accesul POP3/IMAP/... la contul de e-mail

anunturi, tehnicals, info
ady2611
Posts: 4
Joined: Wed Feb 11, 2004 6:17 pm

accesul POP3/IMAP/... la contul de e-mail

Postby ady2611 » Thu Apr 29, 2004 5:01 pm

ce s-a intamplat cu accesul pop3/imap la conturile de e-mail? nu mai merge nici acesta (nici cu proxy). trebuie setari speciale?

User avatar
DragonK
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Thu Oct 16, 2003 1:43 pm

Postby DragonK » Thu Apr 29, 2004 5:05 pm

Din moment ce suntem restrictionati prin proxy, trebuie sa il folosesti ca sa poti sa te conectezi. Iar cache.roedu.net nu permite conectarea prin el la portul 110 care e folosit pt. POP3... N-ai decat sa astepti sa se rezolve toata harababura asta...sau sa iti accesezi mailbox-ul prin www :?

User avatar
Luci Sandor
senior
senior
Posts: 441
Joined: Wed Apr 07, 2004 11:17 pm
Location: 127.0.0.1
Contact:

Postby Luci Sandor » Sun May 02, 2004 3:07 pm

Pai cache.roedu.net este proxy http, nu si pop3 sau smtp (protocoale diferite, nu doar porturi diferite).
Orisicum, mai ramin si alte probleme: sincronizare NTP, IRC, FTP (pe care cache.r.n il cam calca in picioare), Windows Update nu cred ca merge prin proxy (chiar daca e HTTP), telnet, ssh samd, ca sa nu mai zic de p2p :)
Daca tot sintem la vremea reformei...nu se poate pune un server dhcp? Am avut citeva probleme cu mai multe OS-uri si viata mi-ar fi fost mai frumoasa daca isi lua IP automat. Si daca s-ar putea un Active Directory....
nu arunca lucrurile care pot fi utile altcuiva, doneaza pe Freecycle Bucuresti

User avatar
buge1880
junior
junior
Posts: 30
Joined: Thu May 06, 2004 10:22 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby buge1880 » Thu May 06, 2004 10:46 pm

*pai eu nu prea as fi de acord cu dhcp
*am o gramada de exemple de oameni care primesc net prin server dhcp si merge ca draq
*e bine asa cum e configurata retzeaua da am auzit ca s-ar fi inlocuit ceva switchuri care au crapat cu haburi si de aceea ar merge mai prost
*cert e ca mie-mi mergea super netu si reteaua pana mai acu cateva luni; de la o vreme merge cam prost-aveam download de la microsoft.com pe la 500k acu nu mai depasesc 150k

User avatar
darkside
senior
senior
Posts: 410
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:04 am
Location: Somewhere in US of A

Postby darkside » Fri May 07, 2004 11:04 am

ia mai incearca acum ,sa vezi cu cat iei, pentur ca am schimbat configuratia retelei putin, si am facut si un reinstall la SO pe routere.
Ultimul care pleaca sa stinga lumina ......


Return to “Reteaua”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 63 guests