Solutii alternative la RoEdu ?!

anunturi, tehnicals, info
User avatar
wgetdagoo
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Mon Oct 13, 2003 2:46 pm

Solutii alternative la RoEdu ?!

Postby wgetdagoo » Wed Mar 10, 2004 1:04 pm

Se pare ca inevitabilul s-a produs, iar astia de al RoEdu ne-au taiat macaroana, nu se stie pe cat timp.
In aceste conditii, cred ca ar trebui ca administratorii retelei sa se gandeasca pe viitor si la o solutie alternativa pt. RoEdu sau eventual o chestie de back-up.
Cred ca un abonament decent, paralel cu ce avem de la RoEdu, la un alt ISP nu s-ar simti prea rau in buzunarul nostru. Nu cred ca ar face cineva galagie daca am fi nevoiti sa dam 50000/luna pentru net.

User avatar
darkside
senior
senior
Posts: 410
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:04 am
Location: Somewhere in US of A

Postby darkside » Wed Mar 10, 2004 11:45 pm

o sa fi surprins cati ar protesta la 50 mii / luna.
O linie de backup este una din prioritatile retelei, in masura in care costurile sunt suficient de mici,cat sa ne ajunga banii actuali din conectari.
Netul nu a fost taiat din Roedu,ci a fost o probleme tehnica , respectiv s-a rupt FO intre U4 si Roedu, ca urmare a trebuit sa asteptam o echipa care sa refaca lipiturile. Ne-au trebuit vreo 6 ore numai sa aflam de unde e intrerupta.
Ultimul care pleaca sa stinga lumina ......

User avatar
wgetdagoo
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Mon Oct 13, 2003 2:46 pm

Postby wgetdagoo » Thu Mar 11, 2004 12:10 am

Cred ca ar fi interesant sa aflam si cum s-a produs aceasta intrerupere...

Nu stiu exact pe unde trece fibra optica pe care o folosim noi, dar ( cu titlu informativ) acum cateva zile niste muncitori destepti, care intindeau un cablu intre Grozavesti si Regie, sprijineau scara pe cablurile existente, nu pe stalpi... :( .

User avatar
darkside
senior
senior
Posts: 410
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:04 am
Location: Somewhere in US of A

Postby darkside » Thu Mar 11, 2004 5:46 pm

stim, stim, si in iarna de revelion, din cauza unor cretini care puneau panouri publicitare a cazut fibra peste liniiile de tramvai :evil: .
E interesant ca s-a rupt fibra in cutia de exterior, si numai una din perechi, ceea ce e destul de greu ...
Ultimul care pleaca sa stinga lumina ......

prodigyclb
junior
junior
Posts: 35
Joined: Fri Oct 10, 2003 5:44 pm
Location: outer limits

Postby prodigyclb » Sat Mar 13, 2004 1:50 am

hai sa fim seriosi... cati ar plati o anumita suma pentru a mai avea o rezerva in caz ca pica netu pentru cateva ore sau o zi - doua. ar fi putini si suma ar deveni destul de mare, chiar si eu nu cred ca as muri fara net intr-o situatie de genu!... cand nu aveam net deloc nu cred ca eram atat de dependenti......

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Postby sl0bizz » Sat Mar 13, 2004 4:49 pm

50 mii x 300 de conectati => cca. 300$ => abonament "nelimitat" de cam 256 kbps => sub 1 kB/s de cap de locuitor. Linia ar sucomba pe loc.
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

User avatar
dReamer
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Fri Nov 28, 2003 7:06 pm
Location: p-acilea

Solutii de backup...

Postby dReamer » Sat Mar 13, 2004 7:08 pm

Nu suntem nu stiu ce agentie guvernamentala foarte importanta pentru a cauta si implementa o solutie fiabila si de calitate de backup, (o solutie care sa ne permita macar sa ne citim mailul), si nu in ultimul rand netul nostru are un "uptime" cel putin excelent...


Return to “Reteaua”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests