este o acuzatie" foarte grava" ci una extram de grava , care exista intr-adevar.
-banda noastra se duce in alte parti ....spre anumite persoane care platesc destui bani .. (la negru pt ea)
-Miercuri vin in Bucuresti shi o sa te contactez.(pt Victor sau Dan)
-daca noi shi voi (Administratorii) nu facem nimic cine ai vrea sa faca????

User avatar
buge1880
junior
junior
Posts: 30
Joined: Thu May 06, 2004 10:22 pm
Location: bucuresti
Contact:

:banda:

Postby buge1880 » Tue Jan 11, 2005 9:30 am

RDS nush cat a influentat limitarea de banda despre care se vorbeste si care intradevar s-a facut.RDS are o infrastructura bine pusa la punct si in nici un caz nu-si trage seva din ROEDU ci invers, ROEDU-si aduce netul prin teava RDS.Intr-adevar unele persoane au abonamente la RDS si cumpara proxy-uri din ROEDU , de la diverse persoane si ajung sa aiba o banda destul de buna , pe care altfel ar plati-o la preturi destul de mari ISP-ului la care sunt abonati (ex RDS) , dar nici acest lucru nu a dus la micsorarea benzii cu care ne confruntam acum.Cica ar fi fost ceva "scadaluri" intre ISP-uri care ar fi dus la decizia de a micsora benda pe cap de student la 256kbps.--dar nu introduc mana-n foc ca din cauza asta ne merge noua netul mai prost
Oricum , concluzia este ca banda a fost micsorata si ca de acum inainte nu va mai fi netul care a fost!!:D

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Tue Jan 11, 2005 1:51 pm

RDS are o infrastructura bine pusa la punct si in nici un caz nu-si trage seva din ROEDU ci invers, ROEDU-si aduce netul prin teava RDS.


daca initial roedu avea infrastructura proprie, finantata la inceput de soros - ulterior (si mai ales acum) politica roedu acum e (din cate stiu eu si am observat in diverse monitoare oficiale unde erau anuntate diverse legate de bugetul roedu) - sa liciteze pentru banda intre diversi ISP, care acum din cate stiu ar fi "luata" de la RDS. In rest - speculatii. (am inteles ca ar fi fost si astral la un moment dat "provider" pt RoEdu, dar din auzite - tehnic de cand cu noICMP in roedu e destul de greu de detectat unde merge netu).


Return to “Reteaua”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 83 guests