cauza banului paraziitii-inteligenta unora duce de dorit

anunturi, tehnicals, info
patrickalbastru
Posts: 1
Joined: Wed Jul 14, 2004 6:16 pm
Location: Bucharest
Contact:

cauza banului paraziitii-inteligenta unora duce de dorit

Postby patrickalbastru » Thu Jul 15, 2004 12:47 am

Buna nu stiu ce e cu hubul local pe care sunt banat din diferite motive,faza e ca acum am picat din provincie si acum doua saptamani cand am plecat eram restrictionat din server din diferite motive am inteles de la Catalin adminul de la mine din U6.Ok inteleg atunci dar acum ce s-a mai intamplat? ca la cate probleme am cu reteaua nu mai inteleg nimic , colegu' care a ramas in camera mi-a zis ca a avut ban pe parazitii hub si ca a luat toata reteaua,regretabil, dar acum parazitii hub merge si nu inteleg de ce mai sunt eu !O gramada de necunoscute de altfel la care trebuie sa dau din umeri.Intrebarea pe care o pun fratilor e eu ce vina am?Sa inteleg ca asta e corectitudine, sper ca nu fiindca altfel imi schimb parerea despre Romania contemporana.
Deci faceti-ma sa inteleg plec, las reteua de abia activata si intre timp colegu ia ban pe parazitii dintr-o idiotenie a unui op din hubsi anume nu_vreau , motivu lipsa de originalitate la nick de atunci al meu GrosseMutterLand!Sincer nu prea vad lipsa de originalitate si nici motivul pentru care sa dea ban de 5 minute la hub!Colegu' si-a schimbat nick si a intrat intrebandu-l daca se plictiseste si daca da ce are cu el si probabil ceva de nivelu' de inteligenta limitat pe care trebuie sa-l aiba un op, fara nici o suparare sper,ca sa fie op , fiindca asta e motiv de gradinita(lipsa de originalitate) si dupa aia a iesit neasteptand o remarca ulterioara.Rezultatul neputintei op-ului a fost sa sa-l faca pe colegu' faker si om mai putin dotat intelectual si sa dea ban la tot ip , adica la toti dintre noi!
Ok! Inteleg ca ala era om mai putin dotat intelectual dar de ce tocmai cineva dintre noi , ca ma consider ca intr-o familie , ca doar suntem viitori doctori, de ce tocmai ai mei ma repuga ca pe un renegat.Deci dupa ce ca tot eu sunt cel vatamat tot mie mi se da in cap!De ce mi se pare ca e o tehnica tot mai intalnita in Romania astazi!Abuz de putere mi se pare, dar sa zicem ca inteleg a trebuit sa fiu sacrificat din nevoie de exemplu!
Ceea ce cer de la conducerea retelei este sa-mi de drumu la hub local fiindca eu nu sunt vinovat de nimic !

:roll: :roll:
ce pot sa spun lasati stresu ' ca nu e de voi,il cara alti destul!

User avatar
garbie
junior
junior
Posts: 70
Joined: Mon Nov 24, 2003 8:06 pm

Postby garbie » Thu Jul 15, 2004 12:38 pm

Colegule nickul tau cind ai luat ban era ceva de genu' : [Ro][U6]GrosseMutterLand care e diferit de forma standard a unui nick : [Ro][localitate][isp]nick . Vezi? Dc nu stii regulile unui hub , macar intreaba, ca din cauza ta ia toata reteaua ban.

Acelasi lucru si pentru "[U1]V!dia" care ai luat ban pe zapp, si acum are toata reteaua ban.




.

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Thu Jul 15, 2004 5:56 pm

Ti-am trimis un raspuns si po rezolvare pe PM. Ca regula generala, tot ce gasim banat afara banam si la noi si.....INVERS. Iar de scuzele cu colegu', care a venit, a busit si a plecat, sincer sunt satul de ele. Grija mai mare data viitoare si nu uita ca esti singurul responsabil de ce se intampla de pe statia ta fie ca esti tu sau altul la tasta.

Spor
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

Ryoan-ji
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Thu May 06, 2004 12:17 am

....

Postby Ryoan-ji » Fri Jul 16, 2004 12:07 am

Si chiar ca o masura aditionala, daca intrati pe ORICE hub extern si constatati cu stupoare ca sunteti banati din cauza unui "coleg de camera care a stat si el al taste" va rog sa facei un copy/paste al motivului de ban si al nickului respectiv, si sa-l trimiteti unui OP pe hub sau pe PM pe forum. Exista mijloacele necesare pentru identificarea "colegului...." si banarea lui si pe hubul local si pe majoritatea celor externe.

In plus, trimiteti si adresa/numele hubului cu pricina, poate reusim sa vorbim cu cei de acolo pentru un-ban.


Ryoanul-din-umbra

User avatar
Luci Sandor
senior
senior
Posts: 441
Joined: Wed Apr 07, 2004 11:17 pm
Location: 127.0.0.1
Contact:

Postby Luci Sandor » Fri Jul 16, 2004 12:13 am

Pai ce facem? Taiati accesul prin gateway pentru ca un nenorocit de ilegalist a avut nu stiu ce mofturi? Huburile de DC++ nu sint o minunatie a legalitatii, ca sa mai fie asa sensibili acei patroni ai furtului.
I-auzi deranj, nu avea numele nu stiu cum aia a mamii lui... Ce vrea, sa ia CNPul de la vizitatori? Eu nu stiu citre huburi ar vrea sa se lipseasca de accesul la sharing la citeva sute de calculatoare cu upload de zeci si sute de Kbps, cred ca e o chestie de tupeu cam mare. Daca ei nu ne vor, ce facem? Taiem pe x si pe y ca sa bucuram un aurolac cu un calculator de doi bani si o conexie de 128? Dar s-au ispravit huburile de DC++ in orasul asta?
Mai bine contactati BSA ca sa desfiinteze acesti paraziti si rezolvam totul!
nu arunca lucrurile care pot fi utile altcuiva, doneaza pe Freecycle Bucuresti

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Fri Jul 16, 2004 1:50 am

Constructiv..n-am ce zice...
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
Luci Sandor
senior
senior
Posts: 441
Joined: Wed Apr 07, 2004 11:17 pm
Location: 127.0.0.1
Contact:

Postby Luci Sandor » Fri Jul 16, 2004 4:08 am

Luci Sandor wrote:Eu nu stiu citre huburi ar vrea sa se lipseasca de accesul la sharing la citeva sute de calculatoare cu upload de zeci si sute de Kbps
nu arunca lucrurile care pot fi utile altcuiva, doneaza pe Freecycle Bucuresti

Ryoan-ji
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Thu May 06, 2004 12:17 am

Draga Luci

Postby Ryoan-ji » Fri Jul 16, 2004 11:10 pm

Draga Luci,

ca de obicei, esti un rebel adolescentin, fara pereche in acuzele fara scop precis, de genul "totul e gresit".

1. nu e vorba de "taiat accesul prin gateway", pentru ca gateway-ul ofera internet tuturor celor din AIM. Este vorba de taiat doar forwarding-ul pe porturile pe care sunt majoritatea hub-urilor DC++ externe - din moment ce X oricum este banat, de ce sa mai consumam latime de banda pe porturile de DC++ si cu el?

2. Esti putin deplasat cand spui "Huburile de DC++ nu sint o minunatie a legalitatii" - si asta o iau ca atac la persoana, din moment eu sunt unul dintre administratorii HUBului local. Sa te lamuresc cum e cu legalitatea: a) Softul de pe hub este 100%legal (linux curat + softul pt hub, publicat si el sub licenta GPL, ca si linux-ul).
b) Nu e problema HUBului continutul cu care intra oamenii pe HUB. De altfel, pe HUB-ul nostru este explicit anuntul de la login, prin care fiecare utilizator este prevenit sa nu sharuiasca chestii fara licenta. Din aceasta cauza si sunt banati de pe HUB cei care au MSWindows-ul in share (deoarece licenta de la Windows interzice acest lucru, explicit). Nu putem sta sa verificam toate chestiile pe care le au in share oamenii, si apoi, ar trebui sa cititm licenta fiecarui produs (inclusiv muzica, filme, etc) ca sa vedem daca e ok sau nu sa fie sharate. Nu acesta este scopul HUBului.
d) HUBul local este destinat in primul rand destinat sharingului de cursuri scrise de studenti, si a altor materiale educationale.

3. Sa inteleg ca ai o atitudine negativa vizavi de HUBul local si de alte HUBuri. Daac te deranjeaza atat de mult, de ce te ocupi de ele? Uite, ca sa nu-ti mai amarasti viatza, eu propun sa-ti fie imposibil sa te atingi de ilegalitatea de pe HUBul local, prin banarea permanenta. Am sa ma consult cu toti OPii HUBului, poate facem si un vot pe net, si daca toata lumea voteaza "DA" si SI TU ESTI DE ACORD, putem aranja un ban permanent pentru tine. De asemenea, nu e o problema si neforwardarea pacheteleor de la calculatorul tau pe huburi externe -sa nu iei cumva vreo chestie ilegala. Daca vrei ca lucrurile sa se desfasoare mai repede, poti sa-mi dai un PM cum ca vrei sa fii banat de pe "huburile ilegale", si se face in 5 minute.

Voi ceilalti, ce parere aveti?

User avatar
Luci Sandor
senior
senior
Posts: 441
Joined: Wed Apr 07, 2004 11:17 pm
Location: 127.0.0.1
Contact:

Postby Luci Sandor » Sat Jul 17, 2004 1:18 am

E buna asta... tocmai ce eram, cum mi se intimpla o data la luna, in vizita pe acolo. Faptul ca DirectConnect are chat il face un bun inlocuitor de IRC.
Chiar nu reusiti sa prindeti ideea ca noi nu trebuie sa ne rugam de toti sclavii din oras? Orice administrator de hub din Buc. ar trebui sa stie sa nu dea ban pe IP la o retea asa mare, rapida si "dotata". Daca nu prinde, ar trebui sa boicotam noi hubul ala.
Nu e metafizica, stim foarte bine ca putem sa ne descurcam chiar si daca eliminam huburile din Buc. toate, pentru ca e suficient ca unul din toti sa ia ceva si apoi, cu 5 MBps, se va raspindi in toata reteaua locala.
Eu inteleg ca acel tinar a ramas fara net pentru ca unii "paraziti" cred ca se pot lipsi de noi. Nu are legatura cu hubul local - parazitii aia, baieti de cartier din Militari, fac si ei schimb de cursuri, nu? Voi, in loc sa va impuneti fata de paraziti, va puneti in situatia de a va caciuli.
Un ban pe nickname ar fi mult mai normal. Oamenii care iau ban o patesc pentru ca nu citesc regulile fiecarui hub (fiindca intra pe cite 50 si fiecare din ele se crede scoborit din cer cu hirzobul), iar cind o sa vada ca e banat, User Joe o sa isi schimbe si share-ul si ce naiba mai are el neconform cu regulile.
Nu imi place DirectConnect pentru ca nu ma grabesc nicaieri. Asta era marele lui avantaj, mersul fulger. Suspectez ca asta era lucrul care v-a durut si in legatura cu parazitii - nu se mai putea lua din Buc. cu 100 kBps. Daca nu ati fi asa grabiti si ati rationa... sint citeva mii de calculatoare in cartierul nostru si toate pe vreo 10 IP-uri, se poate regula cum vrem noi orice parazit netrebnic. Mai mult, sint vreo 5-6 huburi mari in Buc., cei 100 kbps nu fug nicaieri, ca cine e la paraziti, e si la Evolva sau aiurea.
Cind colo, ati pus pe parazit si pe chestia aia care trebuia luata neaparat cu 100 kBps in fata lui Vasilica (Patrick??) asta de a ramas fara DC.
nu arunca lucrurile care pot fi utile altcuiva, doneaza pe Freecycle Bucuresti


Return to “Reteaua”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 69 guests