Angajam medici pentru Franta si Germania

medicina sau related
User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Angajam medici pentru Franta si Germania

Postby Melania » Wed Jan 05, 2022 6:04 pm

Acum ca stiu povestea parca vad si eu modificari de ST in V5 V6.
Poate infarctul masiv a survenit dupa, supradenivelarea discreta de ST (parca si in ischemie apare) poate fi si din alte cauze iar un infarct masiv nu cred ca o poti rata. Acum doamna acuza si dureri toracice, oboseala etc. Dg de faringita in contextul asta si fara sa se asigure ca e ceva mai naspa a fost cam prost gandit.
Dar vorbesc si eu, asa...

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Angajam medici pentru Franta si Germania

Postby Calico » Wed Jan 05, 2022 6:46 pm

Poate fi si din alte cauze, bineinteles, dar era nevoie minim de troponine in evolutie, dupa umila mea parere de endocrinolog care a facut garzi de urgente. Suspiciunea clinica e mare, in plus imaginea de pe ECG e destul de tipica (supradenivelarea nu e concava, e rectificat ST-ul, apare imagine in oglinda...), nu prea te joci cu asa ceva.

Bine, ca atunci cand faceam eu garzi, la supradenivelare de ST nici macar nu asteptam troponinele, chemam direct cardiologul si venea imediat sa evalueze daca baga pacientul la cateterism, nici macar aspirina n-aveam voie sa-i dam. Dar banuiesc ca ea n-avea cardiolog la usa...

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Angajam medici pentru Franta si Germania

Postby Melania » Wed Jan 05, 2022 6:52 pm

Daca ai facut garzi la urgente atunci trebuie ca ai dreptate, in niciun caz nu iti contestam cunostintele si competenta.
Prin urmare esti de parerea lui Vasi Radulescu care zicea ca e clar doar din ECG ca doamna tocmai facea un infarct.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Angajam medici pentru Franta si Germania

Postby Calico » Wed Jan 05, 2022 8:41 pm

Eu nu am zis ca era clar 100%, ca nu sunt cardiolog si n-am mai facut nicio garda in ultimii 7 ani. Dar da, dupa mine suspiciunea era foarte ridicata si nu trebuia s-o trimita acasa fara sa-i ceara markeri miocardici in evolutie. Mi se pare minim la clinica aia si un ECG patológic, chiar daca nu esti sigur ca e sau nu infarct.

Daca zice un cardiolog (chiar si Vasi Radulescu) ca era clar, o fi fost clar.
Tocmai de-aia era protocolul la noi sa chemam cardiologul la supradenivelare, ca daca i se parea lui clar ca e STEMI dupa aspect, nu mai statea la markeri si alte discutii, o ducea direct la hemodinamica.


Return to “Locuri de munca”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests