sindicat medici

medicina sau related
senior
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:14 am
Location: buc

sindicat medici

Postby senior » Sat Nov 12, 2005 8:47 pm

raspuns selena junior
obligatii:
- plata 1% lunar din salariu d e baza
- sa respecti priincipiul majoritatii , disciplina si ierarhia sindicala.
- si altele..... morale,
avantaje
- sprijin juridic
- nu se poate desface un contract d e munca fara avizul sindicatului
- daca dupa terminarea scolii nu ai contract de munca , prin sindicat poti fi platit cu ora.Daca nu esti memebru de sindicat nu poti.
- poti sa vorbesti, sa intrebi, sa ceri ajutor,

si altele intreab a un jurist prieten

e de bine zic eu si e f important sa fie o medie de varsta tanara pentru ca atunci va impuneti punctul de vedere

seara buna tuturor

User avatar
Wizzy
senior
senior
Posts: 292
Joined: Tue Dec 02, 2003 11:29 pm

Postby Wizzy » Sat Nov 12, 2005 9:50 pm

senior newbie, ar fi frumos daca nu ati deschide atatea thread-uri pentru a face reclama.

Cat despre avantaje si obligatii, poate dati mai multe informatii:
- sprijin juridic

- pentru ce? in ce conditii? oferit de catre cine? sau e numai pentru sindicat ca organizatie care oricum are nevoie de asa ceva?

- nu se poate desface un contract d e munca fara avizul sindicatului

- contractul de munca al rezidentilor oricum se incheie la sfarsitul rezidentiatului... cu sau fara voia sindicatului; nu vad nici un avantaj aici.

daca dupa terminarea scolii nu ai contract de munca , prin sindicat poti fi platit cu ora.Daca nu esti memebru de sindicat nu poti.

- cine te angajeaza si te plateste cu ora "prin sindicat"? pe ce post? sau ati uitat mai nou ca absolventii nu au drept de libera practica decat dupa terminarea rezidentiatului, deci practic nu pot practica medicina!?; sau e vorba de plata cu ora pentru postul de casier/om de serviciu la sindicat?
- si ipotetic vorbind, de ce daca n-ai fi membru de sindicat n-ai putea fi platit cu ora?

poti sa vorbesti, sa intrebi, sa ceri ajutor,

- cu cine? pe cine? cui?
- si mai important, ti se va da ajutor? de catre cine si in ce poate consta acest ajutor?

pentru ca atunci va impuneti punctul de vedere

- in fata cui?
- si de ce ar trebui sa ne impunem punctul de vedere din moment ce acest sindicat are oricum "ganduri bune" (dar neprecizate :twisted: ) pentru rezidenti?

[obligatii]plata 1% lunar din salariu d e baza

- daca se strang ceva medici, nu numai rezidenti, se aduna o suma frumusica, daca nu chiar "frumusoaie"; unde se duc acesti bani?
- repartizarea lor este transparenta? adica sa scrie alb pe negru cati bani s-au strans si pe ce au fost cheltuiti? Inca o data, intreb daca este acum transparenta, nu daca va fi candva.

sa respecti priincipiul majoritatii , disciplina si ierarhia sindicala.

- cine conduce acest sindicat si cum se stabileste ierarhia sindicala?



Si inca ceva (poate cel mai important) (presupun ca atunci cand vorbiti despre acest "sindicat" va referiti la CFMR, daca nu corectati-ma; si oricum, vorbiti mai clar pe viitor):
- CMR afirma "Astfel, ca organizatie profesionala, Colegiul Medicilor din Romania apara demnitatea si promoveaza drepturile si interesele membrilor sai in toate sferele de activitate, apara onoarea, libertatea si independenta profesionala a medicului in exercitarea profesiei, asigura respectarea de catre medici a obligatiilor ce le revin fata de bolnavi si de sanatatea publica." ( http://www.cmr.ro/ )
- CFMR afirma "Camera Federativa a Medicilor din Romania este acea organizatie a medicilor şi a profesioniştilor din sistemul de sănătate cu studii superioare cu activitate conexă actului medical, care are obiective apărarea intereselor economice, sociale, profesionale, culturale şi sportive ale membrilor." ( http://www2.cmb.ro/cfmr/ - articolul cfmr-cv )

Poate ne lamuriti si pe noi DE CE trebuie sa exista 2 organizatii care fac efectiv ACELASI LUCRU ("apararea" intereselor medicilor)??? Plus ca la Colegiul Medicilor oricum trebuie platita cotizatia, de ce sa mai platesti INCA o cotizatie si la CFMR pentru aceeasi chestie? Si cum se face ca site-ul practic il aveti in cadrul site-ului CMR?

Iar daca sunteti altceva decat CFMR, cu atat mai grav - a 3a organizatie cu aceleasi scopuri.



Scuze tuturor pentru mesajul lung.

PS: poate moderatorii vor concatena toate acest discutii despre acest "sindicat".
A man is only as big as the dreams he dares to live!

senior
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:14 am
Location: buc

Postby senior » Sun Nov 13, 2005 8:44 am

sorry, eu sunt incepatur in acest forum si pana am inteles am plasat cateva mesaje gresit
ramanem pe sindicat medici si numai aici, promit
zau nu fac reclama , am vazut numai ca va preocupa subiectul si m am bagat ca musca in lapte. Imi cer scuze da nu mi pare rau, sa stiti.
E placut intre voi , mai intineresc.
va rog mesaje scurte
daca nu va prieste compania mea pe forum , spuneti mi ca am ce face.
wizzy, raspund da pe rand.
va las ca la ora asta dormiti cu toti

User avatar
Wizzy
senior
senior
Posts: 292
Joined: Tue Dec 02, 2003 11:29 pm

Postby Wizzy » Sun Nov 13, 2005 1:52 pm

senior wrote:daca nu va prieste compania mea pe forum , spuneti mi ca am ce face.

Dimpotriva, sunt sigur ca oricine e bine venit pe forum.
A man is only as big as the dreams he dares to live!

senior
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:14 am
Location: buc

Postby senior » Sun Nov 13, 2005 11:34 pm

wyzzi : un raspuns pe zi ( sau poat emai mult ca ai fost dragut(a) cand ai raspuns ):
orice sindicat are angajati juristi car ecunosc f bine legislatia in domeniu in car eactiveaza sindicatul respectiv
pentru ce ai intrebat? de exemplu iei spaga , da peste tine pna ul, ghici cine stie ce are de facut? pentru ce? pentru ca esti membru al acelui sindicat . am dat un exemplu aleator si eu fac parte din categoria de doctori care nu ar dori sa primeasca spaga, dar daca asa se poarta n am ce face pentru ca daca ma uit contra vantului imi intra praf in ochi si apoi ma mai si mir.

intr o astfel de adunare cunosti lume , iti faci relatii , ajuti si esti ajutat, iti spun din proprie experienta

GATA PENTRU AZI PUNETI MANA PE CARTE SI REPETATI CA VINE REZI
BAFTA CELOR CAR EDAU REZI

User avatar
Wizzy
senior
senior
Posts: 292
Joined: Tue Dec 02, 2003 11:29 pm

Postby Wizzy » Mon Nov 14, 2005 3:11 pm

senior wrote:wyzzi : un raspuns pe zi ( sau poat emai mult ca ai fost dragut(a) cand ai raspuns )

In primul rand nu trebuie sa mi se raspunda pentru ca am fost "dragut".
Pur si simplu mi se pare normal ca atunci cand faci o afirmatie de genul "duceti-va acolo ca o sa fie bine" sa dai si niste amanunte despre de ce si in ce sens o sa fie bine. Nu sa se duca oamenii ca oile inainte la "mai bine" (sau ca alegatorii la vot).

Cat despre raspunsul la prima intrebare eu tot nu sunt lamurit: in exemplul dat oricum ai nevoie sa-ti iei un avocat...

Astept(am) in continuare raspunsurile (fie si 1 raspuns pe zi, nu e nici o graba), si poate voi fi lamurit in final (in fond de aia am intrebat :wink: ).
A man is only as big as the dreams he dares to live!

senior
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:14 am
Location: buc

Postby senior » Mon Nov 14, 2005 8:14 pm

da obligatoriu iti iei avocat si asta trebuie sa anunti imediat ce ai fost interceptat sa zicem asa. Ai dreptul sa nu spui nimic (si chiar asa trebuie sa faci ) pana nu consulti avocatul tau, care in mod sigur trebuie sa fie un prieten al tau (apropo cultivati va colegii de scoala si tineti legatura cu ei ca nu se stie) Dar avocatul tau este un tip destept daca ia legatura cu sindicatul din car efaci parte (oricar ear fi el) si se sfatuieste si face un plan comun cu juristii acestuia. Acum se deruleaza un astfel de caz , nu pe spaga ci pe alta speta , si imi pare de bun augur colaborarea pe care o are avocatul doctorului cu sindicatul.

Cine da rezi din voi?


Return to “Locuri de munca”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests